WORDT GEVRAAGD leende voor handel en nijverheidvoor land bouw en scheepvaart. Zij meenden dat 't geld dan beter rente zou geven. De 87 gepcnsionneerde Spaansche generaals lagchcn om zulke eenvoudige lieden. Von Bismarck gaat weidia op reis. Hij heeft pijn in de aderen van de beenen en die pijn is een gevolg van 't gebruik van een huismiddeltje hem vroeger, voor zeker ongemakdoor een kwakzalver aangepreekt. Hij neemt die pijn meè op reis en ontloopt gewis de staatszorgen niet. Zoo ver kan hij niet gaan. Een plaatsvervanger kiest hij niet en dit is ook geraden, want wie zou schrijven en spreken als hij De Zwilsersche heeren hebben hunne sleur over de wijziging der constitutie uitgebragt. 223,000 waren er voor, 162,000 er tegen. Nu wordt het oordcel gevraagd der kantons. Wensclit de meerderheid daarvan eene wij ziging, dan is hei pleit beslecht. Men voorspelt echter dat de meerderheid tegen zal stemmen. Dan was er veel tijd en veel geld verspild. Koning Leopold II van België voerde onlangs het presidium in eene letterkundige vereeniging te Londen en gaf er eene uitvoerige schets van Belgie's vooruitgang en bragt zes toasten uit in vloeijend Engelsch. Dat is opmerkelijk te opmerkelijker, daar Z. M. in België zoo weinig in 't openbaar spreekt. De Gravin van Vlaanderen verkeert in ach tingswaardige omstandigheden. 't Rapport over de adressen van den Duitschcn Rijksraad, over, voor en legende Jezuilen, door eene Commissie van onderzoek uitgebragt, telt 189 bladzijden. Von Bismarck ontving een adres van Elzasser vrouwen inhoudende verzoek om hel invoeren van «algemeenen dienslpligl" te verdagen. De Prins die zeer galant kon zijn antwoordde: «de wet spreekt hier gebiedend en ook ik moet aan die wel gehoorzaam zyn." Hessisclie Lutherscbe predikanten hebben verklaard dat zij zich, onder de nieuwe wel, var het schooltoezigt moeten onttrekken. Zoo lang zij geen antwoord van de Regeering ontvangen zullen zij zich toch met dit toezigl belasten. Er zijn nog altijd menschen, die een zwaar hoofd hebben over Frankrijk. Zij redeneren aldus: «Thiers is oud en half- republikein half monarchaal." «De Nationale Vergadering is monarchaal." Pruissen komt spoedig om de drie duizend francs." Aanleiding genoeg om zich ongerust te maken over een land, dat onder de leiding staat van een oud man. Lord Gladstone heeft eindelijk de lang ver. wachte mededeeling aangaande de Alabama- kweslie in het Lag- rhuis gedaan. Die mededeeling was een kind met een water hoofd en een extract daarvan is«Noord-Araerika zal meer dan waarschijnlijk den «indirecten" eisch opgeven en wel in dier voege, dal de eer der beide Rijken daarbij niet het minste lijdt." De toehoorders waren tevreden met die aan zegging en gaan straks, ontheven van Alabama- kwelling met vacantie. terwijl Gladstone, dien men onlangs de porte-feuille wilde uit de handen nemen in zijn vuistje lacht. AMERSFOORT 16 Mei 4872. C.onlangs door de Arrondissements-Regt- bank te Amersfoort vrijgesproken van het hem te last gelegde leit van hel inwerpen van glas- ruilen in begin April jl.heeft gisteren appel aangetcekeiul van het ten zijnen opzigte gewezen vonnis en daarop is ook door het Openbaar Ministerie geappelleerd opziglens datzelfde vonnis van vrijspraak. Heden is bij de Arrond.-Regtbank behandeld de zaak van iemand te Leusdenbeschuldigd in begin April eene dienstmaagd en een ander persoon met klappen te hebben gestreeld tevens den laatste op een modderbad in eene sloot tracteerende zoomede de dienstiqangd willende dwingen Oranje onder te roepenhetgeen zij volstandig bleef weigeren. Het Openbaar Minis terie eischle veroordeeling tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf en twee geldboeten ieder van f 8.Uitspraak Donderdag e. k. Daarna werd behandeld de zaak van een timmctmau te Amersfoort beschuldigd begin April glasruiten te hebben ingeslooten. «ij wordt verdedigd door den heer Mr. J. van der Leeuwprocureur alhier. De zaak werd gedurende