Dingsdag 20 Augustus 1872. U U U iu II 1. M 2015, Nkderlandsche Centraal-Spoorweg. HH HH IpSspS IJK; H BH UllMSOII Zomerdienst aangerangen 1 Junij 1872. hh m HI HI WÊÊÊ dlligence-DlENSTEH [1 [I Tl fl |1 III Van Amersfoort naar Maarebergen Vertrek van Amersfoort naar Utrecht I II II II II |l| III s morgens 6J, op de eerste treinen 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kL, 2.37,8.06. I I K II |1| naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 tn 2 II., 8.30. gp gp gp HM HH Hl Hf 'savonds 8J na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floou, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2u., van Baarn 3 u., Eemnes 3i u., aank. te Amsterdam te 6 uren* Dit blad verschijnt Maandag en DonderdagavondAbonnementsprijs per kwartaal franco per post 1.15 Prijs der Adfertenliën van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Ctslegale, ofiicieele en onteigen, idvertentiën per regel IS Cts. Reclames per regel 20 cents. Af*. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. i. H. van Cit'ffte Amersbort Barton AmenfoorUokt Cónrant. l.angrstraat. Wijk P, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekbandelareo en Postdirecteuren io hel Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Adeertenlieburaeu van Nusn en van Dmii, Wijnstraat, Rotterdam. Nieuws-sohaarschte. De couranten klagen over gebrek aan nieuws en bet lezend publiek klaagt, in koor, meè. Geen nieuws goed nieuw», hoe levens- weldadig ookkan geen ccutant vullen. Er is-zelfs eene Arnh. Cl., die een leading-artikel maakte over 't nieuws-gebrek en daarmede circa twee kolommen volstopte en zich zóó aan vulling hielp. De schaarschte aan nienwe stof, leidt ertoe, dat de lezers over de Internationalede Duittehe Jeiuiten.kwestie en nog een paar politieke hoofd onderwerpen dagelijkstot over-verveling toe als bij de Nederlandsche maat worden getracteerd. We geloovendal de lezers, de journalisten, de zetters en 'l verder courantpersoneel zouden gebaat worden, als alle Nederlandsche couran ten, gedurende de nog loopende maand Augustus en de eerste helft van September, zouden uit komen op half rantsoen Moet bet couranten-personeel dan altyd zijn permanent werkzaam Voor de helftgedurende dien tyd ingekort, zouden de couranten meer in degelijkheid winnen en d« lezers minder slaperig worden. Bovendien zouden de journalisten en bet verder courantenpersoneel die anders nooit vacantie hebben daardoor óók eens halve vacanlie hebben en derhalve maar voor de helft in vacantiegenot achterslaan bij schoolmeesters, scholieren en andere' vacantiegenietende wereld burgers. Do vrouwen der N.-Amerikaansche presidenten. Nu in de Vereooigde Staten van Noord-Ame- rika hel verkiezen van een nieuwen president op til is, levert de dagbladpers allerlei bijzon derheden over het huiselijk leven der voorgan gers. Wij teekenen daaruit het volgende voor onze lezers opOnder Buchanan was het zijn nichtje die de ambassadrices ontving, de honneurs waarnamen tegelijk de nederige betrekking van huishoudster vervulde. Zij' werd in het geheele district Washington nooit anders dan kort weg «miss" pnoemd. Het huiselijk leven in het presidents-nótelhet White Housewas hoogst eenvoudig ingerigt en de president Buchanan onderscheidde zich in niets van de Ïewone amerikaansche burgers-stervelingen, dan oor zijn hagelwitte dassenwaarvoor hjj een bijzonder zwpk scheen te hebben. Mevrouw Lincoln was wat minder eenvpudig van natuur, en met haar kwam er wat meer luxe iu het White Ilovse. Haar man was dikwijls knoirig over hare uitgaven. Maar dit was de eenige reden tot ontevredenheid niet, die zij hem gaf. Mevrouw dejHesideote verbergde hare sympathie voor het Zuiden niet, en