Schuttevaêr. HUISKNECHT. SCHIPPERS VEREENIGING Te Genua is een blijspel opgevoerd: bet misverstand) dat in 1812 door Marchete werd geschreven en merkwaardig is doordien de letter R er geen enkele maal in voorkomt. Marchete liet uit een blijspel, wat de beroemde predikant Jan Scharp uit eene preek liet, die om het gemis der R beroemd is geworden. Het gerucht, ook onlangs door ons medcge- deelt, dat een derde telegraaf-kabel zou gelegd worden lusschen Engeland en Amerika, in con currentie met beide beslaandeis thans een fait accomplide Times meldt dat thans eene ver- eeniging, beslaande uit de aanzienlijkste koop lieden der citytot dien aanleg heeft besloten. Men meldt uit Belgié Gewoonlijk is de post overstelpt met brieven, kaartjes enz. bij gelegenheid van het nieuw jaarsfeestdeze keer moesffci daarenboven nog besteld worden twee honderd-duizend circulai res op 1 Januarij van de firma Iseulhal C°. te Amsterdam aan zooveel Belgen gezonden, om hen op te wekken tot deelneming aan eene premieleening. De brief a 20 centimes berekend, werd 40,000 francs porto er voor betaald. Een mooi voordeeltje voor de schatkist, maar wat een last en moeite voor de ambtenaren Zestig Hessische offiicieren die niet in de Pruissische gelederen wilden dienenhebben hun ontslag genomen. In den morgen van 15 Januarij jl. is op den berm van den grooten weg te Duiven (Gelder land) het lijk gevonden van een manspersoon, die volkomen verbrand was. Bij onderzoek is gebleken dat de man een dienstknecht uit Arnhemden vorigen dag voor zijn meester met eene kar boompjes van Arnhem naar Zevenaar had overgebragt en 's avonds met kar en paard van Zevenaar was teruggereden. Te Duiven had hij in eene herberg zijne pijp aangestokenzoodat hij waarschijnlijk tenge volge van het vuurvatten zijner kleederen hetwelk hij niet heeft kunnen blusschenis omgekomen. Uit de indrukken in het gras wordt vermoed, dat hij pogingen heeft aangewend, zich in het water te werpen. De kar en het paard zijn te Westervoort aangehouden. Onlangs is in Oostenrijk eene dame verloot met een prijs van f 100,000. De (on)gelukktge winner, die haar, volgens de conditiënmoest trouwenheeft de schoone f 50,000 gegeven met paspoort. Beiden waren toen tevreden. Zij deelden alzoo het lief, en ontgingen het leed. In den Timet vindt men de volgende niet on aardige annonce «De jongeling uit Coventry street, die mij alle dagen door het venster begluurt als ik mij aankleedwordt verwittigd dat ikzoo hij daarmede voortgaateene geregtelijke actie tegen hem zal instellen teneinde hem te nood zaken mij te huwen. Lucretia." Eene onderwijzeres te R-—bezigde op hare school schriften met gioen gekleurde omsla gen. Zij werd opmerkzaam gemaaktdat deze omslagen voor de gezondheid schadelijk konden zijn aangezien de groene kleuren arsenic (rattenkruid) bevatte. Zij besloot daarom de omslagen te verbranden, en wierp ze bij gedeel te in het vuur. Weldra gevoelde zij zich zeer ongesteldeen docter werd geroepen en deze verklaarde dat zij door den dampdie uit het brandende groene papier steeg en dien zij had ingeademdvergiftigd was. Er werd haar een tegengif toegediend, en eerst nadatzy gcruimen tijd ziek geweest was, herstelde zij. 't Getal candidaten tot de Heilige dienst bij de Nederlandsche Hervormde Kerk, zoo schrijft menbedroeg op den lsten Januarij dezes jaars 29. Het heugt mij", zeide IJtbrand van Hamelsveld toen ik op de academie kwam, hoe er lusschen de 300 en 400 proponenten geteld werdenen hoe op eene aer geringste plaatsjes in ons Land, wanneer het predikants ambt daar open was meer dan 40 hunne dieusl aanboden." Zoo was het in 1755, maar in 1791 was het getal der ptoponenien weinig grooter dan op dit oogenblik. In de gansche Republiek waren er toen slechts 40 J» 50. Van de 29 candidaten