romantiek verdwijnt' Wie deze gard'n party, met liare bonte mengelingen van het westen en hel oosten hare schilderachtige groepen hare verscheidenheid van genoegens, hare loo- verachtige verlichting en heerlijke muziek bij woonde, zal moeten toestemmen dat men zelfs in onze dagen nog wel tooneelen uit de Duizend- en-een-nacht kan zien, als ware het dan ook in de parken van Ho! lm t House. Allerlei. De secretaris der Spaansche legatie te Brussel bevond zich dezer dagen na veel champagne te hebben verspoeld, met een dametje aan het station te Boisiotl en daar hij de wachtkamer een weinig benaauwd vond, sloeg bij de glazen in. De stations-chef vorderde daarvoor betaling en de Spanjaard had daar eerst niet op tegen. Maar eensklaps bedacht hij zich Waarschijnlijk herinnerde hij zich dat hij de reputatie van het Land dat hij de eer heeft te vertegenwoordigen, sterk te kort zou doen als hij dadelijk en zonder afdingen betaalde. Hij trachtte er zich dus met een paar vuistslagen af te maken daar ecuier de stalions-chet de sterkste wastrok hij aan het kortste einde en kon zells zijn degenstok hem niet de overwinning bezorgen. Het Spaan sche gezantschap eischt thans voldoening en dreigt zijn passen te vragen als het die niet ontvangt, üf het ook met een bombardement van Antwerpen gedreigd heeft, is nog onzeker. De Belgische regering heeft echter nog niet het regt erkend van vreemde diplomalen, om glazeu stuk te slaan en spoorweg-beambten te mis handelen al doet dit zoo'n diplomaal uil het vaderland van Don QuicAot. Zekere Johannes Dijckbehoorende tot de doopsgezinde gemeente werd onlangs bij het garnizoen te Berlijn als soldaat ingedeeld. Ge trouw aan de grondstellingen van zijn kerkge nootschap, weigerde hij echter volstandig den eed af te leggen en was evenmin te bewegen tot het dragen van wapenen. Thans is hij reeds voor de vierde maal, wegens het weigeren van den eed, met arrest gestraft, doch zonder dat dit eenigen invloed op zijne overtuiging heeft uitgeoefend. Ook hebben alle pogingen van zijn meerderen en kameraden, om hem tol toegeven te bewegen, schipbreuk geleden op zijn stand vastigheid. Aan zijn vader heeft hij de gansche toedragt der zaak geschreven en besloot zijn brief met de verzekering, dal ook ingeval men de vesting straf op hem zou toepassen wat hij verwachtte, hij toch daarom zijn geloof niet zou venaken. Tevens verzocht hij dat men den voorganger der gemeente tot hem zou zenden, ten einde door het gebruik van hel avondmaal in zijne geloofskracht te worden versterkt. Ingevolge dit verzoek is «de oudste" der gemeente, de heer Penner, wonende te Koizelitzki bij Marienburg in Rusland, met eenige andere personen te Berlijn verschenen, ten einde aan het verlangen van Dijck te voldoen. Algemeen is men zeer betiieuwd naar den afloop van deze taak. Verleden week heeft de vijfde krijgsraad te Versailles weder een doodvonuis uitgesproken. De persoon -lezen keer lot mikpunt van een pel'ton 1 :iie soldaten aangewezen, is Louis IV.n'it Decamp, wel is waar leidekker van beroe,»doch die hij de plundering en het in bi*.. 1 steken van het hotel in de rue de Liile de hoofdrol vervulde, en door de gefede- reerden gewo- nlijfc «de groote artillerist" ge noemd werd. li i amp was ordormanscfiicier van kapiteir. Gin/ t, die in het straatgevecht zwaar gek -al werd. Door de gehoorde getuigen werd eenstemmig verklaard dat Decamp, in uniform en met een chassepot en een revolver gewapend last heeft gegeven tol bet plunderen en in brand steken van verscheidene gebouwen in de rue de Lille, met name liet paleis van het Legioen van Eer; dat hij de uitvoering van deze misdaden geleid en bestuurd heeft; dat hij bevel heeft gegeven tot hel doodschieten van den concierge van het hótcl van graaf Chabralk.rlom dat hij de ziel was van al de snoodhedende afschuwelijke euveldaden in genoemde wijk dc- hoofdstad gepleegd. Hij zelf beweerde voor zijne regtersdat hij in bedoelde huizen slecht» verschenen was om beschut te zijn voor den regen van kogels en Lomm -n der regeringstroepen en dal hij zich niet naar den faubourg St.