zij werd in de volle vergadering der vertegenwoordigers beschuldigd van verstandhouding met de cjiels van het zuider-legerin welks gelederen velen hater bloedverwanten stonden. Het zou dan ook fjecht met haar afgeloopen zijn, en er werd jd gemompeld van in verzekerde bewaring stellen ffoo lang de oorlog duurde, had de overwegende zedelijke invloed van den minister Sewarl haar nipt beschermd. Helaaszij heeft op andere en veel treuriger wijze, hare sympathie voor het Zuiden, zoo zij ze inderdaad gekoesterd heeft geboet, en het pistoolschot dat haar echtgenoot het leven kostte zal haar de oogcn wel geopend hebbenterwijl het haar hart verscheurde, en de vrouw van den magtigcn president tot eene burger-weduwe maakte. Mevrouw Patterson dochter van Johnson volgde mevrouw Lincoln in White house op. Zij beijverde zich vooral de hevigheid der hartstog- telijkbeid van den nieuwen president te matigen. In den kring zijner kleinkinderen vond hij altijd de kalmte terug, die hij in de beslommeringen van het staatsleven verloor. Men zegt, dat hij, eerst na zijn huwelijk, van zijne vrouw lezen leerde. Mevrouw Grant, de tegenwoordige presidente, wordt algemeen geroemd, omdat zij even- een voudig als bevallig, met veel tact, het leven op Withe houseook het officiële leven, bestuurt. Nu Greeley, de journalist kans heeft tot op volger van Grant verkozen te worden, wordt al druk besproken hoe mevrouw het maken zal. Men gist dat zij alles behalve zich met de hooge politieke zal iniaten, maar dat hare eerste en aanhoudende zorg gewijd zal zijn aan het toilet van haren echtgenoot, di.e in booge mate zulk een zorg noodig heeft. Hij is nooit voeg zaam gekleed, .en draagt b. v. een dwazen hoed, die den algemeenen lachtlust opwekt, waar hij zich vertoont. Men verhaalt dal mevrouw Greely het eens niet langer kon aanziende kleederen van haren man weg nam enzonder iets te zeggen, in plaats van zijn pantalon, die bespottelijk kort, zijn jas, die jammerlijk kaal wasen zijn hoeddie een allergekst fatsoen hadnieuwe en naar den heerschenden smaak gemaakte kleeren voor in de plaats legde. Greeley zuchttemaar berustteen trok het nieuwe pak aan. Hij moest een meeling bijwo nen en had dus wel wat anders in het hoofd dan te debatteren met zijne vrouw over het hem opgedrongen toilet Het ongeluk wil de, dat hij toen in zijn mooijen dos het bureau van den Herald passeerde en dat de hoofd redacteur Bennett hem in het oog kreeg. Deze, voor wien alles stof tot een sensatie-artikel was, vatte dadelijk de pen open kondigde aan het hoofd zijner kolommen de herschepping van Greeleyin een fatsoenlijk gekleed man zijnen duizenden lezers aan. Zij was echter van korten duur en toen de lezers van den Herald er zich op spitsten om Greeley nu eens «in het nieuw" te zien, was het reeds te laat. Hij liep den volgende dag al weèr in zijn oude plunje. «Kindlief," had hij tegen zijne vrouw gezegd, «nu heb ik het, om u genoegen te doen, geprobeerd. Maar, waarlijk, het gaat niet. Ik stond op de meeting met den mond vol tanden. AI mijne ideeën schijnen in mijnen ouden rok en onder mijn ouden hoogen hoed te zitten. Bij mij ook maken de kleèren den man. Geef mij mijn oude spullen terug." Mevrouw zwichtte op hare beurten Greeley was de oude Greeley weèr. Wie weet of hij zijn kans, om door talent in woord en daad president te wordenniet verloren zou hebben als mevrouw volgehouden en hij toegegeven had. De Engelsche tuin-feesten. Er is in laatste jaren in Engeland eene sport van feesten op den voorgrond gekomeo die inderdaad alleraangenaamst zijn en alles in zich vereenigen wat de grootste verscheidenheid der gasten slreelen kan namelijk de zoogenaamde garden parlies. Vele aanzienlijke woningen