H. VAN DE WATER A\ itil.wso t;\ hash l.K.s A 11 N II E al. neemt Jit aantal geregeld met 20 afen iu het 9d© jaar legt de hen in het gunstigste geval slechts 10 eijeren. Hij die derhalve voeding en voorbreng nog met elkaar in overeenstem ming wenscht, houdt de hennen niet langer dan tot aan het eind van haar vierde levensjaar, tenzij er sprake is van voortplanting van kostbare rassen. De Franschc bladen laten niet na te wijzen op de den Duitschors vijandige demonstraties. Als bewijs van de stemming onder de oude studenten te Straatsburg kan het volgende die nen. In de Taverne Alsacienne komen de stu denten der vroegere medische faculteit, die, zooals bekend is haar cursus in 't najaar eindigt, bijeen. Toen de illuminatie van den Dom algeloopen was, traden eenige Duitsche studenten binnenen weldra stonden zij aan hatelijke opmerkingen en minachtende blikken van den kant der oude studenten bloot. Natuurlijk bleef dit van de andere zijde niet onbeantwoord; van woorden kwam het tot daden en weldra vlogen bierglazen en stoelen door elkander, waardoor het vertrek al het uitzigt van een slagveld ver kreeg. De Duitschers trokken de kortste partij, doch bij tijds kwamen hun uhlancn te hulp, die volgens voorschrift van hunne wapens gebruik maakten niet zonder ernstige verwondingen te veroorzaken. Het lokaal is den volgenden dag gesloten en mogelijk handelt men op gelijke wijze met de oude medische faculteit. l'olitioke Revuo. Kardinaal Vorst von Hobcnlohe had een mondgesprek met den Keizer Van Duitschland. Liep dat over zijne benoeming tot Duilsch- land's gezant bij het Vaticaan en over het besluit van den Paus om hemals zoodanig niet te ontvangen Antonclli heeft wel verstandiger raad gegeven. De Franschc Nationale Vergadering heeft ge durig redenen tot groote ergernisvooral nu het blijkt hoe geld-vcrspillend hel glorievolle keizerrijk is geweest. Op 't geduldig papier stonden ongeveer 10000 kanonnen en in de tuighuizen waren er slechts 2000 te vinden. Aan een leverancier die 640,000 francs ontving voor zekere oorlogsbehoeften, maar de leverantie niet uitveerdcwerd op nieuw dezelfde som gegeven, om van hem 't geen men noodig had te verkrijgen. Een Amerikaan verdiende in een etmaal aai. oorlogsbenoodigdheden 420,000 francs en de zelfde som werd uitgegeven voor patronendie nooit gezien zijn dan op 't papier. Schneider had als President der Wetgevende Kamer 100,000 fr. tracteuient30,000 francs voor representatie-kosten, 15,000 francs als afgevaardigde16,000 francs tot vergoeding voor de kleedij zijner 32 bedienden. Tot aanvulling van des Presidents keukenge reedschap vroeg hij eens ongeveer 4000 francs en hel waschloon voor zijn linnengoed kwam de schatkist te staan op 5000 francs. De Deensche Internationale is nog al woelig en de Begeering schijnt haar te beoorlogen althans de piesident en de penningmeester der Vereeniging zijn te Kopenhagen gearresteerd. De policie heeft echter weinig aan die vangst, want de eerste sprak altijd uit het hoofd en de tweede had wel eene kas maai eene ledige. Het oorlogs-drama in Spanje is zijn einde bijna genaderd. Wat Don Carles schreef en deed, rijmt niet. Met zijne hoogdravende proclamation maakt hij een gek figuur. bleek dat zich in de enveloppe enkel bevonden een velletje onbeschreven wit papier en een muntbiljet. De Heer IV. heeft geen draad om den afzender van dien brief te kunnen vinden en is mede geheel onbewust tot welk doel het muntbiljet is gezonden. Naar men van goedei hand verneemtis door verschillende Uost-Fi iesclic veehandelaais een uitvoerig adres gerigt aan 's konings commissaris in de provincie Groningen tot schorsing van de veemarkten in dat geweestop grond van de daar sporadisch hecrschendebesmettelijke LONGZIEKTE onder 'l rundvee, do vrees voor eene algemeene verspreiding, ook in Pruissen, en de nadeelen die hieruit voor