M 1968. Ding-sdag* 5 Maart 1872. AIUIMTSCIE Nrderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.17 1.42, 2.20, 8. 6. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.14, 2.8, 4.19, 8.25. COURANT. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 0.48 op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 4.30. Van Amersfoort naar Rarneveld 's avonds 8{ na aank der laatste trein- llit blad verschijnt Vaandag en Dmiderdagatond Abonnementsprijs per kwartaal f I.— franco per post 1.15 Prijs der Adrertenliën van 1 tot 6 regels 60 Cis elke regel meerder 10 Cis; legale, ofllciëele eii onteigen. Advertentiën per regel ISCts Reclames per regel 20cents nummert 10 ceots R stellingen bij den Uiig. 4. II. tan Ctetffta Amersfoort Bureau Imerff-ortiehe Courant. I.angestraat. Wijk F, 43, over de Oude Vischmarkt, en'bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Kijk. Britven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het I/gemeen 4dre>tentieburrau van Nusa en v*s HinaWijnstraat, Rotterdam OPENBARE WERKEN De rij der openbare werken is gesloten zeiden sommige toen dit ministerie optrad. Er is echter nog geen ministerie geweest, dat zoodanige verzekering in zijn regcrings-pro- gramma opnamzeggen wijen zulk een ministerie zal er ook wel niet opslaan dat voegen wij daarbij Geen geld beier besteed dan dat, 'twelk de zwakke (tarticuliere krachten steunt om een werk van publiek nul te doen uitvoerenoi 'twelk geheel van staatswege wordt uitgegeven, vooi een wetk dat de welvaart der bevolking vermeerdert. De directe uitgave wordt door indirect voordeel ruimschoots vergoed. Daar men nu niet op 'tzelfde oogenblik iets kan ondernemen wat allen ten goede komt zoo spreekt liet van zelve, dat de Regering, nu hier dan daar bij moet springen en dat in 's Lands raadzaal alléén de viaag moet gelden: «is dit of dat werk uier of ginds, nuttig, zóó nuttig dat de schatkist hare hulp mag leenen aan de particuliere kracht die zich daartoe aanbied t." Een ministerie, dat na naauwkeurig onder zoek, en na rijp beraad, zóó handelt, heeft in deze belangtyke zaak een Programma, waarop het Volk hei zegel zijner goedkeuring drukt eeti Programma dat over vele andeie zonden de volmaaktheid huist ook niet in den Minis- terrok den mantel der liefde zou doen werpen. Als echter over dit .belangrijk deel van 'l Re geringsbeleid gesproken woidl, hoort men wel eens de opmerking dat voor hel hoofdstuk openbare werken, de piovineiën Utrecht, Overijssel, Di en the, Groningen en Friesland sliefdocltteis van b na alle Minislerién waren, en dan voeg de men er, als oorzaak daarvan, bij: «'tkoml, omdat onze Ministers in die provinciën te veel vreemdeling zijn, omdat1 ook hunne raads lieden, meest allen Hollanders, oog noch hart hebben voor oorden, die zij alleen op de kaart kennen en wier belangen niemand bij ben bepleit." Klaagt men verder dat zoo groote sommen vvoiden besteed voor openbare werken in de provinciën Noord en Zuid-Hollanddan is gewoonlijk het antwoord: «vraag de statistiek vooi welke sommen zij tot het jaarlijksch budget van inkomsten bijdragen I" en die som is men moet het erkennengrootmaar wij antwoor den «help ons klagenden ook, en wat wij dan later voor het rijksbudget bijdragen, zal ook grooter zijn. De ontwikkeling van onzen bodemde vermeerdering van onze middelen van vervoer wat daarvan op de markt wordt gebragt, hel komt mede tot U en het voedt U en als liet onze kracht verhoogtzult gij er tevens grooicr door. worden 1" Wij schrijven dat, ook met het