iH I voor de «Internationale" wist niets beters te doen dan deze te plaatsen buiten de wet. De Vereeniging is altoo verpligt om zicb van eene «openbare" te veranderen in eene «ge heime" en of dat voor de rust des Lands meer gcwenscht is, moet nader blijken. De Koning van Zweden heeft aan de Volks vertegenwoordigers bekend gemaakt dat hij het aanbieden eener legerorganisatie bij de wet niet ten tweede male zal doen. Zit er spijt in die aankondiging of was het Constitutionneele onderwerping Z. JVf. had nog eene andere blijde boodschap en wel dezede schatkist is goed gezond Kon men dit ook van die in Italië en Spanje zeggen 1 In Belgie en wel te Gent werd dezer dagen een feestmaal gegeventer eere van den afge treden Minister, den Heer Kervijn van Letten- hove. Men hield zulke brommende lofredenen op dien Staatsman, dat hij zich zeiven druk maakte, met er wat op af te dingen. Nabij ïndore, in het presidentschap Bombay, liceft eene ontploffing in een kruidmagazijn plaats gehad. Men telt tusschen de 70 en 80 slagtoffers. Tijdingen uit Japan gewagen van een feilen brandwaarbij 80 vrouwen omgekomen zijn. De plaats waar wordt echter niet genoemd. Vijf Japansche vrouwen van hoogen rang zijn in Amerika aangekomen om hare opvoe ding te voltooijen. Zaterdag avond had te Bolton een soiree plaats van 700 teetotalers (voorstanders van geheele onthouding)die in 20 jaar en langer geen sterken drank hadden gebruikt; onder deze waren er 385welke dien nooit hadden geproeld. In Mexico is de poging der gebroedere Diaz tot omverwerping van de regering van president Juarez misluktde hier en daar door andere personen ondernomen bewegingen tegen de wettig bestaande regering moeten van weinig betcekenis zijn. Een telegram uit Versailles van 20 Januarij luidt als volgt De ministers hebben gister gezamenlijk hun ontslag ingediend. Ook Thiers zou vastbesloten zijnzijne demissie te nemenin weerwil dat door alle fractien pogingen worden aangewend, om hem \*an dat besluit af te brengen. De commissie uit het reglercenlrum verklaarde nadrukkelijk, dat de bestaande onecnigheid volstrekt geen gevolg is van verschil van po litieke inziglenmaar alleen van verschil in finantieële zienswijze. Waarschijnlijk zal hel regter-centrum middelen aanwenden om tot een vergelijk te komen, en wel door een otde van den dag voor te stellen dat de Vergadering hel ontslag van Thiers niet moet aannemen zulk een motie zou waarschijnlijk worden aan genomen. Thiers en dc Ministers hebben hun ontslag ingetrokken. Zij konden den aandrang daartoe van de partij der orde niet wederstaan. Het Maandblad voor den Nederlandse/ie Landbouwer behelst het volgende over Voedering der paarden. Met betrekking tot dc voedering der paarden wordt in Landh. Centralblad voor het bergsche land hel volgende geschreven. Dezelfde hoeveelheid haver, waarmede een paard gevoederd wordt, brengt eene geheel verschillende werking te weeg, naarmate van den tijd, waarop zij gegeven wordt. Zoo is 'l een bepaald voordeelindien men de paarden eerst drenkt en daarna voedert en een nadeel, indien men het omgekeerde doet. Zoo is 't ook eene zeer slechte gewoonte, indien men de paarden onmiddellijk na 't terug komen van zwaren arbeid hooi en haver geeft. Zij vreten alsdan zeer gulzig, kaauwen weinig en verteren slecht. Indien een paard, dikwijls verhit, van den arbeid terug komt, behoort men het eerst een kwartier uurs te laten rusten, het na verloop daarvan ecnig hooi en een half uur daarna water en daarna eerst haver te geven. Op deze wijze voorkomt met het vallen van koude, waaraan dc paarden door onvoorziglig drenken dikwijls blootstaan Wij kunnen ver zekeren, dat deze