den veestapel en den internationalen handel zouden moeten ontstaan. Hunne vrees voor verspreiding der ziekte grondt zich op het in Nederland aan genomen stelsel tot beteugeling der ziekte volgens hetwelk enkel kennelijk zieke dieren worden onteigend en afgemaakt en niet de verdachteterwijl de termijn van 90 dagen die voor het bestaan van den besmetten kring is vastgesteld hun te kort voorkomt om alk- gevaar van verspreiding der besmetting geweken te achten. Echter de adressanten hebben zich tot eene verkeerde autoriteit daarmede gewend daar de schorsing der veemarkten niet aan 's konings commissaris is opgedragen. Ook vraagt men wat eene schorsing der veemarkten in Groningen beteekcnl, als het vervoer geoorloofd blijft naar Drenthe, Friesland en Overijssel, waar men het dan per trein kan brengen en aan de markt stellen In de zitting van de Tweede Kamer der Stalcn-Gencraal van gisteren zijn tot rapporteurs omtrent het ontwerp van wet aangaande de Kanaalmaatschappij benoemd de heeren van fteenenTakAkerlakenGevers Oei/noot en van Üelden Het adres van rouwbeklag over het overlijden van de Prinses Hendrik is zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. De Minister van Oorlog heeft geantwoordna overleg met zijne amblgenooten dat het Mini sterie het niet voegzaam achtonder de tegen woordige omstandigheden belangrijke zaken te behandelen. Daardoor is de interpellatie van den heer Storm vervallen en is aangenomen het voorstel van den president tot schorsing van alle werkzaamheden. Do Kamer is hierna op reces gescheiden. Bij de Franschc infanterie zal de degen weder worden ingevoerd In den laalslen oorlog moet het onpraotische van de sabel voor de infanterie gebreken zijn. Men herinnert zich dat eenige maanden ge leden ter oorzake van een opstand onder de bevolking van de noordelijke provinciën van En- gelsch-Indieonder de Kookas namelijk, een commissaris van het gouvernement 80 dier onge- lukkigen op een verschrikkelijke wijze ter dood liet brengen. Men bond ze voor de monden der kanonnen, die vervolgens afgevuurd werden Vele Indische bladen kwamen in naam der mensche- lijkhcid hier tegen op, hetgeen door een gedeelte der Engelsche pers onder de aandacht van hel publiek gebragl werd. I)c zaak kwam zelfs voor het parlement Thans wordt gemeld, dat die stem niet te vergeefs zich deed hooien. Een depeehe van Calcutta berigtdat do nieuwe gouverneur van Indiëlord Northbrook den heer Cowan zijn ontslag gegeven heeft, terwijl zijn chef, Torsyth, die hem beschermde, zijn post te Umballa heeft moeten opgeven. weinig geschiktheid hij ook voor andere zaken bezilte. Een gevolg daarvan is, dat er misschien 8UÜ,000 zijn die hun kans in deze lolcrjj ge ring achten, maar al de overigen denken er anders over en bcsludccrcn dus in ieder schrik keljaar het beroep van President, en dat wel met een ijver, die al 't overige in de schaduw stelt l)e verkiezingsstrijd van 1872 is nu begon nen en President Grant wcnscht gaarne herkozen te worden. «Een groot aantal der verkiesbare liecren heel'l niets legen die herkiezingomdat zij mccnen, dat daardoor hunne kansen voor 1876 beter wordendoch een even groot aantal wil hun kansen niet, ten gevalle van Cranl of een ander, nog 4 jaren uitstellen en deze zijn het, die nu een groot rumoer veroorzaken. Daarin stemmen zij allen overeen, dat Grant niet moet het kozen worden. Deze zucht om President te zijn heeft velen zoozeer opgewonden dat des kundigen het cr voor houden, dat er in Amerika geen soort van krankzinnigheid bestaat, die ongelukkiger is dan deze. Als hun <le vraag gedaan wordt, wie zij dan wel als candidaat tegenover Grant stellen wil len dan geraken ze in een moeijelijk parket, maar zeker is hetdat zij tegenwoordig door de pers en in 't Congres zooveel leven maken, dat het nnauwclijks nog grooler worden kan als ook de pnitij van