KANTOOR-, SCHOOL- EN I). A. CUNTZ, Niet door Figaro, denjovialen, geestiger» barbier, maar het spotblad Figaro lever* met roode inkt dat is in vurige letters de fransche vertaling van den duitschen Bismarckiaanschen brief. Zulk een brief is een juweel voor de pers der ganschc wereld in dezen komkommertijd van politiek nieuws. 't Behoeft de kwestie niet te zijn of de brief echt of onecht is als hij maar aan Figaro en zijne zuigzusters en zuigbroeders de dienst bewijst om er millioenen lezers op te tracteeren. En wat zal Bismarckmaar 't geen nog meer weegt: wat zal zijn vrouw er van zeggen, dat die brief echt zijnde wereldkundig is gemaakt Zij zullen verstandig genoeg zijn om er geen Staatszaak van te maken. Met leedgevoel vernemen wij dat de beroemde tooneelspeler Emit Devrientna een smartelijk lijden van 10 dagen te Dresden is overleden. Ha was een der uitnemendste acteurs bij de opvoering der meesterstukken van Goethe, Schiller enz. Vooral als Posaeene der moeijelijkste rollen van het Duitsch^ tooneelin den Don Carlos is hij nog door niemand overtroffen. Koning Amadeus van Spanje reist onverschrok ken zijn land door en, sedert onlangs de kogels, op hem gerigthem niet troffen erlangt hij toenemende populariteit. In 1472 werd te Ingolstadt de hoogeschool teMunchen gesticht, die in 1800 naar Landshut, in 1825 naar Munchen verplaatst, nu haar 400jarig bestaan heeft gevierdmet warme deel neming van de geleerde wereld eene deel neming die naar sommige correspondenties te oordeelendie van de Munchensche bevolking vrij wat overtrof. Ook Nederland zond naar den Beijerschen tempel der wijsheid zijne afge vaardigden de heeren RosensteinBierens de Haan, SelenkaOpzoomer, Kern en Matlhes. Woensdag 31 Jul ij begon 't feest met officiële receptie der gasten in de aula der akademie. De minister von Lutz hield eene korte rede waarin hij mededeelde, dat de koning f 10,000 had beschikbaar gesteld voor de studie der ge schiedenis. De rector Döllinger hield de eigentlijke openingsrede, die gevolgd werd door een kor tere speech van den burgemeester van Munchen, in naam der bui gerij, wier verhouding tot de akademie," zooals Dullinger zeide«kon vergele ken worden met een gelukkig huwelijk." Professor Max Muller was de tolk der vertegenwoordigers van de NederlandscheZweedsche en EngeUche gasten. 's Avonds gala-voorstelling in den schouwburg en den volgende dag een optogt onder 't genot van hevige regenbuijen door de feestelijk ver sierde stad. Men zal zeker van ons geene uit voerige beschrijving der feslifiteiten verwachten. Men kan die zaken gerust overlaten aan de Duitsche geïllustreerde bladen. Bij gelegenheid van het jubileum der Munche- ner hoogeschool is prof. Döllinger in zijne feest rede in eene beschouwing gelreden over hel karakter en de rigling der vroegere scholen. Daarbij over de universiteit van Leiden sprekende, liet hij zich aldus uit«Een treffend bewijs van hetgeen vrijheid op intellectueel gebied vermag, vindt men in de geschiedenis van de hooge- scholen te Leuven en Leiden. De universiteit te Leiden was ontstaan te midden van het oorlogsgewoel. Prins Willem van Oranje en de staten hadden de stad, uit eikentelijkheid voor hare heldhaftige en volhardei de verdediging tegen de Spanjaardenmet een hoogeschool beloond. Reeds in de eerste jaren mogt zij op eene reeks uitstekende hoogleeraren bogen. Hugo de Groot werd er gevormd; de groote Justus Scaligerwelligl de geniaalste en geleerdste man van zijn tijdgaf er zijne lessen. Daar werk.e Boerhaavc, Ruhnkcnius Schullens, en behalve dezekon Leidenondanks zijne bekrompen hulpmiddelen nog eene breede rij gevierde namen noemen. Een tijd van verval heeft het niet gekendhet was en bleef de voornaamste steun en drager van de llollandschc wetenschap en letterkundezoomede van den nationalen geestdie dat kleine landofschoon slechts tijdelijk lot een der magtigste staten verhief. Het éóne Leiden weegt zwaarder in de geschie denis van den menschelijken geest dan geheel Polen ol Hongarije," AMERSFOORT, 8 Augustus 1872. De