groolendceU uil nieuwe mannenzonder ministe- riëele en zonder parlementaire antecedenten waardoor zij aan geen voorbedachtelijken tegen stand in de Tweede Kamer blootstaan en zonder rancunes zicli in die kamer kunnen bewegen. Wij zeiden grootendeels nieuwe mannen, als goed achtende dat, bij nieuwe mannen, ook een of twee personen plaats nemen die zich op staat kundig terrein steeds in gematigden zin hebben bewpgenomdat een stel ministers van enkel nieuwe mannenals niet geroutineerd op hel parlementair terreinalligt gevaar loopt in •onhandigheden" te vervallen. Er zijn voor zoodanig conciliant bewind wel nieuwe mannen onder 2 a 3 partijen te vinden kunde, geschiktheid en talent bezittendeom zoowel door daad als woord, met eene grooten deels conciliante Kamer, uitmuntend te kunnen converseren en arbeiden. Maar eene andere vraag is of zij zullen willen optreden? Ol zij huiiueu werkkring, hunne positie, hun domicilium willen verlaten voor de doornige ministerieele loopbaan in de resi dentiealwaar'zij blootstaan door kleine en groote intrigues te worden vcrdrietelijkt. Bij zulke mannen behoort een overredend appèl op hunne Vaderlandsliefde te worden ge daan want zelfs het hoogst pensioen kan hen niet bekoren en het schraal ministerieel tracte- ment zeker nietook omdat zij na aftreding veelal nietof niet m:er zoo terugvinden wal zij verlieten vóór hunne optreding. Zoodanig bewind moet mede tot voorwaarde hebben, dat het drie hoogst bekwame elementen vooi de porte-leuilles van Oorlog Financiën en Binnenl. zaken bevat en zij zijn te vinden ook buiten 't personeel der tegenwoordige Tweede Kamer, maar zij zullen moeijelijk tot aanne ming der porte-feuilles te verlokken zijn. Men lette dan echter minder op departijkleur van de nieuwe titularissen. De conservatieven zouden voor het meerendeel zoodanig kabinet vermoedelijk steunen. Ook de Calholiekeneveneens als de anli-revolution- nairen uit vrees voor een rood kabinet. Einde lijk stellig ook de Thorbeckianendie over de houding van onderscheidene hunner liberale vrienden nog hoogst verbolgen zijn. Een geprononceerd /jar/y-ministerie komt ons bij de verdeeldheid der liberale partij en de nume rieke zwakte der andere partijen in de Tweede Kamer onraadzaam vooromdat het aldaar Lij lang geen meerderheid kan erlangen waarop het staal maken, of steunen kan. Het brengt zoodra het daarin verschijnt, zijn onmagt als met zich medeen mogt die Kamer aan een conciliant ministerie het regeren onmogelijk ma ken indien het eventueelvolgens ons denk beeld zamengestelddaarin optreedt dan is de tijd genaderd dat de Natie, door eene Kamer ontbinding, wordt geraadpleegd en aldus de Volks vertegenwoordiging zooveel mogelijk wordt ververscht Er zijn, die op nieuw een liberaal ministerie willen zien optreden, opdat op nieuw de volslagen onmagt der liberalen voor hel regeringsbeleid ten duidelijkste blijkt. Wij daarentegen achten dat tijdverspilling en spelen met 's Lands belangen. In de optreding van een conciliant kabinet, in de vorming eener conciliante partij kan voor de toekomst van ons gelield Vaderlan 1 veel goeds gelegen zijn en het misschien daardoor weldra jn gezonden staatkundigen toestand geraken. De Engelsche consul Melhurst te Shanghai vermeldt, dat tegenwoordig de inzameling en toebereiding van wilgenbladen, die men ouder de thee mengt, door de Chinezen in de dorpen of aan de Hong keu-zijde der Soo-chow-Creek openlijk gedreven wordt en reeds een bedrijf van eenige beteekenis geworden is. De oevers der talrijke bogten zijn met wilgenboomen be groeid, waarvan men de jonge bladeren iu April en Mei inzamelt. Men brengt ze dan op lioopen onder daken laat ze daar onder den invloed der zon een ligte gisting ondergaan. Daarna worden ze evenals de eerste theebladen, naar hunne grootte gesorteerd en in gewone thccovens gedroogd. Uiterlijk zijn ze niet ongelijk aan echte theebladen. In deze toestand btengl men ze naar Shanghai, alwaar men ze in de verhouding van 10 tot 20 pet. onder echte thee mengt. De armere klasse te Shanghai ge bruikt reeds sedert geruimen tijd zulke gerooste wilgebladcn in plaats