J. Ill «Hit, loiWïïMiwr "VERHUISD Ie Normand de Varannesstelde alle pogingen in het werk om de papieren op te sporendie de geestelijke zusters van Charenton hadden ingepakthij bevonddat de gewaande Joséphine Chevalier, die reeds 14 jaren was opgesloten geweestwerkelijk dezelfde Hersilie Rouy was waarvan men in 1854 de begrafenis had bekend gemaakt. De geneesheer-directeur van het gesticht te Orlaans teekende een bewijs van ontslag en mej. Rouy was vrij maar zonder onderkomen,, zonder geldzonder vrienden en dat te mid den van den winter. Gelukkig werd dezelfde heer le Normand door haar ongel ukkigen toe stand getroffen, en hoewel zelf niet rijk, trok hij zich het lol der arme vrouw aan. Bijge staan door twee of drie liefdadige menschen, plaatste hij Hersilie Rouy in 't gasthuis van het dep. Loiret, waar zij eindelijk regt kon vragen. Doch hoe langzaam gaat het met dat regt. Mejufr. Rouy had tijdens haar gevangenisschap gelegenheid gevonden om op honderden stuk jes papier van allerlei soort een verhaal te schrijven van haar lijden. Dit soort van dag boek wilde zij openbaar maken of het den minister zenden. Niemand lette er echter op. Eindelijk werd een verzoekschrift bij 't wet gevend Hgchaam ingediend, doch toen brak juist de ooriog uil van 1870. De arme vrouw zag daardoor nu al haar hoop verdwijnen en bleef ten laste der goede menschendie haar ondersteunden en bijstand schonken. Thans eindelijk zal haar voldoening geworden. Oud, zwak, arm en lijdende ziet zij uit naar het rapport van Tailhaud. Zij wachtzij hoopt en er is geen toestand wanhopiger dan die van deze arme vrouwwier leven op zulk een wijze vernietigd is Het is meer dan tijddal de wetgeving zich de kwestie der krankzinnigen aanlrekke. Hoeveel malen toch reeds hebben de krankzinnigengestichten met goed gevolg de Bastille vervangen AMERSFOORT 23 Mei 1872. Z. M heeft benoemd tot Inspecteur van het Lager Onderwijs in de provincie Utrecht den Hoogleeraar Dr. M. Salverda, tot dusver le Gro ningen aan de hoogeschool verbonden als hoog leeraar in de zoölogie. Naar wij vernemen heelt hij zich steeds met hart en ziel aan de belangen van het onderw ijs gewijd en reeds veel gedaan wat tot volksbe schaving kan strekkenzoodat zijne optreding in onze provincie, als inspecteur van het Lager Onderwijs, zeker algemeen genoegen verwekt en de heer Dr. L Mulder, die in onze provincie eervolle herinneringen achterlaat, in hem eenen waardigen opvolger verkrijgt. Heden heeft de Arrond.-Regtbank te Amers foort uitspraak gedaan in de zaak van 1*. iemand te Leusdenbeschuldigd begin April twee personen te hebben mishandeld waaronder een, een meisje, willende dwingen Oranje onder te roepen en haar galant een flink modderbad in eene sloot te hebben doen ge nieten. Het Openbaar Ministerie had gëeischt 3 maanden gevangenis en 2 boeten ieder van f 8.De Begtbank veroordeelde hem tot 42 dagen cellulaire gevangenisstraf en twee boelen ieder van f 8.en in de kosten. 2°. iemand te Amersfoort, wegens het inwerpen van glasruiten in begin van April jl. Het 0. M. had gëeischt 6 maanden en 3 dagen cellulaire gevangenisstraf en eene boete van f 25.De llegtbank veroordeelde hem tot 42 dagen cel lulaire gevangenisstraf en een boete van 25 3°. iemand te Baarn wegens het bij twee per sonen inwerpen van glasruiten. Het 0. M. had gëeischt 2 maanden cellulaire gevangenisstraf en /"50boeten. De Reglbank veroordeelde hem tot 42 dagen cellulaire gevangenisstraf en twee boeten van 25 Wijders heeft de Regtbank behandeld de zaken van 6 Maagdelijns en vrouwenalle te Zeist beschuldigd van het verbreken van hout in een bosch Het O. Min. eischte voor iedere dezer breeklievende dames 6 dagen gevangenisstraf iemand te Amersfoort, beschuldigd in begin April glasruiten te hebben verbrijzeld. Het O. M. eischte 3 maanden cellulair en /"25. boete iemand te Amersfoort, beschuldigd in begin Apiil glasruiten