«n particuliere Unison, vooral in eene zoo broeirijke maand als Augustus is, vermijden. Simon Dereurede Amerikaansche afdeelings- gedelegeerde voor 't congres der Internationale" zegt de Arnhemsche Courant«is een schoenmaker die zich niet bij zijne leest houdt. Betrokken in het proces van Bloiswerd hij veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. «Bij het straatoproer van den 22 Januarij stond Dereure aan het hoofd van het gemeen dat naar het plein voor het raadhuis oprukte. Dat oproer mislukte, gelijk men weet, maar den 18 Maart, toen de Commune optrad, was burger Dereure een van hendie weder boven dreven; hij werd met de administratie van het 48e arrondissement belast. Bij volstrekt gebrek aan kennis en gezond verstand heeft hij eene S" delheid en verbeelding van zich zeiven die em in de hoogste mate belagchelijk maken. Zijnen roem heeft bij te danken aan Rochefort". Zoo wordt hij, ook naar levensberigten in diverse bladengeschetst door de Arnhemsche Courant. En zou men den beroemden Dereure niet gaarne in den Haag zien Commune-man van kop tot teenprotégé van Roche/ort den lantaarn-man was hij tijdens de commune-regering lid van de commissie der levensmiddelen waarvan hij de beste wel zal -hebben geproefd; was hij vervolgens lid van de -commissie der Commane-jnstitie want bezat hij al geen academische regtskenniswas hij al geen advocaat, of meester in de regtenhij was dan toch een mees/er-schoenmaker, en in den voor de commune-lui gezegenden commune-tijd werd er weinig of geen verschil gemaakt tusschen meester en meester. Komt hy naar den Haag, dan is 'tden voor- maligen schoenmaker zeker niet te doen om kapitalisten, eigenaren c. s, den voel dwars te zetten Met smaak gekleed zooals de bladen zeggen, versierd met golvend zwart haarkortom een mooi man en buitenlander, zou 't jammer zijn, als de ten-toon-stelling van zijn persoon en van zijne staatkundigestaatshuishoudkundige en sociale theoriënideëen en idéalen hier te lande moest worden gederfdindien eventueel het hc uden van 't congres door de Regering werd verboden. 'tZou inderdaad groot jammer zijn, als ons Nederlanders het pleizier zou worden onthouden om een aantal buitenlandsche zoo vermaarde mannen in zijn genre te kunnen aanschouwen en bewonderenzoowel in hunne personen als in hunne denkbeelden en in hun socialitisch mouvement. Op nog geen enkele Kermis was zulk een uitstekend vermaakzulk een bewonderens waardige vertooning. Zoodanig polyglottisch kluchtspel wordt stellig, hier te lande, nimmer weder opgevoerd Verbeeld uge zult allerhande vreemdsoortige koppen en aangezigten in allerhande gelaats kleuren, het corpus gedost in allerhande gekke modes, mogen begluren, aanschouwen. Nimmer zal men in ons land weder bijeen atien zulk raar mengsel van Internationalistische socialisten en communistensprekende beurte lings fransch engelsch duilsch, italiaansch, spaansch, grieksch, zweedsch, russisch, misschien ook wel zigeunteh! Voor ai het geld dat we in de belastingen beulengeelt de Regering ons al zeer weinig amusementen want waarschuwingen, aanmanin gen, dwangbevelen c.a. zijn maar amusementen, waaraan we gewoon raken, en die derhalve ver velend worden. 't Zou dus niet lief, niet aardig van de Regering zijn, als ze ons de farce van het congres der Internationale onthield. Bovendiendie goede brave mcnschen, gloei- jende van liefde voor de menschheidkomen in pure belangeloosheid naar Nederlandooi ons door hunne pogingen geluk aantebrengen. Zij prediken van de daken dat alle menschen maatschappelijk gelijk zijn en dus alle menschen evenveel moeten bezitten en dat wordt zeer juist door die bekwame apostelen ingezien, om te kunnen gebeuren zoodra alle menschen even braaf, even vlijtig, even knap, kortom in alles hetzelfde zullen worden, in alles op elkaar zullen gelijken. Ze cijferen, in hunne verhevene leer, gods dienst, gezag, stand, kortom alles weg wat de maatschappij in wezen hield en houdt, en dat wordt zeer juist door die diepdenkende tloopers ingezien, om te kunnen geschieden zooara alle menschen van niet8 zullen kunnen leven! De Nederlanders zijn, naar neiging en hart, dankbaar em mildJadig voor het geluk dat men hen wil aanbrengen voor liet pleizier cn genot dal men hen verschaft, zoodal zeker kort vóór tfen afloop van dat komiek congres, dc Neder- landsche toeschouwers en toehoorders, als