V r ij d a g* 24 Mei 1872. M 1988. tmSFOORTSCHE GOTRAIT. Nrdrrlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.17, 1.42, 2.20, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.14, 2.5, 4.19, 8.25. Dn.lGENCE-DlENSTEÏf Van Amersfoort naar Maarsbergcn 's morgens 6.45 op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 4.30. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8J na aank. der laatste trein Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f l.franco per post 1.15. Prijs der Advcrlenliën van I tot 6 regels 60 Cis; elke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Heelames per regel 20 cents. Afs. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uiig. .4. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amerifoorltohe Courant. Langestraat. Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbmarkt, en bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in bet Itijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuon en var Ditsar Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 14. Mei 1872, no. 9 N. M, en S, (provinciaalblad no. 61), Gelet op art. 139 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72;, betrekkelijk de nationale militie. Doen te wetendat aan het gebouw de Manége op Zaterdag, den 15. Juni aanstaande, 's voormiddags halftien, door den Lt.-Kolonel, Militie-Commissaris in de provincie Utrecht zullen worden onderzocht alle VERLOFGANGERS der militie te land die in deze gemeente zijn gevestigd en behooren tot de lichtingen van 18C8, 1869, 1870 en 1871 voorzooveel zij vóór den lslen April 1872 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders herinneren den be langhebbenden hunne verplichting omin uniform gekleed en voorzien van de kleedings- en uitrus tingsstukken hun bij het vertrek met verlof mede gegeven van hun zakboekje en verlofpasop tijd en plaats voormeld te verschijnen, en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde dat het crimineel wetboek en het reglement van krijgs tucht op de verlofgangers van toepassing zijn ge durende het onderzoek en in het algemeen wanneer dezen in uniform gekleed zijn. Amersfoortden 21 Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJfiRS* W. L. SCHELTUS. Spnarban k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op M A A N D A G 27 MEI e. k. ten Raudhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 27 MEI aanstaande, 'sna middags van halflwee tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het Bestuur de Heeren Mr. J. van der Leeuw, D. E. Herschel, W. A. Croockewit, en Jhr. Mr. H. J: L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. baron VAN HEECKERENPresident M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. DE MINISTERIEELE CRISIS. Naar men met zekerheid verneemtheelt Z. M. de Koning het Ministerie verzocht 't beleid van zaken te blijven voerendoch heeft dit op ontslag en vervanging eerbiedig blijven aandringen onder bereidverklaring tot 1°. Julij de loopende zaken af te doenwaar onder die betreflende de Amsterdamsche Kanaal maatschappij het budget van Oorlog enz. Men verwacht heden, Donderdag, in de Tweede Kamer mededeelingen van het Ministerie omtrent den loop der crisis. Het komt ons voor datin de tegenwoordige omstandighedenhet doelmatigst mag worden geacht, dat het Ministerie, als hierboven gemeld, tot 1 Julij aanblijfteensdeels vermits alsdan de meest dringende zaken nog tijdig en regel matig kunnen worden behandeld; en anderdeels, kan dan in het vijf- h zestal weken, verloopende tol de definitieve aftreding van 't tegenwoor dige kabinetmet diverse candidaten voor de ministeriëele porte-feuilles, zonder overhaasting, worden onderhandeld. Wij zeggenzonder overhaasting. Immers ons Land, klein als het is, heeft sedert de invoering der tegenwoordige grondwet een groot getal ministers zien optreden, te groot in verhouding tot het nationaal belang, en dikwijls was hunne optreding het gevolg van de zucht om maar ten spoedigste een einde aan bestaande crisissen te maken en daardoor werd veelal uit het oog verloren, wat voor de doel matige elementen van een ministerieuit het oogpunt van stabiliteitwerd vereischt. Laat ons dus hopen dat, nu er waarschijnlijk voldoenden tijd wordt gegund tot de zamen- stelling van een nieuw kabinetuit de tegen woordige crisis een bewind wordt geboren, dat zoowel bij de Vertegenwoordiging als bij de Natie bijval en ondersteuning vindt en daardoor een einde gemaakt wordt aan verderfelijke partij twisten. Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Het wetsontwerp tot bekrachtiging der nieuwe overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij hetwelk, evenals de vroegere voordragt de strekking heeft om in de geldelijke ongele genheid, waarin die maatschappij zich op nieuw bevindt, door tijdelijke hulp van staatswege te gemoet te komen is in de afdeelingen door 56 leden onderzocht. De eerste vraagdie zich daar opdoetiszal door den Staat aan de maatschappij op nieuw hulp worden verleend? De overgroote meerderheid aarzelde niet deze vraag toestemmend te beantwoorden. Het Staatsbelang eisebt de zoo spoedig mogelijke voltooijing van den nieuwen Amsterdamschen waterweg en dat doel is niet te bereikentenzij de Maatschappij tot voortzetting van het werk in slaat worde gesteld. De commissie van rapporteurs verecnigt zich met het door de meerderheid voorgestaan gevoelen. Ook zij meentdat de hulp moet worden verleend en dat thans niet op overname van het werk door den Staat meet worden aangedrongen. De tweede vraag die daar te beslissen viel is of de Staat de tijdelijke hulp aan de Kanaal maatschappij verstiekken moet door garantie der rentebetaling en aflossing van eene door haar te sluiten gcldleening van 5j millioen nominaal gelijk thans weder bij de nieuwe overeenkomst is bepaald dan wel door het doen van een voorschot van gelijk bedtag. Even als bij de vroegere behandeling dezer zaak had de meerderheid in de afdeelingen het verkieslijk geachtdat dit laatste ware gekozen. Verscheidene ledenofschoon de juistheid van sommige der van de zijde der meerderheid gemaakte bedenkingen niet ontkennende, toon den zich voor het verleenen der garantie en dus tegen het te hulp komen der Maat schappij door regtslreckschc leening van staats wege gestemd. Met opzigt tot den toestand der werken van de Kanaal-maatschappij werd door sommige leden het gevoelen geopperddat deze niet zoo gunstig is als men uit gezegden der Re gering zou kunnen opmaken. Maar algemeen vestigde men de aandacht op de bezwaren die de scheepvaart op de Zuiderzee ontmoet, seder1 zij daar de vaart door de opening van den afsluitdijk onveilig is geworden gedwongen is van de Oranjesluizen bij Schellingwoude ge bruik te maken. Evenzoo meende men bij de Regeering er krachtig op te moeten aandringen, om bij de allengs naderende afsluiting van het Y aan de zijde van Schellingwoude de belangen der waterverversching van Amsterdam niet uit het oog te verliezen. De commissie van raporteurs had over het algemeen den indruk dat dc Maatschappij tot nu aan de haar bij de concessie opgelegde ver- pligtingen voldaan heeft. Met name is dit het geval met de afsluiting bij Schellingwoude, waaraan de Maatschappij, welke ongelegenheden daaruit ook kunnen voortvloeijenwel heeft moeten doen voorlwerkenopdat de dam op den bepaalden termijnnl. met 1 November 1872, gesloten zou kunnen zijn. Intnsschen erkent de commissiedat aan de bepalingen der concessie ten opzichte tot het maken der veilige ligplaats voor 300 schepen en tol het sluiten van overeenkomsten met de waterschap pen en gemeenten, nog niet is voldaan. Zij achtde geopperde bedenkingen over de handhaving van 'het kanaalpeil ten behoeve der afwatering op het Y en de waterverversching van Amsterdam geens zins van ondergeschikt belang maar doet toch opmerken, dat de artt. 57 der thans gesloten overeenkomst aan de Regering meer magt dan vroeger geven om daarin behoorlijk te voorzien. Zij vleit zich dat die bevoegdheid in het vervolg zal blijken voldoende te zijn. Politieke Revue. Feestdagen aan de godsdienst gewijd doen gewoonlijk de politiek zwijgen. Heeft zij te veel eerbied voor de heiligste zaak der menschheidom dagen aan de over denking van dingen die tot eene andere wereld behooren, te ontstichten door de politiek, de vtuchlbare moeder van zooveel ellende op aarde, of door hare znster de diplomatie, wel eens een zevenhoofdig monster genoemd Of kunnen die beide dames niet aan bet woord komen omdat op deze feestdagen inspan ning van den geest, in de keik, gevolgd wordt door uitspanning in allerlei vorm De pers zwijgt op die dagen en de politiek is dan dood. Is het de pers, die haar steeds prikkelt, en dwingt de vacantie der pers de politiek tot rust, of onthoudt, op de leestdagen, de politiek aan de pers het gewone voedsel 't Zou eene interessante studie kunnen zijn, die gewijd was aan de beantwoording der vraag: «welk aandeel heeft de pers aan de gebeurte nissen des tijds Genoeg heeft Pinksteren ons nieuws ont houden als bet der menschheid maar met den geest van waarheid, met den geest van verdraagzaamheid bedeelde, dan zou zij de afwezigheid der politiek en der diplomatic niet te betreuren hebben. Toch hebben de beide dames ons nog iets in 'toor geduikeld en wel dit: De Spaansche opstand is nog niet geëindigd, 't Dotnicilium van Don Carlos onbekend. Dc Koning van Denemarken liet dc Kamer naar huis gaan. Slaat cn kerk slaan steeds in verschillende

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1