Ouk hel onderwijs in BarneveM krijgt een beurt er» verschillende onderwijzers, levens voorzangers en meestal ook koslerskomen ons onder 't oog. Sy moeien tcykencn de formulieren van cenigheyt der gerelormeerde kereke, promtelyck konnen leseneen goede hand scliriven de Psalmen David's singen, ter nootdruli rekenenin de lundauieulen der christelijke religie wel ervaren zijn sy sullen aich van vloeken en «'helden onthouden." En eindelijk komt Bainoveld als dorp voor, zooals liet vroeger was zijn schapenket'inissenwol- en tabakshaudolbierbrouwerijen, molens, hei bergen, adellijke familien bestrating, brand- wezonveld- en nachtwacht, communicatie niet Arnhem en cldeis en/,. Wie Vrijdags 's morgens graan naar de Arnhemsche markt bragt, vertrok Donderdags nachts klokke 1U «metgerj," hel dorp uit; en kwam hij 's morgens om 81 in de stad, dar was de reis er goed atgehragl en de boer had 10 mudden graan ter markt afgeleverd." Z, M. heeft, oo zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den Hoer Dr. L. Mulder als In specteur van hel Lager Ondoiwijs in de provincie -Utrecht.* Bij besluit van 19 dezer N* 8 heelt Z. M goedgevonden den kapitein M L de Girard de Mieiet van Cochoorn, van liet wapen der artillerie, thans op non-activiteitkrachtens art. -42 2 c. der wel van don 28 Aug 1831 (Staatsbl. N*. 128), op pensioen te stellen, en het bedrag van dat pensioen, ingevolge de arlt. 14 ben 19 dor wet van den 26 Augustus 1881 (Staatsbl. N°. 129) tc bepalen op f 1033 'sjaars. De luitenant M. VV de Jonge van Eliemcetvan het regement rijdende aitiilorie te Amersfoort, wordt, iulcgaan 1 Jnoij e k., gedetacheerd naar de rijschool te Venlo. ter vervanging van den luitenant C ME. van Lóbcn Seis, thans aldaar aanwezig en die alsJan gemeld regeniont zal rcjoignet en, Oj) het programma van het concert, hetwelk Donderdagavond 25 dezer in Amicitia te Amersfoort, blijkens nevenstaande advertentie zal worden gegeven door het Sympkonie-Or chest uil Utrecht, onder leiding van don Heer C. Coenen, prijken de namen van ran BeethovenMozart McndcUsohn, Rossini en andere componisten van den ceisten rang; en waarde uitvoering hunner toonw erken geschiedt door dit orchest, waar onder diverse eminente solisten, mag men ook het vertrouwen koesteren, dat het publiek door talrijke opkomst blijk zal geven van ingenomen heid mot het uitnemend muziekaal genoegen, hetwelk alsdan wordt aangeboden. Thans zijn ock brielkaarlen mei betaald ant woord in gebruik gesteld Zij beslaan uit twee aan elkander vet bonden alzonderlijke kaarten, waarvan de cone vooi bet geven van antwoord b< stemd iv Dit gedeeite wordt door de geadres seerden van het in dubbel gevouwen formulier afgescheiden en afzonderlijk verzonden. Zij zijn echter geheel vrij het te gebruiken tut zoodanig einde en cp hol tijdstip als zij ver kiezen. - De brieikaarton met betaald antwoord zijn tegen zes cent per stuk verkrijgbaar. Het hof van Gelderland nam verleden week een belangrijke beslissing. Het vernietigde een vonnis der Reglbank van 'l'ielwaarbij aan de administratie van het kroondomein was toege wezen hare vordering om beetwortelengeteeld op landerijen in de gemeente Buren als tiend- pligtig te verklaren. M ;t het oog op de groote uitbreiding die de teelt van beetwortelen in verband met dc industrie der bcetwortelsuiker, in den laatslen lijd vei kregen heeft, is de omstandigheid dat beetwortelen niet lot de liendpliglige vruchten behooren zeker van niet gering belang. i'olilioke Kovuo. Eensklaps betrok Europa's politieke hemel! En waar zat de donkere wolk. Boven Frankrijk. Terwijl Thiers in het Elysée de eerste witte broodsweken van zijn presidentschap genoot en alles zich eerbiedig voor hem boog ah Frankrijk's redder, kwam uit B-rlijn een Jobsbode, door von Bistnarck afgezonden vroeg audiëntie e» las hein voor «daar uwe redevoering over de leger organisatie iu Frankrijk in iniju oog di ci- I is, daar ik, tusschen de regels van die voering in, lees: wraak op Duitscliland 1" 2.,ina op hel denkbeeld kom, dat als Friuiki ijk, meenende dat liet sterk genoeg is om onwillig te mogen zijn tot betaling