en bespreking door den lieer Cohen Sluart uit Delft niet overgroote meerderheid en na stemming met zitten cn opstaan aangenomen. Punt 3 zonder discussie aangenomen zijnde, kaam punt '4 aan de orde, cn ook dit werd na korte discussie met groote meerderheid aan genomen. Na een woord van opwekking tot ijver aan de aubcommissién werd de vergadering gesloten. A 1 I r 1 o i. In de Nachrichten für Siadt und Landeen Oldenburgsch dagblad las men voor eenigen tijd het volgende: Ken ruime belooning wordt toegezegd aan hein, die naanwkeurig kan aanwijzen in welke kazerne van hel keizerlijk duitsehe leger men de miliciens, die een weinig onhandelbaar zijn, aan een touw ophangt en hen daaraan eenigen lijd laat spartelen, zoodat men ze daarna niet dan met moeite in het leven terugroepen kan. Het gerucht van een dergelijke ophanging loopt door de gehecle stad maar w ij hebben onge lukkig den naam van de kazerne vergeten waarin zij is voorgevallen en wij zouden toch gaarne in staat gesteld worden do waarheid mode te Jeclen" Eonigc dagen later vernam men met verontwaardiging, dat dit berigtje niet was een grap van den oenen of anderen journalist, maar dat dit feit zich werkelijk hnd voorgedaan en wel -onder de volgende omstandigheden: De ser geant Johann Friedrich Tiaubösvan het re- servc-rcgemont infanterie u*. 91 in garnizoen te Oldenburg, had onder de recrutendie hij -moest afexcrceren, eiken dag eenigen van die niet zeer bevattelijke miliciens, welke de wan hoop zijn van eiken instrukteur-onderofficier. Tiaubös had reeds op zijnen leerling alle moge lijke correctieven toegepastte beginnen met vloeken cn razen en eindigende met slompen en klappen ten einde raad besloot hij op hem een kunstmiddeltje te beproeven, waarvan hij voor de ontwikkeling van het begripsvermogen van den ongelukkigen recruut het schitterendste •resultaat verwachtte. Toen de soldaten van de exercitie in de kazerne terugkeerden, roept Traubös zijnen man en zegt tot hem: «Ge zijt zoo stom dat ge den strop niet waard zijt; toch 2al ik er de proef van nemen." Daarop riep hij een korporaal en beval hem een bankje te plaatsen op eene tafel onder den gasbek. Den patient werd bevolen op dat bankje te klimmen; men deed hem een louw om den bals en maakte dit vast aan het gasornamentdaarop trok de sergeant hem het bankje onder de voeten weg cn de milicien van het keizei lijk duitsclio leger hing alzoo goed en wel als of hij de ergste der misdadigers ware. De twee bediijvers van de gruwelijke aardigheid verlieten daarop de kamer, hun slagtoffer in den hevigsten angst achter latende. Intusscben was de sergeant alles behalve op zijn gemak twee seconden later kwam hij terug om het touw door te snijdenen het werd tijd want de arme duivel gal geen teeken van leve» meer en men moest zoo spoedig mogepik de hulp der geneesheeren inroepen om een geduchte ramp te voorkomen. De zaak kwam den kotnmandaut lei oorc cn verspreidde zich als een loopeud vuurtje door de stad. Hel geval was zoo afschuwelijk dat men weigerde er geloof aan te slaan, maar de volgende mede- dceling in den Oldenhurger Anzeiyer, liet ofliaele orgaan van bet groothertogdom deed weldra allen twijfel ophouden. Deze mcdcdeeling luidde als volgt: «De kommaiidaiit van het reserve- bataillon van het intanterie-regement n°. 91 maakt hekend dal do sergeant Julianp Friedrich Traubös, van Dersow, kieiis Üst-Preisnilz distrikt Potsdam den 29 Junij des avonds de kazerne heeft veilatcn en niet is teruggekomen. Men vermoedt dat hij gedeseiteerd is." Daarop volgt het signalement van den vlugtelingmet bevel aan de civiele en militaire autoriteiten hem aan te houden cn uit te leveren aan den ondergeteekende kommandant. De voorname aanlegger van hol drama heeft gemeend zich Hoor de vlugt ie moeten onttrekken aan de gevolgen zijner vvandaa I. Het onderzoek wordt intusscben met ijver vooitgczcl. In Duitschland en Engelan 1, Italië en Zwitser land wordt dikwijls over het dubbel krijt geklaagd waarmede de hólelhoudcra schrijven maar hoe gepepo'd" hunne tekeningen ook in de Oude Wereld mogen zijn niets haalt hij de onbe schaamde eischcn, die men in de Nieuwe Wereld den reizigers doet. Hel is reeds een algemeen bekende zaak dat liet reizen in Amerika eene weelde is geworden die alleen zeer vermogende lieden zich kunnen veroorloven. Amerika wordt dan ook door Kiiropeschc touiistcn niet of uiterst zeldzaam bezochtimmers reeds de kosten van den ovcrtogl schrikken af. De hoogc nrijzen, die in de hólels berekend worden, hebben