Y r ij d a g 10 November 1871. JVi 1931. Dit blad versehijnt de* Maandags en Donderdags 's avonds. Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertentiën van I tot 6 regels 60 Cts rlke regel meerder 10 Cts; legale en officiëcle Ad vertentiën per regel 15 Cts. Ilecl.nnes p-r regel 20 cents 4 ft. nummers 5 cents; dubbele grootte 10 cents. Bestellingen bij den Uitg. .4- van Cterffte Amersfoort Uur eau Amersfoorlsche Courant. I.angestraat. Wijk F, N°. 43, over dr Oude Vischmarkt en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet llijk. Brieven franco. Het volgend adres is verzonden Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken. Met den meesten eerbied neemt de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort de vrijheid uwe Excellentie békend te maken met het ongeriefhetwelk zoowel de handel en nijverheid te dezer stede als de bijzondere personen ondervinden door de op 1 Nov. jl. ingevoerde regeling der treinen op den Centraal-Spoorwegvooral der treinen die van Kampen naar Utrecht loopen. Wanneer trein N*. 2. te 9 ure 55 minuten te Utrecht aankomt zijn in alle richtingen (Amsterdam, Rotterdam, 'sHage, Arnhem, 's Hertogenbosch) reeds twee treinen vertrokken en moet men om naar Amsterdam of Rotterdam te gaan, na ongeveer een uur oponthoud, gebruik maken van de sneltreinen, (10,45), die aldaar omstreeks 12 ure aankomen, te Iaat dus voor hen die de markten aldaar willen bezoeken, terwijl zij die op eenige plaats aan die lijnen gelegen sijn moeten van dien trein geen gebruik kunnen maken, maar moeten wachten tot de treinen van 12.50 en 12.35. Voor de richting Arnhem moet men wachten tot 12.30. Voor de richting 's Hertogenbosch tot 1.45. Kwam die trein ruim een uur vroeger te Utrecht, dan kon men terstond in alle die richtingen verder reizen en was niet genoodzaakt om reeds den vorigen dag op reis te gaan of zich per rijtuig van hier naar Utrecht te doen brengen ten einde van die treinen gebruik te kunnen maken. Het behoeft geen betoog dat dit voor velen onmogelijk is, zoo wegens het daaraan verbonden tijdverzuim als de kosten zoodat niemand buiten hooge noodzakelijkheid die reizen zal of kan ondernemen. Geen minder ja zelfs grooter ongerief levert trein N°. 4 op. Vroeger was die trein, die te 12 ure ongeveer te Utrecht aankwameen zoogenaamde beurstrein van het grootste belang voor het personenverkeer en de verzending der brieven. Thans is die trein in eenen goederentrein verayderd, die na te 9 ure van Kampen te zijn vertrokken en bijna twee uren te Zwolle te hebben stilgestaan, eerst te ruim drie ure te Utrecht aankomt en alzoo voor het personenverkeer geen nut doet. Zij die de beurs te Amsterdam willen bezoeken zijn dus gedwongen om, inplaats van te 11.30 zooals vroeger, reeds te 9.17 van hier te gaan, en komen dan, zooals hiervorenns opgemerkt, toch eerst te ongeveer 12 ure te Amsterdam Maar bovendien en dat is een zeer belangrijk bezwaarhierdoor is de gewichtige postver zendingdie vroeger met dien trein N°. 4 plaats had, geheel vervallen. De brieven na afloop der Beurs te schrijven kunnen te Amsterdam niet zoo vroegtijdig gereed en op het postkantoor aldaar bezorgd zijn, dal zij met den te 6.50. van Amsterdam vertrekken- den trein kunnen geëxpedieerd worden. Zij komen diis pet latere expeditie des nachts te Amers foort en worden den volgenden morgen besteld. De voor de* beurs bestemde brieven moeten bij de tegenwoordige regeling der treinen reeds met trein N°. 2 worden verzonden en alzoo reeds te 8.50 aan het postkantoor alhier zijn bezorgd. Het spreekt van zelf, dat het zoo goed als onmogelijk is voor dien tijd de beursbrieven die des morgens besteld worden, reeds zoo spoedig te beantwoorden, terwijl de expeditie met trein N°. 