Y r ij d a g 5 Julij 1872. JY2 2000. unsroni Zomerdienst aangevangen I Janij 1872. Nkdf.rlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05, 11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. count Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8} na aank. der laatste trein. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal fl.franco per post 1.15 l'rij» der Advcrtenliën van I tot G regels 60 Cts elke regel meerder 10 Ctslegale, ofiiciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. A fx. nummeri 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4. van Cteeffte Amersfoort Bureau AmersfoorUohe Courant. Ungestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbmarkl, en bij alle Boekhandelareo en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertenlieburaeu van Nijgh en v»s oitiuWijnstraat, Rotterdam. K e ii ii i 8 g e v i 11 g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op liunne openbare kennisgeving van den 18 Juni 11., waarbij den ingezetenen in overweging wordt gegeven ommet hel oog op den nadeeiigen invloed, welken bet gebruik van melk, afkomstig van aan tongblaar lijdende koeien op de gezondheid uitoefentde molk te koken Gezien de missieve van de openbare gezond heids-commissie alhier dd. 24 Juni 1872, in verband met het rapport van den gemeente veearts d. d, 19 Juni bevorens Hebben bet noodig geoordeeld de ingezetenen te herinneren aan de bepaling van art. 251 van het algemeen politie-reglemenl dezer gemeente, luidende als volgt «Geene bedorven, vervalscbteof voor de «gezondheid schadelijke eetwaren of dranken «mogen ter koop gesteld aangeboden of ver- «kochl worden." Voorts dat de overtreding van dit artikel wordt gestraft met eene geldboete van 5 tot f 25, met of zonder gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen. Amersfoortden 4. Juli 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Spaarban k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAGS JULI e. k. ten Raadliuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 8 J U LI aanstaande's na middags van halflwee tot half drie. zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren D. E. Herschel, W. A. Croockewit, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoortgedurende de 1« helft der maand Junij 1872. PLAATS VAN Namen der geadresseerden. bestemming. 1. W. M. van Schaaik. te Amsterdam. 2. J. Busselman 3 Mcj. OfersLunteren. 4. F. W. F. de Wit Maaslricht. 5. Wed. L Quartel (niet vermeld.) Van de Hulpkantoren Baarn 6. H. de HaasAmsterdam. Barneveld. 7. E. J. van Winkop Hoevelaken. Garderen. 6. A. van der Sluis Amsterdam, Laren. 9. R. 11 Wivrink (2 Stuks) 10. Gez. de Graaf Amsterdam. Leusden. 11. G. Janzen Regthebbenden vervoegen zich aan bet post kantoor. Polilioko Kovue. De Engelscbe pers is er zeer verheugd over dal de N. Amcrikaansche berg een muisje heeft gebaard, 'en die blijdschap is te grooter, omdat zij eerst wel wat bang was. Nu schrijft zij die miniatuur-bevalling toe aan de wijsheid der Engelscbe diplomatie en aan 't gezond verstand van bet Geneefsch scheids- gerigt. Die snoeving kan breeder Jonathan nog wel netelig maken en uieuwe baken en oogen scheppen. Hoe nederiger de overwinnaar iszooveel te grooter zal bij zijn in de schatting van on- partijdigen. Zorilla wil nieuwe Cortes hebben. Ook (voor hem) betere dat is albans zijne bedoeling. De stembus en vooral de Spaanscbe is echter een zeer wispelturig ding. Verder wil Zorilla le. regtspraak door gezworenen en 2e eene nieuwe organisatie van leger en vloot, met onmiddellijke afschaffing der conscriptie. Aan de kerkelijke onverdraagzaamheid wil hij geen duim breed gronds afstaan. Een iegelijk zal genieten de volkomenste vrij heid van godsdienstoefening. Niemand heelt bet regt zijne godsdienstleer aan anderen optedringen of de uitoefening van die van anderen ccnigzins te belemmeren. 