De Repnbükeinsche partij keelt kaar wil al op gezet teu einde te lezen wat er verkondigd wordt en dan zoo neodig ook haar woord te laten kooren. Zij denkt die 't eerste spreken hebben het meest te verantwoorden en eene vergissing ia 't woord of uit drukking kan ons te stade komen. Van verschillende kanten wordt verzekerd, dat er veel Bonapartistisch geld in omloop is. De Graaf van Ckambord is ook voyageur en resi deert te Antwerpen zoo lang als 't duurt. Zijne aanhangers zijn ook naar Antwerpen gegaan en hebben daar met hun Hoofd zoo drukke conferentien gehouden dat de politie cr aan pluisde en de bur gemeester voor des Pretendent's hotel patrouilleerde. Spoedig zullen wij misschen hoorendat de Bel gische Regering ondershands aan den Bourbon laat wefen «vestig ergens anders uw domicilium" en te eerder zal hij dat doenals Thièrs een knip-briefje aan Leopold zendt en dezen beduidt dat hij den Graal heelt te beduiden, dat deze maar in Tyrol of Poin- inercn «Hofje" moest spelen. De interpellatie Vrijdag gedaan is mislukt. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde: Graaf van Chambord is geen zamenzweerder en uooit heeft hij een complot gesmeed. llij vraagt hier gastvrijheid en Belgie zal hem die verleenen. Pasten wij op hem de vreemdelingenwet toedan moesten wij ook de leden der Fransche Nationale Vergaderingdie den Graaf hierboven complimenteren 't Laud doen ruimen." lntusschcn of Thiers ook zoo zal denken over de bijzondere beleefdheid van Belgie jegens den Bourbon, of von Bismarck het stilzwijgen zal oewaren over dat komen en gaan op visite bij den Pretendent van den omgevallen Franschen Troonzal later wel blijken. Zeker houden wij het, dat het Brusselsche Bewind den Graaf liefst van achteren ziet en het eene blijde tijding zal noemen, als het hoort: «de Vorst is ver trokken En hij zal vertrekken, als het volk volhoudt met voor zijn hotel te roepenweg met zaraenzweerders llij zal dan heengaan, vrijwillig of gedwongen in *t belang der openbare orde. De Turksche Groote Heer is thans niet lekker. Vooreersthij wordt kribberig. Ten tweede: men zou het plan hebben gemaakt om hem maar kortweg te vermoorden. Ten derde: zijn Groot-Vizier, een politieke Haussmann, haalt alles onderst boven en reddert niets weer op En lot overmaat van ramp hoort hij zich uit het gedruisch der golven van de Zwarte Zee iets onheil spellends toefluisteren. Onder de niet bemoedigende teekenen des tijds inag wel vermeld worden dat een Republikeinsche Club te Grenoble een almanak heeft uitgegeven en verspreid die in de lijst van heiligen en martelaren der kerk ook opgenomen had de met den dood' ge strafte ledon der Parijsche Commune. De Regering deed dat boekje in beslag nemen en den drukker in rpgten vervolgen. De Jury echter sprak den man totaal vrij cn de almanak doet opgeld. De Internationale zou in Spanje weinig opgang maken zoo schrijft men uit Madrid. In 't Engelsche Lagerhuis zijn twee interpellation aangekondigd. De eerste zal de attentie vestigen op het inkomen d>r kroon en overlegging vragen van eene rekening van ontvangsten en uitgaven. De tweede wil aanwijzen hoe sterk het cijfer der kloosters is locgenomen en het bedenkelijke daarvan betoogen. Wat zou de eind-nitkomst zijn van een oorlog tusschen Engeland en N-Amerika? was de vraag die men onlangs aan den President Grant deed. llij antwoordde: de val der Britsche Monarchie en het verrijzen ecner Britsche Republiek. Is dat ook «bangmakerij?" De Alabair.a-kwestie is en za' nog lang eene on uitputtelijke bron zijn van verwarde bcrigten Nu zal broeder Jonathan niets toegeven dan zal hij gaarne de hand der verzoening uilsteken, nu cischt hij schadevergoeding uit beginsel dan vraagt hij die om den wille van den Mammon. Nationaal potpourri. Op 1 April zal te Almelo in de groote zaal der Beurs een woord tot liet publiek worden gesproken 't welk de aanleiding cn hel karakter van het feest uiteenzet. Na ce 11 gccostumecrdc optogtzal cr des avonds op verschillende plaatsen gelegenheid zijn om te dansen of muziek te hooren. Als er geld genoeg gegeven wordt, zal ook dc markt geillumincerd worden. Vierduizend personen zullen op 1 April te Amster dam deelnemen aan den optogt. De redactiën der Dagbladen zullen uitgenoodigd worden om zich bij die feestelijkheid te doen ver