Leerboeken AANBESTEDING. WANDGEDIEBTEN VERGADERING B. BLANKENBERG ZOON. midden latendekomt het schrijver dezes loc h voor dat die beschuldiging geheel tèn onregte aan de leestvierendestadgerooten bij de oplogten is geschied; immers noch bij de eerste, noch bij de latere oplogten heeft men door drank verhitte personen opgemerkt. Het bevreemde mij daarom dat niet een der andere Raadsleden den moed had om eene andere, meer met de waarheid overeenkomende en f.lgemeen hier bekende oorzaak te noemen, liet gemis namelijk van deelneming aan het Aprilfeest veroorzaakt door vroegere van elders ingezondene dagbladartikelenals zoude die algemeene feestviering beleedigend zijn tegen onze R. G. bewoners van ons Vaderland van welke valsche en verkeerde beschuldiging men zich door eigen onderzoek had kunnen over* tuigen. Hel met minachting uiten van woorden over ons vigerend stamhuis het verbieden van het dragen der vaderlandsche kleuren en wat dies meer zij. Dit een en ander is oorzaak waarom de opgewondene menigte,' de zoo vrolijke en luidruchtige echte vaderlandsche mannen, vrou wen en kinderen hier ter plaatse, zich beleedigd achtte. Die tegenkanting en geheele onthouding om mede feest te vierenwas onverwacht en had niemand kunnen vermoeden. Indien de vermoedelijke ooizaak van de al te langdurende opgewondenheid in den raad ware besproken geworden, zou die meer overeen komstig de waarheid en zeker minder beleedigend voor vele der ingezetenen te dezer plaatse geweest zijn. Het gemeentebestuur en allendie tot de handhaving der orde en rust hebben medege werkt, on vangen den opregten dank van zeker hel meerendeel der burgers onzer stad. Amersfoortii Juni 1872. J. H. (Vermits niet vroeger dan thans ons door den Inzender te kennen is gegeven zijne initialen daaronder te kunnen plaatsen werd dit stuk niet vroeger opgenomen. Wij konden het zonder initialen niet' plaatsen, omdat tegenover een openlijk spreker in den raaddit stuk niet anoniem mogl verschijnen. Zooals het door den inzender is opgesteld, woordelijk geplaatst, blijft de geheele inhoud alzoo voor zijne verantwoor delijkheid wij hielden en houden ons builen de kwest'e en mogt men nu nog iets inzenden, dan moet de volle naam des inzenders daaronder in de courant staan doch komt het ons doelma tiger en vredelievender voor dat het onderwerp afgehandeld blijft Red. Amersf, Ct) AMERSFOORT 8 Julij 1872. Zomerzitting der Provinciale Staten. 1872. In alle provinciën zijn thans de Staten ver gaderd en overal worden zij verwelkomd met een verslag van den toestand der provincie over het jaar 1871. Wij zeggen: verwelkotfiden dat mogen wij, want elk verslag geeft getuigenis van de welvaart die Nederland geniet. Inderdaad, wij genieten groote voorregten. Meer dan 40 jaren leefden wij in vrede. Onze steden en dorpen bijna allen hebben sij een bloeijend voorkomen. Sommige zijn, in den volsten zin des woords, h».: scheppingenenkele zetten ons in verbazing over de weeldedie er in woningen en in hui selijk en maatschappelijk verkeer wordt ten toon gespreid. Onze bodemhij wordt verbeterd en hier en daar schroomt men niet daaraan schatten opleofFeren, overtuigd dat zij goede rente zullen opleveren. Onze veestapel Europa plundert dien als 't waremaar vergoedt dat met fabelachtige ten. e producten van onzen grond zij worden alom gezocht en door de snelle middelen van vervoer, heinde en verre verspreidgoed betaald. Onze koloniën brengen nog groote directe en zeer groote indirecte voordeelen aan. Zoo is Nederland uit een materieel oogpunt een gezegend plekje gronds een plekje, dat binnen zijne weinig uitgestrekte grenzen, on noemelijke schatten bevat En al dat goede genieten wij in rust, onder de bescherming van Troon en Wet. Maar is er dan geen