V r ij d a g 15 Maart 1872. M 4968. AMEBSFOOITSCHI Nbderlandscm Centraal-Spoorwsg. flflTfll HT HI Vertrek *an Amersfoort naar Utrecbl II II IJ II I III JLSfSL 9.17, 1.42, 2.20, 8.06. II II VK jLI III I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek van Amersfoort naar Zwolle H I I I I I I I M I II I Rotterdamen namiddag 4.30. 9.14,2.3,4.19,8.25. I I I I I I II II III H Van Amersfoort naar Barneveld AM «V MB fli M AM IB fli s avonds 8 J na aank. der laatste trein. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f\.franco per post 1.15 l'rijs der Advertentiën ran 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts Reclames per regel 20 cents. 4 ft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4. II. tan CUeffte Amersfoort Uureau 4mersfuortsohe Courant. I.angestraat. Wijk F, N». 43, over de Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bel Rijk. Hrteveti franco. Advertentiën voor dit blad uil Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentiebureau van Nuea en vsh llinsi, Wijn.traat, Rotterdam. Keiiuisgevingeu. Rationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de eerste zinsnede van art. 117 der militie- wet en art. 71 van het koninklijk besluit d.d 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46), Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 3. Decem ber 1862, No. 1 N. M en S (provinciaal-blad No. 157) Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om voor zooveel zijals dienstplichtig zijn aange wezen en tengevolge van het getrokken nummer bij dc militie moeten worden ingelijfdof daarbij reeds ingelijfd zijnde aanvraag om ontheffing van den werkelijkcn dienst tusschen den 20 Maart en den lsten April aanstaande hij den Burgemeester der ge meente binnen welke zij voor de militie zijn inge schreven onder overlegging van het desbelrckkelijk bewijsstuk intedienen. Amersfoort, den 11 Maart 1872 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDc Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G WIJERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van dc ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspecteur executoir verklaard kohier van het PATENTRECHT over het 3de kwartaal van het dienstjaar 18T,/T, aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voette voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 13 Maart 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Hulpbank te Amersfoort. Tot bet geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 18. MAART aanstaande, 'sna- middags van halflwee tot half drie. zitting houden in een der localen van hel Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteckender. en bij de verdere leden van het Bestuur de Heeren Mr. J. van der Leeuw, B. E. Herichel, W. A. Croockewit, en Jhr. Mr. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. baron VAN HEECKERENPresident. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. Ren opstand iu Britsch-Iudië. Tot nu toe hebben wij geene melding gemaakt van een opstand in Biitsch-lndië, die met groote wreedheid is onderdrukt. Wij doen het thans naar aanleiding van brieven uit Calcutta in den Times. De Korah'szegt de schrijver, zijn, naar ik verneemarbeiders. Hun aanvoerder Ram Singh is timmerman en velen wordefi ge bruikt bij den bouv; van openbare werken. Zij staan ongeveer tot de Hindoes als de Werha- biten tot de Mohammedanen; zij zijn hervor mers en willen de reine leer herstellenwat lang niet gemakkelijk is. Hun streven kan weinig gevolg hebben het ontbreekt hun te zeer aan eenheid. In de provincie Umballah (N. N. W. van Delhi op den weg naar Lahore) werd door hen een opstand beproefd en ecnlianval op eene stad gedaan Dit mislukte totaal, en zoo men nu op regelmatige wijze en met eenige toegevendheid had gestraftzou de zaak daarmee zijn afge- loopen. Maar de vice-commissaris Cowan liet dadelijk 49 voor kanonnen plaatsen en dood schieten. Toen kwam een briel van den commis saris Forsythwaarin Cowan werd aangemaand de gewone procesorde te volgen. Die processen echter waren spoedig opgemaakt cn algedaan en nog 16 personen werden gedood. De opstandelingen hebben zich wel moeten onderwerpen maar zulke voorvallen kunnen niet gunstig werken op den geest der bevolking. Cowan is bovendien builen zijne bevoegheid gegaan. Niet een vice-commissaris, maar een commissaris heeft magt over leven en dood. De yrouweu-emancipatie in Rusland. Zoo als men weet, is Rusland een der eerste geweest onder die staten die de proef genomen hebben met vrouwenarbeid in verschillende vakken van het maatschappelijk dagelijksch leven. De vreemdelingen verwonderen zich dan ook bij hun aankomst aldaar niet weinig, dat zij vrouwen en meisjes op het postkantoor achter den lessenaar, in de telegraaf bureaux bij de belastingen en op de kantoren der notarissen werkzaam vinden. Ook oefenen velen de geneeskundige practijk uiten wonen de lessen in de medicijnen en vooral die in de anatomie bij. Nog onlangs nam prof Gruber deze vrouwelijke studenten een openbaar examen af. Men heeft het daar wezenlijk goed en ernstig met de ontwikke ling der vrouwen de bevordering harer stof felijke belangen