hebben traaije tuinen soms parken. Deze worden hel hootdlooneel van het te geven feestde zalen worden bijzaak. Wie nu geen tuin of park heeft, maakt dat hij er een krijgt, door apnkoop van belendenden grond; ziedaar, door sloopen en aanleggen door beplanten en inrigienreeds een groote bron van verlier voor sommige klassen van nijverheid geopend. Maar dat daargelaten. De garden-parties zijn thans de feesten bij uit nemendheid; zoo zelfs, dat de koningin ze na ook reeds in de parken van Buckingham en Windsor geeftde prins van Wales noodigt zijne gasten naar Ghiswick en zijne garden-parlies op Holland House heeft hij tot het. toppunt in het genre opgevoerd. Uit den aard der zaak heerscht bij al zulke bijeenkomsten meer vrijheid en ongedwongenheid dan in statige zalener wordt gewandeld of gedanst op de fijne gras tapijten; illuminatie, vuurwerk, muziek; fraaije solo's nu hier dan daar, hetzij in paviljoenen, hetzij in de open lucht uitgevoerd de oude in Engeland geliefkoosde landspelen zijn aan de ordeen nieuwe worden er nu bedacht. In één woord, ieder vindt zijne gading, en daardoor zijn alle gasten tevreden. Een garden parly op Holland House bij te wonen was inderdaad een betooverend feest. Men zag er de élite der Londensche groote wereld zich op de ongedwon- genste wijze vermakep. De prins van Wales maakt er eene studie van om haar met andere werelden" te amalgameren, en zij wint daarbij. Zoo bewogen zich daar, in bonte verscheiden heid niet alleen rang en vermogenmaar de kunst, de politiek, de wetenschap waserrnim vertegenwoordigd. Anders styve en strakke ge leerden lieten zich door bekoorlijke jonge meis jes in het cricket-spel les geven en hadden een kinderlijken pretzwaarlijvige schatrijke lords zochten hel gezelschap van geestige kun stenaars een jong portretschilder maakte zich op een avond in de hoogste kringen populair door met krijt op de tafeltjes de portretten te teekenen der personen die er nevens zaten hij was eens klaps, dank zij zijn talent, «gelanceerd"; een auteur van naam deed in een ander groepje opgeld door het inproviseren van allerlei korte, humo ristische schetsen van opgegeven toestanden; dan weder'maakte heerlijke muziek aan dat alles een eindeom aandachtig te luisteren; zoodra de dansmuziek klonk zwierden de bevalligste paren ^ondeensklaps stond alles stil om een schitterend vuurwerk te bewonderen, en midde lerwijl adem te scheppen. Maar wat ook een alleraardigst relief aan het geheele tooneel bijzette, een schilderachtige decoratie vormde, waren de vreemdelingen uit «verre oorden," die de prins van Wales genoodigd had. Zoo zag men er den bekenden Nabob uil Bengalen met zijnen zoon, die zich reeds eenige jaren wegens particuliere aangelegenheden te Londen opbon den den perzischen gezant, wiens vooibeeldig schoon echt oostersch gelaat, een ware type is. Denk u die mannen in hunne rijke kleederdragt te midden der engelsche dames en heeren. Do waren lions van de season waren echter de birmanscbe gezanten. Zij hadden eene hoogst intelligente physiono- mie, en waren in prachtige zware-zijden gewaden gedost. Een van deze Mongolen sprak zuiver vloeijend Engelsch. Wel verre van zich met oostersche deftigheid af te zonderen klampten zii iedereen aan en waren inderdaad con versabel. Allen hadden evenwel een magtigen concurrent, wat de algemeene opmerkzaamheid betrof, in een opperhoofd der Ghippeway-lndianennaar Londen gekomen met eene bepaalde zendiog in het belang van zijnen stam. Ziedaar eenige bouwstoffen voor de verbeel ding om zich het tafereel voor te stellenniet bij magte naar waarde en waarheid te beschrn- ven. En dan zegt mendat de poëzydal de

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1