Y r ij d a g* 16 J u n ij 1871. JUL 1S89. Dit blad verschijnt de* Maandag» en Donderdagavonds. Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs der Adverlentiën van I tot 6 regels 60 CUelke regel meerder KJCts; legale en officiëele Advertentiên per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 ets. Af». «mmri 5 cents dubbele grootte 10 cents. Bestellingen bij den Citg. A. U. mm Ctmff, U Amersfoort Bureau Amertfoortiehe Courant, Langestraat. Wijk F, N*. 43, over de Oude Vischmarkten bij alle Boekbandelaren en Postdirectearen in het Rijk. Brieven framoo. DE BURGEMEESTER EN WETH0UDER8 VAN AMERSFOORT doen te wetendat de processen- verbaal van inlevering en opening der Stembriefjes, ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggenalle werk dagen van tien tot één uur. Amersfoort, den 14 Juni 1871 Burgemeester en Wethouders voornoemd Dt SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WLIERS. Namens de weduwe met 4 jeugdige kinderen van den onlangs alhier aan eene hevige ziekte overleden spoorwegbesteller, betuigen ondergeteekenden harte- lijken dank aan allen die door onderstaande giften aan hunne roepstem hebben gehoor gegeven. A. G. W. 2,— W. v. W. 050 L. E. V. 1.— G. de P. 1.— J. z. v. d B. 2 50 N. N. 1.— G. A. v. W. 1 J W. L. 1 B. J. S. 2.— een wandelaar 1.— v. R 1 A. H. Bz. 1 de G. v. C. 2,50 E. L V. C. 2.50 Schl. 1.— N. 2.50 H. v. W. G. H. M. v. B. P. H. J P. 1.— E. E. V. 2.50 M. W. 5 B. v. H. 2 A. D. M. 2 50 S. C. v d. G. 1 V. F. .2 P. E. v. I. 1.50 S 4 U. G. 1.— G. P. N. 2 50 K. 1 L. 250 v. G. v. H. v.A. .10— B. 2 50 C. B. 1— W. a. C. 5. 0. H. 0.50 v. H. 1 N. S. B. .0.50 H. Ro. 050 J.O.W.G.F.B 050 Cel Ro. 0.50 R F. »2.— P. M. 1 J. K. 2.— Sp. 1 Kn. t— Du. 1.— Mevr. T. v. A. 2.50 eile. 1.— "V. P. .3.50 v. d. B. 1.— B. Mev. P. 2.50 v. E. .0.50 Mev. H 148* H B 1 Erven G. 1.— y. B. .2 50 Pr. K. 10. D. K. 1— R. S. >025 W. 0. 1 N. N. s. 9 50 H. 1 a. F. w. .025 A. W. 1 J. H. 0.50 P. 1 v. B. 0.25 W. H. B. 1 0. v. G. 0.50 W. L. S. 1.— S. 1.— A. C. B. 5,— P. 1.— v. d. L 1.00 D. 1,— J. v. d. L. .2.50 v. d. B. 1 K. - 2 50 11. S 1.— 0. S. 1 N. N. s. 6. V. v. T. 2.- Bijeen f 156,23*. De Red. der Amersf. CL ontvange mede bijzonderen dank voor de welwillende en kostclooze opneming van onze opwekking tot liefdegiften en van deze uitgebreide giftenlijst. Amersfoort, 13 Junij 1871. J. VAN ASPEREN. M. WOLFF Mz. Schoenmaker houdt i» bij uwe leeat In zake den afstand van de Kust van Guinea leest >men in het Volksblad«Een groot handelshuisdat verschillende kantoren heeft in onderscheidene sleden van Europa en datdoor ervaring geleerdinziet •dat een der kantoren behoort ingetrokken te worden •doet wgs en verstandig dit te doen, voordat het ibijkantoor hem schade veroorzaakten zoo is het ook 'met overzeesche bezittingen. Wanneer een kleine staat lot de overtuiging komtdat eene bezitting hem tg geheel veranderde omstandigheden geen voordeel •meer oplevert, handelt hij én staatkundig én in het .nationaal belang, wanneer hij die bezitting verlaat en niet behoud uit zeker formeel eergevoel zonder grond." Spreekt het Volksblad van handelshuilen en kjj- Aantonen- en brengt het deze vorgelijkendor wijs te berdedan dient het Volksblad eerst kennis te hebben van handelshuizenbijkantoren en handelstaken. Déérom zullen we