Antuinc van Orleansheb eerbied voor ons vaderland, en meen niet dit liet edelmoedige spaansche bloed nog stroomen zal voor de zaak van een vreemdeling I Najager van avonturen vergeet niet dat Spanje, die krachtige en roemrijke natie nooit aan zijn hoold den moordenaar van een spaanschen prins zal dulden Doemt het doorboord en bloedend hoofd mijns vaders niet voor hem op in zijne droo- men? Verwijl zyn geweteu, hem siju misdaad niet f llust in vrede, edele, hooggeachte vader, uw zoon zal uwen butsten wcnsch vervullen I Koning van Spanje is la ij niet geweest, de broedermoordenaarnooit zal hij regent zijn! Nooit zal iiij een vreemdeling, die zijne handen uiet het bloed van een Spanjaard bezoedeld heeftregent worden I «Mijnheer de hertog, gij hebt mijnen vader gedood, «aar gij hebt nooit den Spanjaarden de gedachtenis van dien edelen martelaar doen vergelen en gjj cult dit nooit kunnen. Zijn naaiu ieofl nog in Unn geheugen, even als mijn vader in mij herleelten ik zal volgens zijnen laalsten wilde waardige zoon zijn van don Enrio van Bourbon. «Oc gevoelens mijns vaders waren die van een eerlijk en moedig man met andere woorden, de gevoelens van een goed en opregt Spanjaard; zijne grondbeginselen zullen de mijnen zijn, zij zullen mijne gedragslijn regelen. «Ik ben slechts negentien jaren oud maar maar ik ben er op gesteld u de diepe verachting te doen kennen, welke uw persoon mij inboe- tot dat de ure zal aangebroken zijnwaarop ik u dit op «ene andere wijze zal kuunen ver klaren. Ik hoop dat dit spoedig moge gebeuren. «Frams Maria vah Bourbor, ■«tweede zoon van den infant don Eurico.* Beknopt verslag van de wijze waarop te Dillenburg de eerste steen ge legd is van den Willemstoren «41 29 Junij 1872. Bij de aankomst van den feesttreindie een vijftigtal Nederlandeiswaaronder ook ecnige dames, aanvoerde, werd de stortregen vergelen door de hoogst vriendelijke ontvangst die allen ten deel vieL Den volgenden ochtend werden alten ten 6 ure gewekt door klokkengelui en saluutschoten. Ten half 9 ure verzamelden zich de feeslgenootcn in de kerkwaar door den oudsten leeraar der plaat.clijke gemeente een gebed tot wijding van den dag werd uitgesproken. Ten halt 10 ure begon de feestelijke optogt zich van bet stadhuis af in beweging te stellen, vooraan de vaandels en banieren met schoone militaire muziek. De stoet bestond voorts uil «Je leerlingen der verschillende scholende mijnwerkers enz. Daarna de aanwezige leden der uitvoerende commissie, onderscheidene sub- commissien en verdere nedeilandsche feestge- «ooten allen met oranje versierd waarna een groote schare van belangstellenden. De regen, langzaam verminderende, belette niet dat de optogt door de met groen en met vlaggen versierde stal in zeer opgewekte en aangename stemming werd gehouden. Het ging bergopwaarts eerst naar de Wilhelmslinde; onder dezen vermaarden boom speelde bet muziek corps het Wilhelmuslied, allen zongen mede in plegtigen omgang. De togt naar de slotruïne werd voortgezet. Aldaar aangekomen bad de regen opgehouden en brak Oranjes zon als naar gewoonte doortoen de voorzitter van bet nederlandsche comité van uitvoering, op verzoek der dillenburger commissie, de eigenlijke plegtig- beid door een kort gebed opende. Allen stonden nu in gewijde stemming om -den bardsteen, waariu de documenten zouden worden nedergelegd. H. K- prinses Marianne der Nedeilanden, die van den beginne at Hf)r. belangstelling in deze zaak in groote mate had beloond stond in het midden der vergaderden. Achtereenvol gens werden dc stichtingsoorkonden voorgelezen en gedurende den tijd dat dc bussen waarin dezelve worden bewaard, werden diglgesoldcerd, sprak de vooiziller van hel oedcrlar.d&che comité zoet voor allen verstaanbare stem in de hoog duilsche taal een korte feestrede uitwaarin ■hij vooral lucht gaf aan dc gevoelens die het uederlandsche hart op deze plek en in dit ^ogenblik bezielden, en die algemeen warmen weerklank vonden. Hierna werd desteen door prinses Maiiannc gesloten en door HD. en door anderen met de gebruikelijke pjeglige hamerslagen bevestigd hierop volgde bel tingen met groot anlbou- siasmus van het Wilhelmus van tfassouwen en van het eerste en het vijlde couplet van