tegenwoordigen. Leden »»n «de Internationale" kunnen er geen deel aan nemen. De kosten worden geraamd op f 5000. In de Kerkelijke Courant vindt men een uitvoerig goed gesehrevcn stuk over de wenschelijkheid van de opheffing der burgerlijke armbesturen. Onze tijd is wel een afschuflings tijd op intellectueel gebied, vooral ten aanzien van privilegiën en onder de zaken die aanstoot geven en lijden behoort vooral de jagtwet. In Engeland zal een enquête over tjagtregt plaats hebben en de drijfveer daartoe is dc nieening, dat de daar bestaande wettelijke regeling van dat regt te aristocratisch is cn daardoor uadeelig voor de pachters, dat is voor den landbouw. De Purmerend. Cl. ontving dezer dagen den vol genden brief 16 Veberewarij 1872 gemeente mijn heerik outer geteekente verzoek uw om agent te zijn van liypodeken en asscrantjes waarde nemen beroep lantbouwer of eigenaar maar de blaas heb ik verhuurt ik gaan dewoonen nu zie ik in de burmerenter koorant dit advertensie geleesen zoo verzoek ik om uog waar de nemen bij liet stil leefen Zoo verzoek ik uw een leider de rug ont vangen. Uw. d Aan de Landbouw Ct. is 't volgende berigt gezonden: «In de buurtschap Zwartcbroek, gemeente Barnevdd, grenzende aan Hoevelaken, is de longziekte uitgebroken. Twee beesten en de pet van den knecht zijn ont eigend en afgemaakt." De Engelschen hébben soms een verwonderlijk geduld in 't luisteren. Zoo wordt er nu te LonJen een erfregtsproces ge voerd 't welk reeds zes en negentig teregtzittingen eischic en toen de advocaat des verweerders zijne pleit rede eindigde had hij zes en twintig zittingen achter elkander 't woord gevoerd. Zoo sprak hij nagenoeg 140 uur en goed. 't Publiek vond het geenszins te lang en volgde de plcidooijen met onvermoeide belangstelling. Dit herinnert ons den Lorddie in eene straat een vriend ontmoette. De koetsiers wilden niet wijken en zoo stonden de rijtuigen stil. Een der heeren haalde daarop de Times uit zijn zak en ging zitten lezen. De andere opende even het portier en riep tot zijn collega: ma u, als je 't blieft Een Hollander zou, bij zulk een rijtuigduel, goudsche pijpen, tabak en een komfoortje met een glimmend kooltje laten halen. AMERSFOORT, 26 FEBRUARIJ 1872. Te Amersfoort waren in behandeling op Donder dag 24 Februarij jl2 poklijders. bijgekomen lot lieden, 26 Feb. 12 uur O "1 overleden O hersteld O O In behandeling. 2 Z. M. heeft benoemd lot plaats kommandant ie klasse te 's Gra- venhage H. D. adjudant in buitengew. dienst den kolonel F. C. baron van Tuijll van Scrooskerkenkommandant van hel reg. rijdende artilleriete Amersfoortdie in verband daar mede levens wordt belast met de lunctiën van waarnemend gouverneur der residenti' bij het regement rijdenA: artillerie te Amers foort tot luitenant-kolonel en kommandant van het corps den majoor W. de Villeneuve tot kapitein 5e klasse der len lnitenant 0. Dairy van liae/ten-, bij het 2c regement vesting-artillerie: tot kapitein 3e klasse den le luitenant Jhr. W. C. Godin de Pesters allen van het corps rijdende artillerie te Amei stoort, waarbij laatslgeraelde gedetacheerd blijft; en zal de kapitein fi. Dutry van Haeflen die tot dusver als waarnemend kapitein adjudant bij het corps fungeerde, thans definitief als kapitein adjudant, fungeren. De majoor F. F. Steenberg/ie, van het regement veldartillerieis in zijnen rang overgeplaatst te Amersfoort bij het reg. rijd. artillerie. Ontl-r nadere approbatie des Konings, zal op Dingsdag 12 Maart e. k. de vergadering plaats hebben der Provinciale Staten van Utrecht voor de verkiezing van <5én lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalter vervulling der door het overlijden van Mr. J K. baron van Golltlein aldaar bestaande vacature. Tot directeur der gasfabriek te Tilburg is benoemd de heer 11. H. Herbolhdirecteur der gasfabriek te Maastricht. De uit een 64tal opgemaakte «oordragt aan den gemeenteraad bestond behalve bovengenoemde uit do heeren0. Donkers te HelmondM Haf- kentcheid le Hilversum, en W. van Kakerkea le Breda. Op een station van den staatsspoorweg stak onlangs eene oude dame het hoofd uit het portier en riep met een venijnig gezigt: «Conducteur mag er in deze coupé gerookt worden worden?" «Als de heeren er niets tegen hebbenis het dienstvaardig antwoord van den conducteur, «dan kan 'de dame