van de dure thee; doch sedert een tiental jaren is men ook begonnen ae te vermengen onder de thee, die voor den handel bestemd is en deze vcrvalsching heeft van jaar tot jaar groolere uitbreiding gekregen. Methurst schat het verbruik der wilgenbladen lol dit doel tegenwoordig op p. m. 3000 picols of 400,000 pond. Het nflickscl der wilgenbladen schijnt geen schadelijke werking uit te oefenen, maar het is I daarom toch te wenschen, dat op deze vermen ging de aandacht gevestigd worde, teneinde te beletten dat zoodanige vervalschtc thee voor echte in den handel gebragt worde. te over om op nieuw een lied der wrake over haar aanlehefTen. Of men er naar luisteren zou Dat is te betwijfelen. Potpourri. Er is een toestel uitgevonden om aan men- sckelijke neuzen een goeden fatsoenlijken vorm te geven. Men zet het op iemands neus, eiken dag één keer, en gedurende één uur, en weldra is liet kraakbeen, 'l\vclk lenig is, uitgezet, of inge krompen. Wipneuzen vereischen de meeste moeite. Men zegt dat de prijs van het rundvee iets dalende is. l)at was te voorzien, want de behoefte is bevredigd en als er niet zooveel gras in de weide was, zou de daling nog grooter zijn. Een Engelsche graaf heeft dezer dagen aan Engeland's bevolkingzoo en passant bekend gemaakt, dal, volgens uitstekende geologen, Engeland boven een poel van vuur staat en het dus elk oogenblik kan gebeuren, dal de bewoners in dezelfde positie geraken, als dezer dagende Napolilanen. Er zijn er die er om lagchen maar toch ietwat kiespijnachtig. Als de geologen hel eens niet mis hadden 1 In België is eene nieuwe wet tol stand ge komen op de «bieren". De Minister van Financiën, een practisch man heeft de leden dor Kamer een glas bock naar de bepalingen dier wet gebrouwen doen aanbieden. Hoe zij 't vondenis vergeten te melden. Zooals men weet is de Heer Molkè naar Java gezonden om er 't financieel beheer in orde te brengen, althans te hervormen. Nu schrijft men, dat de hervormer zou ge zegd hebben is hier als overalmijn wil is goed, maar de hulp ontbreekt." Zou hij ook ondervinden, dat hij in Nederland niet altijd juist oordeelde over Indie? Als men iets uit de verte bezietheeft het oog dikwijls geen draagkracht genoeg Zooals van zelve spreektrijden de redactiën der meeste dagbladen op het vacante ministe rieele paardje. Wenscht Thorbecke aftetreden Jaroept men hier neenzegt men daar. Hij gevoelt dat hij te zwak wordt voor den last des Bcstuurs, beweert de een hij toonde door zijne ceiisus-memorie, die een meesterstuk is van polilick doorzigtdat hij nog de staats man is vroeger zegt de ander. De liberaliteit van Thorbecke veroudert is de leus in het geavanceerd-liberale kamp. Omdat die kreet uit dat kamp wordt vernomen, is het zaak dat de Heer Thorbecke blijft klinkt de waarschuwende slem van de zijue der gematigd-liberale partij. Wij hebben een Ministerie noodig dat con- lessioneel-conservatief is zoo klinkt het krijgsgeschrei in den libcraal-Hislorischen hoek. Wat er korne, geen conservatief Ministeriel antwoordt de Standaard, geïnspireerd door den Heer Groen van Prinstcrer liever een Mini sterie Kappeijne van de Coppelo! Is dat politiek Zou de confessioneelc partij meencn, dat de luchthartige Kappeijne haar wil bcdeelen met wat zij zoo lang reeds wenscht te hebben Zou Jonckbloetdie dan toch naast Kappeijne moest staan, de schoolwet van 1857 laten ondermijnen door kleine conccssiëndie spoedig grooter zouden worden Men ziet het wij leven in een politieken chaos. Parijs lacht weer. Vreemdelingen uit alle hoeken der aarde reizen met groote haast naar de stad 'van pleizier en opera. De komedie's zitten eiken avond vol. Dal er vele bouwvallen zijn dat men er vrolijk is en danst, boven, of althans in de onmiddellijke nabijheid van tallooze graven, dat men zich bevindt in eene stad, wier eer, wier glorie zooveel geleden heeft, wie zou er zich bedrukt om maken en ook Napoleon, de ex-keizerheeft immers van alles de schuld Parijs heeft alzoo niets van eene stad van berouw en boete. Die er de balans opmaakt van wat liij leed in den oorlog, heeft alleen cijfers op 'loog de, aangelegenheden