regt- matige erkenning van de verdiensten dezer Inter nationalisten, stapels bank- en muntbiljetten cn rijksdaalders, ten hunnen behoeve, zullen plen gen voor het amusement en het onderwijs in het socialisraus en Comntunismus, van hen ge noten; doch onze eenige vrees is, dat deze on baatzuchtige vreemdelingen voor die plenging, beleefdelijk zullen bedanken kiescbheidshalve. De finale zou eerst regt vermakelijk zijn. Want ook de beleefdheid brengt mededat aan deze achtbare vreemdelingen komende van en terugreizende naar verwijderde streken en landen dus nog al wat reisgeld noodig hebben de vó5,< hun vertrek, klinkende blijken van genegenheid en hoogachting worden geofferd door een vrij Volk, in een vrij Land; door een Volk, dat op juisten prijs weet te schatten de prgfAeidi-theoriën die zij verkondigen en met wier toepassing deze edele Internationalisten, geheel onbaatzuchtigalleen beoogeu ons Nederlan ders gelukkig te maken Van de 2585 kiezers voor de Tweede Kamer welke Rotterdam teltkwamen maar ruim 1243, dus nog niet eens de helft, ter stembussen op. En dat nog welterwijl er onderscheidene stembureaux op diverse punten der stad zijn. En dat nog welnu in plaats, zooals gewoon lijk op Dingsdagmarktdagde stemdag op Donderdag was en ook in dezen komkommertijd kooplieden neringdoenden enz. beter van huis kunnen dan anders. En dat nog welterwijl de strijd fel was tusschen de Rotterdamsche en de Nieuwe Rollerd. CL, tusschen de liberalen en de anti-revolutionnairen. Wat spreekt uit het gering cijfer der opkom sten bij verkiezingen Dat ook bij hevige opzweeping van kiezers zelfs in het hoofdkwartier der liberalenals Rotterdam ontegenzeggelijk is, onverschilligheid eene groote rol speelt en dat dus de meerder heid der natie nog niet voldoende rijp is vóór het constitutioneel electie-stelselsedert de in voering der kieswet in actie. Lit die cijfers spreekt, dat vóór de herziening van het belastingstelsel en vóór een aantal an dere onderwerpen, die op het regeerings-agenda en op het parlementair agenda slaan aan de herziening der kieswetspoedig mogelijk, prioriteit dient te worden gegeven. Ongeregeldheden te Berlijn. In weerwil van de strenge maatregelen der overheid, zijn de ongeregeldheden te Berlijn verleden week herhaald geworden. Tegen 8 ure was in de Bloemstraat zulk eene talrijke menigte bijeendat de politie het noodig oordeelde de straat te doen ontruimenten einde niet aan een aanval te zijn blootgesteld. De manschap te paard sloeg op het volk in en weldra had de politie het terrein vrij. Daarop drong de menigte, die van alle kanten aangroeide, de Frankforler- slraat in en zij bezette het Andreas-plein, doch daar werd zij spoedig door de uit andere straten aanrukkende militairen verdreven zonder dat deze van hunne wapenen gebruik behoefden te maken. De menigte beproefde toen bij den in gang van het Custrin-plcin eene barrikade op te werpen. Het gelukte echter aan de politie gelijktijdig tegen de voor- en achterzijde der versperring op te rukken en de oproermakers te verdrijven. Deze trokken nu naar de Bloem straat terug. De politie zette hen achterna en vond daar de daken bezet met mannen, vrouwen en kinderendie onmiddellijk zoodanig met steenen begonnen te werpendat hel hoogst gevaarlijk werd verder voort ie dringen. l)e politie liet zich evenwel niet uit het veld slaan. Met geweld stormde zij eenige huizen binnen van waar de meeste steenen werden geworpen, waarna het spoedig gelukte verscheidene bel hamels in handen te krijgen. Inmiddels had een bende van ongeveer duizend personen in eene andere straat het huis van een der politie beambten bestormd en een aanvang gemaakt met het af te breken. Onmiddellijk op dit berigt snelde eene afdeeling te paard daarheen en verijdelde de verdere uitvoering. Doch nu stroomde het volk, schreeuwende en tierende andere wegen uitsloeg overal de vensterruiten aan stukken en maakte zulk een rumoerdat eindelijk militaire hulp moest worden ingeroe pen. Daar de dragonders voor dit geval in de Alexander-kazerne gereed stonden, waren zij op het eerste sein in aantogtzij sloegen met de sabels zoodanig op de menigte in dat het volk aan alle kanten uiteenstoof en dc rust weldra hersteld was. Den volgenden avond ontstond er weder een tumult, doch alleen in de Linie-cn dc Breslauerstraat, alwaar eenige gaslantaarns werden vernield. Naauwelijks