de behandeling ge schorst requirerende het O. M. de inhechte nisneming van een getuige 1 décharge, waarover de Rcglbank in raadkamer ging beslissen. Bij de op Dingsdag, den 14 Mei, plaatsge had hebbende herstemming voor de verkiezing van acht leden voor het Kiescollegie bij de Her vormde gemeente te Amersfoort zijn uitgebragt 514 stemmen, en tot leden van gezegd collcgie verkozen, alphabctisch gesteld, de HH. D. J. Boks, J. BorstS. KnoppersW. Kraaikamp Bz., J. Kruijff GzP. C MondriaanMr. A. G. Wjert en J. Zand.ijk Sr. Het daarslellen van een gebouw hij de stoom fabriek van de heeren Gebroeders Visser te Amers foort is als minsten inschrijver aangenomen door den nir. timmerman Hf van Doornik al daar voor f 8410 De hoogste iuschrijving was 9500. De plegtige overbrenging der stoffelijke over blijfselen van H. K. II. Prinses Hendrik is buitengewoon indrukwekkend. Gisteren, Woens dag, is in Luxemburg op het kasteel Walferdange, ten 11 uur een lijkdienst gehouden. Ten één uur stelde zich de lijkstoet in beweging De lijkwagen werd voorafgegaan en gevolgd door 39 afdeelingen uit verschillende ligchamen ge vormd, waaronder de geestelijkheid van de l'rotestantsche Katholieke en Israëlitische kerk genootschappen de ambtenaren van de ver schillende Departementen van bestuur, de regtsmagthet leger, enz. enz Twee muziek corpsen vergezelden den stoet die ook dames en meisjes in 't wit en in rouw bevatte. De leden der Société des Arqucbusiers deden als eerewaeht dienst bij de lijkkist. Van Walferdange begaf zich de stoel door de stad naar het station Luxemburg. Van daar werd het lijk, met een extra-trein over België naar Utrecht vervoerd, waar het heden Donderdag ten een uur zou aankomen. Morgen Vrijdag, vroegtijdig brengt een extra-trein hel vorstelijk lijk van Utrecht over 's Hage naar Delft waar de plechtige begrafenis ten 12 uur plaats vindt. In een Amerikaansch wetenschappelijk tijd schrift lezen we een verklaring, waarom de dames in de Vereenigde Staten zoo bleek, zwak en zenuwachtig zijn.Ook voor onbleeke dametjes is die verklaring van belang. Zij laten namelijk den zonneschijn niet genoeg op zich vallen. Zonneschijn heeft een voedzamen en gezonden invloed op het organisme van den menschbe vordert een gezonden slaap en versterkt door dezen de zenuwen. Toch sluiten de dames de zon buiten hare buizen bedekken zich met sluijers en wandelen in de schaduw van para sols opdat vooral de matige en directe invloed der zonnewarmte, die haar gezondheid, frischheid krachtvrolijkheid en schoonheid zou geven haar niet bereikte. Paul de Cassagnac wijdt in den Pays een lang artikel aan de zaak van Bazaine, dat aldus ein digt; «Men roept den maarschalk voor een krijgs raad en dat is begrijpelijk. Dit moet echter slechts de eerste schrede zijn tot een geheele reeks van onderzoekingen. Na Bazaine moet Le Boeut voor een ktijgstaad verschijnen, om le verklaren waar om hij zeide dat we gereed waren, terwijl we het niet waren. Emile Ollivicr inoet zijn «luchthar tigheid" verklaren en de intendanten waarom ze ons van honger lieten sterven. Zij, die de verdediging van Parijs leidden, moeten zich verklaren over de 500,900 ntan, die ze na eenige even bloedige als onzinnige uitvallen de wapens lieten neerleggen. Gainbetta moet ons zijne plannen onthullen. De ingenieurs Freycinet en Pen es moeten uitsluitsel geven over hunne aanmatigende onwelenheid, die ons op Zooveel hloed en zooveel geld is te staan gekomen Wanneer we werkelijk zoo vervuild zijnals men beweert, dan moet men onmiddellijk een stroom door dien Angias-stal leiden, om alle onreinheden weg te spoelen." De bekende redevoering van den hertog d' Audiffrcl-Patquier betreflende de leverattliccon- tracten heelt goede gevolgen. Verscheidene hooggeplaatste ambtenaren aan het ministerie van oorlog hebben of hun ontslag reeds inge diend of staan op het punt van hel te doen. Een der groote Parijsche bankiers, de lieer Sdie hij meer dan een der