Te Huur artikelen van den handel van Nederland en van zijne koloniën. Hierbij acht de hoofd-commissie het noodig op te merkendat het inzenden van voorwerpen van geringe waardedie door deugdelijkheid en prijs uitmunten en van alge meen gebruik zijnzeer wenschelijk is. I ii g z o ii tl e 11 Do Minister-crisis. Nog altijd de Minister-crisis. Nog altijd de telegrafische dépêchesal klaar bijna klaar nog in 't geheel niet klaar alles steeds in 't onzekere." Zeker is hel dal de Heer Mr. G. de Vries kabinets-formeerder is en dat hij het is tot genoegen van het Nederlandsche Volk. De Heer de Vries is bekwaam en nog een man in blanco Van de Minister-tafel uit de parlementaire raadzaal heelt hij smetje, noch vlekje meègc- nomen en dat zegt veel. Ook het antecedenten-spook komt hem niet dreigend te gemoetnoch sluipt zijn hielen na. Onder de aspirant-ministers, welke de Heer de Vries op zijn lijstje plaatste, of liever die men hem daarop liet schrijven, treffen wij aan: 1°. de Heer Fraosen van de Putte expresselijk uit de badplaats geroepen teneinde hem over het aannemen der porte-feuille van koloniën te raadplegen. Hij is een zeer bekwaam koloniaal en tevens een parlementair mandie in de Tweede Kamer goeden naam heeft. De. vraag is echter of zijn koloniaal programma op dit oogenblik kan worden aangenomen. 1°. de Heer Mirandolle geestverwant van van de Putte is een goed redenaar. 3*. de Heer Weitzel wien het gerucht groote talenten toeschrijft en die niet alleen weet wat hij wil, maar met dien wiluit neven- consideratiën niet zal transigeren. 4°. de Heer Stieltjes een krijgskundige specalileitvan wien men weet wat men aan hem heelt en die zich ook niet op de parlemen taire baren her- en derwaarts zou laten slingeren. 5°. de heer Geertsema die als oud-Minister gemakkelijk zijne dagen kan teilen en gedurende zijn kort bestuur niets bedorven heeft. Een man van zakendie durft handelen en zich vele vrienden maakte. Hij heeft hart voor openbare werken en durft wel geld te vragenals dat geld rente geeft voor het volk. 6". de heer Tel legen hoogleeraar te Gro ningen hooggeacht in de collegie-zaalja de vriend der studerenden en wiens adviezen in den gemeenteraad en in de Provinciale Staten op hoogen prijs worden gesteld Bij een helder hoofd, een eenvoudig hart voegendeleeft hij geheel en al ons politiek leven mede zonder aan de pligten van zijn gewiglig ambt in 't minst te kort te doen. Onder de tegenwoordige ministers laat men de portefeuilles van marine en die van builen- landsche zaken aan de Heeren Brokx en Gericke behouden en de volksmeening leekent daartegen geen protest aan. De heer de Vries zoo verzekert men eindelijk zou zich zeiven de porte-feuille van justitie toedenken. Zoo is op dit oogenblik de toestand van de Minislerieële crisis Zal zij, met evengenoemde mannen, een einde nemen t Wie weet het Hoe dikwijls toch is het gebeurddat aan eene combinatie slechts de laatste hand moest worden gelegdom haar volkomen beslag te doen erlangen en dal zij toch onverwachts uiteenviel I Dat de heer de Vries de gewigtige zaak ernstig aanvatte daarvoor is zijn karakter borg en dat ijdelheid of eerzucht bij zijn raad en werk niet voorzit, is de overtuiging van ieder, die hem kent. Hij heeft niet geïntrigeerd om geroepen te worden en dat pleit voor hem. AMERSFOORT 4 Julij 1872. Als met pauken, trompetten, bazuin en turksche trom wordt door eenige deftige en ook cenige hoog-dariele corypheën der liberale pers de vorming, of het welgelukken der vorming van een liberaal ministerie den volke verkondigd. Ja zelfs een compleet stel van liberale, ge- illustreerde ministers wordt reeds met fanfares en fanfaronnades begioet. Een conciliate ministeriebestaande uil be kwame, geschikte en gematigde liberalen en conservatieven werd en wordt steeds door ons tot heil van 't Vaderland gewenscht. Treedt er evenwel een liberaal ministerie op, zoo zullen wc het