het Volksblad eens vertellen dat niet alleen een groot handelshuis dikwijls een bijkantoor niet intrekt voordat dit schade veroorzaakt, maar somtijds dit blijft aanhouden als het voordurend schade veroorzaaktwant die schade is in goed door schouwde commercieele opziglen veelal imaginair. Immers voor het behoud van het bijkantoor pleiten dikwijls goede gronden b. v. het bijkantoor houdt het hoofdkantoor op de hoogte der lokale handels toestanden levert oorspronkelijke handelsartikelen die door hun oorspronkelijk handelscachet in handen van het hoofdkantoor zijn handelsprestige ongeknakt houden en soms uitbreiden en tevens zou bij in trekking van het bijkantoor het groot handelshuis in zijn crediet kunnen lijden en crediet zegt veel in handel en in de wereld. Ook Nederland moet zorgen dat zijn crediet niet lijdt. Om dan op een kleine staat te komenzoo is het argumenteene bezitting te verlaten die hem nu geen voordeel meer oplevertal zeer wrak, zoo lang het bewijs niet wordt geleverddat niet die bezitting ook bij nieuwe omstandigheden latere voordeelen zal opleveren. Door den Staatzoowel als door den han delaar en den particulier mag wel in het oog worden gehoudendat hetgeen heden door zekere omstandig heden weinig waard is en zelfs schade oplevert, b. v. bezittingen huizen land koopwaren enzdaaren tegen morgen door andere omstandigheden beter kan renderen en veel waarde kan verkrijgen. Bovendien verliest het Volksblad uit het oog, dat zelfs bij nadeel voor den Staat, d. w. z. voor de Staatskas, dit nadeel soms verreweg wordt legengewogen en overschaduwd door hetgeen het behoud eener Staatsbeiiuing aan staatsburgers in het moederlandwaaronder ook den arbeidersstand scheepvaart enz. ten bate komen en dit dus ook indirect den Staat bevoordeeltwant de wel vaart der staatsburgers is ten naauwste aan staats welvaart gestrengeld. Het welbegrepen eigenbelang van een groot han delshuis (dus, om met de vergelijking van het Volks blad gelijken tred te houdenook van den Staat) vordert weieens het aanhouden van bijkantoren, die soms schade opleveren en van artikelen als lokaas voor levering van andere'ruime winsten gevende ar tikelen, en waardoor het groot handelshuis zijne con- nectiën en klanten aan zich boeit, die anders, het schade-aanbrengcnd artikel bij een ander handelshuis koopendealdaar zouden blijven hangen ook voor de winstgevende artikelen en dan zou het groot handels huis zijn klanten en zijne winsten verliezen. Misschien heeft het Volksblad nog nooit van zulke handelsfinesses (en deze zijn onuitputtelijk) gedroomdmaar dan had het blad ook zijne wrakke vergelijking in een pijpen- mandje ingepakt moeten laten. De inboorlingen onzer bezittingen der Kust van Guinea zijn van geslacht lot geslacht ten zeerste aan het Moederland (Nederland) gehecht en bedroefd dat zij bedreigd worden om van het Nederlandsche gezag onder het Engclsche, waarvan zij grooten afkeer hebbente geraken. En daarom mag wel ernstig worden gevraagd: of het zich met het moraliteits begrip laat vcreenigendat eene Moeder (de Neder landsche Natie) hare kinderen van zich afsloot, omdat die kinderen haar thans geen voordeel inbrengen? Wij mengen nooit godsdienst in polilick en polemiek, maar in dit geval mogen wij ons de kleine afwijking veroorlovenom te