tuig gemiddeld 0,74 en de grootsten lol/2,60 per uur gaans moeten betalen. Daarbij is die vaart zeer lastig door do ondiepten en bogten, waarom vele schippers tegenwoordig zelfs aan den zooveel langere» weg over Gouda langs de MerwedeNoord, lJsselGouwe, Aar, Drecht en Amsiel de voorkeur geven. Wel wordt er gesproken over een aan den Minister ingediend plan, om een normale geul van 16 meter in de Vecht, met afsnijdin gen der bogten te Weesple graven hetgeen op vier millioen guldens wordt geraamd, doch zoude ook alsdan slechts gedeeltelijk aan de bestaande bezwaren kunuen worden tegemoet gekomen. Alles pleit er dus voor dat de Regering Provinciale en Plaatselijke besturen enz. hare en hunne attentie blijven vestigen op de vermelde streken in en om de Geldersche Vallei en tevens lettende op redelijke eischen der defensie, de handen ineenslaan om aldaar datgene daar- tcstellcn wat de belangen van watcrlossing scheepvaart enz. in overeenstemming zal kunnen brengen. Men kan tevens voornitzien dat zoodra de Oosterspoorweg van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoort in exploitatie komt, en vooral zoodra dit ook geschiedt met de spoorbaan AmersIoort—ApeldoornZulpken, er eene kolossale revolutie zal komen in het goederenvervoer en voor de scheepvaart een geduchte concurrent in den Oosterspoorweg zal opgerezen zijnte meer en te sterker concurrent, omdat dan ook, het monopolie des Rijnspoorwegs geknot wor dende, tusschen Rijnspoorwegen Oosterspoorweg vermoedelijk een geduchte strijd om hel grootst mogelijk goederenvervoer enz. te bemagtigen zal uitbreken, waartusschen weder op zijne beurt de Ceutraal-Spoorweg kronkelt. We matigen ons geen zienersoog aan en evenmin verstouten we ons de vlugt van zaken en omstandigheden meer dan ietwat bloot ligt vooruil te loopen maar zeker kan men er van zijn, dat binnen weinige jaren in onze streken ■veel zal veranderen en in verband met den tijd en tijdgeest zal moeien komen en worden ge- bragt, voornamelijk daartoe aangepunt door hetgeen de talrijke alsdan onze streken te door klieven vuurspuwende Salamanders zullen meè- brengen, achterlaten en meeslepen. Politieke Revue. Er is tocli op deze wereld niets volmaakt Plukt men eene roos de doornonder 'l blad verscholen, steekt. Heelt men een beker in de lrandgevuld met nectar een nijdigaard laat er, als hij kanongemerkt eenigc druppelen alsem in vallen. Ontvangt men eerbewijzingen een teleur gestelde tracht door achterklap aanielouiien dal die eer verspild is. Noemt men iemand geleerd door eeu maar" zoekt men dien lot verdacht te maken. Wie ondervond dezer dagen de waarheid van het«er is niets op deze wereld volmaakt!" smartelijker dan koningin Victoiia, de moeder, die om 't geluk van haren zoon, voor eenigc oogenblikken vergat dal zij weduwe deze zoon vaderloos was, die op dennatio'nalcn dankdag, waaraan gansch Engeland om haar en hanrs zoons wille deelnam, gewissel ijk de betuiging om hare lippen zweven «ik ben volmaakt gelukkig met zulke kinderen, te midden mijns Volks 1" Toch moest er een doorn een druppel alsem zijn, die ook deze koningin, na zulk een plcglig oogenblik, zou herinneren dal er niets volmaakt is onder de zon. Naauwelijks was iiet vreugdegejuich een weinig bedaard ot Victoria werd als 't ware op den drempel van het paleis met een pistool bedreigd. Daar geheel een volk, dal in onbeschrijfelijke geestdrift eene vrouw huldigt, als gelukkige moeder en beminde Vorstin bier eeu jon geling, door poliiickcn waanzin gedrevendie de Sonvereine van het Groot Magtig Albcon wilde dwingen schuldigen aan oproer en moord vrij te maketi en hem gevangen gcnomcu, niet te laten ophangen, maai le doen fusillecrcn zooals een Republikein eischen mag Ach waarom moest die daad over zulk een hartvêiheffend feest eene schaduw werpen, die van .het scliittereud verlichte Londen doordringt tot de regtszaal 1 Een moordenaar 1 dat wilde maar dat mag hjj niet hecten de jonkman wiens hersenen in de war waren gebragt door de lectuur van ridder- en roover-lectuur, die bedroefd werd, toen men bom aanzcidc: «gij moet niet op den martelaarsdood rekenen maar welligt op ge vangenis en ligrhamelijke kastijding!" «Maak toch een kwa-jongen niet tot een held!" dat