van 't hart komen daarbij niet in aanmerking. Parijs is dus weder liet Babel cn geeft stof De kiesvcrecniging Burgerpligt te Amsterdam, waarbij zich vele sommileilen van 't tjonge Ne derland" en der thalf-roode liberalen' bevinden heeft in hare jongste vergadering eene motie bout porlant aangenomen waarbij werd afge keurd liet votum tegen het ontwerp der in komstenbelasting van den Heer Godefroiharen candidaal bij de jongste verkiezing. Die motieen de discussion daarover ge houdengaven het duidelijkst bewijs, dat den lieer Godefroi door die kiesvereeniging een mandat impèralif was opgedragen. t Is echter de kwestie niet of die kiesver eeniging het imperatief mandaat niet erkent te hebben gegeven maar wèl dat de Heer Godefroi haie candidaluur aannamterwijl zij in de meening vei keerde dat hij zich vereenigde met de groote staatkundige hoofdbeginselen die als «eene soort van grondwet" dier kiesvereeniging gelden. Een imperatief mandaat te hebben gegeven mag zij niet erkennen, want dit zou als in stelligen strijd zijn met art. 82 der Nederl. Grondwet, behelzende: »de leden der Tweede Kamer stemmen elk volgens eed en geweten zonder last of' ruggespraak met hen die be noemen." De Heer Godefroi zegt dat hij hare candidatuur aannam zonder zich te hebben verbonden dat hij zich met de bedoelde groote staatkundige hoofd beginselen vereenigde. Zeer juist is de opvatting van zijn mandaat, dat na discussién in de Tweede Kamer, zich din eerst zijne overtuiging, gevolgd door zijn votum, vestigt. Wij zeggen nog sterker, als: vrij Volksver tegenwoordiger in een vrij land moet hij geheel vrij blijven zijne stem uiltebrengen zooals zijne overtuiging bet hem voorschrijft. Zonder die vrijl ieid is de Volksvertegenwoor diger het machine, de slaaf van lastgevers 'tzij men ze leden van kiesvereenigingen of kiezersnoemt. Maar in elk geval er heerschle misverstand lusschen die kiesvereenigingen den Heer Godefroi. Nu dat thans gebleken cn hij destijds voornamelijk door de kiezers gekozen is, omdat Burgerpligt hem heeft aanbevolen en anders hoogstwaar schijnlijk eencn anderen candidaat had gezege vierd zoo gebiedt dan ook thans de politieke moraliteit dat de Heer Godefroi zijn mandaat nederlegt daarom en ook diikrom alleenmaar zich na die nederlegging weder dadelijk verkies baar stelt, opdat de kiezers uitspraak zullen kunnen doen tusschen hem en Burgerpligt. Rees de Heer Godefroi te meer in de alge- mccne achting omdat hij zich niet aan het imperatief mandaat wilde onderwerpenstellig zal hij nog oneindig hooger daarin rijzen als hij zich van de electorale protectie van Burgerpliol losrukt. De kiezers zullen din beslissen cn zelfs indien Je Heer Gode/roi dan valtzoo zal zijne retraite als Volksvertegenwoordiger zijn glorierijk; terwijl zijn aanblijven thanshem doet blijven dezer kiesvereeniging schuldenaarl Volgens de Parijsche dagbladen, zou on het feest van de inw ijding der Straatsburger academie elk student hebben gedronken honderd glaaen bier. Als de jonge lieden even dorstig zijn naar wetenschapdan zal die Hoogeschool goede resultaten opleveren. Politieke Revue. Don Carlos is niet in Frankrijkniet in Zwitserland, niet in Spanje. Hij wordt gezocht. 't Was een kort treurig-eindigend blijspel 't welk er in Spanje verd opgevoerd en waarin Don Ca Hos de hooldiol zou vervullen. Toen men hem zag, liet hij het scherm dadelijk vallen en verdween. Is het dan nu rustig iu Spanje Geenszins. Al de Carlislen verdwenen niet gelijkelijk met hun Chef en ook de Republikeinen, die zich toen de Carlislen op hel tooneel waren, stil hieldenbeginnen nu onrustig te worden. De Spaansche schatkist laat eene ledige plek zien, die onziglbaar moet worden gemaakt, door haar te beleggen met tal van milliocncn. De Minister van Financiën zal die zoeken. Deze Spaansche Minister van Finantiën wil ongeveer 300 milliocn gulden Iccncn en tevens een groot leger op de heen houden. 't Eerste is noodzakelijk door 't laatste, maar verstandige Spanjaarden, en die zjjn er ook, hadden liever dat men 300 milliocn guides

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2