Grant het noodig zal oordeelen om hare bazuinen te doen hooren. Op deze wijze zal het, daar de verkiezing eerst den Sden Nov. plaats vindtnog een half jaar duren en de strijd zal heviger wor den naarmate dat tijdstip meer nadert." Burgerlijke Stand van Amersfoort. BEVALLEN: 2 Mei, Pctronelln Rouwhorst, geb. de Bruin d 3 Mei Heintje de Vries geb. Consenheim i Rijkje Maleslein, geb. van Goor, d. 4 Mei Mat ia Wilhelmina Huijgcn geb Dijkman, d. Geertruida An- tonia Wiedenbrugge geb. van Donkelaar, z. Johanna Antnnia Sehwilzner, geb. Legebceke z. 5 Mei Theodora Moolhtiijzen geb. Holthuis, z. 7 Mei. Cornelia Catharina Schimmel, geb Stoovë, d. ONDERTROUWD. 9 Mei. Nicnlaas Littooij met Everarda Wijnands Jan Stekelenburg met Alijda Ruizendaal. Gerrit van Onwerkerk met Lucia Ulb. 3 MeiCornelis Top met Jannetje Houtman GEHUWD: 8 Mei, Hendrik Hartman met Catharina Hendrika Stol. Gerrit van Suiksum met lienderika van Poolen. OVERLEDEN - 2 Mei, Jannetje Muijs, 72 j- wed Willem Boon, li MeiPieter van Doornik 77 j. wedr. van Catharina de Boer Jansje Polhout, 14 j Een Ievenl. k. van Johannes Brits 6 Mei Katharina Bierman, 64 j. geit. met Gerrit Hubers Dz. Paul us van Vonno, 18 m, ADVERTENTIE N Getrouwd: H. HARTMAN van Arnhem, en G. II. STOL AMEitSFOonT, 8 Mei 1872. ill nllo kleuren it ƒ2,50 per El Mr. Timmerman, II of hoek V ij ver, F. 820 AMERSFOORT. UO TT EU DAM SC II E VEER. Vertrek van AMERSFOORT: Maandag avond 13 Mei over H.uhlkm, I.KintN's IIauk, Drum, SouiMM naar ROTTERDAM. Vmnlt «m ROTTERDAM: Din I Mei over G0111a ii.ioi AMKHSKOOll'i Ijs' De Commissaris van dit vect houdt zitting in het Waclilkauloor aan de Groote Koppel. De ecrschippcr J L. NAN OOIMMISUM. e a I o in bekende G. li E C K KI» S I M /worden aileeu vervaardigd en tijn te bekomen h(j de Fabrikanten BECKEli m BUDDIKG AMERSFOORT 9 Mei 1872. De Arrondisscments-Regtbank te Amersfoort heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van iemand die tijdens het Aprilfeest eenen klep perman op de wang klepperde en de boezeroen van eenen tweeden klepperman blesseerde. De uitspraak was cenc geldboete van /"20. en eene van f 10. De Hoogere Burgerschool tc Amersfoort mag zich bij voortduring verheugen in bewijzen van belangstelling van ingezetenen dezer gemeente. Voor eenigen tijd ontving zij van den Heer Mr. J. \V. Sluiter een fraai botanisch plaat werk ten geschenke cn onlangs van den Heer Dr. J. II. Groockewit eene verzameling houtsoorten en tinerts van Binka. Ook verschillende leer lingen der school bevlijtigen zich om de ver zamelingen te completeren. Heden ochtend ontving de heer M Wolff Mm, te Amersfoort, een OMgefrnnkeerden briefpost merk Breda 7 Mei en het adres aldusAan den lieer Manuel Wolft Mm., Amersfoort, in ichors. Hij betaalde daarvoor 10 cents porto. Bij opening Te Wurzburg hebben grove ongeregeld heden plaats gehad wegens liet verhoogt-» der bierprijzen. De stad verkeert nu schrijfleen correspondent in staat van beleg. Ook tc Nenrcnberg vreest men om dezelfde reden eene uitbarsting der volkswoede. Reeds zijn troepen geconsigneerd. Uit Philadelphia schrijlt men aan de Times het volgende omtrent de a. s. verkiezing van een President: In elk schrikkeljaar mankt de verkiezing van een President de hoofdbezigheid van een groot aantal lieden uit. Een der eerste beginselen der Amcriknntischc Constitutie is, dal ieder burger van het mannelijk geslacht, die den leeftijd van 35jaren bereikt heeft, tot Piesident der Republiek kan verkozen worden. Nu bezit Amerika minstens lij millioen zulke verkies bare burgers, en ieder hunner heelt zich reeds van jongs af door ouders, vrienden cn magen twee dingen laten wijsmaken nl.1°. dat hij in de mogelijkheid kan komen om Piesident te worden; 2°. dal hij van nature >oor die betrekking de meeste geschiktheid heeft, hoe

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3