is de wensth van liet volk van En- I geland. En evenwel, de dwaze daad van 0Connor zal Victoria tol bitter verdriet zijn omdat het Nationale feest eene zwarte bladzijde levert in de geschiedenis van een harer onderdanen. De gezant, door Thiers, aan 't Hof van Victor Emanuel benoemd, is, zegt zeker blad, een vrijdenker. Dat de President in 't laatst haast maakte met die benoeming, zou 't gevolg zijn vaneen heel beleefd, maar tevens heel ernstig schrijven, namens koning Victor Emanuel den President toegezonden, luidende: «als niet onmiddellijk en op de gewone wijze een Franselt gezant aan mijn Hol wordt benoemd, zal Ilalie's ge zant te Versailles worden teruggeroepen." De AInbama-kwestie gelijkt de baren der zee. Nu hooren wij die in telegrammenhet hoofd schudden en schuimend onheil bruisschen dan leggen zij zich als te rusten, laten zij de Zefirs over haaf onmetelijk vlak huppelen nu dreigen zij met verwoesting, dan noodigen zij tot spelevaren. De laatste tijding van gene zijde des Oceaan tot ons gekomen zegtJonathan wil het regt op vergoeding voor indirecte schade ge handhaafd zien, en zal dan de schuld, zonder betaald te zijn kwiteeren." En John Buil zou dan in redelijken 2in, Jonathans schuldenaar blijven en dankbaar bebooren te zijn I Nationaal potpourri. De April-feestviering houdt in vele plaatsen van ons Land aller aandacht bezig en aanzien lijke sommen worden er vrijwillig bijeengebragt om de inneming van den Briel het begin onzer «v r ij w o r d i n g", naar plaatselijke gelegenheid le vieren. Over 'l algemeen organiseert men gecostu- mcerde optogten die zeer in den smaak vallen en waarvoor veel geld wordt besteed. Ook heeft schier elke gemeente haar schoolfeestterwijl men hoopt dat de jonge landbouwers en corps le paard rijtoertjes zullen doen in, en om, of naar naburige gemeenten. Bij zoodanige gelegenheden ontwaart men ook dat onze stallen ten platte lande menig schoon exemplaar van het paardenras kunnen toonen en de jonge berijder zich daarop dan ook niet weinig verhoovaardigt. Ook uit dat oogpunt beschouwd, zit er nut in die cavalcadeswant /.ij werken ten gunste van de Veredeling van het paardenras en dragen er toe bij dat ook bet tuig geëvenredigd zij aan het schoone dier, dat zoo moedig zijn berijder draagt. AMERSFOORT zal opl APRIL in feest dos prijken en reeds worden door ingezetenen optogten voorbereid die beloven zeer fraai te zullen zijn. Als nu de jonge landbouwers van UaarnSoest, Eemnes, Bunschoten, Hoog land, WoudenbergStoutenburg en andere plaatsen op dien dag, le paard, en corps, met vaandels, oianjesjerpenoranjeeocardes en oraiijcslrikken te Ameisfoort zouden komen, zoo konden zij zich bij de optogten aansluiten en zeker zal dit groot en algemeen genoegen verschaffen. D.it zij hunne vrouwen en meisjes niet zullen en niet mogen te huis laten spreekt van zelfs. Vele boerinnetjes zien er lief en beminnelijk uit; zij zullen met oranjeeocardes versierd, in Ameisfoort hartelijk welkom zijn en met veel galanterie worden behandeld. De gansche stad zal geïllumineerd zijn. Licht veel licht is het toeken des tijds. Het mu ziekcorps der rijdende artillerie, onder zijnen bekwamen kapelmeester urnberger, !s voor de feestelijkheden hier ter stede geëngageerd, en dal doet ons groot genoegen, want waar licht en muziek zijn, is vreugde; vooral ook waar geld is en aan geld. zal het mede niet ontbreken. Immers talrijke bijdragenwaar onder zeer belangrijke, zijnen worden door de ingezetenen op hel altaar der nationale fecst- vteugdc te Amersfoort geplengd, en behalve de in het vorig nummer vermelde kapitale feestcommissieis cr eene algemeene optogt- commissic en zijn er wijk-comuiissiën en andere, die aan illuminatie, optogten, als andcizins hare zorgen wijden. Bij den Boekhandelaar Philip Mcijcrs is, blij kens nevenstaande advertentie, een schitterende fcestpenning verkrijgbaar, die, den histoiischen bedelzak van voor 300 jaren voorstellendeals karakteristieke, en nationale medaille aan rok-, jas- of buisknoop, aan chatelaines en kettingen ge hecht wordende en alzoo op de borst prijkende, nis nationaal eenJraglsleeken vooral op dien dag zal worden gedragen. Wij raden de Vadeilands- licvcnde bewoners van Amersfoort en