V r ij d a g- 2 Augustus 1872. M 2008. Nedf.rlanpsche Centraal-Spoorweg. BA BB BIBi VB B Al V mimi»! Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. HliB A^A A dlligence-dlensten I 1 I I I I ll 11 II I 111 Van Amersfoort naar Maarsbergen Vertrek ran Amersfoort naar Utrecht l| II II IJ II 111 's morgens 6{op de eerste treinen 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. I II II I^T II 111 I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek van Amersfoort naar Zwolle II II II III |l I Rota-dam; ea namiddag 6 uur. 8.'4I,1.51, 5.54 mell. 1 en 2 kl., 8.30. V I ««"d» sT""""!™" flr». Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal jl.franco per post 1.15 Prijs der Advertentiën ran I tol 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, odiciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. dfx. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. ran Cterffte Amersfoort Bureau AmertfoorUohe Courant, l.angestraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Adeertenliehuraeu van Nijca en vta DimiWijnstraat, Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden Ier leen zal het Bestunr op MAANDAG, den 6 AUGUSTUS aanstaande, '«na middags van halflwee tol halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren D. E. Hertchel, IV. A. Croockewït, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Yssell. J. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. Politieke lievue. De Fransche monsterlceoing is meer dan totaal gelukt. De overwinning van het crediel van Frankrijk heelt de capitulatie van Mets en de nederlaag bij Sédan gewroken dat is der Franschen taal. De militaire roem van Frankrijk onderge gaan toen Keizer Napoleon III zijn degen aan den zoon van Koning Frederik Willem ill over- gaf; overgai, aan den Koninklijken, thans Kei zerlijken grijsaarddie nh den slag van Jena met zijne ouders naar Memel moest vlugten, de militaire roem van Frankrijk is gerehabiliteerd door den schitterenden finantieelen roemwelke Frankrijk met deze leeningsopcratie heelt be haald dat is der Porijzers taal. Twaalf maal is de milliarden-leening vol- teekend 1 Wie had dat finantieel succès durven gissen voorspellen Hoe ook de Franscben van pleizier, van geestdrift blaken bij dien uitslag het feit dier twaalfvoudige volteekening is goed door gekeken een hoogst treurig wereldverschijnsel I Immers, men draaije het hoe men wil, een groot gedeelte van het menschdom heeft, door speelzucht gedreven, direct en indirect aan deze twaalfvoudige volteekening deelgenomen. Treurig verschijnseldat men zooveel geld aan spel wilde wijdenin plaats het in land* bouw handelnijverheid enz. nuttig en produc tief te maken. Treurig verschijnselwaar tal van wereld burgers, zonder werken willen profiteren. Treurig verschijnselvooral in Frankrijk nog zoo kort geleden door oorlog met Duitsck- land en broederoorlog geteisterd dat zooveel kleine handelaren, renteniers en verdere burgers van beperkt vermogen hunne spaarpenningen, en ook wel geleend ol moeijelijk te maken geld, aanwendden aan 't effectenspe/ dier leening om dat de waarde van het papierdat zij voor bun geld ontvangen, eerlang zoowel dalen als rijzen kan. Misschien eerder dalen na het uitslapen den roes van het bedwelmend spel -pektakel. Doch ook velen schreven in uil Vaderlandsliefde. Treurig verschijnsel, dat zoo velen tegenwoordig meer en meer dan vroeger, door middel van spel in welke gedaante dan ook en zonder arbeiden levensonderhoud of rijkdom zoeken. Tegenover enkelendie het dédrdoor vinden begunstigd door hetgeen men geluk noemt, doch 't welk eerder toeval is staan honderdendie daardoor soms met hun gezin, rampzalig worden. Wil men beseffen, welke inschrijvings-neiging, welke inschrijvings-razernij te Pai ijs woedde zoo leze men de orrespondentie uil Parijs gedagtcekend Maandag jl. welke hier volgt Geen wonder dat men, waar men staat of gaat, nergens van iets anders hoort dan van de lecniog. GisterenZondagliep hel storm naar het Palais de l'lndustrie, naar de mairies en naar alle openbare kassen, waar men voor de leening kan inschrijven en velen hebben om gisteren morgen de eersten te kunnen zijn, den nacht van Zaterdag op Zondag op een krukjedat zij hadden meegebragtvoor het nijverheidspalcis gepasseerd. Van daag is het kalmer. De kleine burgerij heeft gisteren haren pligt gedaan. De meeste maatschappijen en groote patroons alhier hebben Zaturdag aan hunne bedienden en hun werkvolk liet salaris der maand Julij uitbetaald, ten einde hen in de gelegen heid te stellen om te kannen inschrijven. Voor hoeveel er op dezen oogenblik is ingeschreven weet men natuurlijk nog niet, en hoewel men morgen vermoedelijk reeds een globaal cijfer zal hooren kan men het juiste eerst over drie of vier dagen weten. Mannen echter, die met kennis van zaken kunnen spreken, noemen de 3600 millioen Ir. reeds meer dan volteekend. De meeste bladen vertellen heden dat de neder- landsche gulden teger. 