te hebben verbrijzeld daartoe eene feesttoorts of fakkel bezigende. Het O M, eischte 3 maanden cellulair en f 25. boete. By beschikking van den Minister van kolonic'n van 17 Mei 1872 zijn de hoeren mr. J. de Louter jr. en 11. M D. van Riemsdijk gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nedcrlandsch-Iudic om te worden geplaatst bij hel gymnasium Willem III te Bataviade eerstgenoemde als leeraar in de indische taal-, land- en volkenkunde speciaal voor hel onder wijs in de staatsinstellingende godsdienstige wettenvolksinstcllingen en gebruiken van Nederlandsch-Indiëen de laatstgemclde als leeraar in de wis-en natuurkunde bij de hoogere burgerschool. Gisteren, Woensdag middag, viel een jongen spelende aan het Havik alhier in het water, doch weid spoedig gered door den Heer Gerard Poort; geen zwemmer zijnde, ging hij evenwel te water. Zondag jl. is te Amersfoort biand ontstaan in het huis bewoond door den mr. timmerman G. Prins, breedestraathoek der paternoster- steeg, waardoor ledikant en beddegoed is er- brand en ecnige meubelen werden beschadigd en mede aan hel belendende huis eenige schade is veroorzaakt. Men meldt uit Enschedé van 18 Mei: «Eene vreeselijke hagelbui heeft over deze stad en omstreken gewoed; de glasruiten zijn meest allen verbrijzeld De hoop des landmans is verwoest. De schade is enorm" Medelijden met het lot onzer dienstmeisjes die laiale gewoonte zich geheel ten venster uit wagen om de bovenste vensterruiten van alle stof te zuiveren en waarbij zij door den aard harer positie, de polilesse jegens de voorbijgangers niet in acht kunnen nemen dringt ons om melding le maken van een veilig heidstoestel, waaraan de uilvinder den gelukkigen titel van: «Kaiserlich Königlich priviligirler Fensterputz-Schutzgilter" geschonken heeft De levensgevaarlijke onderneming wordt nu volbragt slaande in een getralied vierkantzoover als noodig uit het raam geschoven en aan hel ander einde deugdelijk belast. Karl TschurRauhen- steingasse 10, te Weenenlevert ze de Giller" voor den civielen prijs van 20 flor. Onze huismoeders en dienstmeisjes weten nu het adres des verkoopers. Of zij hem het machine zullen bestellen, hangt van neiging en kas af. In de Java bode van den 11 den Maart vraagt een vader van een talrijk huisgezin iemand, die met één zijner dochters in 't huwelijks bootje wil slappen. Als voorwaarden geeft hij op om met zijn talrijk kroost bij de jongge trouwden in te wonen. Als er zieh liefhebbers mogten voordoenkunnen zij zich adressereu met franco brieven onder letter N. aan de uit gevers van dal blad. Men sehrijfl uit Peins Wat in grootere plaatsen meermalen, maar in kleinere als 'r onze zeldzamer gebeurt, had hier op 12 Mei plaats, nl. dat er een huisgezin zonder woning was. «Het gat dan ook nog al eenige sensatiete meer om dat de huurdereseene weduwede huurpenningen des vorigen jaars geitouw had aangezuiverd. Een andere reden scheen hierin T spelwaarom men bes'oten scheen ze buiten de legerplaats te drijven. Toen was misschien het vonnis minder streng geweestzoo men vooraf Joh. 8 7 had opgeslagen." De Écho du Parlement zegt dat zich in België eene hoogst besmettelijke ziekte bij het vee heeft voorgedaan nl. eene spruwachtige ont steking van de slijmvliezen van den mond. Zij heeiocht in de stallen van West-Vlaanderen en rigt grooie verwoestingen aan le Assebiouck, Uoslkeike, WijnendaleNieucappeleRauis- cappele, SteeneRuysselede, Slype, Oedelem, Ooslcamp Üudenberg, WaerdanuneZweveg- hem enz. Nederlandsehe veehouders waakt Deventer21 Mei. De handel in vee was gedurende deze week minder levendig dan in de laatste weken. De meeste soo-etn werden f 10 lager verhandeld dan in de vorige week. In het Crystal-Palace te Londen wor.lt thans de «derde nationale tentoonstelling van katten" gehouden. Men vindt er Kngelsche, Franschc, Uussische, AfrikaanscheSmyrnasclie, Angora, Persische, Siamesche, en