POSTK ANTO0It. TE AMERSF00RT. Zomerdienst te beginnen met 1 J u u ij IU72. t kantoor is geopend voor frankeringafgifte van postzegelsenz. s morgens 's namiddags 's avonds Het aanteekening van 7 J tot 1 5i 7 14 3 5' 9 des zondags: 's morgens van 9 tot 10» 's namiddags 1 21 's avonds 7J 81 In de rigting naar Kampen7.40 Postwissel worden afgegeven en uitbetaald: 's morgens van 9 tot 12 uur en des namiddags van IJ tot 21 uur dagelijks (behalve des Zondags.) Verzending per Centraal-Spoorweg. Met vier treinen in beide rigtingen worden brieven verzonden, en zijn de laatste busligtingen bepaald als volgt: In de rigting naar Utrecht: 7.40 'smorg., 11.20 'smorg., 2.15 snamidd. en 7.40 des avonds, smorg., L25 'snamidd., 5.35 des avonds en 7.40 des avonds. De aangeteekende brieven moeten uiterlijk 15 minuten vóór bovenstaande busligtingen op het kantoor bezorgd zijn. Verzending per postwagendie nst van Floor naar Naarden, Hilversum, Weesp en tusschenliggende plaatsen (Soest, Baarn, Laren, Eemnes, Eemncs buiten en Muiden). Laatste busligting dés middags ten 1 ure. Verzending naar Leus den, Woudenberg en Maar s bergen per diligence des morgens ten 6' en per bode des namiddags ten 3.15 uur (laatste busligting ten 3.Met deze laatste expeditie tevens per Rijnspoorweg naar alle rigtingen behalve naar het Noorden. Verzending met de postkarren in alle rigtingenbehalve naar het Noorden, waarvoor de laatste busligting aan het kantoor des nachts te 12 uur plaats vindt. Verzending per postboden. Naar Bunschoten des morgens ten 7j ure. Hoogland »7[> en 'snamidd. ten 2| ure. Hoevelaken» 2 (de andere verzending per Stouienburg» 7i nacbtnosL) De ligting van de ijzeren Brievenbus aan de St. Janstraat geschiedt 7.15 'smorgens, 1 uur 'snamiddags en 'savonds ten 7.15 en 11 uur. De brievenbesiellingen hebben plaats 's morgens ten 7.30 en 9J's namiddags 2J en 6} uur en 's avonds 91 uur. De bestelling van 9.15 uur 's avonds vervalt des Zondags en heeft die bestelling de andere dagen slechts in de kom der gemeente plaats. De verzendingen naar Ned. Oost-Indiö zijn bepaald als volgt: Over Brindisi Over Marseille Over TiuëST 13 Junij. 6 Junij. 11 Junij. 27 20 25 11 Julij. 4 Julij. 9 Julij. 25 18 23 8 Augustus. 1 Augustus. 6 Augustus. 22 15 20 Laatste busligting .7.40 uur 's avonds. Tevens bestaat er nog gelegenheid tot het verzenden van brieven enz. naar Ned. OosT-lNDië per stoomvaartmaatschappij a Nederland", omtrent welke verzendingen steeds inlichtingen aan net postkantoor te bekomen zijn. In N°. 1905 van 11 Aug. 1871 werddoor ons het eerste deel van het Leerboek der Algemeenc Geschiedenisdoor den heer A. M. KOLLE- WIJN Leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort, als aanwinst voor het onderwijs besproken en nu hel tweede deel dezer dagen verscheen is het ons aangenaam thans over- tenemen hetgeen de Arnh. Ct. van 24 Mei daar over behelst, als volgt: «Dezer dagen verscheen het tweede deel van het Leerboek der Alg. geschiedenis van den heer Kollewijii te Amersfoort. In de courant van 19 October 1L werd reeds op het eerste deel (oude gesch.) gewezen, als een boek, dat eene merk waardige verschijning was op het gebied van het onderwijs. Begrijpen wij den schrijver, dan wenscht hij, dat de leerlingen iets aan het be studeren der historie zuilen hebben voor het leven. Niet dat de hersenen der jongelui beschouwd worden als het pakhuis, waarin de leeiaar eene massa feiten bergtdie daarin spoedig beschim melen. In edeler zin is het «vooitl voort!" van den wandelenden jood ook zijne leus maar steu nend op de ervaring van vroeger tijden. Gaarne hadden wij, bij de behandeling van den staat kundigen toestand der oude Germanen en van hel leerstelsel duidelijk aanwijzing