-Germain begeven zou hebben indien hij gemeend had voor de verpleging van zijnen gekwetsten kapitein te moeten zorgen. Nu zich de tongblaar zoo algemeen onder het vee verbreidt, brengen wij nogmaals de waarschuwing van deskundigen in herinnering, om vooral de melk van aan de ziekte lijdende dieren te koken. Ongekookt is de melk scha- deliik voor Uct gebruik. De Crm.ngtr O. M„t, dat in de prouncie Groningen bier en daar menschen aan de ziekle lijden tengevolge >an het gebruik van ongekookte melk, atkomstig va I zieke dieren. Te Sta (lord is verleden «eek geëxecuteerd zekere Christopher Ednaids, slotenmaker te Willemhall, voor een moord, 30 April 11. op zijn vrouw gepleegd, zonder dat men eenige reden kan gissen. Voortdurend had hij haar mishandeld en somtijds zoo ergdat dc buren haar moesten ontzetten. In den avond van JU April was. hij weder dronken thuis gekomen, toen meu eenige oogenhlikken daarna noodkreten in de slaapkamer hoorde. De policie hiervan 1 onderrigl, opende juist de deur, toen de man met een kind op den arm en een kandelaar in de hand op de trap stond om zich te verwij deren. In de slaapkamer gekomen vond men de v rouw met een diepe wonde in het achterhoofd en geheel met bloed bedekt. De moordenaar bekende zijn misdrijf dadelijk. Dit ii de eerste executie die te Staflord voltrokken is. Te Maidstone hebben io T begin dezer week 3 executies plaats gehad. Vier misdadigers wa- ren er ter dood veroordeeld, doch een van her. 1 James Flynn verkoos liever den hongerdood te sterven en weigerde dus van af het tijdstip der v ei oordeeling hardnekkig het minste voedsel te gebruiken, tol hij na twaalf dagen gehongerd te hebben Maandag 11. overleden is.-De anderen waren Thomas Mooreoud 5- jaareen oud soldaat uit de Krira, veroordeeld voor een moord op zijn vrouw gepleegdRobbert Tooth, I 42 jaar oud, particulier; Francis Bradford, oud 19 jaar, soldaat, beiden ter dood veroordeeld wegens hel vermoorden van hunne kamaraden. Ook op de weekmarkt te Gotha heeft het volk de manden met boter omver geworpen en de eijeren stuk geslagen teneinde de i boeren te dwingende prijzen te verlagen. 't Eerste gevolg daarvan was dat des avonds ieder droog brood at. Men schrijft uit Londen «Als we met ponden willen blijven rekenen, dan moeten ze weidia veertig in plaats van twintig shillings tellen 't is anders voor hen, die van een vast inkomen moeten leven en niet gezegend zijn met het slijk der aarde, onmogelijk om de beide einden van 'tjaar aan elkaar te knoopen, dus klaagt de een. 't Wordt duurder en duurder roept een ander. En wat staat er nog voor de deur? vraagt een derde, 't Vee is ziek; met de aardappelen is't niet beter gesteld; de steenkolen zijn ongekend hoog in prijs; het te velde slaand graan leed veel van ue vreeselijke regens. Iedere dag brengt den met zorgen over laden en zwoegenden huisvader nieuwe redenen om te mopperendat voor sommigen een soort van troost schijnt te wezen. Bij de zeer hooge prijzen der levensmiddelen zal nu ook nog komen eene verliooging der spoorwegtarieven.'t Is alles te duur dan dat maatschappijen personen en goederen tot de oude prijzen zouden kunnen vervoeren Dat i« een nieuwe bres in dc financiën van de karig door de fortuin bedeelden, die om der wille van de goedkoopte een uiijl of wat buiten Londen een optrekje huurden. De En- gelscbe bladen bevallen menige dergelijke klagt over de steeds stijgende prijzen van al wat men noodig heeltof meent noodig te hebben, want de toenemende weelde is nog grooter kanker voor den huisvader met een beperkt inkomen, dan de dute prijzen der levensbehoeften. «Want men vergete niet men betaalt niet alleen zijn eigen weelde, maar men moet ook voorzien in een deel van de luxe, zonder welke een leverancier van vleesch boter, kaas, brood, eijeren en de Hemel weet watzich zeiven en de zijnen meent te kort te doen. Tegenover al die klagten over duurte en de onmogelijkheid om rond le komen steekt verblij dend at het feit, dat de spaarbanken in het Vereenigd Koningrijk in een Lloeijenden toestand verkeeren "t geen bewijst dat zij die sparen willen, ook thans nog potten kunnen niet tegenstaande de algemeene leuze schijnt te wezen: waarom zou het geld rond zijnals 't niet bestemd was om te rollen In een der kamers van het Louvre, Pavilion Colbert geheetcn waar dc bureaux van het ministerie van finantiën gevestigd zijnheeft Dingsdag eene gasontploffing plaats gehadten gevolge waarvan twee der klerken gedood en ncht zwaar gewond zijn. Ook vier bedienden die to: redding kwamen toeschietenhebben bev ge biandwonden bekomen. Hessen loopt gevaar zijn tweede kamer kwijt te raken. Tegen het laatst van December is hel zesjarig mandaat der kamer afgcloopen en in- tusschen is de kieswet