tnnne in dit opzigt nog niet kalf zoo scliudig was, als die van Versailles. Minder bedaard was Landeck, een commu- nalist uit Marseille. Met zuidelijk vuur verde digde bij de handelingen der Parijscke commune en beweerde o. a. dat de opstand nooit zou zijn uitgebroken indien niet de üuitsckers bin nen Parijs waren getrokken. Üit is ook een der stokpaardjes van de commissie van onderzoek der nationale vergadering en in deze ontmoe ten dus do uitersten elkander, hetgeen vol strekt niet vreemd is, daar men in Frankrijk niets liever doet dan de schuld op een ander werpen. Een Duitscher, Web ercn een Engelschman, Werlonvoerden ook nog het woordmaar de laatste vergat geheel en al de commune om op te trekken tegen de Engelsche regeriug die de parken wil sluiten. Men d.vaalde zoo vrij ver van de oorzaak der bijeenkomst af cn ging zonder iets besloten te bobben naar huis. Politieke Kevue. Er zijn geen gewigtige feiten tc- vermelden op de groote wereldmarkt. Wel wordt er veel gesproken, maar dikwijls om r.ijne gedachten te verbergen. Zou er werkelijk eene alliaulie zijn gesloten tusschen Piuisscn en Italië? Men kan bet gelooven. Is liet waarheid als Thiers zegt«wij hebben ccn stcik leger noodig om de vrede te bewaren?" Maar wie zou Frankrijk belagen De ecnigstu die 't wezen kon zou Prüissen rijn, als namelijk Thiers de miiliaiden niet betaalt. Oostenrijk slaat nog niet op vasten voet en verontrust zich te regtovcr 't gerucht dal Italië en Piuissen een verbond deed sluiten. Zou von Bismatck nog niet annexatie verza digd zijn? vraagt men te Weenen. Bereidt de Czaar zich voor, om spoedig eene meer bedrijvige rol »e spelen op het toonccl van Europa Die dat voorspelt, zou wel een proleet mogen genoemd worden In Barcelona liep bet geruchtdaldeKonin gin eene Buitenlaiidsche reis ging ondernemen, terwijl anderen zeiden, dat de Koning Amadeus zich uil Spanje wilde verwijderen. Dientenge volge is den I5den dezer de volgende dépêche van den Minister van Binnenlandsche Zaken in dc dagbladen van Je genoemde stad ge plaatst Dat zijn ongerijmde geruchten, door de vijanden onzer Instellingen boosaardig verzon nen. De Koningin denkt zelfs niet aan eene reis naar buiten 's Lands. De Koning heelt geen voornemen om den troon te verlaten waarop hij door de Spaansclie Natie iu hare Souveteine magt geplaatst is. Integendeel, het is zijn vast besluit, den Souvereinen wil der Natie als Koning te eerbiedigen, door een iegelijk te doen eerbiedigen en dien als sol daat te verdedigen. Nooit zal hij zich aan de Natie tegen haar vrijelijk iiilgcdrukten wil opdringenmaar evenmin zal hij gedoogen dat er aan dien wil door iemand, wie ook, geweld worde aangedaan." De keizer van Japan heeft aan alle leden van den Japansche adel viijheid verleend 0111 hunne dochtersof andere vrouwelijke leden hunner familieop reis naar het buitenland mede te nemen of zc aldaar hare opvoeding te doen geven. In zijne aanschrijving te dezer zake zegt hij onder anderen: «Het ontbreekt bij ons te lande voornamelijk aan een góed stelsel van vrouwelijke opvoeding. Van iftar dal de vrouwen hier algemeen in ontwikkelftig en beschaving zeer ten achter zijn. Daar Ru bij de opvoeding van kinderen de veislanfti- onlwikkeling der moeder eene zaak van het hoogste belang is, mag er dan ook vootiaan geen bewaar legen worden gemaakt, dat gij, naar het buitenland op reis gaandeuwe vrou wen dochters ol zusters mede neemt." De keizer hoopt dat de e leien kennis zullen nemen van de heilzame vruchten die het vrouwelijk onderwijs in andere landen opleverten dat zijin het belang hnnncr farniliën en van bet vaderland daarvan partij zullen trekken. Neemt zegt hij ten slotte meent dien wensch wel ter harte; ieder uwer doe zijn best en helpe ons het doel onzer wenschen te bereiken." i)c Standard wijst Op het groote gevaar, dat voor de zelfstandigheid van'Ttirkrje gelegen is in hej oprichten van een arsenaal en andere militaire inrichtingen te Sebastopoltegen het Parijzer Unciaal in. 