minder invloedrijk, en steant daarbij meer op gezag dan fbder- Den uitslag te voorspellen behoort natuurlijk niet tot het heden. De natie aal daarover ia November uitspraak doen. Allerlei. De I'ariische correspondent van een buiten- landsch blad schreef onlangs: «Om uwe lezers een denkbeeld te geven van de extravagante toiletten, die men hier ziet, wil ik u eens het costuutn bechrijven dal mevr. Ratanigeboren srinses 3larie Studolmine Buonaparteonlangs bij d<? wedrennen droeg. Het bestond uit blaauw- grocne weerschijn zijde, met paardenkoppen van allerlei kleur en vortu, schimmels, vossen, bruine en gevlektein een ivoordallerlei soorten van paarden in wijde vaart door elkander op het onderkleed. daarover heen een don kere tunica opgenomen, met gouden naalden in stijgbeugel vorm hooge rijglaarzen met sporen een onbeschrijfelijke hoed, een soort van baret met hangenden vederbos, die in een paardenstaart eindigde op het voorhoofd eindelijk een gouden diadeem in den vorm van reusachtig paardengebit! Waarlijk, waar men zich over beklagen kon, was niet dat dit costuutn geen locale kleur had Men schrijft uit Gorinchem: De muiren ne men in ontzaggelijke wijze toe in gras-en graan velden. Indien deze dieren zoo aanwassen, ziet men alhier een vroegen staltijd tegemoet. Som mige akkers, met haver bezaaid, werden totaal weggeknaagdmet angst ziet men de toekomst to gemoel, en dal de muizen ook de suiker wortels zullen aandoenzoo als bij enkele ak kers heeft plaats gehad. De Onderkoning van Egypte schijnt plan te hebben Abzyssinie bij zijne Staten te annexeren. Eene expeditie van 2000 man is uitgetrokken, om de Koningin van Abyssinie, Mcstiata, die de bescherming van den Onderkoning tegen de Christenen inriepte hulp te komen. De Egypteaaren hebben zich van eenige provinciën meester gemaaktonder voorwendsel dat het noodzakelijk is den weg tusschel^Massowah en Bogos, die door buigeroorlog en rooverijen on veilig woidt gemaaktgeheel in handen te hebben maar zij willen het daarbij niet laten. Spoedig zal uit Suez eene versterking van 3000 man arriveren en dan zal Koningin Meskata wel gewaar wordendat het gemakkelijker is de gedienstige Egyplenaren in het Land dan er uit te krijgen. H. M. zelve is intusschen gevangen genomen door een Koning Shoodie boos is over bel te hulp roepen der Egyplenaren. Een aantal Europesche gelukzoekers hebben zich bij de Egyptische troepen aangesloten om te deelen in den buil. Dezer dagen heeft een zeer zwaar onweder in Zwitserland gewoed. Te Ueberlingen vonden 14 k 16 menschen die zich in 4 kleine vaartuigen bevonden, hun dood in de golven; te Meers burg zijn 4 personen nabij den oever dien zij door de branding niet konden bereiken, en dus in het gezigt der menigte te gronde gegaan in Hagnau verdronken 2 personen; nog drijven er verscheidene kleine vaartuigen ledig op het meer en ducht men voor meer onheilen; te Romanshorn werden 3 personen uit Hagnau opgevischt, die zich krampachtig aan hun omge slagen schip vastgeklemd en 14 uren lang in dezen toestand tusschen leven en dood gezweeld haddeu. Door den hagel is groote schade aan- gerigt; vee is door 't instorten van schuren ver pletterd; te Reichenbach sloeg de bliksem in een huis, dat geheel afbrandde. Dc New-Yorksche bladen bevatten talrijke mededelingen betredende de processen door de nieuwe directie van ue Erie-spoorwegmaat- scbappij ingesteld tegen voormalige directeuren die zich aan schromelijke misbruiken hebben schuldig gemaakt. Niet alleen wordt Gould ver volgd maar ook Daniël Drew. Toen deze in 1868 kassier van dc Maatschappij was en van der Bilt pogingen aanwendde om zich van de directie meester te makenconverteerde Drew vele obligatiën (ter waarde van 10,000,000 dollars) in aandeelen die door van der Bilt voor 7,000,000 dollars werden gekocht. Beide heeren namen destijds de vlugt naar Jersey, ten einde aan een geregtclijke vervolging te ontgaan. Zij vergaten echter niet om in allen haast de noodige contanten mede te nemen. Thans wordt beweerd dat de 100,000 aandeelen wel verkocht maar r.iet betaald zijnzoodat men Drew wil dwingen die aandeelen aan de Maatschappij terug te geven. Hel nieuwe bestuur heeft verscheidene