velen of de Londeusche Daily News omtrent 's Pausen voornemen goed was ingelicht. De Alnbama-kwestie is nog in volle fleur maar de rariteiten loopen er, in allerlei wendingen om heen. 'i Kabinet van Washington heeft op de En- gelsche Nota geantwoord Wij veranderen tittel nocli jota aan ons Me morandum Wij onderwerpen ons aan de uitspraak van het Geneetsch Scheidsgeregt." 't Washingtonsch traclaat geeft aan dit Geregt gelegenheid genoeg om tot eene vriendschappe lijke oplossing van hel geschil te komen. De Keizer vau Duitschland die zwaar ver kouden was, is veel beter en werkt hard en von Bismarck tooneiide dat hij het wapen of den kogel van boosdoeners niet vreest, wandelt alle dagenbij mooi weeriit deu Berlijnschen Thiei garlen. De betrekkingen tusschen Pruissen en den Heiligen Stoel staan thans op geen zeer vricn d- M iippelijken voet en daarvan maakt de Bona- arlistisehe partij gebruik, om het Vaticaan in i allerlei aanbiedingen binnen te komen. Uouhcr. de welsprekende vriend van Napo leon is de woordvoerder ol geheimschrijver dier partij. Hij belooft tevens voor het herstel van 's Pausen wereldlijke magl te zullen pleiten en werken. In de Belgische kamer is menig bitter woord gesptoken naar aanleiding van het tumult te Antwerpen. In deze vergadering riep de Heer Malou is ge- roken van zamemwering en van een tarnen- iwec'-'iermaar die woorden zijn in Frankrijk's .Nationale Vergadering niet gehoord. Leden van die vergadering welke deze zittingen bijwoonden, stonden verbaasd over 't geen zij hier hoorden «•n konden ter naauwernood hunne ooren ge- Joegen Zij konden niet begrijpen, boe de be weging te Antwerpen ook hier zoo veel attentie te beurt viel, terwijl het parlementair spreek gestoelte te Versailles daarvan zweeg. Aan 45 leden der Fransche Nationale Ver- A.lcring is opgedragen om een grondig en veel- 'I'onderzoek intestellen aangaande de ge- I llicit! der ai beidende volksklasse in Frankrijk. De Nationale Dankzegging in Engeland. nationale dankdag in Engeland, gehouden voor het herstel van den kroonprins voor de Dynastie, heeft het verblijdend bewijs geleverd lal h t volk nog met bart en ziel Monarchaal is en -Ie Heer Dilke nog lang Republikeinschc aanspraken kan houdeneer hij den Troon iet omgevallen of liever dat beleeft hij niet. hen kort extract uit de ellenlange verslagen Ier Londeosche bladen, zij hier voldoende. We volgen den stroom van 't westen Wachten is 't consigne 1 Alereosl nabij tie poort van Buckingham Palace. Daar verdringt zich een koortsachtig ongeduldige menigte. Binnen 't bek is alles nog een chaos, 't Heir van officieren adjudanten en lakeijen loopt en rtnt dooreen. Een verrassende episode tempert tongeduld, lu een eenvoudig lijtuig vertoont zich de ex-Kcizer Sapoleonmet gemalin en zoon voorafgegaan door een detachement soldaten. Hij is genoodigd om op Buckingham P'ilace den dag te komen doorbrengen. Een warme begroeiing klinkt de vorstelijke ballingen na. Zij rijden binnen, cu vertoonen zich kort daarop aan een der vensters van 'tPalcis, in druk gesprek met den Prins Arthur. Haar slaat 't twaalf van »Big Ben", den Par- lemenistoren «Zijkomt!" Werkelijk stapt i? processie uil de poort te voorschijn de Speaker voorop, in zijn log gevaarte van een •.uatsic-koets, w ier verguldsel flonkerend afsteekt hij 't glimmend zwart van twee colossale paarden Langzaam gaat 'i de Mali af Pall Mall .'•gs voorbij de National Gallery. Onbe- schrijffclijkc geestdrift; Oorvcrdoovend gejuich Humicrd klokken beijeren vrolijk. Straten, hui zen en da keu schijnen letterlijk te leven en tc bewegen. We loopen in de vei beelding den stoet voor uit om hem weer tc zien in liet Strand. 