Hel impiraUef mandaat steekt bij de liberalen al stouter en stouter den kop op. Men meldt «dat de Afdeeling Winschoten der Kiesvereeniging de Grondwet heeft afgekeurd de houding van den Heer Jonckbloet ter zake dor inkomstenbelasting en stelt voor dat de Vcrec- niging hem onder anderen vragehoe die houding overeen te brengen is met het mandaat van een liberaal kiesdistrict We geloovcn dat de Heer Joncbloet verstandig zal handelen ook uit het oogpunt van lijd- économie met de vragen eenvoudig te beant woorden door verwijzing naar art. 82 der Grondwet. Vooral aan eene kiesvereeniging die zich de Grondwet noeint, zou dat lakoniek antwoord, ook voor een klein plaatsje ouder dc jeux de mots, niet ongepast zjjn. Er schijnen hem nog meer vragen te zijn gedaan, want het berigt zegt onder anderen.' lis niet liberaal deze vragen zelfs voorloopig ver zwegen te houden. De liberale Volksvertegenwoordigers zouden op dien voet al meer en meer onder de plak der kiesvereenigiugen komen. Maar knappe, zelfstandige en onafhankelijke afgevaardigden als Godefroi en Jonckbloet zullen zich zeker niet laten regeren door de kiesverceni' gings-tirannie van electorale drijvers Antwerpen had dezer dagen een curieus vcrkic- zingslooneel. De conservatieve partij wilde zich over den verkicziugs-slrijddie op handen isberaden en hield daartoe eene bijeenkomst in het Theatre des Variétés. Ook tal van liberalen ging er heen en al spoedig namen deze 'l hoogste woord en de duizende exemplaren van de gedrukte rede voering van den president der meeting in beslagmaakten er balletjes van en gooiden er de conservatieven mede naar de ooren, onder 't geroep van weg met de dieven I leve de liberalen I plaats voor eerlijke lieden! Als zoo 'l begin is van den verkiezings-strijd hoe zal dan 'l einde zijn *l Was niet liberaal gehandeld van de liberalen om te Antwerpen in het Thé&lte des Variétés hunne politieke tegenstanders op handtastelijke variatie te vergasten hen te bombarderen inct hun eigendom en hen voor dieven te schelden. Juist zij verdienden eerder dieven te worden genoemd die zich toen hunne tegenstanders de liberaliteit hadden de liberalen in de vergader zaal toelelaten vergrepen aan eens anderen eigendom, namelijk de gedrukte redevoeringen. En 't is zeker niet liberaal van de liberalen om zulk spcclakel te maken en met handtaste lijke argumenten te redeneren en te bombarderen. En de spec la kei ma kers die zich van eens anderen eigendom meester maakten, tilulcerden zich zei ven nog wel: ccrljjke lieden! Als de conservatieven geholpen door de clericale boereneens zóó gehandeld hadden op eene meeting van liberalen dan ware er een kreet van verontwaardiging opgegaan uit het ganschc kamp der Belgische en andere liberalen. Men had dan gezegd dat zij gebruik hadden gemaakt van 't middelccuwsch vuislregt De gemeenteraad van Zevenbergen beeft aan 't bestuur der daar bestaande spaarbank vergun- nsng geschonken om zitting te houden in de raadzaal; maar de burgemeester heeft de heeren door den veldwachter bij de deur laten afwijzen. Had de slad der zeven heuvelen zoo dikwijls crisisven thans beleeft men alzoo ook in de stad- Zevenbergen eene crisis. Vele couranten behelzen in hunne berigten- rubrick de opgave der nummers enz. van bank-biljetten uit een vermist postpakket met aangeleekende brieven. Het ir van deze couranten zeer edelmoedig kosteloos medeicwerkcu tot opsporing want enkele groole bladen behelzen die opgave enz. in hunne rubriek advertentie tegen betaling. Zelfs een blad behelst deze opgave in hare rttbriek reclames. Zooals men ziet, vat de kostbare pers, hier en daar, het bewijzen van diensten sccr ruim op. De Keizer van China trouwt. Zijne schoone heet Alectèbehoort tot den MongoliVhcn stam en is 19 jaar. Men zegt dat zij geestig is cn tevens aardig altijd op zijn Chineesch. Een Fransch soldaat, in den slag vanGravclotte lusxc.hcn het voorhoofd en de lippen vrecselijk geschonden, is verwonderlijk goed gerepareerd. Hij kreeg een heerlijken kunstneus zijn mond werd hersteld met gutia-percha en ont ving drie helderwitte kunsttanden. Een glazen oog voltooit de