Potpourri. D? adressen, over het «vcrpligt schoolgaan" •in Frankrijk, circuleerendctellen reeds meer dan 000,000 namen en weldra zal dit cijfer een milliocn zijn. Inderdaad de overtuiging dat de beterschap der Maalschaschappij uit de School moet ko men wint overal meer en meer veld. Als schoolgaan en goed onderwijs elkander de hand reikendan raoet er wel een geslacht opkomen, dat minder kibbelt en twist dan het tegenwoordige. Redeneren en doen gaan thans niet overal gepaard en de twist loopt gewoonlijk meer over den vorm dan over het weien der zaak in geschil. «Behoort de vrouw het kiesregt te hebben? was de vraag, die in "t Engelsche Parlement werd behandeld. De procureur-generaal van Ierland sprak er tegen die van Engeland er voor. Een der leden zeidenadat ik eens met vuur ten gunste der politieke regten van de vrouw had gepleitzeide cene geestige dame: «gij hadt uw tijd wel beter kunnen besteden Met 222 tegen 143 stemmen besliste het Parlement dat de vrouwen nog eenigen lijd op een stembiljet behooren te wachten. AU de wetenschappelijke cursussen welke thans in ons Land voor vrouwen worden gehou den, geëindigd zijn, zal «de politieke vrouw" hier ook wel eene kwestie van den dag worden De Kerkeraad cener Ned. Hervormde ge meente heeft hel voorstelom tot verhooging van het tractement der predikanten een hoof- delijken omslag inlevoeren met gruote meer derheid verworpen. Getuigde deze verwerping van onwil om de tractementen te verhoogen of was zij alleen een protest tegen eenen hoofdelijken omslag Vijf en twintig Japanncezenmannen en vrouwen, zijn in Frankrijk aangekomen, teneinde op eene reis door Europa hunne nieuwsgierigheid te bevredigen. Wet de bedoeling minder last te hebben van de publieke attentie, hebben zij de nationale kleederdragt afgelegd. Ze zijn verstandig die Japanncezen en vooral de Eva's onder dat gezelschap. Terwijl in Europa, bijna ieder, er op uit is, om opmerkzaamheid op zijn persoon te doen ves tigen 'twclk dikwijls een zeer mager resultaat oplevert, trekken de Japanneezcn Europa door en beijveren zich te zien en niet om gezien te worden. Wat in Japan thans gebeurt, bewijst dat men daar niet vcrgeels heelt gereisd. Professor Palmicridie het einde der uitbar sting van den Vesuvius aankondigde zooals hij met «instrumenten" berekende, is overigens door die instrumenten zeer teleurgesteld. 'l Moet erkend worden dal de waarschuwing: «de brandstof is ontstoken redt u I" meer nut zou hebben gedaan, dan de verzekering: «de brandstof is verleerd, zijt gerust!" Aan de mcnschclijke wetenschap ontbreekt gewoonlijk iets. Onlangs werd een Ncderlandsch staatsburger veroordeeld tot 6 weken cellulair en /8.-- boelcomdat hij, met iemand vechtende, dezen een stuk van den neus had algebeten. Hij had echter den neus betaald namelijk geldelijke schadevergoedingten genoege van den eigenaar van den geblesseerden neusge geven en alzoo in der minne de zaak geschikt. Van daar dat hij zich zeer over de uitspraak der reglbank verwonderde. De stad Bern heelt als wapen een heer en onderhoudt dientengevolge, op gcinecntekoslen, een beer, die het natuurlijk heel goed heeft. Dezer dagen verraste de «brompot" zijn op passer en sells de gansche stad, door ter wereld te brengen een witten beer. In de eerste plaats mogt de officieel'-. beer niets ter wereld brengen, namelijk geen dier, en deed hij het toch, dan behoorde hij althans geen willen beer het levenslicht te doen zien. lnlusschen de wille Leer is er en meer nog dan de vraag: «wilt gij verpligt schoolgaan?" interesseert liet de Berners «waar is des witten beers vader?" Er is maar één tamelijk logisch antwoord op die vraag te geven en wc'dit: eenigc maanden geleden werd Bern door eene menagerie bezocht en in die menagerie was een ijsbeer. Ieder make er nu van wat hij wil. De Berncisdoen inmiddels ijverig onderzoek. 