veihieilt de Bisschop den veldprediker .ii in die kerk dienst te doen en de militairen zijn dus verstoken van openbare godsdienst oefeningen. Inlusschen de Bisschop is belast met het loezigt op de militaire kerkdienst, maar erlangt die bevoegdheid door den Slaat, en de Staal, om zijn gezag te handhaven, ontneemt den Bisschop en diens adjunct het evengenoeind loczigt. De Staat zegt tegen de B.-Catholieke militairen: «ga ter keik bij den gewonen priester 1" Ziedaar één geval dat bewijst waartoe de wanverhouding lusschen Slaat en Kerk leidt en wat zal er nu volgen? Bestaal er cene alliantieeen verdedigend en aanvallend verbond lusschen Italië en Pruissen Ja zoo niet op het papier, dan toch in gedachten. En zoodanige alliantie heelt reden van bestaan. Italië ziet zich in de toekomst bedreigd door Frankrijk, dan bedreigd, als Frankrijk eene Regeering heeft, die den Paus, ook als wereldlijk Vorst genegen isot het in haar belang acht hem genegen te zijn. Op wien zal Italië in de ure des gevaars die Frankrijk' over hel jeugdige koningrijk kan ducu aanbrekenkunnen rekenen Op Oostenrijk Geenszins integendeel de neiging van Keizer Frans Jotefl en van de Hot-parlij zal zijn om den Paus te hulp te komen. "En Pruissen kan het, in zijn tegenwoor- digen toestand dulden dat Frankrijk meester worde in Italië, geholpen door Italianen zeiven, die Victor Emanuel geen goed hart toedragen en in den Paus ook een wereldlijk Vorst zien 1 Zouals Italië zoo in beroering kwam, door den invloed van Frankrijk, welligt met hulp van Fransche soldaten het uur ook gekomen zijn, in 'twelk de «groote natie" wraak denkt te kannen nemen op den Duitschen adelaar En zou dan Oostenrijkals de kans niet kwaad scheen ook partij kiezen tegen Pruissen en dat ongetwijleld doen ais de Russische Czaar, om welke redenen dan ook, Pruissen niet bij sprong Familie-relatiën persoonlijke genegenheid en andere inclinatien zij beteekenen zoo weinig als de slim rekenende diplomatie den raad geelt: laat uwe vrienden in den steek, luister niet naar de stem van 't hart. 't Voordeel is: «niets te doen" en trouweloos te zijn is ver standig. De slotsom onzer beschouwingen is dat aan eene alliantie tusschen Italië en Duitschland wel te gelooven is en dat voor hendie daaraan nog twijtelen de hartelijke ontvangst van den kroonprins van Italië te Berlijn, dien twijfel wel zal kunnen wegnemen. Dc Turksche Groote Heer heeft zich met de kerk bemoeid en ook hij ondervonddat zij niet zonder bandschoenen is aanteraken. Thiers zelfs komt er aan te pas en de Oos- icnrijksche diplomatic bemoeit er zich meè. Iemand die hierop zeide dat Thiers wel bereid was om daarover woorden te verspillen maar niet, om op die woorden daden te doen volgen, zou wel geen ongelijk hebben. Niets is goedkooper dan raad geven ol afte keuren maar in noodals er hulp noodig is kan men met zijne vrienden wel in een schepel ronddansen zei een oud poeët cn de man sprak, in dit opzigt, niet dichterlijk. I)e Alabama-kwcstie die 't regt meende te hebben om Europa op allerlei wijze te foppen en te vervelen, schijnt nu vacantie te willen nemen cn wel voor zes maanden. Er is toch sprake lot het benoemen van eene Engelsch-Amcrikaansche Commissie diede kwestie op liaar gemak kan hek ïuvelen en dan uit den weg ruimen zooals te hopen is. Gelukkig dat Europa die nachtmerrie voor eerst kwijt is. Waar is Don Carlos Is Don Carlos wel in Spanje geweest Waai is Don Alfonso zijn broeder Die lust heeft tol vragen, en er niet op gesteld is, een goed antwoord te ontvangen, vindt daar toe in Spanje ruimschoots gelegen beid. Serrano, die de Carlislen uiei beloften het veld deed verlaten, heeft zich te Madrid genoeg zaam geregtvaardigd cn zit nu, tamelijk vast, alsook weltevreden in den President-Minister stoel. Hoe albs toegegann is, weet men zelfs in Spanje niet en men is nog druk bezig met zich over het«al weer een ander stuk" te verwonderen. Als daaraan een einde is gekomenzal er kans zijn dat wij heler ingelicht kunnen worden. Tot zoo lang, zeggen wij: Spanje links 1 Post scriptum: 't gerucht loopt dat Serrano de Carlislen heel diplomatiek heeft gefopt. Welnu het kostte althans geen bloed. I Te Madrid vertelde men dat Don Carlos uit Spanje gevlugt was on hic-r en daar aangehouden een pas toondewaarin hij als architect werd gesignaleerd. In troon-bouw heeft liii geen groote