regels op langjarige ondervin ding berusten Wie ze in acht neemt, zal er «vel bij varen. Ook voedt grof gemalen haver beter dan geheele korrels eti men besnaart daarbij minstens een vijfde der hoeveelheid. Vooral voor oude paarden is dit laatste aan te bevelen. AMERSFOORT, 22 Janoarij 1872. Ook de Eerste Kamer der Staten tieneraal heeft zich met betrekkelijk nog grooter meer derheid dan de Tweede Kamer bij den afstand der goudkust aan 'tBritsche Rijk nedergtlegd. Wij betreuren den afstanddoch achten ons niet bevoegd het besluit van Regering en vertegenwoordiging te veroordeelen. De Regering, tol premier hebbende Thorbecke die voor geen Brit onnoodig zwicht van wien de groote staatsman Palmerston zeidehe is too great a man for so small a country deze Regering met een overgroot getal leden der beide Kamers tot het besluit van den afstand overgegaan, deden zij dit zeker niet zonder de onverbiddelijke noodzakelijkheid daarvan intezicn. Veel, wat iu en achter die zaak zit, is aan pers en publiek onbekend. Het smart ons dat deze afstand geschiedt, want Nederland is rijk genoeg om hel geldelijk verlies te dragen, hetwelk de Goudkust wordt gezegd te berokkenenrijk genoeg om offers te plengen tot handhaving van zijnen alouden roem en zijne nationale eer, aldaar sedert eeuwen gevierddoch wij vinden geen vrijheid om bij eene meerderheid als opgemeld en onbekend met de geheime diplomatieke stukken over dien afstand, eene agitatie te voedendie het Vaderland geen heil kan aanbrengen. Er behoort soms meer moed toe, en 't is soms zwaarder te duldenof te lijdendan te strijden. Onderwerping aan den drang der omstandig heden en aan de magt der feiten, waar hel verstand dit gebiedt, is ook vaderlandsliefde! Te Amersfoort waren in behandeling op Donder dag 18 Januarij jl2 poklijders. bijgekomen tol beden, 22 Jan. 12 uur 3 T t overleden0 hersteld2 2 In behandeling fitaat van den loop der bevolking der gemeente Amersfoort In 1871. a KS o o a o C v a t 8 O O S» H J h a 2 SS sft •o - w -3 -3 -S ">5-3 -S -t 5 .H> IJhh S ca u> Dc bevolking was verdeeld in dc navolgende godsdienstige gezindheid Nederduitsch Hervormden6315 Waalsch 27 Anglicaanschen of Episcopaten 3 Evangelisch Lulherschen287 Hersteld 6 Doopsgezinden32 Remonstranten60 Christelijk Afgescheidenen176 Roomsch-Catholijken 5717 Oud-Roomschen van de Klerezij 233 Nederduitsch Israëlieten 465 Portugesche3 13322 De sub-commissie, die zich la Soest voorde llrielsche (eestviering heeft gevormd, bestaat uil de heerenJ. C. de Hormandie 's Jacobgep. kolonel, als president; Mr. P. M. de In Court burgemeesterals Secretaris; F. Roggenbeek als Thesaurier. De- Prov. N. Bral en 's Bossche Courant van 18 Januarij behelst hel volgend ingezonden stuk .hetwelk wij ons haasten te plaatsen, omdat heden Maandag avond te Amersfoort een concert door gemeld orkest in Amicitia wordt gegeven. Nog onder den indruk van de betooverende muziek waarop het UtrechUche Symphonie-Orchest onze stad dezen avond onthaald heeftwordt u beleefdelijk een plaatsje verzocht voor dc volgende regelen, ten einde eere te geven aan wie eere toekomt. Beloofde het programma veel, nog veel meer werd ons geschonken. Uit bet eerste deel moeten wij aanstippen de ouverture Robin des Bois van v. Weber en de Selection de l'opera la Juive van Halevyom vooral dank te brengen aan den verdienstelijken Directeur, den Heer C. Coenen, voor zijne meesterlijke uitvoering van dc Grande Fontaine Militaire voor viool van Leonard. Zulk spel is, in een woord, boven onzen lof verbevengetuige de bijval, waarmede bet door het uitgelezen publiek begroet werd. In het tweede deel vergastte de Heer Alex Pohle, violoncellist