Afdecling Amersfoort en Omstreken van Ilel Metalen Kruis zal, ingevolge eenmet algeincene stemmen in hare laatst gehouden vergadering genomen besluithet Kamp bij Milligenop ecnen nader te bepalen dag, bezoeken. Den kelijk zal dit geschieden op den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, namelijk op 4 Sept. aansl. Door Ph. Smit te Amersfoort is verleden week een jongetje gereddat in de rivier de Een» was gevallenfluks in een schuitje naar het jongetje roeijende; en Maandag jl. redde hij, van de kade de hand afreikendeeen jongetje uit het water der korlegraeht. Het Vaderland verneemt uit goede brondat voor het congres der Internationale reeds een locaal te 's Hage is gevonden. In Concordia in de Lombardstraat aldaar zullen de vergaderingen worden gehouden. Vier-en-dertig jeugdige vrouwelijke gevange genen, die bewijzen hadden gegeven vat» verbe terd gedrag en werkelijk berouw zijn uit de Maisons centrales de detention ontslagen en naar Nieuw-Kaledonië ingescheept, om aldaar in het huwelijk te treden met politieke veroordeelden, die door onberispelijk gedrag uitmunten. Soort gelijke maatregelen zijn eenige jaren geleden tot uitbreiding en bevesting der volkplanting, ook genomenen de talrijkeordelijkear beidzame gezinnen die men er aan te danken heefthebben de regering tot eene hernieuwde toepassing van dezen socialen maatregel doen besluiten. De Heer G. Ravensbergen te Rhijnsburg heeft het genoegen gehad dezer dagen op de secretarie te kunnen verklarendat hij gezegend was met de geboorte van zijn dertig He kind. De visschers van Blokzijl klagen weer over zeehonden bij Urk. Geen wonder. In de vangst is tusschen die visschers en die honden groote concurrentie. Het locaal van het syndicaat der Parijsche eflecten-makelaars is militair bezet, om de effecten te bewaken, die als onderpand voor de inschrij ving in de Fransche leening zijn gedeponeerd. Er wordt thans voor milliardeu aan londseu bewaard. Te Rotterdam zal een nieuw weekblad het licht zien, onder den titel van: *de\rijmoedige Mondslopper"Ook te Amsterdam wordt een nieuw blad aangekondigd, nl. *de Welvarende Kruidenier." Te Hoogeveen is een nieuw gemeenteveld wachter, na nog geen maand in dienst te zijn geweest, met verlof gegaan en niet teruggekomen. Er worden tegenwoordig in Engeland kleine torpedo's gebruikt bij de vischvangst. In vischiijk water leveren zij eene uitmuntende vangst, wijl door de ontploffing van een en een half ons dynamiet onlangs 200 stuks riviervisch werd buit gemaakt. Wanneer deze wijze van visch vangst opgang mogt maken, zal liet hoogstnood zakelijk wezendat van rijkswege <Ie noodige maatregelen worden genomen om het doodvis- schen te voorkomen. Een schoolopziener te X wenschte een armen onderwijzer geluk met de goede lucht, die men in zijn school inademde waarop de andere ten antwoord gaf: «Ja mijnheer, de lucht is goed genoeg als men er maar van eter. kou I" Men meldt uit Weerselo De kalveren worden hier en in de omstreken lot zeer hooge prijzen opgekocht en meerendeels per spoor naar Elberfeld vervoerd. De elagers in deze omstreken zijn bijna niet in staat kal veren te slagtendewijl zij geen voldoenden prijs voor het vleesch kunnen bekomen. De landbouwers worden dus ook dagelijks door eene menigte kooplieden bezocht. Zoo kwam dezer dagen een koopman bij den landbouwer P...., die een kalt had van acht dagen oud. De koopman vroeg den landbouwerwat hij daarvoor eischte. De boer antwoordde «dat zal ik u zeggen ik wil het nog drie weken houden en dan kunt gij hel krijgen voor 18 thaler (/32,49)." «Maar" zeide de koopman: «als ik het dan eenige dagen langer laat staanwat moet ik dan geven De boer antwoordde «voor eiken dag dat gij liet langer laat staan moet gij betalen 1.50, en voor eiken dag da' gij het eerder ontvangt kunt gij mij f 1.50, korten." Nu" zeide de koopman: «dan zal het maar accoord zijn." Doch hoe ontsteld werd de boer 's anderen daags, toen de koopman het kalf kwam opeischen en zcidc «ik ontvang het kallf 20 dagen vroeger dus kort ik u 20 maal