Auslialische katten; katten door hare kleine gestalte merkwaardig, zoo als de kleine Nip die slechts 21 pond w eegt; en een monster van 19 pond; een oud-gediende van 12 jaren, die voor 5 p. st., en jonge katjes van eene maand die voor 5 sh. te koop zijn, «ten voordecle van het fonds ter restauratie der Allerheiligen-kerk"eene kat, die behalve hare jongen, twee eekhorentjes zoogt; eene kat utet drie pooten; eene kal «met 7 klaauwen aan eiken voorpoot en 5 aan elke achterpoot" witte, zwarte, bruine, blaauwecn roode katten; langharige en korlharige, Cyprische, muisklenrige en hertkleurige, in hel geheel 221. Lady Bur den Coults heelt voor katten van werklieden vier prijzen in geld beschikbaar gesteld. De tentoonstelling wordt uiltermale druk bezocht. Of het allen katten zonder handschoenen zijn, wordt niet gemeld. Bij de toeneming der beschaving b ij ven er toch enorme dingen soms gebeuren een inwoner van Exeter in Engeland heelt zijne vrouw die er goed uitzag, tnaar hem te veel aan kleeding kostte, voor 600 verkocht aan iemand, die zijn «nieuwkoop" dadelijk naar Plymouth voerde. Als deze engelin bij bate neigingen voor een charmant toilet blijft volharden, zal de gelukkige kooper zich zeker in geene «goedkoope" alfaire kunnen verheugen. Het Ministerieel besluit lot afschaffing van het verpligt kerkgnan der militairen gaf de Synodale Commissie aanleiding tot de bespreking van een ingediend voorstelom van de zijde der kerk pogingen aan te wenden dat het keikgaan der militairen bevorderd werd. De vergadering besloot zich aan den Minister van Oorlog te adresseren, om voor zooveel noodig de kerkeraden behulpzaam te wezen die zich aan de godsdienstige belangen van hel garnizoen lieten gelegen zijn. Voorts zal de Synodale Commissie aan die kerkeraden een schrijven rigten om hen 'op te wekken atzondeilijkc gainizoensbeurtenwaar dit mogelijk is, in het leven te roepen en al te doen wat zij meenen zullen te behoorenb, v. door het verstrekken van goede zitplaatsen in de kerken, het uitreiken van hij bels, psalm- en gezangboeken, hel ter kerke gaan voor deu militair uitlokkend te maken. ADVERTENTIE N. Voor de menigvuldige bewijzen van vriendschap en belangstelling bij de voltrekking van ons huwelijk ondervonden Betuigen wij mede namens onze wederzijdsche familieonzen hartelijken dank. AuKbSFooitT21 Mei 1872. HERMAN J. VAN GELDER GllADA VAN GELDER Dolt. De ondergeteekende betuigt, ook namens zijne kinderen en behuwdkinderen, zijnen har telijken dank voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden zijner dieibare Echtgenoot, SS'SETTSM. g hubbrü, D*. Tegen 1 J u 1 ij of vroeger wordt in eenen MANUFACTU Utt- WiNKEL alhier gevraagd ter assistentie EEN MEISJE uit den fatsoenlijken stand. Reflecteerende adresseeren zich in persoon bij A. H. SCHAAPhoek Lievevrouwestraal. Mr. SCHILDER en GLAZENMAKER, van de Scherbierstraat naar de Kamp straat, bij de St Jansstraat Wijk C N*. 36. AFDEELING AMERSFOORT. VERGADERING op Donderdag, 30 MEI 1872, des avonds te acht uren, in de Achterkamer van de Sociëteit Concordia. Punten ter behandeling: Beschrijvingsbrief voor de Algemeene verga dering te Rotterdam op Vrijdag, 14 Junij 1872enz. A. J. BOS, Secretarie. Er wordt gevraagd in een klein gezin eene bekwame WERKMEID, goed kunnende Naaijen, Mazen, en Strij ken, Loon f 60.benevens eene bekwame KEUKENMEIDook genegen ccnig huisweik le verrigten. Loon /"70 buiten verval. Alleen zij ciie van goede getuigen voorzien zijn komen in aanmerking. Biievtn franco lelt. B, hij den Boekhandelaar A. Al. SLOTHOUWER alhier. Beurtschipper G. PONT val met zijn schip van AMERSFOORT op Haar- LKM LkIDKN, 'ii GiUVRNIIAGE, DhlLFf, Sc.uiuDAM naar ROTTERDAM varen, op Maandag avond 27 Mei van BOT TERDAM over Gouda naar AMERSFOORT Dingsdag 4 Junij. Verzoekt beleefdelijk goederen en com missiën.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3