nit Dresden, ons op de kunstige compositie van Servair. Souvenir de Spa. De uitvoering, welke wij hier nog vroeger hoordenovertrof de stoutste verwachting. Met nog een enkel woord van hulde aan de wijzewaarop het eerste en laatste nummer van deze afdecling uitgevoerd berden roemen wij bovenal de voordragt van N* 9: Meditation sur le 1 er Prélude de Dach van Counod Bewezen de jeugdige arlisten de verheven gedachten, in dit Ave Maria uitgedrukt, ten volle te begrijpen, ook de toehoorders gaven blijk van waardering door de furoredie bij de laatste wegsmeltende toonen ziek lucht gaf. Gunstig pleitte het zoo voor den kunstsmaak van onze stad- genooten, als voor de waardeering daarvan door het Utrechtsche Orchest, dat een herhaling van dit schoone stuk ondubbelzinnig gevraagd en even bereidwillig toe gestaan werd. De indrukwelke ook deze tweede uitvoering te weeg bragt, is onbeschrijfelijk. Nunmer zullen wij die 8 violen met het piano accompagnement vergeten Wij meenen stellig dc talk te zijn van alle de aanwezigen als wij bij onze weinige woorden van dankdc verwachting uitsprekendat dc Heer 6 Coenen ons in den loop van dezen winter in de gelegenheid moge stellen zijn uitmuntend orebest nog weder te hooren en te bewonderen. In het belang der kunst en van de kunstenaarsdie haar op zoo waardige wijze dienenverzoeken wij de plaatsing van dit schrijven in uw veelgelezen Blad u geachte Heer Redacteurde verzekering gjvende dat gij daarmede zult vcrpligtenbehalve de onder- geteekendenallen die het voorregt hadden dit heerlijk eoncert bij te wonen. Q. Q. Mejufvrouw Lina Schneider trad Dingsdag avond te Rotterdam in de vergadering van leden der Hollandsche Maatschappij als spreekster op en oogstte, toen zij een stuk uil Schiller's Braut von Messina voordroeg, zóóveel toejuichin gen, dat zij nu en dan moest ophouden. l'our la bonne bouche" gat zij ten slotte Schiller's klokkenlied. In eene gemeente van de kreiu Koslofl, gouvernement TambofT (Rusland) werd een ge meenteschool ougerigt en een schoolmeester aangesteld. Het oesluur bepaalde, dat die school minstens door 30 kinderen moest bezocht worden. Nu ontstond er een algemeen gejammer; maar geen stneeken der boeren om hun kinderen van hel verschrikkelijke schoolgaan te bevrijden kon baten. Eindelijk besloten zij, evenals bij de jaarlijksche liglinghun jongens te doen loten. Eenigc zoons zouden van zeiven vrij zijn De loting had plaats en trof o. a ook een zoontje van een rijken boer. Deze huurde dadelijk het kind van een armen man, als plaatsvervanger, en onder algemeene treurigheid begon bet on derwijs. Bij een instrumentmaker in Koningsbergen vervoegde zich dezer dagen een vreemdeling die een zonderlingen vorm van schaar bestelde. Op het vastgestelde uur kwam hij het werktuig afhalen. De instrumentmaker kon zijne nieuws gierigheid niet bedwingen en vroeg, waartoe de zonderlinge schaar moest dienen. De vreemde zeide lagchend, dal kan ik u slechts in 't geheim zeggen, trok den leverancier naar zich toe en fluisterde hem in 'toor: voor fijne schelmerij, waarop hij den winkel verliet. De instrument maker zag den vreemden gast verwonderd na. Toen hij kort daarna op zijn horologie wilde zienbemerkte hijdat het verdwenen was. De kooper had de deugdelijkheid van de schaar bij den verkooper beproefd, de horologeketting doorgeknipt en zich van hat gouden uurwerk meester gemaakt. 't Overzigt van de opbrengst onzer Rijks middelen over het jaar 1871, geeft verblijden de cijfers. Dc poslerr} heelt maar ruim f 23.000 minder opgeleverd en daarvoor hebben we nu een minimum brieilax van 5 cents.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2