^voorwendsels kunnen zijn. Ongelukkig is deze uillegging in dit geval toch niet de juiste. Ver schillende kleine voorvallen bevestigen onze meening, dal de toestand van den rijkskanselier eenigzins bedenkelijk en het zeer de vraag is of dit in de eerste weken nog wel zal veranderen." De geestige Alphonse Karr hekelt de parle mentaire smulpartijtjesdie overal aan de orde van den dag zijn niet omdat men er zoo lekker eet eu smakelijk drinktmaar omdat men daarbij in toasten andersdenkenden niet alleen «uit kleedt" maar letterlijk «vilt". Ook Gambetta keuil dat af, nadat hij zeil het voorbeeld gal en daarna op een dessert ten bloede toe gegeeseld werd. Thiers is mede zeer anti-bankelsgczind. Hij vindt het veel beter dat de parlementaire roervinken eene badplaats bezoeken en er aiek worden van pleizier. Te Munchen in Beijeren zijn drie duizend schoolmeesters bij elkander gekomen en houden aldaar een congreszooals tegenwoordig de mode is. Zij vergaderen aldaar in het glazen paleis dus met veel doorzigl.m De zitting werd geopend door den burge meester. Hoe meer het tijdstip nadert tot de weier- bijeenkomst der fransche nationale vergadering bepaald, hoe harlsloglelijker de dagbladpersen het publiek worden in het bespreken der groote kwestie van den dag: hel openbaar onderwijs. De strijd wordt gevoerd over het leekenonderwijs, waarlegen de prelaten alles in beweging brengen wat hun daartoe ter dienste staat. Naar de Volks-Zeitung verneemt, zal de Duitsclie Rijksdag waarschijnlijk dit jaar niet meer worden bijeengeroepen. l)»ar een dringend motief tot bijeenroeping niet bestaat, en mogelijke belas ting-voordragten nog naauwkeuiig onderzoek behoevenzoo wil men aan den in October bijeenkomenden Pruisischen Landdagzooveel te meer tijd geven voor zijne gcwiglige beraad slagingen. De laatste berigtcn uit Ierland luiden gun stiger. In de hooldstad hebben de bakkers den arbeid hervat. Te Belfast is eindelijk dc rust herstelddoch niet dan nadat de geheele stad door de troepen is bezet en maatregelen genomen zijn, om elke nieuwe rustverstoring in de geboorte te smoren. Maar toch wordt gemeld, dat de huizen van hen die als hoofden van een der partijen bekend slaan, nog voortdurend aan plundering zijn blootgesteld. De expeditie naar Deli. Het nieuws uit Batavia van den 6den Julij bepaalt zich tol één enkel, maar belangrijk leil. De expeditie die eenigen tijd geleden ten getale van 200 man onder bevel van kapitein Kooptnaar Deliop de oostkust van Sumatra gezonden werd om er op verzoek van den Sul tan twee weerspannige hoofden te tuchtigen slaagde spoc.lig er in dc door hen opgeworpen versterkingen te nemen. De twee rebellen-hoof den vroegen den Sultan om vergillenis. Het antwoord was, dal zij in persoon moesten op komen. Tot zoo lang zou de expeditionaire ko- lonne in het veroverde Soenggal vereenigd blijven. De wanhoop schijnt hun kracht te hebben gegeven. Den 4den Julij ontving Je regering te Batavia toch een telegram, ten gevolge waarvan het halve 1 Ide regterba tail Ion, met achterladers gewapend 4 houwitsers en 2 mortieren met 40 artilleristenen ruim 100 keltinggangers, als koelieste zamen 5 .i 600 man onder bevel van den luitenant-kolonel Uombrachlden Celen naar Deli zijn vertrokken. De regering heelt tot veler verwondering niets daaromlreul in hel officiële blad openbaar ge maakt. Dientengevolge wordt beweerd dat onze troepen in Deli tegen twee nieuwe benlings oprukten, ze namenuiaar nu omsingeld zijn. Ook vreest men voor hel leven der Europcsche kolonisten op Deli. Waarom men dc oud-Indische gewoonte van geheimhouding wil volgen, is niet te vatten, want uu is de oniusldes tegrooter. Met klem en spo.ed is door de regeering even wel gehandeld. Iii den morgen van den 6den te hall 5 uur trok dc infanterie van hel expeditiecorps van Meester Cornells al, begeleid door het achter blijvende gedeelte van hel 1 Ide batailon en door 10de. üp Weltevreden voegde dc expeditionaire artillerie zich bij de infanterie cn eindelijk nog een detachement cavalerie. Te 7 uur kwamen de troepen