't Is slechts een gerucht, dat Rudand die plannen zou koesteren, maar '1 neemt «iet weg dat de zaak de gclieelc aan dacht van Engeland vordert. tn fivt Engehrffe Ifoogerhuis heeft lord i Derby graaf Giauvüle gëïaierDelleerd over de Alabamaclaimshel antwoord van den min. was geheel in den geest van dal door Glad stone in een vorige zitting van het Lagerhuis aan Disrreli gegeven. Hij voegde er bij, dat het te betreuren zou zijn als de kans op een minnelijke schikking te loor ging of vermin derde door hei bezigen van ondoordachte uit drukkingen. Een gerucht wil overrigensdat Granville volhardt bij de niet-erkenning der eiscben over indirecte schaden. Als broeder Jonathan nu even halsstarrig ja als John Buil neen blijft zeggen is 't zeker niet van 't makkelijkst om het toch eens te worden. De Duitsche keizer heeft zijn 76sten verjaardag gevieid. Een groot aantal vorsten en vorstjes waren naar Berlijn getogen om den ouden koning-keizer met dien dag geluk te wenschen en onderscheidene deputation zouden mede hunne opwachting bij den jubilaris gemaakt hebben zoo niet eene ligte ongesteldheid hem had genoopt voor die drukte te bedanken. Iu plaats daarvan hebben daarop de beide huizen van den Pruissiscben landdag besloten schriftelijk hunne gclukwenschen aan te bieden. De Duitsche pers herdenktnaar aanleiding van dit geboortefeest, de zegeningen en de glorie, die de giijze monaich aan zijn land heeft geschonken. De Koln Zt komt tol het verrassende lesullaat, dat men, 0111 zulk een man terug te vinden als keizer Wilhelm is, moet opklimmen tot den lijd van Karei den Grootewanneer men alliums Napoleon den zoon der omwenteling", ter zijde laat. Tot zijn lof wordt nu gezegd dat luj «in de eerste plaats een krijgsman is," hij is de «wapensmid der Duitsche eenheid"; hij is een krijgskoningmaar «de onpartijdige geschiedenis zal hem vrijspreken van het verwijt, dat veelal aan veldheeren wordt gemaaktdat hij ooilogszuchtig of veroveringszuchtig is." Hel blad zegtdat het land zulk een man noodig heeft, omdat Frankrijk om wraakschreewt en omdat nog niet meer dan 2 milliard is be- laald. Ook om het zwaard der kerk af te weren, heelt Duiischland behoefte aan den vastberaden i,'n oidelicvcndcu man, die het zwaard van den staat omklemt. Wij ontvingen het programma van het XX Isie Ncdcrlaiulsch iandhitishoudkundig con gres te houden te Utrecht op den 18den, 19den iÜstcn en den Sisten Junij 1872. Op die vergadering zullen onderscheidene punten behandeld worden die voor den Nederl. grond eigenaar en landman van het grootste gewigt zij tibelt effende akkeibouw en veeteelt, tuin bouw en huuttcell. staathuishoudkunde, sta islick en landbouw wetgeving. Onderscheidene festivi teilen mol tentoonstellingen van bloemen voortbrengselen der zuivelbereiding landbouw werktuigen enz. en vee zullen plaats hebben. Hel lidmaatschap van het congres kost 2 Bewijzen van lidmaatschap zijn op naamen verkrijgbaar van den lsten Juuij af, bij den 2deu secretaris en penningmeester jbr. mr. R. de IJeauforl te Utrecht. Op vertoon van diploma of uilnoodigingsbriel •worden den 17den Junij en volgende dagen op de stations der staats- en ceruraal-spoorwegen aan de leden van hel congres retourkaarten verstrekt naar Utrecht, welke retourkaarten geldig zijn voor de terugreis löt en met den 23slrn Junij Allerlei. Te Oud-Schoonebcck zag men op 5 Maart jl. reeds een ooijevaarterwijl er den volgenden dag twee arriveerden Dit tot narigt aan dezen of genendie nog een ooijevaar wilde aanmelden, na 5 jl. van zijne buitcnlandsche reis teruggekeerd. Blijkens eene mededeeling in de Siilardtche Courant is de openbare onderwijzer in do ge meente NV anbach provincie Limburg, ook ontvanger van het armbestuurwinkelier in maniifaciuten en koloniale waren, tapper en houder van kostgangers, die in het schoolge bouw overnachten. Of iiij patent voor dat alles betaalt wordt er .niet bij gemeld. Sedert «enigen tijd zegt de Entchedesche Ct wordt hier afval van tarwemeel zoo genaamde grint) als veevoeder verkocht. Daar zich 11 a gebruik tau dit voeder bij ver: cheidene kocijen ziekte-verschijnselen voordeden, vermoe de de veearts dat er schadelijke b slanddeelen in het meel zouden voorkomen. Een scheikun dig onderzoek in bet laboratorium der indu strieschool bevestigde dit; bet meel bleek met gips cn aluin vervalscht te zijn. I De Belgische bladen spreken van het geval, dat terwijl twee der