gevonden, hoe het heden nog in die tijden wortelt. Ofschoon voor den opmetkzamen lezer de philosophische rigting van K. wel uitkomt en b. v. Herbatl wat te hoog verheven wordt, kunnen wij er hem geen verwijt van maken, Onpartijdigheid mag niet ontaarden in waler-en-mell* methode. On gaarne misten wij iets over Aug. Comte Buchlc Taine en Darwin. Waarschijnlijk heeft de schrij ver gemeenddat deze nog te zeer onze tijdge- nootcn zijn. Niemand denkedat hel werk te hoog, te philosophisch is. Hel past volkomen in de handen van hen voor wie het bestemd is. Maar de leeraar bedenke, dat het niet genoeg is dit boek in te voeten; hij zelf moet het bestuderen en in den geest er van indringen. De leerling zal door het boek geene gelegenheid krijgen om op een examen te schitteren met jaartallen anekdoten cn feitenmaar indien de leeraar goed zijne taak aanvat, zal de leerling een bruikbaar, den kend ontwikkeld mcnsch worden die in hut beeld der mcnschhcid, zijne medemenschen en zich zei ven als «uiensch" leert waarderen. Het programma voor hel examen (Midd. ond.) «chrijft voor «kennis ook van den staatkundigen toestand der landen ook in vroegeren lijd." We hopen, dat de schrijver het onderwijs in de oude aardrijkskunde, naar aanleiding hiervan, niet beschouwt als een aanhangsel van de nieuwe, maar als een intregrerend deel der geschiedenis, en nog bij zijn werk iets daarover zal voegen." Politieke Revue. Von Bismarck heeft dezer dagen een ernstig woord gesproken aan het adres van Frankrijk. Generaal Vinoy schreef een boek over het jongste beleg van Parijs en over den intogt der Duitsche troepen binnen die stad. Hij noemde dien intogt nutteloos en zelfs hatelijk voor de Fransche Natie, omdat zij opgelegd werd, toen het sluiten van den vrede onver mijdelijk, ja zeker was. Wilde keizer Wilhelm vraagt de Gene raal door den inlogt aan de wereld doen begrijpen dat de vrede niets anders was dan een tijdelijke wapenstilstand een wapenstil stand dien hij onophoudelijk zou trachten te bezwaren Frankrijk heeft het zoo opgevat en de be schimpingdie hel onderging door dien inlogt, die niets anders was dan eene ijdele parade beschouwt en zal het altijd beschouwen als eene aanmatigende en opzettelijke bedreiging." Dat is waarlijk bitter geschreven. Von Bismarck een goed spreker en een goed lezer en ook een schrijver, die de puntjes op de i's weet te zetten, brengt Generaal Vinoy het volgende onder de aandacht «Onze inlogt was het uitwendige kenmerk, dat wij de overwinnaars van Parijs waren, maar de twee dager» die wij slechts vertoefden was ook hel bewijs, dat wij de hoofdstad van het vijandelijk en overwonnen Iljjk niet meer en niet minder met onze tegenwoordigheid wilden lastig vallen dan ons noodig scheen om het sprookje van het onwinbare Parijs" te wederleggen 'twelk thans voor de derde keer zijn poorten voor den Duilschen overwinnaar opende. (Wij zijn opregt van meening, datdrte triomf- togtcn, voor ons, zoowel als voor Frankrijk, voldoende zijn en mogt Frankrijk daaraan nog niet genoeg hebben 't zou in Frankrijke belang te bet teuten zijn." Zou het mogelijk wezen Frankrijk nog scherper te grieven De brief van den ex-keizer Napoleon aan zijne bevelhebbers, die het leger bij Sedan comman deerden cn in welken hij verklaart: (ik was opperbevelhebber en op mij rust de schuld van alles," geeft aan de anti-keizerlijke Dagbladpers in Frankrijk aanleiding om hem toe te roepen: (welnu, dan behoort de Fransche Nationale Vergadering CJ voor haar regterstoel te dagen en U te vonnissen! 