het Wun Seèrlandsch bloed. Men keerde van de hoogte naar de stad terug ca verzamelde zich in de keurig versierde rijbaan alwaar de voor zitter der dillenburger commissieprof. Spiess, .ccn degelijke en sierlijke rede hield lot waardering van prins Willem van Oranje tie Zwijger. Vooraf en na deze rede werden door een mannenkoor driestemmig het Wilhelmus eu andere gepaste liederen gezongen. Aan den Jeestdisch werden warme en goed geuite feestdronken uilgebragtdie zich allen door een waardigen toon kenmerkten. De feest dronken op den keizer van Duitschlandop den koning der Nederlanden, op prins Frederik der Nederlandenop prins vou Wied en op den hertog Adolf van Nassau werden onmid dellijk door de telegraaf overgeseind en ook op de hartelijkste wijze beantwoord. Na den maaltijd begal men zich in opgewekte en vrolijke stemming naar den Neuhoffschen tuin of in de heerlijke omstreken van Dillenburg door bosscben en bergen begeleid door de ingezetenendie ge durende den geheelen feestdag de voorkomend heid zelve waren en alles in het werk stelden om het bunnen nederlandschen gasten aange naam te maken. Ten 8 ure werd hel feesthal geopend in de fraaije zaal van bel hölel de Stad Frankfurt, waai aan velen deel namen, terwijl anderen in de benedenzaal den dag eindigden met warme feestdronken cn vrolijk gesprek. Dit merkwaardig leest werd derhalve in alle opzigten naar wensch volbragt. Politieke Revue. Thiers verklaarde «ik verdedig de Republiek en voor het wereldlijk gezag van den Paus kan ik niets doen 't Antwoord van eene zeer xnagtige partij was «weg met den President 1" Thiers zeide «ik heb Italië niet tot zulk een magligen Staal gemaaktmaar nu hel eenmaal zoo isbehooren wij hem te eerbiedigen als wij vrede willen behouden." 't Antwoord dier zeer ondernemende partij was: «dal hem den Presidents hamer worde ontnomen 1" De brief of het manifest van Pius IX aan kardinaal Antonelli is in Frankrijk met uitste kend genoegen gelezenen zoowel zij die door een kerkelijkcn als die door een politieken bril lezen zijn er hoogelijk mèe ingenomen. En van waar die eenstemmigheid Door de hoop dat men Bismarck latende tui melen tevens Fiankrijk wraak zal verschaffen op Duitschland. Tol dat doel vereenigen zich alle partijen, al is het slechts tijdelijk. Verschil van geloof, van staalkundig inzigtvan familie-veeienalles wordt op zij gezetde wraak te bekoelendie in Frankrijk in elks hart leeft. Zoo schrijft men uit Parijs. Is dit ook overdreven Wij welen het nietmaar dat men keizer Wilhelm's troon eerst wil ondermijnen ten einde dien, als Frankrijk weder gereed is ten strijdeomver te stooten wie zou gelooven dal men het niel wilde Maar von Bismaick weet dat men in hinderlaag ligt en heeft oogen en ooren ter dege open hij weet dat Frankrijk Sedan nimmer vergeet en dal de val van Parijs eene wonde sloeg, die bloedende blijft hij voorziet allianliën en berekentde krachten die tegen hel Duitsche keizerrijk in 'tveld kunnen gebragt worden. Dat alles weet bij en ook hij zal gereed zijn ten dage des slrijds. Laat ons hopen dal de hemel in Europa die wij zoo somber schilderen, allengs opklare uat men bet kanon hel laatste woord niet toezegge De synode der protestanten heeft aan het congres dat de verbetering van het gevangnis- wezen ten doel heeft en op het oogenblik te Londen wordt gehouden, een brief van sympathie gezonden. Er schijnen te Parijs nog Orsini-bommen te worden gemaakt en verborgen. Woensdag nacht ten 1 ure is achter de puinhoopen van het stadhuis zulk een projectiel op een patrouille van politie-agenten (gardiens de la puix) gewor pen. Met donderenden knal is het uiteengespat. De bewoners uil de buurtdie meenden dat de geheele wijk in de lucht vloog, kwamen in naciitcostuum en razend van angst op straat vliegen. Gelukkig is niemand gewond. De politie heelt nog niet knnncn ontdekken, wie de bom geworpen heeft en uit welk huis zij is gekomen. Diï Parijzcnaars zijn een gevaarlijk volkje. Zij maken vpor hun uitspanning Orsini bommen, gelijk anderen speelgoed voor kinderen. Men zegt dal te Parijs eene zamenspanning is ontdekt legen den President der Republiek. Toeo dat medegedeeld was, voegde men er dadelijk hij, dat Thiers de Nationale