schier reddeloos aan lager onderwal geraakt. Maar dat kunnen dc mannen van 4 September niet helpen. Het volk moet de schuld dragen het volk dat hen ten zetel hiel 0111 te handelen, hoewel zij nooit iets anders getoond hadden dan talent om te praten. Allerlei. Men leest in de h'oltn Zlg «Wanneer tegenwoordig een Berlijner zijn leven moede is, wal bij de hooge huishuren niemand hem kwalijk kan nemengrijpt hij niet naar vergif of dolk, maar hij gaat naar den Thiergaiten om zich daar te «verstinken." Door deze en dergelijke geestigheden zoeken zich de bewoners van Berlijn er over te troos ten dat dc Thiergarteneens hun trots en toevlugt in den zomerthans om de kwade dampen eer vermeden dan gezocht wordt. Een reeks prachtige huizen en villa's staan er om heen, de fraaiste straten loopen er op uit, maar de bedorven lucht veroorzaakt aanstekelijke ziekten, die vooral voor de kinderen gevaarlijk zijn. De Keizer heeft 30-000 thaler gegeven om dien toestand te verbeterende stad Berlijn evenveel. Maar dil is lang niet voldoende. Het kwaad is ontslaan door dat men op het idee kwam den prachligen Thiergarten met zijn stilstaande vijvers van stroomend water te voor zien en dat stroomend water moest uil de Havel en, de Spree komen die niet stroomen, maar hoogstens kruipen. Het is niet waar, wat Ruckert zegt, dat de Spree als een zwaan te Berlijn aankomt, maar wat hij verder zegt, «dat zij de stad als een zwijn verlaatis maar al te waar. Al het vuil enz. wordt er in ge worpen en bij de nadering der cholera waar schuwt de politie de schippers, om er niet te blijven liggen. En met dat water heeft met den Thiergarten willen verfrisschen. Berlijnschc bladen verzekeren aanhoudend dat er in Berlijn naar verhouding tweemaal meer menschen ster ven dan in Londen of Parijs. Dit berust echter slechts op de cijfers van ééne maandmaar het is niet te ontkennendat er in Berlijn verleden jaar 32.000 menschen gestorven en slechts 29.000 geboren zijn." Uit Berlijn wordt onder dagteekening van 1 Augustus gemeld «Nadat voor ecnige dagen in het engelsche parlement over de veepest gehandeld en de gegronde vrees voor hare overbrenging per schip van Kronstadt geuit was, is gisteren alhier op het station van den spoorweg naar Hamburg bij een transport russisch vee die ziekte officieel geconstateerd. Het transport bestond uit 38 ossen, die le Kronstadt ingelaten waren. De eigenaar had op zee vernomen dat de invoer van russisch vee reeds eenige dagen in Engeland verboden was; dientengevolge werden de beesten te Lubcck ontscheept en van daar per spoorweg reglstreeks naar herwaarts vervoerd. Daar er onder de ossen eenigen waren van het «grijze ras", waarvan dc invoer te land verboden is, werd terstond een onderzoek door den politie- vcearls bevolen. Deze ontdekte de ziekte bij een der ossen om zeker te gaan werd tevens de directeur onzer veeartsenijschoolde geheim raad Gcrlachgeraadpleegd, welke bij grondig onderzoek bevond dat bij nog verscheidene dieren de beginselen der ziekte aanwezig waren. De osdie hel ergst aangetast waswerd ter stond gedooden bij de lijkopening werd alle twijfel omtrent de aanw. zigheid der veepest weggenomen. Overeenkomstig de bestaande ver ordeningen werd het station i-.stond voor alle vee afgesloten en bevel gegeven om de geheele kudde al te maken." Uil Bolivia wordt gemeld dat het mineraal in steeds meerdere mate de aandacht trekt van kapitalisten en kooplieden in Chili en Peru. De rijkdom der mijnen overtreft alle verwachting en lokt van alle zijden vermetele knapen en gouddorstigc avonturiers. Reeds loopen meer dan 500 lastwagens dagelijks tusschcn Caracoles en dc kusten naar matige berekening brengen deze meer dan 300 centenaars metaal naar de landingsplaatsen. Drie aanzienlijke bankiershui zen Edwards <fc C°.Escobar Ossa C°. en Volckmart hebben succursalen tc Caracoles gevestigd en maken groote zaken zij koopen het metaal tot lagen prijs en verschepen het voor eigen rekening naar Europa. De John Elder nam op zijne jongste reis naar Europa 30,000 centenaars mede, en elk stoom schip dat dc Mngellaanstrant passeert en Anto- fagasta de havenplaats van Caracoles, aandoet, neemt minstens 6000 a 8000 centenaars aan boord. De stoomschepen der engelsche compagnie kunnen echter slechts een -.bepaalden tijd zich te Anlofagasla ophouden, daar zij niet van hunne bestemde lijn