Jfê 1920. Ding-sdag* 3 October 1871. AMERSFOORTSGHE GOMT. Dit blad versebijnt des Maandagsea Donderdagt 's avond*. Abonnementsprijs 1.15 p*r 3 maanden. Prijs der Ad*erlentiën van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder lOCts; legale en officiëele Advertentie» per regel 15 Cis. Reclames per regel 20 cents J/s. nummert 5 cents; dubbe.'e grootte 10 cents. Bestellingen bij den Uiig. .4. tan CUefte Amersfoort Bureau Amers/oorUche Courant, Langestraat. Wijk F, N° 43, over de Oude Vischmarkten bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven' franco. AMERSFOORT, 2 October 1871. Op Dingsdagden 3 October 1871, des namid dags te halftwee zal de gemeenteraad van Amersfoort weder ecne vergadering houdenwaarin het punt van behandeling is Benoeming van een Havenmeester. De jongste uitslag van de actc-examens voor het middelbaar jpnderwijs is geweest dat van zes candidaten voor het handteekenentwee werden afge wezen en vier toegelatenzijnde de hh. R. Cruyff van AmersfoortT. Cool van 's HageJ van der Keilen vafi Amsterdam en mej. N- T. Hoogewerff van Rot terdam. Voor boetseeren had zich één candidaat aan gemeld, die afgewezen werd. Woensdag 4 October e. k. zullen, bij gunstig weder, gecombineerde manoeuvres plaats hebben op de heide tusschen Amersfoort en Utrecht door de troepen der garnizoenen dezer steden. Bij het regement rijdende artillerie heeft men onlangs een militair, zijnde een gegradeerde, na afloop zijner verbindtenis, op nieuw geëngageerd en wel op een leeftijd van bijna 70 jaren. Z. M. heeft benoemd lot betaalmeester te Alkmaar Jhr. A. C. P. Quarles van Uffordthans betaalmees: er te Almelo. Tegen den postiljon van de postkar van Zwolle op Almelo is in de laatste plaats proces-verbaal op gemaakt wegens 't verstoren van de rust der gemeente, door nl. op zijn hoorn te blazen bij vertrek en aan komst. De man blaast niettemin vlijtig door, natuurlijk tot groote ergernis van de Almelosche rustlievenden. Het drijvend paardenspel van Lcntz, dat gedu rende den zoiner op verschillende plaatsen aan den Rijn in Duilschland goede zaken gemaakt heelt, wordt te Arnhem verwacht. Vaak gebeurt het dat bij het aansteken van petro leumlampen op raadselachtige wijze brand ontstaat. Vermoedelijk ligt de oorzaak wel daarin dat men niet altijd zorg draagt de lamp geheel gevuld te hebben bij het aansteken. Wanneer men dit niet doet, ont wikkelt de nog overige petroleum een gas dat ligt ontvlambaar is en-door de ontploffing vaak de noodlot- tigste gevolgen teweeg brengt. Men doel daarom goed, den voorraad petroleum eiken dag aan te vullen. De Etoile Beige deelt mede, dat er in den nacht van Woensdag op Donderdag in eene steenkolenmijn te Hornu in Henegouwen eene ontploffing heeft plaats gehad, waarbij omstreeks 30 personen het leven ver loren hebben. Voor de betrekking van agent van politie te Groningen, waarvan er met den Isten Januarij a. s. 25 in dienst zullen tredenhebben zich niet minder dan 315 persoonlijk aan het bureau van politie aan gegeven; terwijl er buitendien nog ruim 100 brieven van aanbiedingen als zoodanig zijn ingekomenzoodat het getal liefhebbers voor deze betrekking ruim 400 is. Te Parijs is een club van opiumrookers opiophilesgestichtdie hare bijeenkomsten in een der sierlijke hotels van het Quartisr de I'Arc de triompho houdt. Men vindt er een menigte fraaije boudoirs met canapé's en de noodige toestellen om opium te rooken. Ieder lid is verpligt om alles wat hem gedurende den roes voor den geest is gekomen in een register op te. teckenen waarvan de inhoud aan het einde van het jaar zal worden openbaar ge maakt. De club heeft haar ontstaan te danken aan de behoefte om zich bij de treurige omstandigheden aan de werkelijkheid te ontrukken." De eerste algemeene vergadering van den Neder- landschen protestantcn-bor 1 zal plaats hebben te Utrecht op den 31 sten October a. s. Belangt ijkc punten zullen dan behandeld worden. Op grond van genomene proevendie gunslig zijn uitgevallenheelt de Minister van Oorlog bepaald, dat liet hoefbeslag, volgens het stelsel Miles voor de paarden der kavallerie en artillerie zal worden inge voerd maar in diervoege gewijzigd dat de achter ijzers voor de paarden van eerstgenoemd en de voor- en achter-ijzers voor die van laatstgenoemd wapen van