vergade ring zal ontbinden. En toen deze beide tijdingen bekeuveld waren, zeidc een derde op den toon des gezag* «er is niets van waar!" Ook goed, dacht het publiek en wacht op ccn ander stuk. En wie was om in den Presidents-stoel te gaan zitten de aangewezen man. Mac-Mahon zou dat durven en^ ook willen om zijn vrouw pleizier te doen. Ook zijn er die een driemans-bestuur op 't oog hadden, n. 1. Mac-Mahon republieks-presi- dent.de hertog de Broglie, Minister-president en Ladmirault. De laatste zou blijven wat hij nu is: Gouver neur van Parijs. Generaal Trochu, 't Parijsche en't politieke leven moede,- gaat naar Bietagne en wil tui nieren. De verkiezingen van gemeenteraadsleden in Belgie zijntegen verwachting, iu liberalen geest uitgevallen en dat geschiedde onder groot ge juich. De kiezers van verschillende steden, dron ken van vreugde, brengen elkander zelfs complementeerende visites. Wat zal het Ministerie, tegenover die opmer kelijke stembus-manifestatie dóen De stembus heeft dreigend gesproken - er is vingerwijzing genoeg om heen te gaan, maar kost het ook te veel Er zit in een Minisieriëelen rok en in een Ministerstoel voor velen eene wonderbare aan trekkelijkheid. De overwinning door de liberalen in België bij de gemeentelijke verkiezingen behaald, blijft een onderwerp van levendige gesprekken en velen roepen het Ministerie reeds toepak de koffers en maak uw politiek testament I Wij gelooven niet dat het Ministerie genegen zal zijn, om aan dien spoltenden raad, zoo maar klakkeloos toetegeven. Ra. iouaalInternatioiiAAl on Par lementair-politiek potpourri. De ministerieele crisis heeft uitgewoed. Na de pers-emanatiën over de crisiskomen de pers-beoordeelingen over de mannen, waaruit hel ministerie, door den Heer Mr. G. da Vrie» gevormd, en thans opgetreden, is zamenge- slcld als Mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, Buitcnlandsche Zaken; Mr. G. de Vries Azn. Justitie; Mr. J. H. GcertsemaBinnenlandscbe ZakenMr. A. van Delden FinantiënGene- raal-Majoor M. D. Graaf van Limburg Stirum, Oorlog; BrocxMarine; I. D. Fransen van de PutteKoloniën. Reeds ons N°. 1993 van 4 Junij jl. behelsde dat men geen profeet behoefde te zijn om te vermoeden dat het ministerie zich zou recon- strueeren (de heeren Brocx en Gericke blijven aan) en alsdan de heer Geerlsema bij binnenland- sche zaken en de Heer Fransen van de Putte of de heer van Heukelom bij koloniën zouden op treden. Slechts enkele onzer colega's in de groote pers verwaardigden zich deze mededeelingen overtenemenmaar andere «verheven" pers- vorsten wilden het ignoreren en gëignoreerd laten. Het air de dédain speelt bij dat deel der pers eene groote rol. Nu een conciliant ministerie van liberalen en conservatieven zooals wij wenschten niet optrad is ons het thans opgetreden Ministerie wèl als zich daarin niet bevindende bespie gelende te geavanceerd liberale sommiteiten - maar als zaraengesteld uil titularissenwier namen dooreengeslagen op politiek en ander gebied, een goede klank hebben. Het parlementair jaar 1872 zal weinig vrachten opleveren ten nutte van het Nederlandsche Volk. De nieuwe Ministers komen gewis niet met hervormingsplannen in den zak. Daaraan kunnen zij eerst denkenals zij zich in hunne depar- tements-werkplaats hebben gëorieuteerd. Do eerste zorg zal zijn de begrootings-bud- geiten te ontwerpen en deze zullen wel zoo onschuldig mogelijk zijn. Dc Ministers toch zullen zich zooveel mogelijk wachten om van de budgetten geen projectielen te makenwaarmede de oppositie hen zou kunnen bestoken. 'l Schijnt overigens, ook uit de formatie yan het kabinet, dal hel denkbeeld van «aaneenslui ting" der liberalen niet u't hel oog is verloren. Ingezonden. Bij het lezen van het jongste verslag dec raadsvergadering alhier heeft het mijne attentie getrokken dat een der Heeren Raadsleden als oorzaak der voortdurende opgewondenheid der Aprilfeestenmeendeof liever die bepaald toeschreef aan misbruik van sterkendrankeen euvel waaraan verschillende standen van Amers foort zich meer dan elders zouden schuldig maken. In hoe verre ZEd, omtrent dc laatste bewering tot die overtuiging is gekomen geheel in hel

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2