bezui nigingen ingevoerd. Niet ^leen zijn de kolossale tractcmentcn van dc directeuren verminderd maar er is ook een ander bureau gebuurd. Tot nu was dit gevestigd in liet Grand Opera-house en aan de erven vnn Fisk werd hiervoor een jaarlijksche huur van 63,000 dollars betaald. In een der machine-werkplaatsen der Maat schappij is brand uitgebarsten (zoo als reeds in een telegram werd berigl). De schade, aanvan kelijk begroot op 3J tnillioen bedraagt 500,000 dollars en is door assurantie volkotneu gedekt. NationaalInternationaal «n Par lementair-politiek potpourri. De dag van lieden Maandag 12 Augustus is door sommigen met spanning te gemoet gezien. Hij zou zeer somber zijn. Immers, volgens professor Plantamour-waar om niet de profeet rlantamour zal heden met eenige wijzigingen in de vorige aangekondigde verschijnselen de wereld vergaan. Er zijn nog genoeg naargeestige wereldbewo ners die zich reeds sedert geruimen tijd over deze profelü beangstigen. Zelfs zijn er enkelen, die er op gerekend hebben, dat tegen heden, alles wal zij bezaten, op zou wezen, en anderen, die schraal bij kas zijnen blijven hebben hunne betalingen maar uitgesteld toK morgen Dingsdag. Bestaat de wereld dan nog, dan is, voor deze lieden werkelijk morgen de dertiende een ongeluksdag. Heden, de twaalfde Augustus, is reeds meer dan voor de helft verloopendoch, terwijl de courant wordt gedruktkunnen wij nog geene locale revolutie merken. En toch luidt de profetie: «de bewoners der aarde zullen heden versmeltende aardbol zal beden in stukken verbrijzeld worden." Voor die versmelting zal nog al wat brandstof en vuur noodig zijnen voor die verbrijzeling wordt gevorderd een reusachtige hamer en ook extra-krachtige handen om hem opteheffen door liet luchtruim te wentelen en op den aardbol te doen nederdalen. Verder zegt de professor-profeetde stukken van den aardbol zullen in de oneindige ruimte geslingerd rondom de zon gaan draaijen of als eenvoudige aereolithen op de overige wereld bollen nedervallen." Waar al het puin daarvan blijven moet, vertelt hij niet. Tusschen nu en middernacht kan nog veel gebeuren en met zekerheid wordt van elders ge publiceerd dat de ondergang der wereld zal te zien zijn beden avond van 8 uren af. Niet hier te zien, maar in Amsterdamwant aldaar wordt in bet zomertheaterbuitensingel, Der Untergang der Welt, oder Amsterdam am t2 Augustus 1872, gelegenheids-klurhtspelin één bedrijf, opgevoerd. Die opvoering is zeer rationeelwant in onze tegenwoordige verlichte eeuw dient gemelde profetie voor niets auders dan kluchtspel te worden beschouwd. Er is thans veel gewemel in ons Vaderland op militair gebied. Diverse legerplaatsen zijn en worden be trokken. Dat geeft nog al vertier en leven en beeft dus ook zijne goede zijde, al is het kamperen, voor sommigen, die liever bij moeders pappot blijven, niet pleizierig. Bovetu'ien, het kamperen kan meer of minder aangenaam zijn, vooral afhankelijk van meer of minder gunstig weder. De legenhuitjes van gisteren en eergisteren waren zeker niet amusant Toch is en wordt met opgeruimdheid en zelfs genoegen door velen gekampeerd en de Neder- landsch» officier en soldaat beseft zeer goed dat kamperen noodzakelijk is, in een tijdsgewricht als het tegenwoordigenu de ondervinding heeft geleerd datvoor eene doelmatige verde diging van den vadcrlandschen bodem meer wordt gevorderd dan enkel goeden wil. Allerfelst blijft steeds het twistgeschrijf der Nederlandsche Courantenpers over hel toelaten of beletten van hel congres der Internationale in den Haag. Werkelijk, men bewijst de aanslaande Con- giesleden ie veel attentie en te veel eer. Zelfs dc statuten dezer vereeniging doen de ronde in een aantal bladen. Dal zouden wordt gezegd de statuten zijn, die openbaarheid mogen genieten, om het ware doel der internationale te maskeren. Maarwordt verder gezegder zijn nog ge heime statutendie hel ware doel beheLen. Ook zouden eenige buitenlandsche regeringen zich het houden van hel congres hebben aan- {;etrokken en zijn zij daarover met de Neder- andsche diplomatie in pourparlers getreden. We vermelden een en ander, omdat wij te dier zake onze lezers op de hoogte dienen tc houdendoch treden