begeleid door den commandant der militaire afdceling, vele andere officieren en muziek, aan den Boom, waar zich bevonden dc generaals Whitlon (bij afwezigheid van den legercommandant, die zich op SumatrA bevindt,' fungerend lioold van hel departement) cn llappédo chefs van het stoom wezen en van andere takken van dienst dc hccrco Andrè Willens cn tan Delden, president en secretaris van het Indisch comité van het Roode Kruis (dat eene belangrijke bezending van het noodige heetl verscheept) en vele officieren en burgers die afscheid kwamen nemen. Terstond werd met embarkeren begonnen. Nog vóór half 8 uur vertrok de Tjiliwong met eeu aantal praauwen op sleeptouw naar de reede, waar het stoomschip William Mackinnon gereed lag om naar Deli te vertrekken. Dit vertrok tegen 10 uur. De reis zal regtslreeks naar Deli ondernomen worden, zonder Riouw aan te doen. Woensdag morgen hoopte men ter plaatse van bestemming te zijn. Als men nagaat, wat noodigja, onmisbaar is voor dergelijke expeditie, naar eene land streek die geen hulpmiddelen oplevertdan verdient de regering en het militair departement bovenal allen lof voor den spoedwaarmede gehandeld is. Ten vervolge op bovenstaande ontleent men aan de jongst ontvangen Indische bladen, loo- pende tot den 17 Julij, het volgende: 13 Julij. Naar wij vernemen, is eergisteren alhier een telegram ontvangen, inhoudende, dat de expeditionaire troepen te Deli zijn aan gekomen. Volgens met de laatste mail ontvangen be- ligten moeten onze troepen nog steeds inge sloten zijn in het versterkte bivouak bij Soenggal. Van de particuliere vestiging te Deli, Entreprise Estatezijn, naar men wil, vrouwen en kinderen te Laboean in veiligheid gebragt. Men zegt, dat de regering aan hel departement van marine heeft gevraagd, of hier schepen beschikbaar waren om nog een half bataülon naar Deli over te voeren. Van eene andere zijde vernemen wijdat gisteren hier ter plaatse van Singapore een be- rigt ontvangen isvolgens hetwelk daar ter plaatste van Pinang gemeld was, dat de Battaks afgezakt waren en dat door onze troepen op Deli versterking gevraagd was. Volgens dat berigt zouden onze troepen zich in een versterkt kamp ternggetiokken hebben om daarin de verzochte hulp af te wachten. Daags na de afzending van dat berigt verwachtte men met de stoomboot die de dienst doet tusschen Singapora en Deli, nadere berigten te zullen ontvangen en beloofde men wanneer deze van ernstigen aard waren, daarvan per telegram hierheen berigt te zenden. Daar zoodanig berigt tot heden niet ontvangen is, schijnt het, dal de toestand der troepen niet zoo hagchelijk is als men wel dacht. De Javasche Cl. van den I6den meldt nog het volgende «Een op den 13den dezer alhier ontvangen telegrafisch berigt, gedagteekend den lOden Julijvan den kommandant der op den 6den dezer naar Deli vertrokken expedilionnairen troepen luidt als volgt «Toestand ongunstig. Battaks twee plantages afgebrand. Stoomschip niet aangehouden. Koopt versterkt kampement Soenggal. Marnix aangeko men. Landingsdivisie gedebarkeerd" Allerlei. Men kent de voorliefde der Engelschen voor het boksen. Een tooneelslukwaarin daaraan een plaats wordt ingeruimd, maakt stellig op gang. Dit gaf aanleiding tot het volgende in cident In de opera «de Jager" moet de held met een beer vechtendien hij steeds onder uit bundige toejuichingen van het publiek overwint, waarna hij boven op zijn vijand gaat zitten en een liedje zingt. Een jonge Engelschman die een groote bekwaamheid in het boksen bezit, besloot onlangs de rollen om te keeren en den armen beer ook eens te laten overwinnen. Hij kocht den figurant-beer om en kroop in diens plaats in de beerenhuid. De jager, die niets vermoedde, begon nu weer als gewoonlijk den aanval, doch werd tot zijne verbazing binnen een paar minuten buiten gevecht gesteld, waarop het publiekdat deze afwisseling alleraange naamst vond, in een daverend applaus losbarstte. De beer ging onder deze toejuichingen bedaard op den jager zitten en zong het voorgeschreven liedje in diens plaats. In de Times