oog op de verzanding aan de monding der rivier de Eem. Om daarin eenige verbetering te brengen, zoo- <lat (le scheepvaart cenigszins mogelijk is, offert de gemeente Amersfoort reeds sedert jaren duitend gulden jaarlijks uit haar budget, ofschoon het territoir dier gemeente ver van die monding is verwijderd, 't Is echter slechts een hulp- raiddel. Voor radicale middelen moet Amcrsloort terugdeinzen, want de som daarvoorbcnoodigd gaat de klachten der gemeente te boven. Het Rjjk behoort naar billijkheid en regt deze radicale verbetering aantewenden want het is onbetwistbaar dat de Eem is Rykseigendomen, wie eigendom heeftbehoort den slechten toestand van zijn eigendom te verbeteren. Maar om dit te verkrijgen moet men fiksch en krachtig, doch eerbiedig, tol den eigenaar, het Rijk, vertegenwoordigd door de Regering, durven spreken I Daarvoor is echter zamenwerkingassociatie nuttig. Associatie is de hcdendaagsche krachtige drijfveer voor het tot stand brengen van tal van zaken. Dat dan allen hier ter stede en in de en virons. die belang in de zaak stellen en belang bij de zaak hebben zamenwerken en eenige invloedrijke en cordate mannen hei initiatief nemen om die zamenwerking le verkrijgen en alzoo kan worden overgegaan tot oprigling van een Eemverbond (Slot in 't volgend Nummer De komeet van Planlamour. In de laatste dagen heeft een berigt in bijna alle dagbladen de ronde gemaakt, als zoude een sterre- kutidige van Genève Planlamoureen komeet hebben ontdektdiezoo zij niet door de aantrekkingskracht van andere henielligchamen van de baan afwijkt welke zij thans beschrijft, den l2den Augustus met onze aarde in botsing moet komen. Daar men nu vrij algemeenbetzij schertsend of in ernstmet zulk een eventuele botsing net vergaan van de wereld in verband brengtis hel niet onbelangrijk te weten belgeen een Fransclt zaakkundig bladNature ge iteden hieromtrent mededeelt. Nielszegt dit bladzou door de wetenschap dankbaarder vorden aangenomen dan de verschijning van een tamelijk groote komeeit; en hoe digter zij komtdes te beter voor onswant het speclroscoop heelt met bet koindengeslacbt nog eene lange rekening le vereffenen. Dal de aarde er schade door zal lijden, daarvoor behoeft men zich niet in bel minst bezorgd le maken. Want, indien er vo'gens Keppler en Arago beiden sterrekuudigen van gi ooten naam 17.500.01)0 kometen zijndan moeten ze toch zeer onschuldig* dingen wezenanders hadden wij er al meer last van gehad Bovendien er beslaat een feit, dal genoeg zaam in staal isalle angstig kloppende harten lot rust lo brengen. In bet jaar 1770 beeft een komeet van zoo nabij kennis gemaakt met de planeet Jupiterdal zij zich verwarde in hare manenwaarvan de. kleinste onge veer 2000 mijlen in doorsnede groot is. Dc manen vervolgden hare baanalsof er niets gebeurd was, terwijl de komeet door deze stuurscbe behandeling zoo onaangenaam werd getroffen dat zij van koers veranderde. Ook in bet jaar 1861 moeten wij reeds door een komeet getrokkeu zijn evenals de Israëlieten door de Roode zee. d. i. droogvoets cn zonder brandwonden. Ten overvloede beeft dc beer Planlamour een eigenhandig telegram aan bet Londensche Itaily News gezonden, waarin hij verklaart, dat er niets waar is van bet gekke, praatje dat buiten zijne schuld in dc wereld is gebragt. Mij beeft er nooit aan gedacht te vertellen, dat de wereld op den 12den Augustus ten 4 ure 's namiddags door een komeet zou worden aangerand, en verzoekt, dat men hem niet voor zin neloos boude. liet was wel te verwachten, dat de berg weer een muis zou baren. Polilicko Itovue. 