knoeiconlracten betrokken wasis eensklaps verdweneneen deficit nalatende van negen niilliocn francs. Vele gccompromilieerden heb ben eveneens het hazenpad gekozendoelt anderen ntinder hchendigen zijn de ge vangenis van Mazas binnen moeten loopen. Naar men in dj Java-Bode mededeeltheeft het den schijn alsof ouder de officieren van liet garnizoen tc Singkawang eene duélkoorts uitgebroken is. Drie kapiteins, een officier van gezondheid en liet grootste gedeelte der luite nants hebben met uitgetogen zwaard tegenover elkander geslaan. Een der gewonden zal voor zijne drift moeten boeten met een afgezet been. Zeis de commandeerende majoor zou had hij niet van zijn gezag gebruik gemaakt om door het opleggen van arrest de vaart der tweegevechten le stuiten, persoonlijk daarin betrokken zijn geworden. Volgens de Pfdlzer Londw. Blatter heeft Schmidt, apotheker te Edenkoben met gevolg een ver dunde oplossing (1 500) van zwafelpotassium tot bet verdelgen van rupsen aangewend. Hij besproeide daarmede, door middel van een kleine bandbrandspuitde door de rupsen talrijke be zochte boomen. Dit middel, dat Guyol het eerst legen de druivenziektc in hel zuiden van Frank rijk aanwendde is door Schmid cn na hem door anderen ook bijzonder aanbevelingswaardig tol het verdelgen van rupsen bevonden. Te Parijs licerscht thans even als te Amers foort, eene ongelooflijke temperatuur; niet alleen regenbuijen maar ook winterkoude. Uit andere deelen van Europa wordt eveneens gemeld, en zelfs Algerié heeft zich op de Meimaand niet te beroemen. Den 4 Mei zijn aldaar groote hagelsteenen gevallen, en lijdt men aldaar heftige koude. Burgerlijke Stand rail Amersfoort. BEVALLEN: 7 Mei, Mekje Hagenbeuk, geb. Veenendaal z. 8 MeiKlaasje van Doorn, geb. van den Brinkz. 9 Mei Jobanna van der Maathgeb. Salet. z. 11 Mei, Wilhelmina Bilders, geb. Kisner z. Ger- ritdina Marijanna van Doesburg, geb. Eskes z. Catrina Morregeb. van Eez. 12 Mei, Gijsberta van Kuijzen geb. Ruitenberg, d. 13 Mei, Martha van de Pol, geb. van der Horst, d. Johanna de Wijs, z. Dina van de Hoef. geb Kraak, d. 14 Mei, Maria Fontijn geb. Hammer, z. 15 Mei. Wil helmina de Waal, geb. Roelofsez. ONDERTROUWD: 10 Mei, Hermanns Fran- ciscus Roefs met Rernardina Maria Pulman Jan van Empelen met Maria Everatda Kraan. Andries van den Berg met Theodora Kraan. GEHUWD: 14 Mei, Johannes Egbcrtus Die den met Ida Maria Joscphina van Eijck. 15 Mei, Gerril van Ouvverkerk met Lucia Ulb. OVERLEDEN: 1 2 Mei, Cornells van Meeleren, 84 j., wed. van Elisabeth Koenen. 15 Mei, Dirkje van Beek, 62 j, wed. Melis Sarze. 14 Mei, Cornelia van der Velden, 78 j., wed. Dirk Blombergen 15 Mei, Johannes van Wage- ningen 75 j., geit. met Adriana Belekes Een levenl. k van Marinus Jansen van Jen Biink. A DV CHTENTIEN. Getrouwd HERMAN J. VAN GELDER van Amersfoort en GRADA BOLT, Wed. G. B0ERMA. Maabs, 10 Mei 1872. Getrouwd J E DIEDEN van 's Bosch en J. M. J. VAN EIJCK. Amersfoort, 14 Mei 1872. Voor de vele bewijzen van vriendschap en belangstelling, bij de voltrekking van ons huwelijk ondervonden betuigen wij mede namens onze wedeizijdsche familiebetrekkingen, onzen bartel ijken dank. J. E. DIEDEN uMd°imi M 1 B1EDEN- van Eijck. "e bij "lij onbekende Zender uit Amersfoort wordt bij deze dank gezegd voor liet boakwerk mij den f4 dezer toege zonden. dei» Hoek bij Nijkerk, 15 Mei 1872 F. VAN DER STRATEN VAN THIELEN. COMMISSARISSEN der AMERS- FOORTSCHE BOUW VEREENIGING geven bij deze kennis dat in de vergadering van aandeelhouders, gehouden den I5 ,e Mei jl hel dividend over het jaar 1871 is bepaald op 3 of 15 per aandeel, waarvan de uitbetaling, tegen uvergiltc van liet 4'« divi dend-bewijs zal geschieden ten kantore van den Penningmeester den lieer E E. VISSER aan den Singel alhier. zoo spoedig mogelijk ten FATSOENLIJK MEISJE P G tl ic goed kan naaienma zen en niet de droge wasch kan omgaan. Zich te vervoegen Bureau AmcrslbuitscUc Courant.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3