6 te laat is voor de bnurscorrespondentie. Naar het oordeel der Kamer is het bovenstaande voldoende om uwe Excellentie te overtuigen dat niet ten onrechte geklaagd wordt over eene regeling, die noch in het belang is van hel publick, noch in dat der spoorwegonderneming, en ware zij vooraf met de voorgenomene regeling bekend geweest, zij zoude onmiddellijk hare. beste pogingen hebben aangewend om de vaststelling daarvan te voorkomen. Nu blijft haar echter geen andere weg open dan Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken alsnog maatregelen te willen nemen, opdat in deze regeling de noodige veranderingen worden gebrachtzoo noodig in overlegvoor zooveel het brieven vervoer betreft, met zijne Excellentie den Heer Minister van Financiën, aan wien de Kamer zich veroorlooft een afschrift van dat adres te zenden, gelijk zij dit ook deed aan de directie van de Ned. Centr. Spoorweg Maatschappij. Naar het oordeel der Kamer zoude aan de opgemelde bezwaren kunnen worden tegemoet gekomen door 1". als gezegd is den trein, die nu te 9.55 te Utrecht komt, aldaar ruim een uur vroeger te doen aankomen 2°. Den trein N*. 4 weder te laten loopen gelijk laatstelijk bij de Winter- en Zomerdienst, zoodat die te ongeveer 12 ure te Utrecht aankomt. Desnoods kon dan trein N*. 6 veranderd worden in goederentrein. Wij zeggen des noodswant wegens het bekende steeds toenemende personen- en goederenverkeer op den Centraal-Spoorwegdat 's winters bij gesloten water veelal nog meerder is dan des zomerszoude men eerder verwacht hebben dat de directie de aeht treinen zoude hebben laten bestaan en daaraan afzonderlijke goederentreinen hebben toegevoegd. Zooals de regeling nu is zijn twee treinen bijna geheel onnut voor het personen verkeer en zijn er dus feitelijk voor dat doel slechts zes treinen bruikbaar, die in geene deele in de behoefte voorzien. *t Welk doende, De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort Amersfoort, B. E. HEHSCHEL, Voorzitter 8 November 1871. Mr. J. VAN DER LEEUW, Secretaris. 8PAAP. BANK. Het Bestuur tal rijne eerstvolgende silting houden op Mnandtt? 13 November e. k. ten Raadbuiie te Amersfoortdes namiddags van 13 tot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. HULPBANK. TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen sal het Bestuur sitting houden in een der localen van het Raadhuis op aanst. Maandag. 13. November van kalf twee tot hol/drie alwaar belanghebbenden sich kunnen aanmelden terwnl mede inlichtingen deswege te bekomen sijn bij ae ondergctcckenden en de verdere leden van het Bestuur de IIeeren MrJ, van der Leeuw, B. E. Herschel. IF. A. Croockewit, en Jhr Mr. J. /->. van Sasse van Ysielt. R. A. W. baron VAN HEËCKEREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEIN WEBER Secretaris. In de Dingsdag jl. geopende zitting der Proviuciale Staten van Utrecht is door Z Exc. den Comm. des konings ecne openingstoespaak gehouden waarin hul de is gebragt aan de nagedachtenis van den heer de Geer en omtrent den toestand der provincie bevredigende medédeclingen werden gedaan. Op het* verzoek van landh. Congres adviseeren Ged. Stalen f 1000 als crediet toelestaan. In handen eener commissie gesteld. Op het verzoek van de h.h. Knijff en Kapteijn om subsidie voor een spoorweg geven Gedep. Staten te kennen dat de waarborg-som nog niet is gestort. Zij meenen dusdat vooralsnog geen beslissing behoeft genomen te wordenen de storting van bot waarborgkapitaal moet worden afge wacht. Ter griffie. Het Slaperdijksreglcment is aan de orde gesteld voor de eerstvolgende vergadering, die bepaald is geworden op Zaterdag a. s. AMERSFOORT, 9 November 1871. Het heeft Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen behaagd den Heer Philip MeijersBoek- en Kunsthandelaar te Amersfoortte benoemen tot Hoogst- deszelfs hofleverancier, met vergunning om als zoo danig het wapen van Zijne Koninklijke Hoogheid te voeren. Dingsdag jl. werd door onderofficieren en korporaals der Amersfoorlsche d d. Schutterij op de Vlasakkers met het minié-geweer naar de schjjf geschoten. Daarbij waren tegenwoordig de