thans beroepbaaris er ééu hulpprediker te Leiden, één is leeraar in de taal-, land- en volkenkennis van Ned. Indie en een leeraar aan de hoogcre burgerschool te Zwolle. Een geneesheer uil Picardie heeft onlangs een briet aar» het Journal des Méde eins geschreven, waarin hij zegt: «De natuur vloeit over van heelmiddelen, die zoo eenvoudig als doeltreffend zijn. De preibezit de eigenschap om al de Eijn, door het steken van insekten zooals wespen, ijen, paardenvliegen, muggen, vlooijenenz. veroorzaakt, aanstonds te doen ophouden. Het is genoeg de steek door een dezer insekten be komen met deze groente te wrijven, om aanstonds hel opzwellen te doen verdwijnen; zoo krachtig is zelfs het middel dat de pijn geen tijd gegund wordt om zich te doen gevoelen, of indien dit reeds heeft plaats gegrepen, dat de pijn oogen- blikkelijk in een aangenaam gevoel herschapen wordt. Dit middel is door een hond ontdekt geworden. Eene wesp had den hond van den geneesheer eenen steek op den neus tocgebragt en het dier liep naar den tuin, trok met zijne tanden eenen prei uit den gronddroeg het gewas op eenen steen, waarop hij het tusschen zijne voorpooten verpletterde en er toen zijnen muil doorwreef. De opzwellingen en pijn namen oogenbiikkelijk af en weldra bleef er niets van den steek meer zigtbaar. De liefhebberij gedecoreerd te zijn is in Fran krijk onder de republiek en de leus gelijkheid, alles behalve afgenomen. In November 11. waren bij de kanselarij van'l Legioen van Eer, en bij de verschillende Ministeriën niet meer of minder dan 62,000 aanvragenom benoemd te worden, aanwezig. Iedere aanvrage moet ver gezeld gaan van een dossier, houdende opgave van redenen op grond waarvan de aanvrage geschiedt, met de justificative bescheiden. Aan nemende dat gemiddeld tien aanvragen per dag kunnen worden onderzocht en tot beslis sing komen, dan volgt daaruit dat de laatste vrager over 17 jaren het vurig begeerde ridder kruis zal kunnen krijgenof nul op zijn request. In de laatste drie maanden is de duurte van het leven te Parijs onrustbarend toegenomen. Voorheen moest die stad veel opbrengen als de zetel van het Gouvernement, de residentie van het Hof en de Kamers, de woonplaats van den adel en geldaristocratie, het paradijs der vreemdelingen en de overzijde van den Jordaan" voor de Amerikanen. Maar thans zijn al die voordeelen verdwenen. Het Hof is uit het land gebannen de Nationale Vergadering verbergt zieh te Versailles, rijken en aanzien lijken gaan liever eldersen zij die slechts hun vermaak zoekenvinden Parijs duf en naar. Uit een handelsoogpunt heeft Parijs meer verloren dan cenige andere stad van Frankrijk; vier en een halve maand lang werd het bele gerd en toen had het de Commune te doorslaan. Nogthans wordt er belasting van geheven als van eene welvarende staden moet het jaar lijks 26,092,629 francs betalen aan een Gou vernement, dat het algemeen vertrouwen niet herleven doet. Men verzekert dat generaal-majoor F. A. T. Delpral, directeur van het materieel der artillerie, de portefeuille van hel Departement van Oorlog aangenomen heeftt Het grootc ziekenhuis te Parijs (Hótel-Dieu), dat reeds zoovele millioenen gekost heeft en nog 5 millioenen moet kosten eer het voltooid zal zijn is door eene geneeskundige commissie, belast met het onderzoek van het gebouw afgekeurd. De lleidcnschc Chinezen" hebben een ge bruik. welks invoering in andere landen geen kwaad zou doen. Bij de Chinezen is het de gewoonte, om al hunne schulden bij het begin bij het begin des jaars te betalen. Zoodra als een huisvader al zijne schulden betaald heeft, plaatst hij boven zijne deur een zeker teekcri, waaraan de voorbijgangers weten dat niemand iets van hem te vorderen heeft. Het wordt eene zeer groote eer gerekend, om dit teeken het eerst