M 1981. Dingsdag* 30 April 1872. Nederlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.17, 1.42, 2.20, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.14, 2.5, 4.19, 8.25. COISOI. Diligence-Diessten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6.45 op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 4.30. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8 J na aank- der laatste trein. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. l'riji meerder lOCts; legale, olïiciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. 4fz. nummer Amersfoort Bureau 4 men/aortic he Courant. Langestraat. Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhand' Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van der Advertentiën van I tol 6 regels GO Cts; elke regel I 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Clerff"te •laren en Postdirecteuren in het Rijk. Britven franco. Nijch en va* Ditiah Wijnstraat, Rotterdam. Wegen» de iwtre «rerkutmheden ter drokkerj} tan de lieten v*a het jaarverslag der gemeente Amersfoort kin ook kedea de courant niet in grooler formaat reraohijnen. AMERSFOORT 29 April 1872. Na het drukken van ons vorig nummer <^pn- derdag jl. stonden nog bij de Arond.-Rcglbank te Amerfoort leregt, mede wegens het opzettelijk verbreken van afsluiting (inwerpen van glas ruiten op 2 April jliemand, te Amersfoort wonende, omtrent wien het Op. Min 3 maanden cellulair en f 25. boete eischte en iemand le Hoogland omtrent wien het O. Min. vrijspraak voorstelde bij gemis aan wettig bewijs van schuld. Ook een boerenknecht uit Hamersveld heeft toen teregt gestaan, omdat hij op een der avonden van het begin dezer maand een Amersfoorter die aldaar een boodschap kwam doen, op stok slagen heeft onthaalddewijl het gerucht had geloopen dal «die van Amersfoort" voornemens waren Hamersveld te komen innemen en er huis le houden zooals zij te Amersfoort hadden gedaan. Ten einde dit te beletten had de jongelingsschap zieh verzameldmet stokken enz. gewapend en wachtten zij aldus den vijand af. De ongeluk kige boodschapper, die van niets wist, werd voor een spion aangezien, die de vijandelijke posiliën kwam opnemen, en werd hiervoor betaald met eene dragt slagen, die hem gelukkig slechts eenige kneuzingen veroorzaakten. Het 0. Min. eischic 3 maanden gevangenis straf en f 8boete, of 2 dagen gevangenistraf bij wanbetaling. Ook deswegens zal de Regtbank donderdag e. k. uitspraak doen. Z. M. heeft benoemd bij het regement rijd. artillerie, in garnizoen te Amersfoorttot eerste luitenant de 2e luitenant C- M. E van Loben Seis thans tot 1 Junij e. k. geattacheerd aan de rij school te Venlo. Heden 29 Aprilis voor den heer Wold cipier in het huis van Arrest te Amersfoort een merkwaardige dagals hebbende hij dan juist 36 jaren geleden zijne militaire en burgei- lijke loopbaan aangevangen. In het jaar 1836 trad hij in militaire dienst en bragt het door naauwgezetten ijver zoo ver dat hij in 1855 als onderofficier der infanterie werd gepensionneerd. Daarna is hij bewaarder in het huis van arrest te Appingedam geworden vervolgens 7 jaren cipier te Goes geweest en heeft nu bijna 3 jaren dezelfde betrekking te Amersfoort vervuld. Ge nietende de genegenheid van autoriteiten en vriendenis hij voor de hem toevertrouwde gevangenen een doelmatig leidsman. In Rusland houdt men lijkschouwingen in de scholen en geeft gearresteerden tijdelijk in bewaring aan onderwijzers. Een en ander is nu verboden, zeer tot spijt van de jongens die hel altijd pleizierig vonden als er een gevangene wasdie soms zoo aardig kon ver tellen hoe hij geld enz. uit eens andermans zak in zijn eigen zak goochelde. Zijn vrouwen basten Onder dit opschrift viaagt een Engelsche damenaar aanleiding van achterstaande in een bijtend schrijven in de Timesof het Parlement er niet voor waken kan, dat de bescherming, door de wet aan honden en paarden verleendook eenigermate worde uitgestrekt lot een ander weerloos dier de Britsche huisvrouw. De Engelsehe overheden hebben aan de beide Fransche politie-agcntcn die Marguerite Dixblanx welke hare meesteres te Londeu heeft ver moord in hechtenis namen een gouden hor loge gezondendaar zij weigerden de uitge loofde belooning groot 500 pd. st. aan te nemen. De t Wacht am Rhein" doet de reis om de wereld. Het lied wordt thans zelfs gezongen in Australië, niet alleen gelijk men zou denken door Duilschers. maar ook door inboorlingen in hunne moedertaal. In 't Hawaisch luidt bet aldus: O me he hekili no; Pii me na nalu ke kaikoo, Nawai ka Rine e kiai? Jawai ai liana koa maikai? Aina Mrkua mai makau; E paa kou Rine, paa a mau. Men beproeve't eens te zingen. Eenige lieder tafels zijn er reeds mede geoccupeerdslipt naar die woorden. Politieke Kevue. Er is zeer weinig intéresanl nieuws in bet wereldparket. 