aan dal k baarse It bezoek van Europeanen dus gccne schuldmaai het is reeds zoo ver gekomen dat nu de Amerikanen die eene pleizh'rreis willen maken voor de zuinigheid naar Europa over steken om daar aan hunnen reislust te voldoen. De Amerikaansche hóiclhouders beginnen dat reeds in hunne beurs te voelen en in te zien dat zij de rekening «buiten der. gast" gemaakt hebbeu. De New Vork Herald beft daarentegen dan ook een roerend klaaglied aan over de verliezen die Amerika lijdt doe" de vooiliefde der Amerikanen om in Europa te gaan reizen, en houdt eene sliafpredikatie legen de ameri kaansche hotelhouders die er de schuld van zijn. «Wij vernemen," zegt het blad, «dat de twaalf stoombooien die iedere week van New- ioik naar europesclie havens vertrekken, ge middeld elke 150 kajuitpassagiers aan boord hebben. Zoo gaat bet reeds van 1 Mei af en de eerste kajuiten dezer booten zijn al tot bijna liet einde van Augustus bespioken. Derhalve gaan iedere weck 1800, of, als wij eene tijdruimte van 17 weken stellen 30,600 kajuitpassagiers van hier naar Europa. Aangenomen dat iedere passagier gemiddeld 1000 dollars in Europa uitgeelt, dan biengen deze trekvogels in ëén saizocn niet minder dan 30,600,000 dollars het land uit. Wij gelooven dat dit nog zeils een zeer matige raming der verliezen is die Amerika ten gevolge van de reizen naar Engeland, Frankrijk, DuitschlandZwitserland en Italië lijdt, en 60,000,000 dollars zal welligt nog te laag geschat zijn. Laat ons evenwel aannemen dat de som 50 millioen is, dan zijn deze 50 milliocn een verlies voor ons land onze stoombooien, onze spoorwegen en badplaatsen aan onze bedrijvig heid wordt die som onttrokken, om daarentegen de europcsche hotels, magazijnen enz. te bevoor- deelen Maar er is meer. De balans van bet europesche handelsverkeer sluit met 100,000,000 ii> ons nadeel. Het uitvoeren var. 50 millioen edel metaal heeft dus voor ons ook u«» dit oogpunt een bedenkelijke zijde. En de zomer reizen naar Europa zijn toegenomen en nemen nog jaar aan jaar toe" De Amerikaan aldus gaat bet blad voortis tot de ontdekking gekomen dat eene reis door Europa een ware zuinigheidsmaatregel is, daar hij twee maanden met zijn gezin naar Engelandvan daar naar Parijs, van Parijs naar den Rijn, over de Alpen naii Italië en weder huiswaarts gaan kan met minder kosten dan waarop hem een verblijf van twee maanden in een liótel in een der Amerikaansche badplaatsen te staan komt. En wie heeft aan dal enoim opdrijven der prijzen schuld? vraagt het blad ten slotte. De shoddy- en petroleum-aristocratie, die de badplaatsen beeft ingenomen, die er met bare diamanten, bare kostbare raspaarden zoo oogverblindend veel blut beeft gemaakt, dat de hótclhouders het tarief met 5 dollars daags hebben meenen te kunnen verhoogen. De New Vork Herald raadt bun ten ernstigste aan de prijzen te vermin deren want als de genoemde rijkaards alles hebben uitgekeken en dan ook naar Europa gaan, is voorden Amerikaanschen hotelhouder niet alleen, maar voor geheel hel Amerikaansche verkeer en verlier de kjns verkeken, om iets van de millioenen te krijgen, die door hun onverstand naar de Oude Weield den weg ge vonden hebben. De Cortaire verhaalt het volgende curieuse geval. Des morgens tegen 11 ure begaf een jeugdige schootie, de actrice B.zich naar het dames-bad op het He Saint-Louis. Zij werd aangeklampt door een reeds bedaagd man zeer fatsoenlijk gekleed, die, baars ondanks, aan hare zijde bleet en met den grootsten ernst, maar in de meest overdreven en dwaze uil- drukkingen eene liefdesverklaring deed. «Laat ui ij met vrede; ga uws weegs I Ik heb haast; zelf verspilt gij uwen tijden doet mij tijd verliezen Zoo had zij herhaaldelijk hem geant woord maar alles te vergeefsde man bleef al aandringen, werd al lastiger. «Hoe, in 's Hemels naam, kom ik toch van dien man af!" dacht de schooneen op den quai de l'Hótel de ville gekomen deed eensklaps een heerlijk denkbeeld het oog der wreedaardige schilleren. Gij zegt dat gij dol op mij vciliefd zijt, dat gij eene dwaasheid zoudt doen om mij dit te bewijzen. Welnu, daar is de Seine; werp u er in, cn ik zal gelooven aan uwe onbluschbarc vlam." Zij waicn nu op den pont d'Aicole. Eensklaps met een woedenden kreet grijpt de man haar om het middelmaakt allen weerstand vruchteloos en in een oogwenk slingert hij haar over de brug in het water en springt haar na voordal de omstanders den tijd hadden hel te beletten. Tien minuten later waren twee dren kelingen opgevisclitde een, de