gerust rook en." In het Amerikaansche cirque te Brussel is Zalurdag avond de beroemde acrobaat Eugenio, bijgenaamd de vliegende man", bij het verrigtcn van zijne loeren op de trapéze, van een vrecseiijke hoogte nedergerallnn. De ongelukkige werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. De Saksen Weimarsche-Landdag heeft het voorstel betreffende de pensioenen van onderwijzers-weduwen aangenomen. Iedere dezer weduwen zal voortaan 60 thaler 's jaars ontvangen Voorts zal voor elke onbe middelde gemeente een fonds van 6000 thalcr worden opgerigt, lot tegemoetkoming inde kosten voor school gebouwen en onderwijzerswoningen. Een huis te Londen tegenover de Sl. Paulus kerk, is voor 27 Feb., den dankdag voor het herstel van den Kroonprins, verhuurd voor ruim 8000 gulden. Men wil op de stoep zitplaatsen opslaan om Ko ningin Victoria en den gunschen hofstoet, als zij naar en uil de kerk gaan, goed te kunnen opnemea. De kerkdienst zal 45 minuten aauhouden. Gewone moorden te Londen, ook van gehuwde paren, trekken, zoo menigvuldig z|jn zegeen aan dacht meer. Van al de ontdekkingendie wij aan Duilsche professoren verschuldigd zijnmag die van den hoog- ieeraar Schmidt wel een der zonderlingste genoemd worden. Toen hij den beroemden pianist Rubinstein op een concert hoordekwam hij op d; gedachte om de noten te lellen, die deze speelde en dus van builen kende. Het aantal bedroeg 62 990 wel een bewijs voor de waarheid der bewering van dien anderen Dnilscheu professor Haringdat een pianist een zeer sterk geheugen moet hebben. De heer Schmidt was met die telling echter nog niet tevreden, llij wilde ook de kracht wetendie Rubinstein noodig had om zulk een stuk te spelen. Als maatstaf nam hij een Oostenrijkschen ncu-krentzer, en bevond nu dat er 24 kreutzers noodig waren om eene toets neêr te drukken -, het gewigt daarvan bedraagt 2J ons. De kracht die de musicus moest aanwenden oin zijne 62.990 noten ten gehoore te brengen, bedroeg alzoo 94i centenaar. Als een bewijs van lichtgelovigheid meenen wij het volgende niet aan onze lezers te mogen ont houden Een zeker persoon, door het rheumalisme zoo danig aangetastdat hij zich op twee krukken moest voortbewegenwerd door een vrouw aan gesproken die hem mededeelde, dat zoo zijn kwaal niet voorkwam uit vroeger losbandig leven, zij hem zou kunnen genezen en hij binnen 3 a 4 dagen zijne krukken wel zou kunnen weggooien. Nadat door de vrouw eerst gevraagd was een betaling van drie rijksdaalders werd de koop gesloten tegen 5. Drie gulden zouden zouden vooraf worden betaald en twee gulden na de genezing. Het eenigste middel tot herstel, zeide zij bestond daarin dat dc patient zijn urine vrn des nachts na 12 uur moest bewaren an aan haar geven. Zij onthield zich aan hem mede te deelen wat daarmede zou moeten gebeuren -, wij echter znilen het oiize lezers mcdedeelen om het geheel te kroonen. De bedoelde urine werd eenvoudig door haar in een flesch gedaan en onder de aarde begraven. Besch. zeide zulks te hebben geleerd van haar 83jarigen vader, die veel ondervinding in den dienst opgedaan had en dit middel tegen het rheuma- tisme haar, nog kind zijnde, dikwerf had medegedeeld. Drie dagen daarna kwam zij bij den patient, die haar verklaarde reeds een kruk te kannen wegdoen. Op diezelfde wijze werden nog twee personen door haa- behandeld echter zonder gunstig resultaat. Voor het uitoefenen dier geneeskunst, zonder mag- tiging, stond bedoelde vrouw tercgl voor de Rotterd. Regt bank. Het 0. M. eischle betaling cenèr boete van 25 of 3 dagen subsidiaire gevangenistuf. Uitspraak a. s. Donderdag. Men zal zich herinneren dat in December des vori- gen jaars op dc la Plata rivier een stoomboot, do «Amerika', in brand geraakte cn zonk. Thans wordt de volgende treffende episodo uit die vreeselüke ra.np- geschiedenis in een dagblad van Buenos Ayres we reldkundig gemaakt. Aan boord bevond zich een passagierVides geheelen, die, van een zwemgordel voorzien, zich in den stroom gestort had, en dank zii dit v,-.j zekere hulpmiddelalle hoop mogt koosleron behouden aan den oever tc komen. Hij was onge huwd reisde alleen en had zich, door niets ter wereld gebonden, om niemand te bekommeren. Terwijl hij door zijne zwemgordel ondersteund, zich landwaarts

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2