van zijne schuld nan DuitscUUnJ, het ook van dien onwil zal doen blijken, zoo verbied ik u de strijd krachten dos lands verder te verhoogen en zal, als dat verbod geen effect doet, die maatregelen nemen, welke ons de betaling der schuld waar borgen. Vindt deze mededeeling geen goed, of zelfs een onwillig oor, dan zal Duitscliland daardoor geregtigd zijn om Frankrijk op nieuw den oorlog te verklaren." Dat is ten naastenbij de hoofdinhoud van een telegram die Donderdag alle Europeesehe beurzen in zeer onpleizierigo stemming bragt. Intusschen liet spreekwoord r.egt «De duivel is niet zoo zwart, als hij in de veile schijnt, en daarom kon men hoop hebben dat nadere tijdingen ons von Bismarck in eene minder dreigende houding zouden presenteeren. De dreigende nota van von Bismarck aan Thiers zij bestaat niet en von Arnim kwam dus ook niet te Parijs als Jobsbode Integendeel Thiers ontving eene nota, van boven tot beneden vredelievend envoor hem zeiven zelfs vleijend. Was het eerste onheilspellend berigt dan slechts etnc beurs-specula tie 'lis mogelijk, maar die het verdichtte kon torli welen dat de oude spreuk «al is de logen nog zoo snel de waarheid achterhaalt haar well" thans luidt: «al is de leugen nog zoo vlug zij draagt de waarheid op haar rug I" Eene nota dit schijnt echter zeker is door von Bismarck aan Thiers gezonden en als wij geene redenen weten te vinden die eene dreigement tegen Frankrijk billijken, zoo zoeken wij ook vergeefs naar eene aanleiding die von Bistnarck kon nopen om als lofredenaar van Thiers opletreden. Zou die Nota ook iets bevatten dat eene waar- schuwinghoe beleefd dan ook voorgedragen, mag hecten Welligt wordt dat schrijven weldra aan den publieken nieuws-honger overgegeven en weet Europa of het wezenlijk iets te vreezen heeft. Voor 't overige zaaijen BonapartistenLegiti misten en Republikeinen met allen ijver hun zaad in Frankrijk's grond, en heelt Thiers aan zijne beide oogen niet te veel om die zaaijers te bespieden. De Hertog van Nemours en zoon alsmede de Giavin en de Graaf van Parijs hebben zich op de receptie bij Thiers laten zien maar zijn met den thans zoo vrolijken, en gevierclen President niet in conversatie geweest. De Hertog van Aumale en de Prins van Joinville trokken tot na toe, op die dine's en receptiën van den Presidentattentie door hunne afwezigheid. Hoe 't zij Thiers en echtgenoot maken een goed duo in het Elysée. De eerste is even be leefd als geestig en de tweede is hoffelijk hoog. Zot,als men weet, zooals men ook vreest, dweept Thiers steeds met Frankrijk's militairen roem. Is hel daarom dat hij nu reeds 500,000 man goed uitgerust en gewapend in 'l veld zou kunnen brengen is het daarom dat hij terwijl Fiankiijk tot aan de ooien toe in de schuld zit geen inillioenen te lief heeltom de arsenalen en tuighuizen vol oorlogs-materieel tc hebben? En loeli Thiers zal wel weten, dat 500,000 gnedo soldaten met hel oog op den Duitschen Gulosstis, slechts eene achtenswaardige defensieve in.'igt is. Urn aanvallend te ageerenzou er heel wat anders rioodig zijn. De «Tartaansche" Nota van von Bismarck, nu zoo druk besproken, geeft aan de pers aan leiding om de sterkte van Frankrijk» legermagt op dit oogen blik in oogenschouw te nemen en dan vraagt men wal de 500,000 man, die Thiers in 't veld zou kunnen zenden, beteckenden legen over de ontzettende, bij uitstek goed gedresseerde en uitgeruste legers in Duitschland legers te sterker, daar zij zich na het schitterend succes door hen behaald, onoverwinnelijk achten- In 1870 was er een oogenblik dat Duitschland onder de wapenen had f,000,000 man. Wal büleckent de Fransche krijgaraagt roept men tegenover de Russische, die binnen weinigtijds, 2 millioen mannen zal lellen Op dit oogenblik heeft Gzaar het commando over 923,000 man met 96,000 paarden en 1968 kanonnen! Het effectief van 't Oostenrijksche leger bedraagt op dit oogenblik 800,000 man. Italië kan onder de wapenen brengen 750,000 mnn. Pi iris Frcdcrik Karei van Pruissen is thans te Constantinopel Zn tl hij het prachtige hotel der Rtivdsehc ambassade eens wijlen zien, gebouwd naar men