evenmin bestoken, als triomfantelijk bcwicrookcn. We zullen het welwillend, in vrede en in liefde, begroeten, al zouden we het, als hierboven gepointeerd, anders willen. Eerst moet liet aan 'iwcrk zijn, en al naar zijn werkvolgens onze bcschcidene nieening zich kenmerkt, zullen we het loven of laken. Naar 't symbool van nu wijlen den groolen leider der liberale partij Thorbecke zullen wij wachten op zijn daden De examens van de leerlingen der Hoogere Burgerschool te Amersloorl hebben plaats des morgens van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren Maandag 8 Dmgsdig 9 en Woens dag 10 Julij e. k. De examens zijn openbaar. Den 2 Julij werd te Amersfoort een geheel eigenaardig feest gevierd. Het Bestuur van de hier bestaande Afdecling van het Schoolverbond had namelijk besloten in plaats van de gewone driemaaudciijkschc prijs- uitdecling voor getrouw schoolbezoek den kinderen die gercgligd waren lot hel ontvangen van cenig blijk van goedkeuring voor onafge broken schoolgaan, ditmaal eenig leest te bereiden, en daarbij in zoo milden zin te werk te gaan, dat niet alleen zij, die op 1 Mei (den gewonen tijd der prijsuitdeeling) het vereischte getal maandkaarten hadden ontvangen, aan het feest zouden deelnemen maar ook die allen welke sedert dien tijd in het bezit van een genoegzaam getal maandkaarten waren gekomen. Een getal van 280 leerlingenzoo meisjes als jongensvan de stads Armenschool en die der Hervormde Diaconie kwamen daartoe op laatstleden Dingsdag namiddagonder geleide van hunne onderwijzers in den tuin van A. Maters builen de Slijkbarrière te zamen cn werden daar door het Bestuur der Afdeeling op kersen en krentenbrood onthaald. Hartverheffend was in waarheid de aanblik van die schare kleinen allen netjes uitgedost en met de vreugde op het gelaat, en een goed en indrukwekkend woord was het voorzeker dal hun bij den aanvang van het feest door het Bestuurslidden Heer D. P. M. Graswinckel namens de aanwezige Leden des Bestuurs werd toegesproken. Daardoor gelijk door het aanheffen van alles zins gepaste liederen reeds feestelijk gestemd rees de blijdschap van het kleine volkje ten top, toen het de bij de jeugd zoo geliefde vrucht zoo ruimschoots voor zich uitgestort zag, en juichend en jubelend betuigde het zijn dank voor de vreugde, die het zich bereid zag. In de meest opgewekte stemming, bij vrolijk spel en lustig gezang werd er feest gevierd, en niet genoeg kan de orde en betamelijkheid worden geroemd welke, dank zij ook de krach tige medewerking van heeren hoofd- en hulp onderwijzers, van het begin to: het einde het feest hebben gekenmerkt. Geen oogenblik werd de vreugde gestoofd en steeds heerschle ouder die 280 kleinen de meest gewenschle eensge zindheid. Hoogst voldaan verlieten de feestelingen om streeks halfnegen den tuin, die door de goede zorgen van Maters uitnemend voor het feest was ingerigten ontvingen bij hun vertrek nog elk een krentenbroodje, dat mede niet onwel kom was. Het Bestuur kan deze eerste proeve als uil- muntend geslaagd beschouwen en zal daarin, naar wij vertrouwenkrachtig gesteund door wie van het hooge belang van het geregeld onderwijs voor de jeugd zijn doordrongen een spoorslag vinden om op den ingeslagen weg voorttegaan en tot zegen voor de jeugd pogingen aantewenden om het getrouw schoolbezoek bc- vordelijk te zijn. Naar wij vernemen heeft de Directie der Neder landsche Bank, ook de discontanten bij hel hier ter slede gevestigde correspondentschap 1ste klasse, in de gelegenheid gesteld, om voortaan over het bedrag hunner disconlo-quitantie, door tusschenkomst van een derde, te Amsterdam bij de Hoofdbank te kunnen beschikken. Men zal voor iederen disconlo-post niet meer dan één per soon kunnen aanwijzen, maar het staat vrij om over de volle soin of slechts over een gedeelte daarvan door tusschenkomst vau een derde te beschikken. Bijzondere quilantiün van een bepaald formu lier