'tZou toch al te ergerlijk zijn, als misdaden, gelijk die door U Vegd straf feloos bleven 1" Frankrijk zal binnen kort hoogstwaarschijnlijk onder de wapens hebben 750,000 man met eene reserve van 500,000 man. Alzooeen leger van 1,250,000, man met bovendien 120,000 slaande soldaten of vrijwilli gers en eene slrijdmagt of landweer, van alle mannelijke Franschen lusschen de 29 en 34 jaren. De Fransche Legitimisten verliezen geen moed. Een hunner Dagbladen roept (elke Regering aan wier hoofd niet slaat Koning Hendrik V, is eene Regering van spitsboeven 1" Deze partij gebruikt kiesche taal om hare gedachten te openbaren 1 Napoleon's vriend, de ex-Minister Rouher, diet moet gezegd worden hem niet entrouw werd toen de keizerlijke zon achter de vleugelen van den Pruissisciten adelaar schuil gingen nu in de Fransche Nationale Vergaderihg als verdediger der verdreven Dynastie optrad, heeft, hoe goed en hoe gematigd hij ook sprak, niet veel geluk gehad op zijn pleidooi. Was de keizer ten oorlog gereed of niet gereed Dal is de vraag. En Rouher antwoordde: ik weet het niet; althans kan het niet bewijzen, want ik mis de daartoe noodige cfficiëele documenten. Als de advocaat van hel keizerrijk de officieele documenten niet bezatwaarom begon bij dan de discussie Als hij geen wapenen had, wat deed hij dan het voorstel te bevechten f Ziedaar alweer een bewijs van de zorgeloos heid der keizerlijke dienaren 1 De veldtogl, door Rouher op 't parlementaire veld ondernomen, is een tegenhanger van den krijg tegen Pruissen die gevoerd werd, op goed gelukzonder wapenen. Uit Rusland verneemt men nietsmaar als het daar muisstil schijntwapent men zich. Alexander II zoo beweert men steedszal aan de aanbeveling van zijnen vader, keizer Ni- colaas(wraak voor mijne vernedering in de Krimi" gevolg geven te zijner tijd. Een Czaar kan dralen maar 't vergeten van eene krenking der Russische nationaliteit is hem niet mogelijkdie te vergeven zeer moeijelijk. 't Nu afgetreden Spaansche Ministerie werd vreeselijk door de nachtmerrie geplaagd en zag onder anderen 1°. eene zamenzwering, geformeerd door na genoeg alle Spanjaarden 2°. kapitalisten groote zakken vol geld dra gende, om daarmede Don Alfonso Isabella's zoonop den troon te doen klimmen. (Serrano, als Alfonso's vriend. (Rios Roses, druk kuipende vóór den Hertog de Montpensier. Generaal Reijkant en klaar om tot de Carlisten overleloopen. «Zorilla beulende met de Internationalen. «Koning Amadeus, die alles ziende zamen- zweeren zelf ook meedeed en door zijn vader Pruissische officieren liet engageeren tol orga nisatie van het Spaansche leger." Was hel wonder dal het Ministerie den schrik om 'l hart sloeg. En wat deed hel in die benaauwdheid 't Greep in 'l ronde en zoo toevallig in eene geldkist der geheime fondsendie zoowat twee millioen bevatte' en het gooide dieook toevallig, te grabbel onder kiezers. Die kiezers domme menschen meenden dat ze nu verpligt warennamen van vrienden van het Ministerie op hun stembiljet te plaatsen. W at kan het toch raar loopen in de wereld- brouwerij Intusschen de Cortes van dat alles onderrigt namen die verstrooidheid en de toevallige ge volgen daarvan zeer kwalijk en toen ging hel Ministerie zijns weegs. Twee dagen later was er een nieuw Ministerie en dat regeert al. 't Gaat er toch andets als hier, in Nederland! Üe wijzen blijven hier van verre staan Men zegt dat de Paus vrij ernstig ongesteld is en de mogendheden er dus op bedacht zijn, om de gezantschapsposten in het Vatikaan, die nog onbezet zijn, spoedig door bekwame diplo maten te doen innemen. Zoo als men weet, is de diplomatic, als het Conclave zitting heeft tot het benoemen van een Opperpriesterter degc in de weer om invloed op de keuze uitteoefenen. De groote vraag is: uit welke nationaliteit zal eert Paus gekozen' worden Er zijn die nlle moeite zullen doen om een Italiaan te weren.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2