kalkoenen zullen voorzien worden. Twee apostelen der vereeniging voor de regten der vrouw reizen thans het land in de Veroenigdo Stalen af: mrs Susan Anthony, eene oude vrijster, en mrs. Cady Stantoneene getrouwde vrouwmet veel gezond verstand en scherpzinnigheid, in openbare voordragtcn roepen zij hare zuslercu tot den strijd tegen de suprematie der mannen op. Mrs. Woodkall uit New-York (bekend door hare verdediging van liet vrije huwelijk) zeide onlangs op eene vergadering van geëmancipeerde vrouwenWij willen aan de regering der Ver-Staten de gehoorzaamheid opzeggen, als deze ons nog langer het stemregt en andere bur gerlijke regten onthoudt: wij willen afscheiding en wel op duizendmaal grootcr voet dan indertijd het Zuiden. Wij willen eene omwenteling, wij willen deze regering onverwerpen om eene regering der gcreg- tigheid in haar plaats te stellen." Alle berigten stemmen overeendat de oogst dit jaar te wenschen over zal laten. In Frankrijk vooral zal op opbrengst, vergeleken bij vorige jaren, gering zijn. iMaar er zal ook in Engeland veel moeten ingevoerd worden om in de behoeften te voorzien. Voor Belgische en Hollandsche rekening wordt veel gekocht en eerstgenoemd Land voert veel naar Frank rijk uit. Duilschland trekt ook tarwegerst en rogge uit Hongarijeterwijl een gedeelte van den eigen oogst naar de Scandinavische Landen wordt uitgevoerd, Zuid-Duitschland voert steeds naar Zwitserland uit. Het is volstrekt nog niet te bepalen, of de oogst in Duilschland voldoende zal wezen voor de behoeften. In Spanje heeft het te velde staande graan in som mige districten veel geleden door overstroomingen enz.maar in de overige districten is de opbrengst zoo ruimdat er geen invoeren van elders noodig zullen zijn. Spanje maakt dus eene uitzondering op de meeste Europcesche Landen. Tot nu loc werd voornamelijk in die behoeften door Hongarije, Turkije, Rusland en Amerika voorzien. In beide eerstgenoemde Rijken bleef de oogst van 1871 verre beneden de verwachtingzoodat er slechts eene kleine beschikbare voorraad voor den uitvoer kan bestemd worden. Den 25sten dezer is het congres van het zooge naamde Vredeverbond te Lausanne (Zwitserland) ge opend minder talrijk dan verwacht wasen zonder eenige deelneming van de zijde der stedelijke bevol king. Die vereeniging stelt zich voorEuropa tot eene cedgenootschappelijke Republiek te makenop welken weg zij meent tot duurzame verzekering van de algemeene vrede te kunnen geraken. De beraadslagingwelke op den 25stcn in hel con gres werd gevoerdwas over het geheel van gema tigden aard.' Wel werd door een van de aanwezigen de Internationale verdedigdmaar de bestuurders be weerden dat het Vredeverbond en de Internationale geenszins voor éére en dezelfde vereeniging te houden waren. Andere dan vreedzame middelen ter vestiging der Verecnigde Staten van Europa kwamen er niet in aanmerking. De zitting van den 26stcn was echter minder rustig. De heer Lemonnier verdedigde den persoonlijken eigen dom, die door den heer Sonnemann afgekeurd werd. Mevrouw Andrè Leo verdedigde daarop de Parijschc Communemaar zij werd met de kreten: Weg met de CommuneWeg met VersaillesLeve de vrijheid in de rede gevallen, en toen daarop een der secretarissen insgelijks de partij der Commune nam, werd hij buiten de deur geworpen en onsiond er een onbeschrijflij!; rumoerte midden waarvan mevrouw Leo het spreek gestoelte verliet. De heer Hodgson uil Londen" deed verslag van de bezadigde wijze waarop in Engeland hervormingen tot stand gebragt worden. Mevrouw Delhomme verdedigde mevrouw Leo en zeide dat het eene ongehoorde schande was, dal eene vrouw op zoodanige wijze iu de rede gevallen werd, maar ook deze spreekster werd uitgejouwd en ge noodzaakt de tribune te verlaten. De zitting werd onder algemeene opschudding ten O ure gesloten. Zoo eindigde hel Vredescongres Politieke Revue. Assijoufde, Billiorav, Régèrc, Paschal Grouset cn de overige leden van de Commune en het Centrale Comité, die door den derden krijgsraad tot deportatie naar oen versterkte plaats worde.i veroordeeld, zijn naar liet fort Bavard vervoerd, aan den n.oml van de Cliarciilc tegenover- het eiland Oléron Daar zullen zij vertoeven tot liet oorlogschip aankomt waarmede zij naar het oord hunner ballingschap vervoerd moeien worden. Volgens