herschepping, die men aan de kunst dankt. De soldaat is zeer content. i'ólitioko Revue. De ex-keizer Napoleon 111geslagen te Sedan, heeft eene nieuwe ncdeilnag geleden die hem nog smartelijker moet vallendan de harde noodzakelijkheid van zijn degen overtegeven aan Duilschlnnd's keizer Wilhelm. Ilouher, de minister-redenaar onder het kei zerrijk, wiens schitterende welsprekendheid, telkens als hij hel woord voerdede overwinning behaalderustte nietvoor hij lid was der Fransche Nationale Vergadering. En tot welk doel Hij wilde ook daar de eer des keizerrijks de eer zijns meesters verdedigen en hij beloofde aan zijn woord eene zegepiaalzooals hel dal dikwerf werd geschonken. Daartoe wachtte hij op eene geschikte gele genheid en vond die. Do Hertog d'AudifTret-Pasquier had een on beschrijfelijk biltcie critiek geleverd over de contraeten, onder het keizerrijk gesloten, tot het verkrijgen van oorlogs-ammtinilic. Er was brutaal bedrogen en gestolen en dit was mogelijk geweest, omdat conlracleercnden bedriegers waren geweest of do oogen onver schillig diglkncpon. Voor die lieden zou Rouher den handschoen opnemen en hij deed het, niet zoo hooghartig als vroeger, maar toch met stoutheid genoeg. Zijn eigenlijke toeleg was om de schuld te werpen jop hen, die bevelen gatenzonder 's keizeis toestemming of voorkennis. Alzoo de schuldigen zocht hijna 4 Sep tember 1870. Nadat hij zijn pleidooi had gëeindigd, beklom de Hertog Pasquier op nieuw de tribune en het keizerrijk en zijn keizer sidderden onder de vreeselijke slagen, die hij beiden tocbragt. «Gij wilt de mannen, die onder het schand- bord behooren te staan na 4 September zoeken riep de spreker maar wij zoeken de kwestie vroeger. De vraag iswaart gij gereed ten oorlog Wat vond men in de arsenalen •Parade-kanonnen /ronf-batterijenmaar geen geweren. «Dat is te bewijzen door getuigen. «Wat was er aanwezig in de magazijnen? Noch patronen, noch Irarnachemenlen, noch levensmiddelen er was niets! «tieneraal Vinoy ontweek den vijand hij had geen patronen. fMaarschalk Bazainc trok op Metz terug hij was zonder ammunitie. «Welk regt hadden de mannen onder het keizerlijk om te zeggen: wij verklaren met ge rustheid den oorlog I «En waarom verschuilen zich nu de aan- leggers van den oorlog met Mexico Geeft ons riep de Hertog met ontzet- tenden ernst onze legioenenonze soldaten, onze provinciën icing! Maar neen gij hebt niets overgelaten dan puinhoopcii en verwoesting Gij wilt de schuld van dat alles overdragen op het Bewind van 4 September, maar hel Gou vernement der Nationale Vergadering was ge- bondon door een decreet van vroegere dagtee- kening en wie had dit decreet geteekend Rouher. Lcverings-contracten onder 't keizerrijk zij werden gesloten met gunstelingen der ltegering cn hoe dikwijls zijn er fondsen aan hunne be stemming onttrokken op last des Keizers «Dat vond plaats in een Land 'twelk zich overgeeft aan het gezag va:: een enkel man I Zoo werd hei volk gedemoraliseerd, tot eeuwige schande voor het regerings-stelsel van Napo leon Hl." Ten slotte wendde Pasquier zich tot Rouher cn zei de Toen. gij gisteren het woord voerdet op de roeping dezer vergadering, hebt gij U toen, op den aanblik van den grijsaard, wiens be wonderenswaardige vaderlandsliefde zich nimmer verloochende wel herinnerd dal die man U altijd bcslree'd Gij spreekt vaneen beroep op het vellichte Volk, maar wacht tot dat de Kamer u roept om rekenschap te geven van uwe fouten I «Wat mij betreft ik hoop de smart niet te beleven van te zien dat het Land op nieuw in de tnagl gernkc van hendie het zoo slecht hebben gediend De Nationale Vergadering, die in diepe stilte hel (uitzeilend vomi's, over liet keizerrijk uitge sproken aanhoordenam daarop met algcmocne stemmen (692) dat voorstel aan: vertrouwen stellende in de commissie van onderzoek der leveringscontracten en overtuigd dat zij clks verantwoordelijkheid, zoowel voor- als na 4 September in 't licht zal weten ic brengen, gaat over lot dn orde van den dag. 