3 fr. 10^ cent, wordt gerekend. Als dat waar was, zou de inschrijving der nedcrlandsche kapitalisten zeker grooter wezen dan nu het geval zijn zal." Eenig opzien haart te Parijs een artikel in den Bien publicgetiteld: «Aan hen die van amnestie spreken." In dit opstel, in het officieus orgaan van Thiers, wordt een algemeene bege nadiging verklaard te zijn niet nuttig en niet gepast. Naar men wil is hiermede regtstreeks een aanval gerigt tegen Garabettaden bekenden voorstander der amnestie en aan wiens goedge zindheid de regering thans weinig gelegen ligt, na de aanneming van de belasting op de grond stoffen. Waar is het nut der amnestie Waarin ligt hare morele waarde.* Is het tegenwoordig oogenblik er toe geschikt? Is de amnestie nuttig Neen. Niet alleen de misdadigers die de straffen ondergaan waartoe zij door de fransche krijgsraden zijn veroordeelden men weet hoe mild en hoe naauwgezet deze handelden, zouden terugkomen maar ook die welke zich te Londen en Genèvete Brussel en New-Yoik bevinden, Félix Pyat en Vermersc.Ii, Razona en Cluseret, Parisel en GaillardEudes en Bergeretde bewerkers der brandstichtingen en slagtingen, de leiders en aanvoerders, die, na hunne soldaten in den steek gelaten te hebben, en aardschc goe deren bezittende, in rust leven en van hunne misdaden en hunne plannen geen geheim ma ken, ook zij zouden terugkeeren. Zou men hen van de amnestie uitsluiten, de amnestie ware geen amnestie meer." Sultan Abdul-Azis heeft eene leverkwaal. Tevens heeft hij congeslie's naar 't hoofd en dientengevolge hallucinaties. Ook zijn vader is aan die kwaal overleden in zijne laatste levensjaren daarvoor zich vertroos tende met bedwelmend, geestrijk vocht. Abdul-Azis vertroost zich op andere bedwel mende wijze. Ouder de min aangename verschijnselen des tijds belmoren de militaire kampementen die allerwege plaats vinden. Keizer Alexander II vereenigde in de nabijheid van zijne hoofdstad een gansch leger en laat evoluliën op groote schaal uitvoeren. Geheel Pruissen heeft zich in den militairen rok gestoken en waarschuwt en manoeuvicert als of er weer iets te annexecren is. Op den eersten koelen dag den besten zal Thiers voor vriend en vijand laten deiileeren een corps van 100,000 man. Oostenrijk maakt zich gereedom door spie* gelgevechtenaan militaire specialiteiten te toonen dat het gereed is voor den strijd. Italië verzamelt zijne legers, opdat Europa ziedat hetzoo 't wezen moetde éénheid des Lands zal weten te verdedigen. Engeland houdt najaars-oeieningen. En in Nederland wordt bii Zeist, bij Milligen op de Wiesselsche heide gekampeerd. En wat willen al die Mogendhedenter wijl de trom wordt geroerd en de trompet schettert Zij willen rede de bevelhebbers van vier millioen soldaten en om die vrede te hand haven oefenen zij steeds hunne beminde onder danen in de kunst van georganiseerden dood slag. Zij willen vrede maar 't kon wezen dat er een de zwakheid had om eens te willek be proeven welke uitwerking het zou hebben als hij zijn militairen colossus eens tegen dien van zijn huurman liet stoolen en dan zouden immers alle gekroonde broeders tot burenpliglen worden geroepen I De groot-hertog van Hessen verliefd op een burger-meisje trouwt haar. Echter, om haar ietwat adellijk te maken, wotdt door den Raad van Adel een &del-document voor haar gereed gemaakt. Zóó is ze in staat gesteld met fatsoen de levensgezellin van den vorst te worden. Ze is er niets te liever omdoch naar de hof-vooroordcelen gepaster om 's levens bitter en zoet met een vorst te deelen. Meuig burger-meisje benijdt haar, maar enkele anderen benijden haar niet, want 't is vaak moeijelijk eensklaps in de groote wereld een ordentlijk figuur te maken, als men maar in de kleine wereld heeft geleefd. (Vervolg hierachter). Een broedermoord. Eene criminele reglszaak die den 16den Julij voor het kof van assises van het departement Finislère (Quimper) behandeld moest worden en waarop de aandacht in Frankrijk zeer geves tigd iszoowel om de personen die er in betrokken zijn als om het tragische der zaak zelve heeft eene onverwachte wending genomen. De uedoelde zaak is die van den gewezen maire van Lcuhnn graaf Olivier de Kenneldie in April jt. zijnen jongeren broeder Ernest (14 jaren oud) op het kasteel van Kersalaün, hetwelk de beide broeders met hunne moeder bewoonden, door middel van verscheidene revolverschoten gedood en zich daarop vrijwillig in arrest begeven heeft. Olivier de Kermeleen man van 30 jaren maar met een voorkomen van 40 en van een heftig, oploopend karakteris altijd ijverzuchtig geweest op Etnesldie, zachter van aard en innemender en gunstiger van voorkomende genegenheid zijner moeder (wier echtgenoot reeds een gcruimen tijd geleden gestorven is) in eene hoogere mate bezat dan de meer ruwe, maar toch, naar hel schijnt, in zijne gemeente popu laire Olivier. Die jaloezie is niet weinig toegenomen na de komst op het slot (Jai\uarij jl.) van eene twintigjarige vrouwelijke bediendeop welke de beide broeders gelijktijdig verliefd zijn ge worden. Hoewel Marie Leclechaan wie in de acte van beschuldiging de lof wordt gegeven dat zij onberispelijk van zeden is, den vei keerden hartstogi van de twee jongelieden niet schijnt aangemoedigd te heblu-n cngelijk beweerd wordtde voorkeur gaf aan den koetsier hnrcr

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1