de Siècle is deze plaats nog niet bepaald of althans niet aan dc veroordeelden hekend gemaakt. Is het waarheid vraagt het bezadigde Parijsche Dagblad le Journal des Débols dat op dit oogen- blik in de kazernen goudgeld met volle handen wordt uitgestrooid dat de Bonapartes rekenen op twee zaken: op de onwetendheid der domme menigte op het platte land en op de demagogen, voor wie de burgerij en teregtzoo bang is Maar, den toestand des Rijks en de lessen van het vcrledene ernstig overwegendekomt genoemd blad toch tot deze conclusieFrankrijk wil niets meer te doen hebben met de Bonapartes." Terwijl Koning Amadeus van Spanje een zegetogt door 't Land maakt en harten verovertkibbelt zijn Ministerie en baart moeder de schatkist groote zorg. Er is zelfs sprake-1 van het verhoogen der belasting op Binnenlandsche schuld met 5 i 15 pet. en het uitbreiden dier belasting tot de Buitenlandsche schuld. Men noemde dat te Madrid een noodlottige stap. Daardoor zouden 's Lands eer en crediet gekrenkt wordenjuist op een oogenblikdat Spanje op het punt was van zijne plaats onder de crediet hebbende en vertrouwen genietende Staten te hernemen. Een ander berigt zegt, dat men 15 pet. belasting van den intrest der Spaansche Staatschuld zou willeu heffen. Het gebouw voor den Duitschen rijksdag in de Leipziger Strassezoo schrijft men uit Berlijn aan de Weser Zl.is nagenoeg voltooid en zalvolgens de Vo8sische Zl weldra de afgevaardigden met de uil- stekendste verkoudheden en rbeumatismen ontvangen. De rijksdag zal alzoo van Scylla in Charybdis vallen van het tochtige oude huis in het vochtige nieuwe. De hecren hebben er 'tgrootste belang bij, dat de heeren afgevaardigden gemakkelijk zittenzeide eens vorst Bismarcktoen hij nog op de Dönhofsplatz met de afgevaardigden streed. Voor gemak is nu gezorgd, maar als nu de vochtige muren denzelfden invloed op de besluiten hebben als de ongemakkelijke zit plaatsen wat is er dan gewonnen Nu in elk geval zijn de afgevaardigden hier vrij van togt en de Ber- lijners zijn aan vochtigheid gewoon. Vorst Bismarck heeft de vorige week het gebouw bezocht en zijne tevredenheid te kennen gegeven. Reeds voor langen tijd is men begonnen te spreken over het werkdat dc afgevaardigden in 't nieuwe gebouw wacht en hoe digter de dag der opening nadertdes tc meer moeite doet men om door het sleutelgat te zien wat de. huisvader voor de zijnen op dc tafel legt. «Van olficieuse zijde is onlangs voor te groote ver wachtingen gewaarschuwd, liet heette, dal de herfst- zitting alleen noodig was gewordenomdat in de eerste zitting het budget niet kon afgedaan worden en dat behalve dit alleen de zakendie grooten spoed cischen, zouden worden behandeld. Sedert dien tijd echter is ons zoo dikwijls verzekerd, dat den rijksdag gewigtigc zaken wachttendat wij de officieusc ver zekering in twijfel trekken. «Over het budget voor 1872 wordt allerlei medege deeld en andere finanliele maatregelen honden de bladen zoo bezig, er wordt zooveel van verhaald, zooveel weer sproken, dat dc afgevaardigden de vochtigheid van- 't nieuwe huis niet noodig hebben om vreemde aan doeningen in 't hoofd te ondervinden." In Oostenrijk wordt gesproken over eene wijziging van het Ministerie. Hoe lang nog zal dit groote Rijk zijne kracht ver spillen in Binnenlandsche twisten! Dc naden van den lappendeken, die het keizerrijk Oostenrijk wordt genoemd beginnen allengskcns los tc gaan Het Engelsche Dagblad Daily News spot met de spiegelgevechten of met den inimieken vcldtogl, dooi een gedeelte van het leger in Engeland gehouden. Het steekt dapper den draak niet de buitensporig heden van de cavalcric-paarden de romantische vlugt van den erfgenaam des troons't herhaald verdelgen van dezelfde brigade, 'teenzaam ronddolen van gan- sclie regimentenzonder dat zij wisten tot welke af- dceling zij behoorden. Delagchelijk is hetzulk een gespeelde veldslag met kanongebulder, zonder kogels slagting, zonder bloed - - overwinningenzonder nederlagen Welk een heldenmoed geloond dour een baitaillon, 't welk als een muur staan blijft, tegenover renp batterij van uit dc aardigheid donderende dertig ponders! Welk ce.no vreugde des woderziens, als de gesneu velden elkander wederzien aan den avonddiseh 1

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1