Heer J. J. Meder majoor kommandant en bet corps officieren. De sergeant- geweerm. F. W. Ebert behaalde den prijseen zilveren horologie Het porps officieren heeft aldaar mede eenigen tijd met hel achterlaadgeweer geschoten. Op het terrein was eene tent daargcsteldalwaar na de schietoefeningen waarbij goed gescholen werd, allen, die daaraan hadden deelgenomendoor den Heer Meder onbekrompen zijn onthaald. Te Amersfoort waren in behandeling op Maan dag 6 November jl33 poklijders. bijgekomen tot heden, 9 Nov. 12 uur 6 39 overleden 4 hersteld6 10 In behandeling29 Hebben wij reeds in vorige nummers een kras woordje uitgeslingerd over de ellendige regeling van de winterdienst op den Centraal-Spoorweg, thans bepleit ook tot ons genoegen de Kamer van Kooph. en Fabr. te Amersfoort, blijkens nevensstaand adres, ten deze de belangen van het publiekder Spoor wegonderneming zelvedoch inzonderheid van den handel en het beursspoorpostvervoer bij de betrokken Ministers. Maar vooral is het óns aangenaam dat na onze voorspelling wordt bewaarheidwaarbij eene dili' pence den eersten Cenlraaltrein in correspondentie op Amsterdam en Rotterdam twee uren achter zich laat! Wie aan dat spoorwegmirakel in de tweede helft der 19e eeuw niet gelooft, leze achterstaande adver tentie, behelzende dat de Heer Schimmel, als koen on dernemer, aantevangen aanst. Zaturdag 11 Nov. te kwart voor zeven uren 's morgens dagelijks een diligence op Maarsbergcn zal laten rijden, waarmede men niet alleen op den eersten Rijnspoortrein naar Arnhem, maar ook op dien naar Utrecht reizen kan en alzoo tusschen haiftienen tien uren 's morgens te Rotterdam en Amsterdam aankomt, terwijl men per eersten Centraaltrein aldaar niet vroeger is dan tusschen halftwaalf en twaalf nren. Voor de honderdvi ftigduizend guldens door Amers foort tot het verkrijgen van den Centraal-spoorweg geofferd, heeft men nu ten minste aldaar de rariteit dat ecne flinke Amersfoorlsche asde moderne locomotief thans vooruitijlt! In de gisteren gehouden algemeene vergadering van stemgeregtigde deelhebbers der Nederlandsche Han delmaatschappij is met overgroote meerderheid (slechts zeven stemmen waren tegen) het voorstel van com missarissen eri directeuren tot verlenging van den dnur der Maatschappij voor een nieuw tijdvak van 25 jaren, aanvangende 4 Januarij 1875, aangenomen. Loiset, de bekende eigenaar van een paardenspel, onderhandelt om twee nieuwe kunstrijders voor zijn cirque te winnenmaar kan noode besluiten om het gevraagde honorarium toe te staan, namelijk /"2000 per maand of f 24.000per jaar. De beide kunstrijders zijn apen. Hoe is 't mogelijkdat' er nog menschen voor ad ministratieve betrekkingen worden gevonden als men als aap meer verdienen kan dan als Minister Ecne Araerikaansche dame is te Zurich gepro moveerd tol doclor(es) in de geneeskunde en hebben ook drie Zwitsersche dames zich als studentes aan die hoogeschool laten inschrijven. Luidens een schrijven aan de Times uit Phila delphia is ook daar ter stede ontdektdat een deficit van 400.000 dollars was in de stedelijke kas. Eene firma van makelaars was in de gelegenheid gesteld om met de gereede penningen der stad te speculeren; zij was ongelukkig in hare speculatiên en maakte een schandelijk bankroethierbij leed ook de kas der stad verliezen. Het bezigen van gelden van openbare kassen ten dienste van partikuliere speculatiên zegt be doelde berigtgever is in deze landstreek sedert jaren gebruikelijk. In de vergadering der vereeniging de Beurs te Groningen is Maandag avond jl. besloten maatregelen te nemen om de raap- en lijnolie niet meer, gelijk tot dusverre, per vat maar per 100 kilogrammen te ver handelen, zijnde het meest billijke, omdat dan steeds dezelfde werkelijke hoeveelheid vetgehalte wordt ge leverd wal niet het geval is bij de maaldoor dat de olie bij warmte uitzet en bij koude inkrimpt.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1