er niet verder indan hoogst noodig is, want reeds is door de Neder landsche journalistiek hoogstwaarschijnlijk teveel over dit onaangenaam onderwerp geschreven. Den 5den Augustus was het juist 100 jaren geleden dal te Su-Petersburg tusschen Rusland en Pruissen het verdrag werd onderteekend waarbij Polen, het ongelukkige rijk der Jagelonen, werd verdeeld (voor de eerste maal) tusschen die beide str.en en Oostenrgk. Die magtige staat, met eigen nationaliteit, is verdwenen uit de rij der staten. In zijne ongelukken en verdwijning ligt steeds eene diepe les voor andere volken. De binnenlandsche tw isten deonceniaheid der Polen en de staatsregeling, die niet voldeed ann hetgeen voor een eendragtig volk nuttig en noodig ishebben er veel toe bijgebragtdat zijne magtige naburen hel konden verbrokkelen. In Zwitserland, België en Nederland moet het lot der Polen tot waarschuwing strekken dat op het volkin deze landen, de pligt rust zich niet door partijtwisten en andere twisten te laten meèsleepen, om daardoor magtige, naburige staten geen voorwendsel te geven, zich in hunne aangelegenheden te mengen. Onze binnenlandsche politieke en parlemen taire Staats-affaires worden thans bij kleine uitstapjes door de pers besproken. 't Nieuwe kabinet is zeer pacifiek geoccupeerd en neemt zich den tijd om in fraai figuur en tenue zijne entréc in het Parlement te maken. Zeker brengt bet een mooi progiam mede. Naar we gissen wordt niet veel in dat program beloofdteneinde geen gevaar te loopen later weinig te geven. Het maken van een program is gansch niet lekker, want de critica, der oppositie zal er onbarmhartig in wroeten. Aan de departementen van algemeen bestuur is bet zeer druk met hel opmaken der be grootingen. Daarbij komt het vooral aan op het netjes en smakelijk groepeeren van cgfert. De veepest heerscht in vele streken van Noord-Oostelijk Europa en in enkele plaatsen in Midden-Europa. Bedreigt deze het westelijk deeldan is het de pligt der Regeringen strenge voorzorgmaal- regelen te nemen. Naar bet voorbeeld van België eo Engeland geschiedt dat ooknaar wrij vernemen, door de Nederlandsche Regeringzoodat mag worden gehooptdal die ramp van enzen bodem zal worden geweerd. Maar ook de veehouders moeten medewerken dat de veepest geweerd blijve. AMERSFOORT, 12 Augustus 1872. Donderdag avond jl. is in Amicitia eene ver gadering gehouden van de Afdeeling Amersfoort der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, waarin is behandeld het rapport der commissie, bestaande uit de Heeren Dr. D. P. M. GraswinckelDr. D. Burger, Dr. A. II. C van Driel, P.'Methorst Jr. en A. J. Boswaaraan was opgedragen de vraag of het raadzaam is de Departementschool te wijzigen of optehefFen. Toestemmend werden dc 4 volgende vragen vaa het rapport beantwoord: 1*. moet het be staan eener school van gelijken aard en strekking als die des Departements wenscbelijk worden geacht of niet2°. moet zulk eene school uitgaan van het Departement 3°. moet de Heer II. Versloot slaan aan bet hoofd der departemenls- school 4\ moeten niet de hulp-onderwijzers zich regelen naar de inzigten van den hoofd onderwijzer t De volgende veranderingen werden in de bestaande regeling gebragl een bekwaam hulp-onderwijzer zal worden aangesteld, met acte voor het Fransch en voor het onderwijs in die taal verantwoordelijk. De schoolgelden zullen worden verminderd, en wel voor de kinderen van de departements- leden: voor één kind 23.voor 2 kinderen uit één gezin f 48.voor 3 kinderen uit één gezin 69,voor ieder kind daarboven /23. Voor kinderen van nicl-lcden voor één kind f 32.voor 2 kinderen uit één gezin f 55. voor 3 kindercr. uit één gezin f 76.voor ieder kind daarboven f 23. Voor elk kind, dat onderwijs in deFransche taal ontvangt, f 10.per jaar meer, terwijl ook de commissie de bevoegdheid heeft vast- testellen of liet onderwijs in de Fransche taal zal worden gegeven buiten, of gedurende de gewone schooltijden. Uil de kas van het Departement zalgedu rende dit jaar, dat als proefjaar wordt be schouwd een subsidie van 3Q0.aan dc school worden verstrekt. Om de nieuwe organisatie geheel vrij te laten

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2