't Handelsblad geeft altijd trouw op welke on derwerpen in de Debating Society te Amsterdam worden behandeld, maar het levert geen verslagen van 't geen er besproken werd. Wat baat het nu aau di lezers, vooral die builen Amsterdam, dat zij de onderwerpen kennen In Frankrijk wordt langs officiëelen weg een onderzoek ingesteld naar den stoll'elijken toestand der arbeidende klasse. Men zal een groot, welligt belangrijk rapport verkrijgen, maar dan komt de vraag: «hoe die toestand, waar hij ongunstig is, te vei beteren Ook hierop zal zich het antwoord niet laten wachten maar dan moet hel blijken ot de theorie in practijk is te brengen. 't Ncderlandsch Onderwijzers-genootschap, dat in Julij te Dordrecht zijn jaarlijksche Algemeene vergadering houdt, zal, naar 'tzich laat aan zien druk bezocht worden. Uit alle deelen des Rijks zullen velen derwaarts gaan ten einde er tevens de grootc spoorweg- werken te bezigtigen Dordrecht beloolt den leden van het Genoot schap eene vriendelijke ontvangst. Wie zal de redevoering houden? Eene andere belangrijke vergadering zal zijn die van de Maatschappij van Nijverheid in het nijvere Snoek. Wenschclijk was hel dat het verhandelde op die vergadeiing onmiddellijk door vliegende blaadjes onder het publiek werd gebragt. Nu vindt men het verslag daarvan in het Tijdschrift der Maatschappij en dat wordt niet algemeen gelezen. Bij een aantal menschen hangt het vaak veel af hoe zij de zaken opvatten en daardoor ver liezen zij dikwijls te veel uit het oog hoeen wat de zaken zijn. Dat geschiedt ook meermalen bij gewigtige staatkundige aangelegenheden en is ook thans het geval, na de verwerping van het ontwerp der inkomstenbelasting door de Tweede Kamer, nu het Ministerie is afgetreden. Immers, naar een eenvoudig en logisch begrip van zaken mag men niet staande houden, dat de liberalendie tegen het ontwerp spraken en stemden, daaidoor bewezen dat zij tegen het Ministerie gekant waren daardoor hunne partij en partij-beginselen, in algeuieenen zin, afvielen. Geenszins; de wet achtten zij nadeelig voor de Natie en daarom stemden zij er tegen. Maar het Ministeiic vatte dat anders op en nam zijn ontslag. Het ontslag is dus het gevolg der opvatting en niet het gevolg van het wezen der verwerping van het ontwerp. Echter de tegenstemmers onder de liberalen hebben een middel verzuimd, dat welligt het ontslagncmen van hel Ministerie had kunnen beletten. Namelijk: een collectief manifest hunnerzijds, iian het Ministerie gerigt en daarna dadelijk gepubliceerd, waarin zij te kennen gaven: «dat hun spreken en stemmen tegen het ontwerp alléén gold, in algemeenen zin, hunne over tuiging dal eene inkomsten-belasting, ten minste voor 'l tegenwoordigevoor Nederland onge schikt was en hun tegenstand in geenen decle beoogde polilieken strijd tegen het Ministerie, hetwelk zij aan het hoold van 's Lands zaken wenschten te zien aanblijven," Zoodanig manifest had zeker goeden indruk gemaakt, zoowel bij het Ministerie, als bij hunne partijgenooten en bij 'de Natie. Vermoedelijk hadden de Miuister Thorbeckeen zijne ambtgenooten niet ongevoelig geweest voor dit blijk van sympathie omtrent hun algemeen regeringsbeleid want niet onjuist is dikwijls het spreekwoord Ie ton fait la musique. Dusdanig manifest, ol iets dergelijks, het levenslicht niet aanschouwd hebbende, zoo heeft het votum der liberalen tegen het ontwerp veel schijn gekregen, dat diversen onder hen met hun votum bedoelden: öle toi de la, que je m'g metle. Wij gelooven dat zoodanige manifestatie niets prAjudicicert en ook thans nog kan ge schieden. Hebben de bedoelde liberalen door hun votum bewezen dat zij het nationaal belang behartigden boven partijbelangook thans zouden zij daarvan vernieuwd bewijs leveren, indien zij nu nog op waardige en toch overredende wijze, inden geest als bovengemeld, eene openlijke verklaring lot het Ministerie, tot hunne partijgenooten en tol de Natie zouden rigteu. Allerlei. Door den Senaat en Kamers der Arnerikaanschc Republiek is onlangs een ontwerp aangenomen be trekkelijk de Zondagsviering, waarin o. a. het vol gende voorkomt: 1*. Het is des Zondags verboden magazijnen en winkels te openen zich met eenigen arbeid bezig te houden, ot een concert, bal of schouw- burgvoorstclling bij te wonen op straffe van ceue boete van 10 h 20 sh 6 12 gulden voor iedere overtreding. 