't Was half één. Uit de verte nadert een gonzen dat zwelt, en zwelt als een orkaan, 'l Is een donder uit menschen- keelfen. »Prescnieerl 't geweer!" Hoeden in de luchtDoeken aan 't wuivenI Victoria! Ilc stoet passeert in de volgende orde Een escadron huzaren, met een schitterenden cavalerie-staf. Dc Speaker van 't Lagerhuis. De Ixird Kanselier. Ilc hertog von Cambridge, met escorte. Eersle rijtuig. Kaïnerheercn van Piins LeopoldPrins Arthur cn den hertog van Edin burgh. Tweede rijtuig. Dc Kamerhccren enz. van den Prins ra» Walen. Derde rijtuig. De Kamerhcercu, sccretarts enz. van de Koningin. Vierde rijtuig. De Eeredanies en Kamer vrouwen van de Prinses van Wales. Vijfde, zesde cn zevende rijtuigen. Ver schillende andere voorname hovelingen. Achtste rijtuig. Prins George van Wales Prins Leopold; Prins Arthur; de Hertog ra» Edinburgh. Negende rijtuig. Prins Albert Victor, van WalesPrinses Beatricede Prinses ra» Wales; de prins van Walesde Koningin. Een achterhoede van ruiterij. De Koningin zag er uit als een gelukkige moeder; de Piinscs van Wules als een ge lukkige gade; terwijl de Prins, hoewel wat bleek, zich ferm en kloek hield. Telkens en telkens beantwoordde hij 't daverend gejuich door 't afnemen van zijn veldmaarschalk-steek. Blijkbaar echter, had hem dit reeds vermoeid. Een visioen van 't goudflikkerend staal zijde en kantde koetsen met haar kostbaren last, de brieschcnde paarden 'twas alles in een paar minuten voorbij. En achter T laatste escadron huzaren sloot zich, jubelend, razend als een stortvloedde zwarte golvendekrie lende menschen massa aan. St. Paul's. Gedurende vier of vijf uren hadden de gelukkige uitverkorenen daar ge wacht. Doch 't wachten zelf moet genot zijn geweest. Het grootsche inwei dige van den tempel was imposanter dan ooit. Van de opge trokken stellages was niets te ziende decora teur had 't werk van den timmerman voor 't oog doen verdwijnen. Een cirkel van gaslichten was ontstoken, 't Effect van 'l licht en schemering harmonieerde volkomen met de deftigedoch feestelijke kleuren van 't geheel. We hebben plaats genomen op een galerij. Diep onder ons is de cirkelvormige midden ruimte boven ons sluiten de gewelven van den magtigen koepeldom zamen. Staren we omlaagdan duizelt 't ons voor de oogen. Zachlkens aan begint de menigte beneden zicli zaam te pakken. Links van ons zijn de Lords, regis de Commons. Maar een prachtig panorama ligt tusschen die twee sombergekleede groepen. Aan de noordzijde een leger van zee-officieren, in blaauw en goud; aan de zuidzijde de ver tegenwoordigers der landmagt, in scharlaken en goud. Maar zee- en landmagt worden, wat kleurenpraal betreft, ras in de schaduw gesteld door de beefeaterswier hellebaarden twee geduchte hagen vormen. De Lord Chief Justice zelfdie daar zit met al de wijsheid van Salomo in 't hooidis niet heerlijker dan een dezer. Trouwens naast die Beefeaters schijnt alles bleek en verschoten behalve misschien de Nixam van Bengalen en zijn jonge Rajah die daar binnentredenbezaaid met edelge steenten. En zie daar schieten bundels zonnestralen door de geschilderde kerkglazen? 'tEffect is verblindend. De mannen zijn in 't zwart. De vrouwen wedijveren in bonte pracht. Vis-4-vis zitten de dames van de Lords en van de Commons. Plotseling staat iedereen op. Een woord is gesproken aan 't westelijk portaalDe Speaker treedt voorwaarts. In de verte klinkt muziek, 't Orgel heft aan: God save the Queen I" De geestelijken verdwijnen in T koor. De hof- stoel stroomt binnen. Elk houdt den adem in. De Koningin is daar. Zij treedt langzaam naar haar zetelknielt nedercn spreekt een stil gebed uit. Ze is eenvoudig in zwart en wit gekleed. De Prins, in maarschalksunilorm, zit naast baar, en aan de andere zijde de Prinses. Nu vangt 't Te Deuni aan. Under 't zingen bleef de Koninklijke familie staande. Maar bij 't daaropvolgend gebed, knielde de Koningin weder. Prachtig werd de lofzang uitgevoerd. Dit oogenblik was wel 't indrukwekkendst. De Koningin stond voor aan 't hoofd een weinig gebogen. Achter haar de geheele massa van kleuren en goudbadend in een door de tinten der vensterglazen ge temperd zonlicht. In hare onmiddellijke nabij heid de Prinsessen, in blaauw en lila. Rechtsaf de Ministers met hun dames. Linksafde Pecressenals een bed van tulpen. Al dc weelde en adel van 't Verecnigd Koningrijk waren hier vergaderd. Waren ook 't talent, de wetenschap, de moreele krachter vertegen woordigd? Na 't Te Deum volgde do eigenlijke dankzegging. Hierop hield de aarts bisschop van Canterbury een koite predikatie, naar aanleiding van Bom. XII, v 5: .Elkeen zijn wij elkanders leden." Ten slotte een gezang, en een benedicte door den bisschop van Londen. Bij den terugrit was de volgorde van den stoet dezelfde. Niet onopgemerkt bleef 't, hoe de Kouingin er nu bleek en moede uitzag, eu hoe de Prins, achterover leunend in 'l rijtuig te afgemat scheen om de menigte te