en tijd mogen afwijken en daarom heeft liet huis Escobar Ossa C°. een menigte zeilschepen derwaarts geroepen om de groote mctaalmassa in den handel te brengen. .11 Dit alles heeft dadelijk een grooten invloed geoefend op de geldmarktschier dagelijks ont slaan, bijzonder in Chili, nieuwe vennoo.schap- pen met groote Kapitalen reeds meer dan 25 milliocn solesom deel te nemen aan den buit uil de zoo rijke mijnen van Caracoles. Ook in Lima begint het kapitaal zich te be wegen schier geheel alleen belegd in de banken in de grootcre sleden des landsvloeit het nu allengs naar den buurstaat. Men wcnscht daar wel een toevloed van er varen duilsche mijnwerkersdaar de bevolking cr zeer weinig van verstaat en ook de noodige kracht en volharding niet in genoegzame mate bezit. Het weigeren om een postzegel op le plakken is dc ooizaak, dat eerlang in Hamburg een pro ces zal gevoerd wordendat sedert dagen het hoofthema van groote en van kleine gesprekken in die stad uitmaakt. Een dame komt aan 't postkantoorvraagt een vijfkreuzer postzegel en verzoekt den beambte dat op een brief te hechten. «Daartoe ben ik niet verpligt" ant woordde de ambtenaar. De dame beweerde het tegendeel en de partijen scheidden allesbehalve vriendschappelijk. Daarmede was echter de zaak niet uit. Een paar dagen daarna verscheen in dc Hamburger Zeitung een ingezonden stuk, waar in het gedrag van den beambte op geen zachte wijze werd afgekeurd. Het antwoord liet zich niet wachten en nog scherper replieken heviger dupliek volgden en 't einde was, dat beide par tijen zich w egens aangedane hoon tol de regt- bank wendden. Tc Londen is een bedelaardie zich altijd had voorgedaan als een lamme, na zeer weel derig geleefd te hebbengestorvenaan elk der gasthuizen te Londen een legaat van 1000 pond sterling vermakende. Die legaten hebben dit pikantsdat de man verscheidene malen in die gasthuizen xvas opgenomen geweest en dal de professoren herhaaldelijk colleges over zijn ziektegeval hadden gegeven terwijl studen ten geheele nachten bij hem gewaakt hadden om tot in de kleinste bijzonderheden de be weging van zijn spieren na te gaan ten einde er den volgenden dag geleerde rapporten over te kunnen uitbrengen. Het is nu gebleken dat de man nooit lam geweest ismaar zich slechts zoo heeft gehouden om hel medelijden der goede Londenaars en vreemdelingen op te wekken iets wat hem blijkens zijn nalaten schap uitstekend gelukt is. Vrijdag den 26sten Julij heeft te Munchen de eerste zitting plaats gehad van het 17de journalisten-congres. De pers dier stad was vertegenwoordigd door 10 redacteurs van dag bladen, terwijl 52 vreemdelingen aan de roep stem van 't commifé gehoor gegeven hadden. Onder den genoodigdeu bemerkte men een groot aantal mannen van rang en aanzien als den burgemeester van de hoofdstad van Beijerenden directeur van politie, en twee prolessoren der hooge school de hh. de Sepp en Carrièrebeiden behoorende tot lijnregt tegenover elkander staande politieke rigtingen. De zitting werd geopend met eene redevoering van den heer Vcchionedie, na den vreemde lingen een welkom te hebben toegeroepen in enkele woorden op de hooge roeping der pers wees en op «ie viijheid, die zij noodig had om die roeping waardig te kunnen volgen. De bur gemeester van Munchen heeft in naam der hoofdstad geantwoord, en daarbij wijzende op de gew igtige dienstendie door de geheele Duilsche pers aan den vooruitgang der beschaving bewezen zijnheeft hij voornamelijk gesproken over 'tgewigtig piogramma, dat dit jaar aan de goedkeuring van 't congres is onderworpen, d. w. z., de nieuwe wetgeving op de pers, die in den Rijksdag zal behandeld worden. Uit Ncd Oost-Indië wordt het volgende gemeld: De in I'adang-Pandjang in garnizoen liggende troepen hebben een bewijs le meer gegeven van het klimmende gebrek aan disciplinedal in de laatste lijden zoo jammerlijk begint toe te nemen. Van dc 3de comp. van het 16de bataillon zijn meer dan 40 soldaten in complot aan den haal geweest, voorgevende, dat zij onder hun compagnic-comuiar.dmt niet langer konden dienen. Een officier hen achterna gezonden om dc bel hamers tot inkeer te brengenkiceg kortaf ten antwoord dat de kapitein zelf moest komen om met hen te onderhandelen. Het complot nam een vreemd, zelfs dieigctid karakter aan zoodat door den balaillons-cotnmandant alsnu met den aard der zaak