boven zijne deur te kunnen plaatsen. Hij die dit teeken in de eerste weck van het jaar boven zijne deur heeft, geniet het vertrouwen van het publiek en heeft zijne financiële positie gevestigd. Aan de Frankforler Ztg schrijft men uit Mctz het volgende Ten gevolge der onecnighcden op Nieuwjaars avond tusschen Pruisische en Beijersche sol daten en die een Beijersch soldaat het leven hebben gekost, had kolonel Kollerman, van het 4de Beijersche rcgemenlde volgende maatre gelen genomen Aan elk Pruissisch militair is het verboden een herberg op het Si. Lodewijks- plein te bezoeken. Een compagnie van het 4de reg. moet zich altijd gereed houden, om onmid dellijk op marsch te gaan en om de tien minuten patrouilles uiteenden om de toegangen lot de Kazerne Coislin te bewaken. De kapitein dier compagnie zal eveneens geconsigneerd zijn en elk officier van dienst zal tot elf ure in de kazerne blijven. Deze bepalingen zijn door het corps officieren zeer slecht opgenomen. In den avond van den 7 dezer kwam het dan ook tusschen Pruisen en Beijeren weer tot een botsing in de straat Serpcnoiseeen Pruisisch soldaat werd daarbij ernstig gewond kapiteiu Kopf heeft onmiddellijk daarop een onderzoek ingesteld. Een Pruisisch majoor kwam den 6en het café du Commerce op het St. Lodewijksplein binnen om te zien of de bevelen van kolonel Koller man niet werden overtreden; bij vond er een Saksisch onderofficier, tot wien hij de vraag rigtte of hij niet bekend was met de dagorde van den kommandant. «Zeker", antwoordde de pevraagde«maar ik ben geen Pruis, ik ben Sakser." De majoor ging been zondereen woord te spreken. Moet Zutphen gespeld woiden met ph of met De officieele spelling is met ph de moderne met f. Aldaar deed men ambtshalve eene advertentie voor de Haarlemmer zenden en volgde daarin de officieele spelling, maar de courant hield het met de moderne. Dat is nog al buitensporig van de oude Haarlemsche 1 Men deed te Zutphen aangaande die inderdaad gewigtige zaak eene interpellatie ten gunste der ph. Nu zal welligt die importante zaak tot klaarheid komen. MARKTPRIJZEN tb AMERSFOORT. Aniersloort 19 Januarij 1871. Taneel 12.00 a f 14 0*). llogge 17.30 a f 8.00 Roekteeü 16.90 a 7.90 boter f I.U5 a fl.12* |*r NIC Eijerm 4 cents Kaas fa fper N. g. Aardappelen f 1.90 a f2.00 ADVERTENTIE N. Heden overleed mijne dierbare echtge noot WENDELIN'A HENRIJETTA DE JONG in den ouderdom van 69 jarenna eene echt- vereeniging van 45 jaren. Amersfoort, den 20 Januarij 1872. C. BR0EDELET. De familie VAN GOUDOEVER betuigt haren dank, voor de vele bewijzen van deel neming ontvangeu bij het overlijden van haren neef den Heer HENRI VAN GOUDOEVER en hare tante Mejufvroaw CATHAR1NA ELISABETH VAN GOUDOEVER. Amersfoort, 22 Januari 1872. Het BESTUUR vas het WATER- SCHAP DE PIJNENBURGER GRIFT. zal op D1NGSDAG 6. FEBRUARIJ e. k des namiddags ten twee ure in het openbaar aanbesteden Het verbroeden en verdiepen van een gedeelte der Pijnenburger Grift en bet omleggen van den langs die Grift gelegen straatwegover eene lengte van ongeveer 250 meters. Het Beslok ligt ter lezing in hel logement van H. UBB1NK. te Soestdijk, alwaar ook de aanbesteding zal plaats hebben. Aanwijzing in loco zal geschieden op den dag der aanbesteding des voormiddags ten elf ure. Het Bestuur van het Waterschap de «Pijnenburger Grift", II. A. INSINGER Voorzitter. MOLLERUS, Secretaris. MEN VRAAGT voor ecnigc ureu daags een Adres aan het Bureau dezer Courant. De JAARLIJKSCllK ALGEMEENE VER GADERING van deze Vevoeniging zal worden gehouden te Zwolle op D1NGSDAG den 30 JANUARIJ 1872, des voormiddags te 12 uur, bij den Heer J. BLANKHART in de «Nieuwe Stads-llerberg", ter bijwoning waai van de leden bcleetdclijk norden uitgenoodigd.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3