'i Groote nieuws van den dRg is 1°. de komst van den Graaf van Clumbord ia ons Land cn wel te Dordrecht. 2*. het berigt in een Engelsch Blad, dat de Paus nog vóór Pasclien Rotnc nou verlaten. De Graaf van Charabord is uit Antwerpen verdreven en wel door tumultdoor oproerige demontraliën van bel volk. Zonder te willen beslissen wie daarbij de hoofdrol speelden is het toch, onnes inziens, te beklagen dal iemand, die een Land bezoekt, waar hij volgens de algemeene wet vrije toegang en vrij vet blijf beeft, op die wijze wordt ver jaagd. Gedraagt bij er zicb niet naar de wetten of wettelijke verordeningen, zoo is er een ander i gezag dan dal van iedereen een andere magt j dan spectakel, stokken en straatstcenen welke I hen aan zijne pliglen berinneren of hem nood zaken kunnen een anders gastvrijen grond te ver- 1 laten, maar zijn laten en doen, staan niet onder de controle van ieders bijzonder begrip van pligt en regt. Hoe 't zij de Pretendent naar de Fransche kroon heeft het geraden geoordeeld, om Ant werpen te verlaten, en begaf zicb naar den classieken bodem der vrijheid naar Ne derland. Eerbiedigt bij hier onze wetten keert bij ons Land niet om, door tegen eene bestaande Regering misdadige aanslagen te beramenin 't kortleeft hij bier zóó als iemand dooi de wel leven mag, en verrigl bij niets dat ons, om zijnentwillemet naburen in ietwat onmin kan doen geraken, die aan de zijde van anderen te regtvaardigen zou zijndan zal hij rust genieten, en des noods zou de wet hem tegen elke onbillijke behandeling beschermen. Zijne aanspraken op Frankrijk's troon kunnen wij eerbiedigen en daarom zal hem geen Ne derlander last aandoen. Zijne godsdienstige overtuiging moet voor ieder heilig zijn en de Nederlanders die er zoo lang en zoo bloedig voor streden dat zij zeiven daarin volkomen vrijheid hadden zullen er prijs op stellen dat ook een ander diezelfde vrijheid in de volste mate moge geuicten. De andere gewigtige tijding, straks door ons genoemdis die welke bet vertrek van den Opperpriester uil Home aankondigt. Nog vóór Paschen zou Pi us de stad der zeven heuvelen willen verlaten en bij had daarvan niet alleen schriftelijk kennis gegeven aan den Keizer van Oostenrijkmaar ook de redenen bekend gemaaktdie hem daartoe deden besluiten. Die reden was dc scheuring in de R.-Catho- lieke kerk. Wij moeten zeggen dat juist de opgave van die reden ons doen twijfelen aan de waar heid van hel berigt. Wij gelooven niet dat de Paus de «onfeil baarheids-kwestie", die in Duitschland is ont slaan den naam zal geven van eene «scheuring" in de Roomsch-Calholicke ketk, omdat de aard en de omvang dier kwestie, zulk eeue benaming in zijne oogeu en ook onzes inziens nog niet genoeg wettigen. Wat die kwestie worden kan welke gevolgen zij zal hebben het oordcel daarover is geheel verschillend en hangt at van elks individueel gevoelenmaar hij, die verhaalt wat er geschiedt en daaruit gevolg!rekkingen maakt, moet zijn' gevoelen althans niet aan anderen opdringen. Pius IX zou, altijd naar liet zeggen van den Romcinschen Correspondent in het bewuste Engelsche Blad, in de nabijheid van Duitschland willen blijven, ten einde die «scheuring" van de Roomsch-Calholicke kerk te beslryden. Ook die toelichting van zijn besluit versterkt OD9 waulrouweu in 't besluit dat hij zou hebben genomen. Genoeg wij zullen wachten. AU de maan vol is, schijnt zij overal, cn spoedig zullen w^j

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1