door uitbreiding van haren werkkring, voorgehad. Maar die goede bedoe lingen worden helaas niet gewaardeerd zoo als men gehoopt en verwacht had. Terwijl de docenten om iets te noemen hunne medische voordragten zoo ingerigt hebben dat de kiesch- heid en teederheid van het vrouwelijk gevoel geen gevaar loopen gekwetst te worden, ontzien de dames-studenten zich niet zich alles behalve kiesch en waardig te gedragenja begaan zij ^■kensporigheden van allerlei aard. Zoo heeft, bgvoorbeeld weinige weken geledeneene der dames-studenten den bewaarder omgekocht der analomiezaaldie alleen voor de mannelijke studenten toegankelijk isen zich 's nachts bezig gehouden met studiën op preparaten, die anders builen den kring harer onderzoekingen worden gelaten. Wat moet men er van zeggen, als men jonge meisjesen dit is reeds meermalen het geval geweesthet Reuschersche Museum van anato mie ziet bezoeken niet op de dagen dat het voor het vrouwelijk publiek opengesteld is maar op de gewone dagen, en haar onder de heeren ziet rondwandelen zich op in het oog loopeude wijze bedienende van allerlei anato mische kunsttermen en zonder schaamte voor hare omgeving, elkander de verschillende was preparaten hoort verklaren zonder een onop gemerkt voorbij te gaan. Te Sint-Petersburg wetende dames, dienaar emancipatie streven, zich nog niet met waardig heid te gedragen cn te beantwoorden aan de verwachting die men van haar koesterde. Ook op ander gebied dan dat der medische studiën, doen zich allerlei inconveniënten-op. Vooral bij dc telegrafie is men zeer ontevreden over het vrouwelijk dienstpersoneeldaar de voorheelden reeds talrijk zijn van hel schenden der verpligte geheimhouding en zelfs de bedrei ging van ontslag heeft de dames niet kunnen wcèrhoudeo hare long den vrijen teugel te vieren. Nu een n ander zich niet meer tot enkele gevallen 1 .'paaltmaar integendeel bij de verschillende takken van dienst algemeen wordt wanrgenonun, is dan ook besloten, voortaan geen vrouw _'n meer bij de telegrafie aan te stellen maar haar die thans aldaar in dienst zijn als zoodanig te laten aanblijvenbij goed gedrag. Raliouaal potpourri. Zullen wij feest vieren op 1 April Zoo vroeg men hier en daaren dikwijls was het antwoord van enkelen: een bedenkelijk «schouderophalen." Die meenden dat van enkelen, van weinigen het feestvieren op 1 April aanslaande afhing hoe weinig kenden zij den Volksgeest! En dwazen zij die de kracht van den Volksgeest zouden durven miskennen. Het Volk wil 1572 de verovering van den Briel vooralajs introductie van onze vrijwording herdenkenvieren en er is geen magtdie dat zou kunnen beletten. Het Volk ziet gaarne dat men van boven vóórgaat, dat men van boven méégaat. Maar in elk geval wil het Volk, als te Amsterdam enz., vooral uit de achterbuurt, dat er feest zij. Het steekt de nationale vlag, de oranjevlag uit, knoopt een oranjelint in 'tbuis, of een oran jecocarde aan pet, en muts we zeggen tevens muls, want de vrouwen doen ook meè en zijn dikwijls haantje de voorste: het volk braadt kaarsjes voor de ramen, laat de vlammen eener teerton flikkeren leert onderling nationale en oranjeliedjes zingen is jolig springt en danst, en het viert feest ter herinnering aan onze vrijwording in vroeger tijd ("1572 enz.) en ter eere van onze vrijheid, die wij genieten heden! Maar 't leestvrolijk en aardig, vreugdevol en prettig, moet altijd het Volk houde dit in 't oog een waardig karakter behouden Toorn, twist, uitspatting, dronkenschap, euvelmoed, waartoe welligt enkelen zouden kunnen vervallenmoet door het Volk zelf worden geweerd. Broederlijke eensgezindheid, algemeene har monie maar vooral vredelievendheid winet~ en omtrent eenieder en hen, die meenen geen reden te hebben het feest meè te vieren moeten 's Volks stelsel bij 't feest zijn. Zijdie invloed onder en bij het Volk uit oefenen zullen zeker de eersten zijndie dit algemeen zullen inprcnleu. 't Moet een feest worden, dat door tijdgenoot en nageslacht nog lang zal worden geroemd. Zóó feestgevierd, doen we gaarne en hartelijk meè, volgende de inspraak van ons gemoed, blakende van VadetlaadsliefdeOranjeliefde en Vrijheidsliefde! Want ook: liberie chériedoux bïen de la vie was cn is steeds ons levenssysteem. Reeds menig woordje over 't feestzijne strekking enz. hebben we uit onzen bovenbol geschud cn al laat zich de geest om te schrijven bij lang niet altijd kommandeeren als een recruut wc zijn nog gansch niet uitgeputmaar zullen nog wel veel weten uilleschudden dat de fcestzaak warm, kokend, blakend houdt en naar we hopen grage lezers vinden zal. En wie over het feest wat te vertellen of te schrijven heeft, wende zich tot ons. Daarvoor zijn we steeds: present In de Tweede Kamer zijn de discussièn over 'l coalitie-ontwerp geëindigd en is dit outwerp aangenomen met 37 tegen 34 stemmen. Ook de «Internationale" zweefde door de zaal en inspireerde sommige spreker». De parlementaire veteranen, die gewoon zijn ter elfder ure tc spreken, openden nu 't vuur cn er zijn inderdaad zeer belangrijke redevoe ringen gehouden. Strenge logica week nu en dan voor poéti-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1