schaduw op dit tafereel Trekken er geen wolken onder do zon door, die hier en daar haar vrolijk licht onderscheppen!1 Zeer zeker doen zij datwant hel volmaakte wordt nergens gevonden. Op intellectueel gebied hccrscht twist. Kerk cn StadF, naast, wij zouden wel willen zeggen in elkander geplaatst, komen ook bij ons, om het zoo eens te noemen, welcens in botsing, iets dat kwaad sticht in het politieke en parlementaire, en ook schadelijk werkt in het maatschappelijk cn huiselijk leven. Dal is treurig. Is er hoop, dat men dat kwaad spoedig zal inzien en dat elk zich terugtrekke binnen de grenzen door burgerpligtliefde tot den naaste en humaniteit, aangewezen? Helaas! wij hebben die hoop nog niet. Op materieel gebied vindt men naast den overvloed ontbering. Hoe die verhouding te verbeteren Moeijelijk vraagstuk Intusschcn de oplossing wordt gewcnscht en ook gezochtmet ernst gezocht en hier en daar is reeds verbeteiing aaugebrngt. Die pogingen, gewaardeerd, zullen de braven rustig en ordelijk doen blijven te midden van al de verderfelijke woelingen onzes tijds en zoo inoge elk verslag van den toestand onzer pro vinciën hoe ook op de bladzijden lief en leed zich afwisselen dit getuigenis geven Nederland genoot welvaarten het Volk werkte en leefdeonder eerbied voor de wetten als één gezin. Door Z. M. den Koning zijn benoemd bij de Arrondissemenls-lteglbank te Amersfoort lol griffier den Heer Mr. C. A. van der Leeuw thans substituut-griffier aldaartot substituut griffier den Heer Mr. C 4- Knij/fthans griffier bij het kantongeregt te Tholeu. Maar wij vernemeu hebben zich reeds 17 jonglieden aangemeld als nieuwe leerlingen voor de H. Burgerschool alhier. Aanstaanden Don derdag zal de promotie der vroegere leerlingen naar hoogere klassen plaats hebbenterwijl Vrijdag morgen het examen van toelating zal aanvangen (zie advertentie.) Bij voortduring ondervindt onze H. Burger school bewijzen van belangstelling der ingezetenen. Nog onlangs ontving zij van den Heer Scheeren- berg een belangrijke verzameling boekwerken en van den Heer van Boetselaer en van den Heer Leopold bijdragen voor de verzameling ten behoeve van het onderwijs in de Nat. Historie. Naar wij van ter zijde vernomen hebben moeten de resultaten van het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort dit afge- loopen jaar zeer gunstig zijn. Hoewel nog niets officieels dienaangaande bekend iskunnen w ij toch reeds mededeelen dat door Heeren Leearen hoogstwaarschijnlijk zal voorgesteld worden om van de 20 leerlingen der eerste klasse vier te bevorderen lot de 2e klasse met den len graad; drie met den 2en graad; zes met den Sen graad; twee een herexamen te laten doen en vijf nog een jaar denzelfden cursus te laten volgen te bevorderen van de tweede klasse tot de derde twee met den 1 en graadvier met den ten graadvijf met den 3en graaddrie zullen een hetexamen moeten doen cn twee kunnen niet bevorderd worden van de drie leerlingen der derde klasse een te bevorderen tot de vierde met den len graad; terwijl de beide overigen na de vacantie nog voor een paar vakken op nieuw examen zullen moeten afleggen De slotsom is dus hoogstwaarschijnlijk deze: dat van de 39 leerlingen 25 onvoorwaardelijk zullen bevorderd worden; 7 voorwaardelijk; en er slechts 7 zullen zijn die, wegens te weinig gemaakte vorderingen, denzelfden cursus nog eens moeten doorloopen. Donderdag en Vrijdag jl. had het Zoroer- examen der Latijnse he Scholen te Amersfoort Blaats. Zes jongelieden werden daarbij tot het ooger Onderwijs bevorderd. Bij het examen gaven verscheidene discipels blijken van goede vorderingen en bleek het ook 'duidelijkdat het onderwijs van den nieuw benoemden lector G. C. Wouters uitmuntende vruchten gedragen heeft. Aanvankelijk