zijn daarvoor te bezigen. De zomervergadering dor Prov. Staten van Lllreehl is Dingsdag j|. met een rede van den Heer commissaris des Kotiings geopend In dezo zitting is o a. ingekomen Het verslag van den toestand der provincie in 1871, ditmaal een zeer uitvoerig stuk. Naar de resultaten der 5e volkstelling op 31 Dec. 1869 was de bevolking der provincie in 10 jaren vermeerderd met 14036 zielen. Zij bedroeg nl. op 31 Dec. 1859, 78420 m. en 81086 vr.zamen 160106; op 31 Dec. 1869, 85207 m. en 88935 vr, zamen 174142. Op 31 Dcc. 1871 bedroeg de bevolking in de provincie 85854 m. cn 89183 vr., zamen 175037 tegen 85632 m. cn 89147 vr. zamen 174779 op 31 Dcc. 1870. De uitgaven voor het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, bedroegen in 1870 f42259,77*, en waren voor 1871 toe gestaan tot een bedrag van f 42970en voor 1872 tot een bedrag van 43985. Dc enkel provinciale inkomsten en uilgaven bedroegen in 1870 /'89,769.03 en f 63.243.77», cn waren voor 1871 begroot op 93,171,98' en voor 1872 op 82,097,14, beiden inkomsten cn uitgaven. Volgens bel verslagbetreflende de medische policie, beeft de sterfte in 1871 bijna die in 1866, toen de cholera veh^nfTcrs velde, geëven aard. 1992 personen w^rii door de pokken weggerukt. la het meerendeel der gemeenten bleef dc toestand van dc armere klassen onveranderd. Omtrent de werking der armenwet is nog geen bepaald oordeel te vellen. In de meeste gemeenten oefenen de daarin gebrachte wijzi gingen, ntrar de opgaven der gemeente-besturen, een gunstige» invloed uit; er deed zich eëh merkbaar verschil gevoelenzoowel wat be delt de medewerking van dc werkelijke liefda digheid, als ten opzigle der gemeentc-finantiën. Omtrent landbouwnijvcrh"id handel en scheepvaart woiden velerlei mededeelingen ge daan. De algemecne in voeling van de Nederland sche lengtemaat laat nog te veel le wenscben over; bij het gebruik der gewigten bestaat hei bezwaar minder. De Elberfelder burgers hebben hel voorne men om geen vleesch te eten vóór het te be komen is lol billijken prijs. Dat is een droevige maatregel voor de Elber felder slagtcrs. Dal het vooroordeel tegen negers in Amerika nog lang niet uitgestorven is, blijkt uit eene gruwelijke misdaad te Montgomery (Staat Ala bama) gepleegd. Een kleurling had een blanke vrouw getrouwd en woonde met haar in de nabijheid der stad. De blanken in de buurt dreigden hel paar met gewelddadige tusschen komst zoo ze niet verkozen le scheiden'tgeen beiden ecbler standvastig weigerden. In 't bolle van den nacht werd bun buis door een bende mannen omsingeld, die de deur insloegen en den ongelukkigen neger wreedaardig om 'l leven braglen. Hun grootste woede keerde zich echter legen de vrouw. Haar bonden ze vast op haar ledikant, drenkten haar klcederen cn het bed met terpentijn, staken liet buisje in brand en verwijderden zich. De gemeentelijke overheid van Montgomery heeft geweigerd dc booswichten in hechtenis te doen nemen, zoodat de Marshal" der Verecnigde Staten in Alabama (zooveel als onze ambtenaar vau 't O. M.) zich met de zaak bemoeijen moest. De Deventer Vredebond, op hel papier 120 leden tellende, hield dezer dagen eene algemecne vergadering. 't Bestuur was alleen present. Kennisuevio^. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen In specteur vati 's rijks directe belastingen in Noord- Holland en Utrecht executoor verklaard kohier N*. 2 van de personeele belasting over het dienstjaar 18"/,, (wijken E en F) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet le voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 4. Juli 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. ADVERTENTIE N op een der drukste standen te Amersfoort, EEN WINKELHUIS, geschikt voor allo affairesook voorzien van ruime Zolders en alle verdere gemakken mede tuin met vrij* uitgang. Te beviagcn bij Ph. SCHMITTMANN.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3