stookende maat regelen worden genomenen de troep weldra naar het kwartier kon worden teruggevoerd en in arrest gesteld. De minst schuldigen zijn door den commandant gestraft, doch de overigen, 24 in getalzullen voor den krijgsraad teregt' staan. Als een vervolg op het bovenstaande kan gemeld worden dat onlangs 24 Javaansche militairen van Padang Pandjang, onder gewapend geleide te Ratavia zijn binnengebragl en naar 's lands provoost gevoerd zijn. Zaterdag heeft er op de Lancashire en Yorkshire lijn bij Manchester een groot spoor wegongeluk plaats, gehad. Door een abuis in het sein liep een kolentrein juist van de wis selplaats toen de Southporl-trcin met een vaart van 30 mijlen in een uur aankwam, waardoor beide treinen in botsing kwamen. De schok was verschrikkelijk. De locomotief werd ver brijzeld en de tende.- van de rails geworpen. Drie wagens vol passagiers werden omvergewor pen. Volgens de laatste berichten zijn 4 personen gedood en acht of tien ernstig gekwetst. De Noord-Amerikaansche bladen bcrigten den terugkeer in Massachusetts van miss Amanda Barber die, in de hoop van daardoor aan de zaak der verbreiding van hét Christendom onder de Indianen bevorderlijk te kunnen zijn vijf of zes jaren geleden met een der hoofden van den stam der Sioux in het huwelijk is gelreden. Deze missionarisse heeft voor haren te goeder trouw maar toch wat al te ligtgcloovig gekoes- terden waan hard moeten boeten. Zij had, naar men meent, behooren te weten, dat het der Indiaansche vrouwen, die der opperhoofden niet uitgezonderd aan eiken invloed ontbreekt; dat zij zelfs op zulk een lagen trap in de In diaansche huishouding staan dat men onder de minst onbeschaafde stammende vrouw van een opperhoofd meesttijds te voet haren fier te paard gezeten man ziet volgen, terwijl zij niet zelden met een zwaren last beladen is en een of meer melkbeestenaan een touw ge bonden met zich medesleept. Miss Barber heeft na vijf jaren lang het beklagenswaardigste lot te hebben verduurd en door haren heer en meester op de onbeschoflsle wijze le zijn mis handeld, nog van geluk mogen spreken, dat hij haar, tegen een losprijs van drie paarden, heeft willen afslaan. Politieke Itovuc. Van alle kanten komen opgaven in van het getal milliocnen dat in de diverse landen en plaatsen voor het schitterende Ftansche milli- arden-concours weid ingeschreven. Zelfs in Constantinopelwaar men altijd geldzakken vullen en geldzakken ledigen moet om het toilet en de weelde te beVosligen van de Harem-damesbijna on verzadel ij!, in hare eischen ja, inde hoofdstad van het Rijk der Halve maan nog niet ondergegaan is voor 580 milliocn ingeschreven. Men ziet het, Turkije heeft nog ge'.d vol-op, en wie geld heeftmag veel leenen. Een Duitsch Blad verklaart rondweg: «de inschrijving is de grootste «bluf" die ooit ge hoord isen in Berlijn is ingeteekend voor millioenendie maar voor duizend thaler goed zijn." De Kollnitche Zeitung beweert in een Berlijnschen briefdat men hier met een grotsarligen Schwindel le doen heeftin practijk gcbragl «om de wereld te foppen." De Keultche Courant vergist zich. Frankrijk fopt de wereld niet. Frankrijk fopt zich zeiven. Een geestig bankier zou dezer dagen gezegd hebben: «men heeft geld voorgeschoten op de handteekening van Frankrijk, even als de hypo theekhouders dat doen op een goed gebouwd huis. Deze bekreunen zich niet om het min of meer lasiige karakter der huurders, maar letten alleen op de waarde van het pand." Maar als intusschen het huis, bij eenen heeten zomer, zoo sterk bevolkt wordtdat hel onver- huurbaar is en afgebroken moet wordenwat zal dan de hypotheek waard zijn De geprojecteerde bijeenkomst der keizerlijke trits, btengt nu reeds de pennen der journa listen in tinteling. Terwijl de Duilsche, Ooslenrijksche en Rus sische bladen in de omhelzingenwaarmede hunne keizers elkander zullen begroeten ken- tcckcnen des vredes zien, zijn vele Franschc bladen van gevoeien, dat in hunne zameukomst dc kiem voor oorlog ligt. Men zal wél doen maar te gelooven aan de vrede-profetie. Waar dc pers al niet op teert I Op ren brief van 3 Sept. 1870, die door ven Bismarck aan zijn vrouw zou zijn geschreven, uit Vcndresse bij Sédanwaarin over Napoleon enz. wordt gesproken. En die brief is thans publiek gemaakt bij prioriteit doorFigaro.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2