vragenof die verslooting met den godsdienstigen tin der Ned. Natie is overeen- tebrengen Overigens achten wij ons nog niet voldoende meester van het onderwerp om het reeds au fond te behan delen doch verwijzen naar de kernachtige en uit muntende opstellen daarover van den lieer Hendrik Muller Sm. geplaatst in de Nieuwe Rolt. Ct. en wel waardig ook door het Handelsblad te worden overge nomen niet alleen als leiddraad voor alle handelaren, volksvertegenwoordigersenzin de kwestie zelve maar tevens omdat, ook buiten de kwestie om, vooral voor handelaren deze opstellen hoogst leerrgk zijn. De- Heer Muller verdient den dank van allendie prijs stellen op degelgke en instructieve polemiek. Onze voornaamste bedoeling was de wrakke en zotte vergelijking van het Volksblad in hare naaktheid te etaleren, eindigende met den raad aan het Volksblad omin het vervolg weder vergelijkender wijs handel willende aanroeren, zich eerst ietwat tijd voor het volon- tairschap bij een of ander geaccrediteerd handelsbuis te engageren, ten einde dan geen gevaar te looped onderwerpen aanteroerenwaarvan het thans nog geen verstand heeft, en te ontgaan dat men het blad toeroepe schoenmakerhoudt u bg uwe leest Uitslag der verkiezing op Dingsdag 13 Jong 1871 van een lid voor de Tweede K»rn*r der Sta ten-Generaal. Gemeenten in het Hoofd-Kiesdistrict Amers foort en geul kiesgeregügden aldaar voor de Tweede Kamer der Suten-Generaal. GcatmUa Geul Lieten Amersfoort386 Ankeveen14 Baaro4 87 Beroeveld226 Blaricumgo Bunschoten66 Bussum30 Eemnes70 Errnelo 1. ooderkiesdi-\ str. boofdp: Nuospeet.l Errnelo 2. ooderkiesdi-/ 302 67 160 37 89 136 107 29 36 33 28 73 39 143 81 16 36 67 5» 6» 35 21 123 str. boofdp: Errnelo. j 's Graveland 58 Harderwijk 336 Hilversum182 Hoevelaken.17 Hoogland78 Huizen46 Korteohoef19 Laren42 Leusden44 Maara10 Muiden55 Naarden95 Nederborst den Berg. 38 Ngkerk221 I'utten81 Henswoude23 Scberpenzeel65 Soest. 99 Stoutenburg49 Veeoendaal90 Weesp114 Weesperkarspel107 Woudenberg72 TOTAAL2833 1702 getal opgekomen kiezers1703 getal slembiljetten 1703 van onwaarde42 geldige s/emmen1690 volstrekte meerderheid846 st Mr. E L. Baron van Hardenbroeh van Lockherst.760 st J. A. Alberdingk Thgm 446 derhalve herstemming tusschen opgemelden. Wijders verkregen J. Wolkers232 a D A van Otterloo186 Mr. W. R. Boer 25 Dr. A, Kuijper21 Keuchenius5 A J Baron Schimmelpenninck van der Oije2 Mr. C. Fock2 a en de anderen stemmen waren over diversen verdeeld. De herstemming zal geschieden op Dingsdag 27 Junij e. k. Bij de laatste herstemming voor de Provinciale Staten gebeurde hier het volgende, zegt de Amsterd. Ct: Toen één der kandidaten, die in de herstemming wasbij de slembas verscheenreikte hij zgn biljet aan het bnreau overmet verzoek zich te overtuigen dat hij niet voor zich zeiven stemde Het bureau begreep, aan dit verlangen niet te kunnen voldoen. Naar onze meening, tcregt. Immers of het bureau door onderleekcning (wat bij de kieswet verboden is) of door inzage van het biljet vóór het in de bus gestoken wordt, kennis erlangt hoe de kiezer stemt, zal wel op hetzelfde ncér komen. Des kandidaats kieschheid heeft overigens in deze niet beslist, daar hij met veel meer dan één slem in de minderheid bleek te zgn.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1