2°. Geen rijtuigverhuurder of reiziger zal op straffe van eenzelfdo boete, des Zondags eene reis mogen ondernemen, uitgezonderd in geval van noodzakelijkheid waarover de policie zal oordeelen. 3°' Geen hotel of herberg mag des Zondags open zijn voor hendie binnen de gemeente wonen op straffe van sluiting van het locaal. 4°. Zijdie zonder redenen van ziekte of zonder eenige andere afdoende beweegreden zich gedurende 3 maanden van de Kerk verwijderd houden zullen tot eene boete worden veroor deeld van 10 sh. 5". Al wie onvoegzame handelingen in de nabijheid of binnen de kerk zal plegenzal 5 a 40 sh boete betalen. Met de uitvoering van liet decreet zijn be- last de ambtenaren van policieveldwach ters die jaarlijks door de gemeente worden gekozen. Sedert een paar dagen is men in Frankrijk bezig met het doen van huisbezoeken ten einde door hel vragen van inlichtingen of papieren de acten van den burgerlijken stand, die in Mei, 1871 groolendeels zijn verbrand, te re construeren. Alle registers betreffende het tijd perk voorafgaande aan 1 Januarij I860 zijn verdwenen en eveneens die van het tijdperk van 1 Januarij 1870 tot 25 Mei 1871. De omvangrijke arbeid van de mannen die met dat werkje zijn belast, wordt door de Parijzenaars niet gemakkelijk gemaakt, naar men verneemt. Zij schijnen maar niet te willen begrijpen, dal het in hun eigen belang is. Slechts zij die zich verheugen, dat de bewijzen van hun iden titeit verbrand zijnkunnen aan de admini stratie op goede gronden hunne medewerking tot het herstellen der acten van den burger lijken stand onthouden. De vrouwelijke dienstboden te Dundee in Schotland, die onlangs eene bijeenkomst hielden, waarin zij redeneerden over onvoldoenden tijd van uitgaan hebben eene tweede bijeenkomst gehouden iu welke bleek dat eene groote grief, welligt de hoofdgriefdaarin bestaaldat de meesteressen hare ondergeschikten beperkingen opleggen in het toilet. Zoo willen sommige mevrouwen niet toeslaan, dal hare dienstbaren diamanten en chignons dragen waar ze «eerlijk aan gekomen" zijn. En dat nu en dan dit of dat kamermeisje eens met mevrouw's chignon uitgingwat was dat nu? Zoo iets kwalijk te nemen, bewees, dat de dierbare vrouwelijke sekse bestaat uil blanke slaven. De hecren-knechten hebben ook eene meeting gehouden waarvan w ij thans alleen zeggen, dat ze uiteenging onder den kreet van: «leve de lieve dienstmeisjes van Dundee 1" Adelaide in Zuid Australië is in de laatste dagen van December 1871 door een leger van sprinkhanen bezocht, dat door de massa een wolk vormde en het licht verduisterde. De insecten kwamen uit het noorden en verslonden alleszoodat de stads botanische tuin van alle planten beroofd werd. In een telegram uit Madras van den 3den Mei wordt gemelddat daar een vreeselijke orkaan heeft gewoed in den nacht van den 50sien April, waardoor 12 schepen zijn ver gaan vele personen zijn daarbij verdronken. Zoowel in de stad als in de voorsteden heeft de orkaan grootc schade aangerigt. Te Keulen Metz en Straatsburg zijn stations van postduiven opgerigl, met een ccniraal-station in den zoölogischen tuin te Berlijn. Indien deze proefneming slaagt, zullen ook in andere grensvestingen dergelijke stations worden opgerigt. Ir. de Landbouw-Couront vinden wij de volgende beantwoording van de vraaghoeveel eijcrcn kan eene hen leggen De hen bezit in haren eijerslok in rond cijfer 600 eitjeswelke zij ontwikkelen en leggen kan. Van deze legt zij in den gewonen loop van het kippenlever! in hel eerste jaar er 20, in het tweede 120, iu helderde 133, in het vierde 114. In de volgende vier jaren

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2