capaci teiten aan den dag gelegd. Allerlei. In zijne Mémoires (Tun journaliste verhaalt de Villcmessant de volgende anecdote betreffende Eugënc Sue, met de verzekering die uit deu mond des schrijvers van de Myslères de I'ans zeiven vernomen te hebben Sue een aartsliefhebber van copieuse diners had zich met een smaak- vorwant, den heer Romieu, voor vijf-en twintig jaren beroemd door zijne kwinkslagen, eens-de weelde van een buitengewoon fijn en overvloedig middagmaal veroorloofd. De vrienden hadden zóóveel genotendal zij bij het verlaten der restauratie een rijtuig moesten nemen. Romieu struikelde bij het instappen en bezeerde zich het been in erge mate aan de ijzeren trede. Toch kroop hijdoor den wijn bedwelmd en minder gevoelig op dat oogenblikin het rijtuig. Sue was nog even helder genoeg, om zich te herinneren dat hij van zijn leven chrirurgijn bij de marine geweest was; hij liet zich met zijn gewouden vriend naar zijn eigen woning rijdenden lijder daar op zijn bed leggen, verbond hem, en viel daarop, gelijk zijn patient, in diepen slaap. Toen hij den volgenden morgen ontwaakte en de dampen van den wijn uilgeweikt hadden, was zijn eerste zorg naar den lijder en het gekwetste been te zien. Het verband bleek voortrefïelijk gelegd te zijn; het was geen duimbreed verschoven, en hij was reeds verrukt over zijne verwonderlijke handigheid en bekwaamheid, en dat nog wel terwijl htj zoo diep in het glas gekeken had. Er wa's dan toch maar. in alles, één Sue 1 Doch.,., zijn vreugd en tevredenheid over zich zelf was van korten duur, daar hij bijna op hetzelfde oogenblik tot de beschamende over tuiging kwam, dat hij het veiband om het verkeerde been gelegd had. Beriglen van Java melden o. a. het volgende: «De verwoesting, door de uitbarsting der Merapi aangerigt, is nog niet volkomen te constateeren. Vreeselijk zijn de gevolgen, die men heeft kunnen overzienprachtige koffie tuinen vrucht van onverpoosde» arbeid, wils kracht en opoffering gedurende lange jaren, zijn eenklaps vernietigd geworden. Alle te veld slaande gewassen, zooals djajong, kelela, uier kadjang, zijn vernield. Duizende Javanen zijn gevlugt. Zij vcrlorén alles wat zij hadden. De dessa's zijn onbewoonbaar daar de meeste huizen ingestort zijn. De huurlanden Soeka- boemiParas, Gegermoyo, Tampir en anderen zijn ten decle verwoest of hebben belangrijke schade bekomen, De koffijoogst is grootendeels verloren wat er van teregt komt, is hoogstens een slecht product. £r zijn menschenlevcns te betreurenmaar ook edele daden van trouw en zelfopoffering toe te juichen. De laatste berigten uit de residentie Kadoe luiden «Bij den Merapi worden voortdurend eene menigte lijken gevonden. Aan den naar Solo gelegen kant zijn, naar men beweert, twee honderd inlanders omgekomen. «Verleden Maandagochtend is op het plein vóór hel paleis van justitie aan den veroordeelde Varkevisser de doodstraf voltrokken," In den avond van Zondag den 26stcn Mei 11. is te elfder ure in de Engclsche stad Wol verhampton een spoorwegongeluk verhoed, dat aan hoos opzet ol moedwilligheid zou te wijlen geweest zijn. Aan dc noordzijde van hel station van den Great-Western-spoorweg aldaar moeten eenigc personen de wissels verzet en eenige met hooi geladen spoorwagens, met groote inspanning, eene helling opgeduwd en ze ver volgens vrijgelaten hebben De wagens zijn met geweldige vaart naar beneden gesneldzij heb ben op hunnen weg telegraafpalen omvergehaald cn andere schade toegebragt, m.tar zijn, voordat zij met een trein in botsing kwamen gelukkig gestuit door een grooten hoop leder, die toe vallig op hun spoor gelegd was. De Courier de San Franscisco deelt bijzonder heden mede van een vootbeeldcloozen ramp iu Californic, tengevolge eencr aardbeving, die den 2Gsicu .Maart liet Stadje Lone Pine totaal verwoest heeft. Tegen twee uur 's morgens wer den dc inwoners van Lone Pine uit hun slaap gewekt door een sterken knal, die bijna onmid dellijk gevolgd werd door een vcrschrikclijke schudding van den grond, in een rigting vau het zuiden naar het noorden. In een oogenblik lag het gchcelc stadje in puin; geen enkel huis bleef overeind. Een zeker kolonel Whipple, die zich toen op de eerste verdieping van zijn huis bevond, verhaalt dat hij nog juist den tijd had uit het bed te springen en den corridor te bereikentoen het huis ineenstortte en hij onder