man, nog onbekend, was reeds een lijk; bij de vrouw gelukte het den toegeschoten geneeskundigen dc levensgeesten op ie wekkenzij werd in een rijtuig naar huis gebragt. Politieke Rerue. De komkommertijd is in volle glorie. Ook op 't politiek en commercieel gebied laat zich die tijd aangenaam smaken maar voor den journalist is hij juist daarom de moeije- lijkste van 't gansche jaar. Of al de reislust onder duizenden aan dui zenden is gevarende couranten hebben geen komkommertijd en zoowel de tourist als de huisplakker wil geen afstand doen van het nieuws en het brood des geestes, dat zij onbarm hartig van den journalist vorderen. Gode zij dank er is vrede in Europa en 'i is ook vrij vredelievend in de rest der wereld maar juist die vrede levert wel veel reisstcr maar weinig courantenslof op. Blijft nog over tartaren-nieuws, maar, o wee I wie tegenwoordig heden wat nieuws op politiek terrein fabricecit, waarvan weinig of niets waarheid iswordt spoedig door den telegraaf achterhaald, zoodat hij maar zeer korlpleizier van zijne fabricage heeft. Ook zijn er thans zooveel vorsten en diplo maten naar de baden en op het landzoodat menig redacteur zich in het zweel zit te baden om wat politieks aan zijl e lezers optedisschen en zich uil hel land wenschlals in verlegenheid tot het produceren van politieke lectuur. Duch gelukkig leveren Frankrijk en Thiers beiden steeds zeer bewegelijk en vol beweging voortdurend contingenten van lijdingen op, die veeltijds aantrekkelijkheid voor bijna alle lezers hebben. Dat kleine mannekeniet door den last der jaren gebogen weel met bewonderenswaardige energiegladheid van tong, koppigheid en zelfs soms met kinderlijke stoutigheid, bouapartisten, orleanisten legitimisten democraten, roode en andere republikeinen in toom te houden, en door te drijven, wat hij voor Frankrijk meent goed te achten. Republiek in naam, ligt Frankrijk eigenlijk geketend aan zijn eenhoofdig gezag en dal is ook het beste in de tegenwoordige omstandig heden, want de diverse partijen zouden anders welligt het schoone land in de verschrikkingen van eenen nieuwen burgeroorlog storten. Hoe 't zij beter rust met Thiers tot president der republiek dan den strijd der partijen zonder hem of zonder een remplacant, die hem min of meer evenaart. Aan de Duilsche regering wordt met 1 Augustus kennis gegeven, dat Frankiijk bereid isaftedoen 500 millioen. 't Is maar een deel der nog open staande oorlogsschattingmaar toch reeds om te waterlanden. De ontruiming der Marne en boven-Marnc departementen zou dan 1 September beginnen. Zoodoende gaan de Pruissen en hunne bij- loopers allengskens naar huis, om misschien binnen een paar jaar terug te komen ais de Franschc revanche zoeken. Revanche speelt in dc wereld eene groote rol, is meeslijds de bron van veel verdriet en ellende. Eene gebeurtenis, door velen gevreesd en ver wacht, heeft plaats gehad. Koning Amadeut eu Koningin Maria zijn dezer dagen aan een groot levensgevaar ontsnapt. Toen beiden te midder nacht van 18 op 19 dezer uit den tuin Retiro naar het Paleis te Madrid reden wisten vijf mannen niet beter van hunne gezindheid tegen over het Vorstelijk echtpaar blijk te geven dan door pistoolschoteu te lossen op het rijtuig. Gelukkig bleven de koning en de koningin on gedeerd. Een der moordenaars werd gedood, twee anderen werden gevangen genomen. Met tamelijke kalmte is door de pers en buiten Spanje dien moordaanslag op den nieuwen koning van Spanje vernomen doch er heeft eene groote volksmanifestalie ter fijner eeie plaats gehad. Duizenden personen juichten den door het doodelijk lood ongedeerden vorst met geest- diift toe. 't Is niet te verwonderen, dat de pers geen buitengewoon spektakel van zoodanigen aanslag maakt; immers hij is de eerste niet en zal de laatste niet zijn. In hei Engelsche Parlement is een wetsont werp van het lid Henry James, ter uitroeijing van omkoopingen cn slinksche practijken bij de gemeenteverkiezingen, voor de deede maal ge lezen. Men kan 't beschouwen als een loflel ijken stap om het kwaad in den wortel aan te tasten, liet is een aangenomen gebruikdat de laagste klasse van kiezers den eersten November een feestdag hebben op kosten van dc candidalcn. In velen steden geschiedt de betaling den dag daarna bijna zonder een poging zelfs om aan de zaak een glimp te geven. Het zou zegt de Doily Newsnnauwelijks overdrijving zijn, te zeggen, dat soms zeer weinige stemmen woidcn uitgebrngtdie niet

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2