onbruikbaar geworden daar aij gebaseerd is op de personele belast^ die niet meer beslaat. In Opper-Siletië neemt het gebrek aan onder- wijzers op eene l-edenkelijke wijze toe en, voegen de dagbladen er bij, wat in dit opzigt van die landstreek gezegd kan worden geldt ook van alle landen, die tusschen de Memel en de Moezel gelegen zijn. De toestand van verreweg de meeste onderwijzers op het platteland is vergeleken met de veel betere positie der overige ambte naren van dien aard, dal jongelieden slechts zelden geneigd zijn zich aan 'een werkkring te wijdendie zoo weinig in aanzien is en zoo karig wordt bezoldigd. In die toenemende be hoefte aan bekwame onderwijzers kan alleen worden tegemoet gekomen door zoo spoedig mogelijk in hnn maatschappelijke en finanliële positie op flinke wijze verbetering aan te brengen. Men heeft nu de milliardeumaar.... dg pickelhaube is duur. Een «toeschouwer" komt reeds in de Arnh. Cl. op tegen 't schrijven van den inspecteur Gischler die eene zoo geheel andere lezing geelt van 't gebeurde te Velp en van de tegenwoor digheid van geest van den wissel wachter Vleming dan vroeger door reizigers is gedaan. Hij wijst er op dat de politie, na onderzoek, den wissel wachter lof heeft gegeven dat zal toch niet geweest zijn zonder reden. De schrijver meent, dat de trein van Arnhem, Velp overviel (dit bleek door de confusiedie de trein aan 't station veroorzaakte) eu dal men te Arnhem niet gewacht heeft op antwoord van Velp. Drie bekende socialisten, de heeren Pio, Brit eo Geleffdie in den 1 latsten lijd in Üenemar- ken vele pogingen gedaan hebben om de lagere volksklassen tol wanordelijkhen aan te zetten en daarin hier en daar zijn geslaagd, zijn ter zake van aanranding der slaats-constitutie, ver zet tegen de overheden en beschimping van de godsdienst in hechtenis genomen en in staat van beschuldiging gesteld. Bovendien worden 15 andere personen, wegens deelneming aan wanordelijkheden, geregtelijk vervolgd. Politieke Itovue. Tal van geleerden houden zich te Stuttgart bezig te redeneren ovei de stamouders van den mensch. Want er zijn enkele geleerden (ook verstan- digen die stijf en sterk staande houden met wegcijfcring van wal in Genesis omtrent de schepping van Jen mensch, op den zesden dag, staat dal de menschen uit apen zijn gesproten. 'l Congres 'l welk die kwestie tot meer rijpheid zal brengen, telt tal van anti-aap-mensrhen. Professor Luschka van Tubingen, bragt ter tafel de schedel van een lHjarig meisje, dat in T vorige jaar overleed in 't waanzinnigen- gesticht te Stettin De hersenen bedroegen onge veer het derde gedeelte van de hersen-massa van een gezond persoon, namelijk 52 lood, terwijl een gorilla 40 lood hoeft, maar toch waren die hersenen geenszins gelijk aan die der apen ofschoon het wezen aan 't welk zij toebehoorden, op den laagsten trap stond van gcestontwikkelihg. Kart Vogt, de advocaat van den aap-menseh verdedigde zijne theorie met alle kracht, doch overtuigde schier niemand. De fransche minister van onderwijs co eere- dienst, de heer Jules Simon, heeft een rapport doen zameustellen ter verdediging van zijn wetsontwerp tot invoering der schoolpligtigheid. Als bijlagen tot dit document zullen worden gevoegd alle adressen waarin de school pligtig heid, hetzij door de leden van verschillende vertegenwoordigende vergaderingen, hetzij door particulieren van de regering of van de nati onale vergadering, wordt geyraagd. Dit rapport m«et dienen ter bestrijding van het gevoelen der commissie van rapporteurs over dit wets ontwerp welke, onder den invloed van den bisschop Dujianloup, haar lid, de invoering der schoolpligtigheid ontraden heeft. Men verneemt dat hol volksonderwijs een der ceiste onderwerpen van behandeling na het reces der nationale vergadering zal zijn. Geschiedt dat, dan zullen dc discussies zeer heet zijn. Hel volkvooral van het platte land staal sterk onder geestelijken invloed en juist daar zit de knoop, want de geestelijke magt toch zal zich noode liet onderwijs der jeugd door dc wereldlijke magt laten ontwringen. De Napolconsdag13 Augustus, is te Parijs rustig voorbijgegaan. Er waren voorzorgsmaat regelen voor imperialistische manilestatién ge nomen. 'tWas wel te deuken, dat op dien dag geen oproertjes zouden ontvlammen. Parijs heeft er al zooveel gehad, dat het geen aardigheid meer kan vinden in nieuwe.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2