omstreken aan deze medaille ten spoedigste bij den heer Meijers te koopen want bij giooten aftrek zou de medaille spoedig kunnen uitverkocht zijn. Opmerkelijk is het dat bijkans alle April feestvieringen hoofdzakelijk bestaan in gecoslu- meerde optogtendie eenig ieit voorstellen uit de Vadorlnndsche geschiedenis. Zulke optog ten hebben ook bun eigenaardig nul. In de eerste plaats eischen zij eene naauw- keurige studie van de geschiedenis en van het karakter dei personen die in 't publiek optreden en in de tweede plaats vragen zij een onderzoek van de kleedij en van de zeden en gebruiken der lijden, waarin die personen leefden. Dat er echter nu en dan tegen een en ander gezondigd wordt, is ligt te begrijpen, maar dan komt de criliekdie opheldert en teregtwijst en zelfs wel eens eene anli-criliek uitlokt. Zoo komt men lot de waarheid- Staal alzoo op 1 April de geschiedenis van dc tweede helft der zestiende eeuw, in naauwkeu rige yckken als ware voor de oogen des volks in 1579 zal het sluiten van de Unie van Uil-echt het groote feest zijn, 'twelk in school, in huis, en in de feestzaal aller aandacht bezig houdt. Een stroom van boeken brochures, gedich tenfeestliedeienenz. allen betrekking heb bende op 1 April 1572 of onzen strijd legen Spanjeverspreidt zich dagelijks over ons Va derland en met hel volk wordt als 't ware een cursus gehouden over de vroegere geschiedenis onzes Vaderlands^ Maar niet alleen treedt de gedenkwaardige worsteling door lectuur in 't hel derste lichtook de gesprekken van den dag en de verhalen aan de jeugd gedaan en te huis weer verleid, doen ons volk als 'l ware in die eeuw leven, welke zoo bloedige bladzijden voor ons geschiedboek hebben geleverd. Moge ieder, die met pen of woord over die dingen spreekt, de feiten naar waarheid voor stellen, en er lessen uit putten, waai van dc inhoud is «wees eendragtig en blijft bij veiscbil van meening toch één door de liefde." De schrandere man, die, onder den naam van Multapatior, zulke interessante stukken schrijft in 't Handelsbladbehandelt nu de ver- valschte levensmiddelen. Die 'l goed leest, wordt alleen daarvan reeds ziekja acht het een wonder dat er nog men- schen gezond zijn. Wij gelooven dal Multapatior gelijk heeft maar vragen toch «als dit ook bij de Regering, bij de plaatselijke Besturen bekend is, waarom dan geen beter toezigt gehouden op den verkoop van levensmiddelen De Minister van Binncnlandsche Zaken heeft ter zake van de afdamming van het Y aan het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam eene missive geschreven, die niet vrij is van aanmerkingen en opmerkingen, welke zoude kunnen bewijzen dat de klimmende jaren niet le bespeuren zijn in 'tgeen hij door de pen heeft te zeggen. Wij gelooven alshans dat Burgemeester en Wethouders van Amsterdambij eene bloem lezing uil die missieve, daarin wel een enkele doorn zullen aantreffen. Curatoren van bel Slolpiaansch Legaat aan de Universiteit te Leiden loven /300 uit voor bet beste geschrift behelzende eene geschiedenis der aangeboren begrippen. Die begrippen maken thans het meeste spec- takel. Eindelijk heeft het Noorden des Rijks de zekerheid dal Z M. de Koning en hoogst waar schijnlijk ook andere leden vr.n onze Dynastie, de onthulling van hel Monument bij Heiligerlee met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Deze tijding u met genoegen vernomen en de hoop geuit dat Z. M. dan tevens de drie provinciën zal bezoeken. Sedert 1855 niogten die gewesten zich niet verheugen over Z. M. tegenwoordigheid en de klagte daarover, 7.00 dikwijls gehoord, bewijst dat men er prijs op stelt, Z. M. en andere leden van H.Ü. huis eens te zien. Aan het jongste Examen in de Nederlandsche taal- en letterkundevreemde talen en hare letterkundegeschiedkundige staats- en han dels-wetenschappen hel schoonschrijven en de gymnastiek werd deelgenomen door 1 f3 ,nan. nulijke en 38 vrouwelijke candidate» Van de eerste werden afgewczeu .53 en van de andere 18. Onder do afgewezenen was er vrij groot -etal hulponderwijzersdie blijkbaar '1 examen als vrij gemakkelijk hadden beschouwd l»ijvreemdelingen, DnilscUcnKnselsclien en rntischen verkeerden in den waan dat

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2