groeteu. Van de decoratiën een denkbeeld te geven ware onmogelijk. Misschien had Schekeretade 't gekund. Men denke zich een straat als 'l Strand, overdekt met vlaggen, wimpels en guirlandes de huizen geheel behangen met de meest kleurige draperiën en telkens een eereboogof een transparantof een cascade van bloemen, oi een bouauet van bonte vaan dels! Zóó was t Strand; en zóó was de ge- heelc weg. Op de wandeling kunnen wij bii enkele gebouwen stilstaan. Bij de clubs in Pali Mallbij Marlborough Housebij 't Charing- cross station bij 't Adelphi-theater met zijn féerie; bij Rimtnels parfumerie-fabriek, gebeel behangen met kunstbloemen bij 't Gaiety-the- ater; bij 't bureau van the Graphicgeheel in blaauw fluweel, kant en verguldsel gehuld; bij Temple-bar, zoo smaakvol en betooverend opgesmukt. Hoe meer we St. Paul's naderen des te meer verdwijnen steen en houten de hemel boven ons zelfsachter de massa van wapperend doekvan klatergoud, kristalbloe men cn evergreens. De hotels en bureaux van dagbladen onderscheidden zich schier alle door een extra-vertooning. Fun vestigt dooreen kleinen luchtballon de aandacht op een allergeestigst dessin. Vergeten we niet te melden datoveral waar slechts een beschikbare ruimte 't toelaat, reus achtige getimmerten verrijzen, zwart van toe schouwers, en begraven onder vlaggen en festoenen. Eerepoortenmet de kostbaarste stoffen, purper fluweel en amberkleurige zijde behangen, en omslingerd door fantastische figu ren van gekleurde lampen tusschen groen eji bloemen, wisselen elkander af. En om-t gewelf van vlaggen te dragen, verrijzen op gelijke afstanden roode cn blaauwe Venetiaansche mas ten gekroond met pluimen, wapenschilden en tropheeën. Bij 't naderen van de processie werd een rood signaal ontstoken op de spoor wegbrug van Ludgate-hill; uit alle vensters wuifden blanke armen toe met vaandeltjes rood voor de Koningin blaauw voor den Prins, geel voor de Prinses. Tegelijkertijd steeg een luchtballon omhoog, dei, in de hoogte bar stende, duizenden exemplaren van een gedicht deed regenen onder de menigte. Holborn spande de kroon. In 't algemeen hebben de burgers der CUy zichzelf overtroffen, 't Deco ratief aan vele groote winkels moet honderden ponden gekost hebben. is looi van vlaggen en kleuren niet met pen en inkt te schetsen looi van vuur is 't nog minder. Zoo mogelijk bood Londen des avonds nog begoochelender schouwspeldan over dag. 's Lezers verbeelding helpe zichzclve. Alleen willen wij even aanstippen hoe St. Paul's geïl lumineerd was. Drie kransen van scheepslan taarns, groen, wit en rood. omslingerden den koepeldom. Ze waren ontstoken door een dozijn rappe zeelui. Bovendien werd de cathe- draal bij afwisseling verlicht door Bcngaalsch vuur van den domen door kalklicht van uit de naburige huizen. Geen rozen zonder doornen, 't Was niet te vctwachlen, dat een paar millioen men schen zouden bijeen zijn in eenige weinige stratenzonder dat ongelukken zouden plaats hebben. Ecu stellage nabij Malborough House stortte in 't gevolg van een paniek; en daarbij ontvingen verscheiden personen letsel. In St James's Park brak een zware boomtak af, waarop een twintigtal jongens gezeten wa ren eenige van die bekwamen zeer ern stige kwetsuren. Een aantal personen werden doodgedrukt, vertrapt, of vielen uit vensters. In t geheel telt men een 50 of 70 acciden ten verscheiden met noodlottigen afloop. Alle eer intusschen aan de overheid voor hare doeltreffende voorzorgsmaatregelen. Zij had om slechts iets te noemen alle stellages en balkons vooraf doen keuren. Aan hare acti viteit en goede zorgen is te danken, dat men niet veel grooter ongelukken te betreuren heeft. Geheel de natie, zelfs Britsch-Indie, heeft op ken 27sten meegejubbeld met Londen. De droeve weken van December zijn vergoed door den juichtoon van Februarij. Onvergetelijk zal de groote feestdag zijn in de annalen van oud- Engeland, cn in de harten zijner kinderen. Moge hij 't ook wezen in 't hart van hem, ter wiens cere 't alles geschiedde I MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 1 Maart 1872. Tarwe f 12.- a f 14.Rogge f 7 20 k f7.70 Boekweit f 6.80 a f7.80 Boter fl.25 k f 1.55 per N. tt. Eijeren 7 4 20 cents Kaas f4 fper g Aardappelen f2.4 f2.30.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2