't Engelsch blad dat Bisiqprck's dreigende nota wereldkundig maakte houdt vol dal zij be staat en dat Thiers, die een fynen diplomatie- ken neus heeft als hy niet verkouden is er ter regter lijd de lucht van fcreeg, zoodat bij het vertrek van von Arnim met dat onheilspel lende document wist te voorkomen. Rusland, zoo schrijft men gedurig, wapent zich altijd voort, en vraagt man: tegen wien? dan ontvangt men een onvoldoend antwoord. Strijdvaardig te zijn dit is zaak, zoo zeggen velen, maar als niemand zijn vijand aanwijst, is het toch een bewijs dat er onraad in de lucht zit. De Alabama-kwestie speelt het spel der ge daanteverwisselingen. Vertoont zij zich heden met den olijftak van den vrede morgen paradeert zij met een uilgetrokken zwaard ziet men haar heden als de zeer onverzettelijke in hare eischen morgen treedt zij bedeesd op in 'l kleed der verzoening. De Schab van Perzië heeft zijn spaarpot vol en komt er meè te Parijs. Daar zijn er genoeg, die hem deze willen helpen leegmaken. 't Cijfer der Spaansche oproerlingen is eensklaps met een paar nullen vermeerderd. Benden van 150 man zijn nu in 't veld te zien, goed geteld 15000, Goed geteld? Ja, tele- graphisch berigt en 't spreekwoord zegt: «hij jokt een telegraml" Maarschalk Serrano, oud van dagen maar de onrust nog niet zatzal tegen de Carlisliclie muiters ageren. Koning Victor Emanuel zal de hoven van Berlijn en Weenen bezoeken. Goede tijding voor de politieke tinnegieters. Zal Gladstone aftreden Mei andere woorden, zal het liberale Engclschc kabinet plaats maken voor een conservatief Gewillig gaat bij niet en om hem te dwingen, dat gaat zoo ganscü gemakkelijk niet. Er zijn politieke sterkten genoeg, waarachter de schran dere staatsman zich kan posleren en die defensief ageert heelt in de politiek allijd wat vooruit. Zoo doorzweefden we lieden lijdende aan plaats- en nieuwsgebrek pijlsnelals per loro motief, hel politiek maskeradotooneel, alwaar zij, die zich in hun maskeradepak het beste weten te bewegenen hunne gedachten het zekerst weten le verbergen, de beste kansen hebben du pes te maken en dc minste kansen hebben le worden gedupeerd. Heden Maandag, den 29 April 1872, des namiddags ten één ure heeft de gemeenteraad van Amersfoort een vergadering gehouden, waarin de punten van behandeling waren: 10 Voorstel tol verkoop van eene inschrijving op liet grootboek N. W S., en eene daarmede in verband slaande wijziging der gemeente-begroo ting over 1871 met de rapporten der afdee- lingen. Aangenomen. 2°. Ontwerp-besluit tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting over 1871. Aangenomen met alg. stemmen. 3°. Benoeming van een Hulponderwijzer aan dc tusschensckooimet voordracht. Benoemd A. Passer, met 10 stemmen; H. G. Meijlink had 2 stemmen. 4°. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de commissie bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de Schutterijen. Bunoemd lot leden de Heeren D. Scheerenberg en Jhr. Sasse van Ysselt; tot plaatsv. leden de Heeren L. E. Lagerweij en W. A. Croockewit. Naar aanleiding eener missive van den Inge nieur der Holl. IJz, Spoorweg-Maatschappij ter bekoming van een stukje gemeentegrond ten dienste van den daartestellen Oosterspoorweg is, na discussie, met algemeene stemmen besloten ditzonder geldelijke vergoeding, daartoe afte- staan. Potpourri. De inkomsten-belasting levert een belangrijk contingent redevoeringen voor bel Bijblad der Staats-courant Men klaagt daarover. Waarom? Er worden belangrijke adviezen uilgebragt en die zullen weder slot geven tot nuttige critick. Als de inkomsten-belasting zoo reglvaardig is als A zoo willekeurig als B zegt, dan is bet goed dat men het licht der discussie daarover laai schijnen. Wat zal het lot zijn van liet wetsontwerp? Men voorspeltverwerping. Zal de Minitier van Financiën, als 'l ontwerp wordt afgewezefl, aftreden Wij geloovcn het niet, tenzij bij de porte feuille moe is. Men bedenke daarbij dat de Minister-stoel velen toelacht, zoolang men er geen nadere kennis mede maakte. Er is geenc zitplaats die zoo spoedig verveelt, tenzij de man die er op zit eene ongewone eerzucht heeft enom die te bevredigen, veel lijden wil. De Min. van Financien beeft het ontwerp verdedigd. Dat was rationeel, omdat de kwestie tot bel element der gcvancccrden onder du liberalen behoort. Valt zijn ontwerpdan behoeft bij echter niet te retirerenzijn prestige blijlt intact en zelfs mag hein giooien dank worden g«*wtjd, dat eindelijk, door zijn initiatiefparlementair is uitgemaaktdat de inkomsten-belasting in theorie aanbevelen, waardig in practijk afkeurens waardig is. Ook de heer Godefroi spiak legen de aanne ming van bet ontwerp. Als hooggeacht, gemoedelijk liberaal weegt zijn oordeel zwaar. De Minister Thorbecke beeft Donderdag zijne gewone werkzaamheden hervatbezorln daartoe hel Departement van Binn. Zaken en deed zijne entrée in de Tweede Kamer, alwaar by door velca hartelijk is verwelkomd.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1