zegt, \oor een (iroot-Vorst, die eens heersehen zal iu liet ovide Suiubci)!. Men zegt dat de Sultan nog altijd plan heeft om Europa eene visite te brengen. Er is maar éón hinderpaal ten aanzien van die reis en dat is de afwezigheid der noodïge con tanten een gemis, waarover meer stervelingen klagen die anders ook wel reislustig zijn. Koning Amadeus van Spanje, die onlangs iets of wat wankel in het troonzadel zalrijdt weer als een Pruissisch uhlaan Die reeds een Ilaliaansch oorlogsschip voor hem hadden besteld, met hetwelk hij uit het Land gevlugtde retour-reis naar zijn Vaderland kon ondernemen, kunnen nu het anker laten ligten. Zullen de eischen van N. Amerika tot ver goeding van indirecte schade al of niet worden ingetrokken Die belangrijke vraag wordt heden toestem mend morgen ontkennend beantwoord. 't VVensehelijkst isdat het schcidsgeregt te Geneve zich dienaangaande onbevoegd verklaart, want Jonathan wil dien eiscli laten varen als zijn politiek fatsoen er maar niet te veel bij lijdt. Potpourri. De groote volkshuishoudkundige kwestie van den dag is «moet men de Internationale in hare werking laten begaan of die werking breidelen Er zijn die haar konen goed willen plaatsen onder cenc strafwet, die in alle Rijkeu van Europa dezelfde bepalingen bevat. Anderen meenendat elk Rijk zijne eigene strafwet tegen die vereeniging moet hebben. Nog anderen achten het raadzaam dal zij alleen gekortwiekt worde als zij op staalkundig gebied treedt. En eindelijk zijn erdie haar de meest mogelijke vrijheid gunnen en de bestaande straf wetten ook te haien aanzien, voldoende achten. 't Is eene hoogst gcwiglige er. tevens hoogst moeijelijke kwestie die zeer zeker door indirecte maatregelen als verbeterd en meer algemeen onderwijs, spaarbanken, ziekenfondsen, hulp banken enz, het best kan worden opgelost maar de vraag is: wat op het oogenblik te doen? Dc indirecte middelen wei ken op tijdenhei gevaar dreigt. Zooals men weel, is het hoofdkwartier der Internationale te Londen maar hoeveel leden telt zij in Engeland De een zegt 600,000de ander daarentegen noemt dit cijfer in hooge mate overdreven en de secretaris zelf van het hoofdbestuur schat het aantal leden in Engeland op 8000. Een groot verschil I Men vraagt echterof het Bestuur er ook belang bij hebben kan, dat het cijfer voor het publiek klein zij Hei is geen verblijdend verschijnsel dat onze groote Bladen zooveel ruimte afslaan voor twist geschrijf, hoofdzakelijk over kerkelijke zaken en nog minder verblijdend is bet dat de stijd nog al vinnig mag heeten. Aan wie de schuld Zoo opregt als wijlen Tijl Uilenspiegel was toen hij zijde: «niemand mag mij lijden maar ik maak het er ook naar 1" worden weinigen gevonden en daarom als men de schuldigen zoekt, zegt elk tegen een ander: «gg zijt die man 1 Zeker is het echter dat dit schadelijk werkt op den gang der groote Staatsmachine, dat het kwaad doet aan 't Maatschappelijk- en huiselijk leven. Wil niemand de eerste zijn om het kerke lijk terrein te verlatendan helpen alle jere miades over het kwaad al zeer weinig, maar als een of twee der groote woordvoerders eens besloten, om slechts in enkele gevallen, al» de politieke of Maatschappelijke toestand dal ge biedend eischl, kort en bondig te zeggen, wat gezegd moet wordeidan zou van zeiven de bron van zooveel gekibbel minder mild vloeijen. Wij weten het wel dat in dezen tijd, vaak politiek en godsdienstals de bekende Siamezen, zijn die overal te gelijk komen en altijd twis ten maar zóó onafscheidelijk zijn eerstgenoem de toch niet, en als ze elkanders reglen eer biedigen is er voor elk afzonderlijk terrein genoeg, om te leven en te werken lol nut van allen. Wetenschappelijke mannen in Frankrijk onder anderen ie Dieppe, Rouaan, Havre enz houden thans voor den boeren- en arbciderstand voorlezingen over geschiedenis, letterkunde en vooral over de eerste beginselen der slaathuis- of volkshuishoudkundevoorlezingen, die ook voor iiict-onlwikkeldcn bevattelijk zijn. D.u moest ook hier te lande geschieden. Menige vergadering van personen uit den

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2