't Stoffelijk overschot van Lodewijk Philips wordt weldra uit Engeland naar Frankrijk over- gebragt. Dat schijnt nu te kunnen geschieden zonder gevaar I De legitimisten willen ook de beenderen van Karei X naar Parijs doen overbrengen. Niemand zal er zich legen verzetten. De mcnschen worden toch wijzer. Ook keizer Napoleon laat zijne slem hooren, nu men bezig is niet alleen zijne Dynastie, maar ook de eer van deze, te begraven. «Ik capituleerde te Sédan zegt hij en daartoe had ik als Souverein het regL Op mij alleen rust alzoo de verantwoordelijk heid voor die daad Ik deed het, terwijl mijn hart brak, maar mijn geweten ongekreukt bleef." 't Spaansche Ministerie vroeg ontslag ons dunkt niet op een gunstig oogenblik. Welligt ziel men spoedig Serrano met den veldheers staf in de eene en den Ministeriëelen presidents-hamer in de andere hand. Amadcus ondervindt al wat. 0, die blinkende kroon, met die stekelige doornen l De opstand loopt ten einde, nu de Minis ter-crisis haar niet begunstigt. 't Spaansche Ministerie trad af. Serrano belast zich met het zamenslellen van een nieuw ministerie en admiraal Topetestaal, als gelastigde van Serrano aan T hoofd van het departement van Oorlog. 't Nieuwe kabinet zal spoedig geformeerd zijn, het vindt nog al liefhebbers. De Spaansche Finanlicn verkeeren in treurigen toestand en geen wonder l Elke twee maanden een nieuwe Minister van Finanlicn dal is elke twee maanden een ander finantieel systeem en Volksvertegenwoordigers dieorn allerlei polilick gekibbel de schatkist vergeten kan liet anders, dan dal er wanorde komt in 's Lands administratie l Nog eens weder, ja tot vervelens toe kon digen wij de minnelijke oplossing van de Aiabama- kwestie. Dat loven en bieden dit knibbelen der diplo matie verhoogt de waardigheid der maglige Gouvernementen niet. De wedrennen te Ghanlilly, dezer dagen gehou den zijn niet zeer schitterend geweest, Er waren wel vele toeschouwers, maar daaronder slechts weinige damescn de grandes toilettes ontbraken geheel. Hel nnt-koude weder was natuurlijk de oorzaak dat de sekse zich niet in ai haren luister vertoonde. Uitzondering maakte Isabella niet de ex-koningin van Spanje maar de bekende bloemendarne der Jockey-club. in hel vorige jaar was deze bij de wedrennen in rouwgewaad verschenen. Te Chanlrlly vertoonde zij zich echter nu weder in het bont kostuum dat zij gewoon was te dragen toen de napoleon tische adelaar over Frankrijk zweefde. Dezen keer droeg zij een blaauw zijden kleed, rijk met witten kant gegarneerd en een hoed met witten vederen. Helwit heerschle zoo zeer, dat men haar tot het lcgilimismus overgegaan kon wanen. De helden van den dag waren de hertog van Aumale en de overige leden der lamilie Orleans. Deze reden in twee open rijtuigen naar de renbaan en namen op de eere-tribune plaats. De graaf cn gravin van Parijs en de prins van Joinvillc bevonden zich bij hen. Ook werden vele vorstelijke kinderen opgemerkt, o. a. een prinsje van twaalf jaren hetwelk een in het oog vallende gelijkenis heeft niet de afbeelding van den hertog van Enghien welke dit jaar op de tentoonstelling van schilderijen te zien is, en die den hertog voorstelt op het oogenblik dat hij te Vinccnucs zal worden gefusilleerd. Zoo als bekend is beschouwt de hertog van Aumale zich als souverein heer van Ghanlilly, en dit schijnen ook de gedeputeerden en andere hooggeplaatste personen te erkennen, want zij kwamen allen op de tribune om hem te bezoeken. Do hertog onthaalde de huldebetooners op gan- zenlever-pasteijen aardbeziën, kersen gebak champagne, enz Het groote publiek nam maar- weinig notitie van de prinsen: gcenerlei ovatie, geen kreet te hunner eere. Men had alleen gedachte voor de wedrennen, en het scheen dal men ze met grootere voorliefde volgde dan ooit. Er werd zwaar gewed, en men kon zeer goed zien dal de woede van het spel met het keizerrijk niet is ondergaan. De groote prijs 14000 francs, werd behaald door little Agnes, van den hertog van Hamilton. Aanstaande is de groole Chanlilly-wedren orn den Fiarr- schcn Derby-prijs. Zoo hel weder wil mede- w-rken zal dan jClinntilly zich wel in zijnen luis ter cn -zullen de Parijsehe dames zich in volle pracht verloonen.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2