de puinhoopen bedolven werd. Hoewel met wonden bedektslaagde hij er inom er zich onder uit te werken. Het looneeldat zich nu voor hem opdeed gaat alle beschrijving te boven. Van alle zijden hoorde men slechts kreten en gekerm. Bijna alle inwoners lagen onder de puinhoopen hunner huizen begraven en het geroep om hulp, het klagend geschrei der gewonden, de kreten van hen, die ont snapt waren en thans bloedverwanten of vrienden zochten, dat alles gaf een tooneel vol wanhoop. De eerste schok werd weldra door drie anderen gevolgd. Hierop volgde eenige lijd rust, toen de schokken zich begonnen te herhalen. Tot aan hel aanbreken van den dag lieten zich ongeveer 300 schokken gevoelen, zoodat de grond als het ware drie uren lang in voortdurende beweging was. In eene vlakte opcode zich een spleet, die zich over een lengte van 35 mijlen uitstrekte met een afwisselende breedte van 3 duim tot 40 voetstukken van rotsen stortten naar beneden in 't korter is geen enkele plaatswaar men de sporen der ver schrikkelijke beweging niet bespeuren kan. Cer- ro Gordo is aanzienlijk beschadigd; er zijn een aantal huizen gescheurd, sommigen omverge- geworpenmaar geen der bewoners heeft ge vaarlijke wonden bekomen. Swansea is geheel verwoest, huizen en stallen vormen slechts een verwarden puinhoop. Algemeen houdt men het er .voordat Lone Pine hel middenpunt der beweging is geweest. Iedere schok werd voorafgegaan door een ontploffing die uit het binnenste der aarde scheen te komen. Men tekent, dat zich in 58 uren meer dan 600 schokken hebben doen gevoelen. Te Lone Pine en omstreken heerscht de grootste ellende, daar de meeste inwoners alles verloren hebben, wat zij bezaten. In onderscheiden streken van ons vaderland heerscht thans de longblaar epidemisch onder het rundvee. Niet ondienstig kan het dus wezen van een geneesmiddel te gewagen hetwelk in een oud werk, getiteld: «Godsgeregten vervaar digd door ds. A. Tiele voorkomt. Gemeld mid del werd in de 17de eeuw met het beste gevolg voor tongziek vee aangewend. De schrijver zegt: «Men stiet knoflook-bollen met peper fijn, en vermengde die met wijnazijn, en wreef daarmede de doorvlijmde en afgeschrapte (de blaren op de 'ongen der beesten werden doorvlijmd en afge schrapt) tongen der beesten, zonder haar spoedig diinken te geven, en na dit een en andermaal en ten derdemaal gedaan te hebben wierden zij hersteld, gelijk wij door eigeu bevinding dit heb ben gezien." Dr. J. A. Vuisling, te Rijpweteringmeidtin de Tijd o. a. het volgende «Ik heb voor eenige jaren bij het heerschen dezer ziekte, enkelen veehouders een middel aan geraden dat uitstekend beviel. De ziekte duurt bij het gebruik van dat middel kort en het klauwzeer blijft weg. Nu ik weder door een veehouder om het voorschrift gevraagd bendaar het hem vroeger .e diensten gedaan had, acht ik het nuttig het algemeen bekend te maken. Het is de chloorznre kali (chloi us kalicus30 grammen van dit geneesmiddel, in een flesch water, worde bij het ontstaan der ziekte 2- en bij hooge graad der ziekte 3-maal daags het rund ingegeven. De chloorzure kali lost zich gemakkelijk op in een weinig kokend water. De drank moet echter koud worden ingegeven. De lastige en pijnlijke zweerende spenen worden spoedig genezen met een mengsel van een deel loodazijn en drie deelen glyzerine. Blijkens de gisteren ontvangen dagbladen uit de Vereenigde Staten, waren de kansen op eene verkiezing van de in de conventie van Cincinnati gestelde candidaten (Greeley en Brown) zeer verminderd. De eigenlijke libcraal-republiekeinen, vóór alles voorstanders van het vrijhandelsstelsel, zijn ontevreden dat de conventie een bekenden en hevigen protectionist candidaat hee't gesteld voor het presidentschap, terwijl men hunnen woordvoerder en leiderGralz Brownslechts als candidaat voor het vice-presidentschap heeft verkozen. De Duitschers aan de andere zijde, over wier stemmen de senator Schurz, voorzitter der conventie, meende geheel te kunnen be schikken, zijn mede den car. 'idatcn der conventie afgevallen. Op eene bijeenkomst van redacteuren van Duitsche dagbladen in de westelijke en middenstaten is besloten die candidaten niet te ondersteunen. In verhand hiermede wordt in de atnerikannsche dagbladen dan ook rr-Iegcdccld, hetgeen de telegraaf reeds berigt heen, dat de

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2