echter waren de beide hoofdleiders gegrepen, of hunne volgelingen namen de vlugt cn verder gebeurde er dien avond niets bijzonders. De schade, bij dc wan. ordelijkheden aangerigt, is vrij groot. Het verdient te worden opgemerkt, dat onder de 85 personen, die de eerste twee avonden in de gevangenis zijn gebragtslechts acht Berlijners zijn. Er is nog iets dat bijzonder de aandacht heeft getrok ken namelijk onderscheidene verhuurders van huizen deden bij de politie aanvraag om bijzon dere bescherming en bewaking ten hunnen koste, dewijl zij gewaarschuwd waren dat een aanval op hen gedaan zou worden. Eenige dezer personen hebben de stad yerlaten. Allerlei. Het Fransche dagblad la Liberté deelt het volgende uittreksel mede uit de wetgeving van Manuden zoon van Brahmadie bij de Indiërs als God in hooge eere stond. Genoemd blad heeft aan de dames van deze zotte artikelen eene opdragt gemaakt. Zij zijn de volgende «I. Voor de vrouw bestaat er geen anderen God op aarde dan haar echtgenoot. «VI. Wanneer haar man lacht, volgt zn dit vooibeeld; wanneer hij weent, dan handelt zij op dezelfde wijze. «IX. In geval haar wederhelft van huis gaat, moest zij vastenop den grond slapen en allen opschik vermijden. ■X. Zoodra haar gemaal terugkomtgaat zy hem te gemoet en geelt aan hem rekenschap van haar gedrag, van hare woorden en zelts van hare gedachten. XI. Bijaldien hij haar berispt, moet zij hem dank zeggen voor zijne goede raadgevingen. «XII. Wordt zij door hem gekastijd, dan moet zij deze teregtwijzing met geduld verdra gen op eerbiedige wijze zijne handen kussen en hem vergeving vragenomdat zij de aan leiding tot zijn toorn geweest is. «Amen." Even als te Brunswijk en Wolfenbüttel zijn ook te Halberstadt ernstige ongeregeldheden voor gevallen zoo het heet wegens de duurte van boter en andere levensmiddelen doch naar het schijnt op aanhitsing van socialistenter be vordering van partybelangen. Het gepeupel deed eerst een aanval op de visch-en boterverkoopsters. Een nabijgelegen huiswaarheen zy gevlugt waren, om door eene achterdeur te ontkomen werd bestormd en alles daarbinnen vernield, terwijl inmiddels eenige personen op de straat werden aangerand. Eerst na eene charge door een eskadron kurassiers gelukte hel de rust te herstellen. De schotsche sneltrein, voor Londen bestemd, via de Groote-Noorder-spoorbaanwerd ten noorden van Settle door een onweder overvallen, vergezeld van hoozendie zoo geweldig waren, dat de vloer der wagens onder water stond. Toen de trein stil stondontdekte men dat twee wagens van den trein afgescheiden waren. Het bleek later, dat bijna elke koppelketting losgeraakt was. De hoogbejaarde engelsche baronet Moses Montefiore heeft zich op de terugreis uil St.- Petersburg naar Londen een paar dagen te Koningsbergen en Berlijn opgehouden. Gelijk men weethad hij zich naar Rusland begeven, om namens den Board of Deputies keizer Alexander met het tweede eeuwfeest der geboorte van czar Peter den Groote geluk te wenschen en hem bij die gelegenheid te spreken over de belangen der israelieten in Rumenië. Bij zijne aankomst te Koningsbergen werd hij ontvangen door eene deputatie, met het raadslid Dr. Hirsch en den bankier Finsberg aan het hoofd. By deze heeren heeft bij zich zeer gustig uitgelaten over den afloop zijner zending bij den czar met betrekking tot de laak der israëlieten. Prins en prinses von Bismarck hebben verleden week te Varzin hun zilveren bruiloftsfeest gevierd bij welke gelegenheid hun door enkele muziek- en zangvereenigingen uil den omtrek serenades werden gebragu De feestviering heeft zich overigens tot den huiselijken kring bepaald. In Pitt County Indiana overleed dezer dagen een zeer rijk .man. Zijn gansche vermogen heelt hij vermaakt aan alle weduwen, die in een om trek van acht mijlen zijner woning leefden. Ieder weduwe krijgt een gelijk deel. Dc man had wel gelijk zyn geld aldus te verdeelen. Bij zijn leven hadden die weduwen gaarne hem gehuwd, om alzoo zijn geheel vermogen van hem te kunnen erven, derhalve is het niet meer dan billijk haar, tot troost wegens zijn dood, een gedeglte daarvan te vei maken. Te Woolwich stonden een paar Franschen teregtbeschuldigd een beer te laten dansen en dnatdoor grooten schrik onder de bevolking te hebben gebrngt, ook tevens gevaar tc hebben

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2