f 1.50." De boer moest zich na eene hevige woorden wisseling te vreden stellen met f 2.40. Uil Londen wordt van 4 Augustus gemeld Van meer belang in de zaak der runderpest. De heer Fors ter deelde hierover eenige bijzon derheden mede. Er warenalles te zanten genomen, zeven ladingen ziek vee aangevoerd, waarvan vier uit Kroonstad en drie uit Hamburg. Van deze waren twee zonder russische beesten. Ten gevolge van deze omstandigheid had de regering, behalve den invoer van vee uit Rusland,' ook dien uit Sleeswijk-Holslein verbodendoor de vergunningdie tot dus verre met betrek king tot laatstgenoemde Staten bestond, iu te trekken. Tevens is er bevel gegeven dat alle schapen uit Duitschland komende op de plaats der landing geslagt moeten worden De minister verontschuldigde de gestrengheid zijner maatre gelen door den drang der noodzakelijkheid om alle verspreiding van ziekte te voorkomen en merkte aan dat die ziekte zich den zevenden dag na de aankomst der lading uit Hamburg geopenbaard en de overtogt drie dagen ge duurd had. In Duitschland is voorheenals twee vrouwen op straat vochten, de stiaf toegepastdat zij in eene soort van groote kist werden gespijkerd waarbij alleen hare hoofden uitstaken. Zóó werden zy een unr tegenover elkander, op het marktplein tentoon gesteld, zonder gebruik te kunnen maken van handen en voelen. Dat was echter, in veler oog, geen straf; minstens had men dan nog hare monden ge sloten moeten houden. Er is heden slecht nieuws uil Londen voor alle Europesche misdadigers ontvangen. De moordenaarshuisbrekersdieven enz. enz. van het vasteland van Furopa hebben lot nu toe de gewoonte om zoodra zij hunne mis daden verrigt hebben naar Engeland of via Engeland naar Amerika te vlugten. Yoorlaan zal hun deze vlugt hoe langer hoe moeijelijker gemaakt worden; want Engeland is bezig met het sluiten van eene reeks van verdragen met de Mogendheden van Europa en Amerika tot wederzijdsche uitlevering van midadigers. Lord Granville toch heeft in het Hoogerhuis medege deeld. dat met de verschillende Rijken uiileverings- tractaten gesloten worden. Het tractaat met Duitschland is reeds gesloten cn van kracht verklaard. De tractaten met Belgie en Denemar ken zullen eerstdaags onderteekend worden. Me» Nederland Oostenrijk, Italië en de Ver- eenigde Staten worden onderhandelingen gevoerd tot het sluiten van een uilleverings-lractaat of tot verbeteiing van de beslaande tractaten. Dus zal er langzamerhand een internationale sta tenbond gevormd worden tot bestrijding der misdaad. Bij al deze tiaclaten wordt de hoogstregt- vaardige, billijke bepaling gemaakt, dat een ge- vlugt misdadiger niet zal worden overgeleverd, indien de overtreding, voor welke hij venvolgd wordt, van staatkundigen aard is, of zoo hij voldoende bewijzen heeftdat de misdaad waaavan men hem aanklaagtslechts is uitge dacht om hem in handen te krijgen teneinde hem om een staatkundige reden te vervolgen. ADVERTENTIE N. Bevallen van eene DOCHTER A. A. J. L. VAN WALCHRENCostbr van Voorhout. Amersfoort 6 Augustus 1872. Voor de menigvuldige en hartelijke blijken van belangstelling ons betoond bij het overlijden van onzen zoo zeer beminden zoon ABRAHAM LEONARD, betuigen wij bij deze onzen opregten dank. Ambrsfoort, 7 Aug. 1872. L A. SCHAAP, JUDITH SCHAAP— Kalker. TEEKENBEHOEFTEN. Langeslraut A SO. Steeds voorhanden Postpapier van af 40 Ct. ae 240 vel tot supra fin Cream Lnid- Jockey Club enz. Envellops 15, 18, 20, 25 en 30 Cu de 100 stuks en hooger Zegellak var 25 Ct. de 20 pijpen lot de fijnste soorten Perry ponnen in diverse sortcering; Teekenpapier Extra best, vel 5 Ct. Cal queer papier en linnen Beste Parlemonts en Archief-Inkt, bijzonder aan te bevelen doordien zij dadelijk zwart uit de pen komt cn opdroogt. Bordpapier per pak /"2,50. Visite Kaartjes op best glacó of dof Car ton met gesteendrukten naam en qualileit ÏOO Stuks 90 Ct. Bougies 32 Ct. het pakper 10 Pak 31 Ct. het pak Koeken Lak voor H.H. "Wijnhandelaren 16 Ct. de Koek.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3