doet de Hoogere Burgerschool aan het gjmnasium geen afbreuk, maar bloeijen beide inrigtingen die voor ver schillende discipels bestemd zijnvreedzaam naast elkander. Donderdagavond jl. is in de vergadering der Afdeeling Amersfoort der Maatsch. tot Nut van 'l Algemeen de Heer Dr. U. Burger benoemd tot afgevaardigde, ter algem, vergadering en tot zijne plaatsvervangers de Heeren Dos cn l)s. Kal ff. Tevens is eene commissie benoemd bestaande uit de Heer D. P M. Graswinkel, Dr.A H. G van DrielP. Meihorst jr. A. J. Bos en Dr D Burger om te onderzoeken of reorganisatie of opheffing der departeinentsschool wcnschelijk is. ADVERT E N T I EN- Mevrouw de Douairière Baronnesse VAN HEECKEKEN, gcb. VON WEILEB, betuigt bij dezen haren opregten dank voor de vele bewijzen van deelneming haar na het overlijden van haar echtgenoot It. A. \V. Baron VAN I1EEGKERENbeloond. der AFDEELING AMERSFOORT van dc NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER KOEPOK INENTING op Woensdag 10 Julij a. s. des avonds ten zeven uur in de groole zaal van Amicitia. Namens het voorloopig Bestnnr, Dr. A VAN DER LEEUW Cz. HOOGERE BURGERSCHOOL TE AMERSFOORT Het admissie-examen zal aanvangen V r ij d a g den 12£e° Juli, des morgens ten 9 ure in hel Schoolgebouw. De directeur Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg BANK KTKOEK en CONFITURIER. Heden avond opening van de NIEUWE WINKEL hoek van de Nieuwen weg en het Zand. De ondergeleekende verzoekt zijne geëerde stadgenooten en de bewoners der environs ben» niet een druk bezoek te vcreeren. Tevens verkrijgbaar dagelijks en alle uren van den dag versche gebakjes in 't groot en klein C mimestibles en al hetgeen tol genoemd vak behoort. Bestellingen van Geleijen Pasteijen Nougat en gebakken worden dagelijks ingewacht en op de spoedigste wijze geleverd. Eene nette Kamer is tot gebruik van ver- verschingen ingerigt, zorgende bij voor eene nette en prompte bediening. W. VAN ESVELD, Confiseur. voor de verkrijgbaar bij de Boekhandelaars Op Donderdag den 18e Julij 1872, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring door den Heer I. J. SPRUIJT in het Koffijhuis den Arend bewoond door den Heer A. MATERS te Amersfoort worden Aanbesteed Het bouwen ran een nieuw r Woonhuis op liet nanle- wyzen terrein. Het bestek enteekening zal van af Vrijdag den 12e dezer ter lezing liggen in ge noemd koffijhuis. Zullende de noodige aanwijzing in loco worden gedaan den 13e Julij des voormiddags ten 10 ure. Voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Heer I. J. SPRUIJTten huize van A. MATERS te Amersfoort. Zegt het voort EN ALLE INSECTEN. D. LENSVELT, Fabrikant Rotterdam, heeft de eer het publiek van Amersfoort te berigten dat zijne zoo gunstige bekende zaak betreflende totaie zuivering van Wandge dierten en alle Insectenhet inspekteren en den verkoop der Onfeilbare Praeparaten in flesschcn vertegenwoordigd zal worden voor Amersfoort en omstreken door den Heer N. BROERS te Amersfoort, aangezien hel mij onmogelijk is om in dezen tijd direct aan elks verlangen te kunnen voldoen Met referte aan bovenstaande beveelt de on dergeleekende zich aan tot bovengenoemde Zui vering van Wandgedierten en alle In sopten hoe diep ook in HuizenSchepen, enz. verscholen, zonder iets los te maken ol te beschadigen aan plafonds enz. en spoedige bewerking. Desvei kiezende ce» jaar na de zuivering be taling alsmede tot het inspecteren van Huizen en Schapen, die men wil huren of koopen tol overtuiging van wel- of niel-zui- verheid. Tevens zijn de alom bekende onfeilbare mid delen bij mij verkrijgbaar a f 2.per flcsch met gebruiksaanwijzing. Brieven franco. PS. Geheimhouding wordt verzekerd. N. BROERS, Schilder te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3