groote loten in de leening der stad Brusselvoor eenige jaren uitgekomen, niet door den regthebbende waren opgevraagd, zich nu eindelijk voor den piijs van 50000 francs een eigenaar beeft opgedaan. Deze was een boer en, met zijne vrouw naar de stad gekomenwilde de man maar volstrekt niet gelooven, dat hij de gelukkige winner was. Hij ging naar de Bank, alwaar men het berigt bevestigde. De eenvoudige boer had intusschen nog lang werk zich zelf tevens van de waaahcid te overtuigen en toen zij de schrijven zagen uit tellen, bleef het gelukkige echtpaar in gepeins staan. Eindelijk, zuchtte de vrouwAlles goed en wel, maar sedert 1864 maakt liet dan toch 20000 lrastcs die we aan rente verloren hebben Laatstleden Donderdag hééft te Göllingen de proefneming plaats gehad met-de uitvinding van prol, Klinkerfueszijnde eene penvoudige bewerking tot hel ontsteken en uitdooven van de gaslichten in de straatlantaarns. Voorloopig bepaalde men zie! tol veertig lanlaarsdie men in de Weender, de langste straat der stad, allen tegelijk kon zien. Vijf minuten voor half 7 werd in de gastabiiek de bewerking gedaan en op 't zelfde oogenblik stonden de gaslichten in al de lantaarns le branden. Eetiige daarvan waren bestemd om alleen des avonds en de overigen om 4en%geheclen nacht te branden en nu zag men in den laten avond eensklaps de gasvlammen in de avond-lantaarns gedoofd terwijl die in de nacht-lantaarns beider bleven doorbianden, lol zij tegen het aanbreken van den dag op dezelfde wijze eensklaps opbie'der» te branden. De proef is alzoo geslaagdlot groote verbazing van het talrijk publiek, hetwelk naar de Weender was gestroomd om daarvan getuige te zijn- In Hongarije zal eerdaags een dieven- en mooidenaarsproces in bi-handeling komen, waar van geen tweede voorbeeld bekend is. De slam- offers namelijk van den grooten dievenvanger, graaf Gedieou Ra dayzullen voor hunne vele euveldaden eindelijk munten boeten. Hel getal der beschuldigden bedraagt 2100, daaivan zijn er echter slechts 900 gevangen; voordeovcii- gen was geen plaats, terwijl ook sommige niet te vinden waren. Als dit proces is afgeloopenvermoedt men dat de stoutmoedige graaf, die buitengewone volmagten van di regering heeft, op uicuw een razzia ondei de talrijke roovers van beroep zal houden en er eindelijk in slagen zal de open bare veiligheid te herstellen. Aan de munt te Parijs is een gouden medaille geslagen ter innerlijke waarde van 300 francs die door veertien erkentelijke magen den re staurateur Brébant werd aangeboden Op de eene zijde leest men: «Gedurende bel beleg van Parijs hebben eenige personen, die gewoon zijn om de veertien dagen bij den heer Brébant bijeen te komengeen enkele maal bespeurd dal zij in een stad van twee millioen belegerde zielen het middagmaal gebruikten. 18701871". En aan de keerzijde: «Aan den heer Paul Brébant", gevolgd door de namen van de veer tien eigenaars der dankbare magen waaronder Ernest RenanP de Saint-ViclorNefftzer cn andere, juist geen alledaagsche personen Den 20 dezer begaf zich een jong gehuwd paar, komende uit de kerk te Sl Ambioise, naar een koffiehuis op de Bonlevard Voltaire. - Nooit zag men een treuriger stoet. Beidt jong gehuwden weenden. De getuigen waren in stede van vrolijk, onverschillig. Helaas, wat was er ook om te lagchen De manwas een veroordeelde van Roquette, een jongeling, veroordeeld tot 5 jaren dwangarbeid voor valschheid in geschriften en die den volgenden dag naar het bagno van Toulon moest ver trekken. Bij dit treurige feest speelde een kind een groote rolwant het was alleen om dal kind een naam le geven, dat bet huwelijk werd volliokken De vier getuigen waren allen agenten in burgerkleeding, die, na eenige droe vige toasten uilgesproken te bobben, den man weder nam- zijn gevangenis terugvoerden. De bankiers Gerson Bleichröder en Hanse- mann zijn in den erfelijken adelstand verheven geworden. Dit is de eerste maaldat in Pruisen een Israëliet, die directe alstatntnelingen heeft geadeld wordt. Persoonlijke adel bestaat in' Pruisen niet, en de vorige Koning wees bet verzoek van Meyerbeer om in den adelstand tc worden verheven, van de hand.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2