'l Ministerie zal de openbare orde handha ven 't eigendom beschermen de schuld erkennen de rente betalen en zuinig wezen. Dat is een goed zelfs een cordaat program ma maar bet woord levend te maken daar komt bet op aan Een der laatste nommers van de Revue des deux Mondes bevat een artikel waarin de verhou ding wordt besproken van Holland tegenover bet nieuwe Duitsche Rijk. De schrijver wijster op dat het werkelijk gevaai biedt voor Holland, maar tevens op den vasten wil der Hollanders om zich niet te laten annexeeren. Nohi ne vou- lons pas élre annexés, zegt de Hollander tot den Duitscher die hem poogt te bewijzen dat het er eenmaal toe komen moet, dat Nederland zich bij Duitschland aansluit. De schr-, die bij dit gesprek tegenwoordig was vindt daarin de kracht voor Holland's onafhankelijkheiden wil dat Nederlandeenmaal aangevallen zich liever tot den laatsten man verdedige, dan ziel» schandelijk overgeve. «'t Is waar, zegt bij, dat tegenover de massa gewapende mannen, waarmee Duitschland Holland zou kunnen overslroomcn, Nederland slechts ten betrekkelijk klein leger kan stellen. Het zou mocijelijk zijn een leger van 150 000 strijders slechts op de been ie brengen. Men kan er zelfs bijvoegen datzoo de oorlog lang moet duren Nederland zonder hulp van de andere Mogendheden ontegenzegge lijk zou bezwijken Een oorlog van 80 jaar, zooals die welke bet tegen Spanje voerde, zou niet meer mogelijk zijn doch. men moet bier de hnr.lnekkigheid in aanmerking nemen, waar mede liet volk zich zou verdedigen. De enkele stemmen die zich zouden verhellen om een schandelijke onderwerping aan te raden, zouden in algemeene afkeuring wegsterven. Zeer ver schillende gevoelens worden over Neerlands Koning Willem III geuil; doch allen stemmen daar in ov< reen dat hij een flink soldaat is, met een innig bewustzijn van betgeen hij in een dergelijk geval zou verschuldigd zijn aan den roemrijken naam van zijn geslacht. Persoonlijk dapper, zou bij liever aan liet hoofd van zijn leger den dood zoeken dan aan den leiband loopen van een Duitscben Keizer, wie het dan ook zij. ifet beroep dat hij op het volk doen zou in naam van het in gevaar verkeerende \aderland zou de massa electrisecren die hem niets, noch men- schen noch geld zou weigeren. In de tweede plaats, hebben bekwame militairen o. a. Napoleon I, altijd een hoog denkbeeld gehad van bet weerstand-vermogen dat Holland, vast besloten om zich te verdedigen, in slaat is zijn aanvallers tegen te stellen. Het Land ligt vlak-, doch is zoodanig van rivieren kanalen en grachten door sneden dat groote manoevres op het grootste van bet grondgebied bijna niet mogelijk zijn. De artillerie kan bijv. niet anders vervoerd worden dan langs de straatwegen die de onafzienbare Nederlandscbe vlakten doorsnijden. Overal zoude zij in den sponsaebtigen grond wegzinken die voortdurend opgehoogd moet wordenopdat zij niet verzakke." In 't derde deel van het verslag van 't gerechte lijk onderzoek over 18 Maart bevindt, zich o. a. een document over de regeling der strijdkrachten der commune. De rol der vrouwen en kinderen is merkwaardig met bet oog op de geschiedenis der beschaving. 681 kinderen van en beneden 16 jaar zijn beschuldigd van deelgenomen le hebben aan hel oproer te Parijs. Hieronder bevonden er zich: 235 van 16, 226 vau 15, 103 van 14, 47 van 13, 21 van 10, 11 van 13, 4 van 9,1 van 8 en 1 van 7 jaren. Voor bet 4e krijgsgerecht stonden 1851 vrouwen; bieronder bevonden zich 1032 Fran- sche, 5 Duitsche, 2 Italiaauscbe, 6 Belgische, 1 Spaansche, 1 Zwilsersche, en 4 Poolsche vrou wen, 211 er van waren gehuwd en leefden met hunne mannen, 117 waren gehuwd doch leefden in ongeoorloolde gemeenschap, en 246 meisjes waren aan bet toezicht der politie onderworpen, 7 weduwen woonden alleen, 76 in ongeoorloofde gemeenschap. Hare beroepen waren1 eigenares van huizen, 4 concierges; 4 onderwijzeressen, 3 vroedvrouw en, 10 hotel houdsters, 5 koffiehuis houdsters, 18 tapsters, 11 koopvrouwen, 46 mo- dislen, 3 winkeldochters, 37 corsetmaaksters 44 broekmaakslcrs, 38 vestenmaaksters, 78 dag- loonsters, 26 passementwerksters, 22 bloemen- maakslers, 31 laarzensliksters, 28 handschoenen- maaksters, 4 costumemaaksters, II cartonwerk- siers, 49 matrasmaaksters, 57 wasclivrouwen, 39 linnennaaislers, 45 strijksters, 5 krantenverkoop sters, 56 oppasters, 16 ziekenverpleegsters, 85 dienstmeiden en 246 zonder beroep. TWEEDE KAMER. Toekenning van Pensioen aan de beide dochters van wijlen den minister van binnenlandsche zaken Mr. J. R. Thorbecke. I. Mijne heeren I Wij bieden u hiernevens ter overweging aan een ontwerp van wel tot toekenning vau een pensioert aan de heide dochters van wijlen den minister van binnenlandsche zakenMr. J. R. Thorbecke. De toelichtende memorie, die bet wetsontwerp vergezelt, bevat de gronden waarop bet rust.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1