wordt de volgende korte be schrijving gegeven der ongeregeldheden te Belfast, welke deze tol dus verre zoo nijvere en wel varende stad van lerbnd in een looneel van verwarring, verwoesting en bloedstorting hebben veranderd. «Sedert Donderdag is de stad in twee opge wonden partijen verdeeld, nog heviger op strijd belust dan de vijanden in een gewonen oorlog, en alleen van elkander af te houden door eene aanzienlijke magt van kavalerieinfanterie en politic-agenten. De mayor maant alle rustige burgers aan kunne huizen niet le verlaten. De fabriekarbeiders en pakhuisknechts kunnen zich niet naar hunne werkplaatsen begevende scheepstimmerlieden mogen niet gezamenlijk naar de werven gaan en durven niet alleen de straat betreden; niemand is zijn leven zeker en de boozc geest van plunderen en vernielen is in het gepeupel gevaren. Eu men moet dit wel in het oog houden het is geen engelsch verkiezingsgevecht, dat hoe hevig ook spoedig een einde neemthet is eene afschuwelijke werkelijk heid. De twee partijen grijpen elkander met vree- selijke vastberadenheid- aan eu elke van haar meent dat de haat tegen de wederpartij eene godgevallige gezindheid is. Op de eene plaats van clkanuer gescheiden, zoeken zij elkander elders weder op en hernieuwen het gevecht, zoodat er dagelijks geheele lijsten zijn van dooden en gekwetsten door kogels, sabels en stokken. Onze correspondent deelt ons mede dat in twee dagen dertig personen in het algemeen hospitaal werden opgenomen, terwijl natuurlijk vele andere gewonden in hunne huizen verpleegd worden. Men krijgt van die opgaven den indruk eener verlieslijst na een veldslag, ware het niet dat er verschil was in dc personen der gekwetsten. Men leest van kogelwondenvan gehouwen wondenvan ampulatiën en van hel verwijde ren van kogels uit wondenmaar hier komen onder de slagtoilers ook vrouwen en kinderen voor en geen wonder want de vrouwen spelen eene groote rol in de onlusten. Wanneer de beide partijen slaags raken, verzamelen de bij haar behoorende vrouwen ammunitie, daar zij steenen aandragenen zij vuren hare partij- genooten door schieeuwen, schelden en ver vloeken der tegenpartij tot den strijd aan. Zelfs wanneer de soldaten er in geslaagd zijn de vechtenden te scheiden, wisselen de beide partijen steenworpen over de hoofden der soldalen been. Bij wijlen maken de twee vechtende partijen echter gemeene zaak om de handhavers der orde te verjagen en zoodra zij daarin geslaagd zijn, hervatten zij het gevecht met vernieuwde woede. Kan een rondtrekkende troep de tegen partij niet vindendan breekt zij de huizen harer tegenstanders af. Op last van den mayor zijn alle herbergen gesloten maar het gepeupel opent de deuren met geweld en verschaft zich zooveel drank als het maar verkiestzoodat volgens de opgaven van het hospitaal alkoho- lische vergifting veelvuldig bij de gekwetsten voorkomt. In één woord, Belfast verkeert niet slechts in een staat van oorlogmaar in een staat van verwoeden veldslag." Te Parijs zijn Dingsdag op drie verschillend* plaatsen groote branden uitgebrokente la Villette, in de Ternes en in het Marais. Na tuurlijk dat daarvan allerlei donkere beschou wingen het gevolg waren die echter naar ook te hopen iswaarschijnlijk niet die onheil spellende oorzaken zullen hebben als menigeen denkt. De Dien Public, het orgaan van Thiers, zegt dal in geenerlei geval de Hazardspelen in Frankrijk weder zullen worden toegelaten. Men meldt uit Heerenveen van 22 Aug: Voor eenigen tijd trouwde zekere dame alhier met iemand uit Duitschland en zulks wel ten gevolge eener huwelijks-advertentie. Toen echter de wittebroodsweken voorbij waren, is de man, voorzien van 'tbenoodige reistenue vertrokken, om- zooals bij zeide, elders zaken te doen en te zoeken. Tot nog toe is hij echter niet terug gekeerd zoodat de vrouw besloten heeftom haar echtgenoot op te sporen. Zijdie niet tot de oningewijden behooreuvoorspellendat het met hem zal gaan als met Malbroeknl. «En hij komt nooit weerom." Een vernieuwd bewijs van de ongunstigste resultaten van adver tentie-huwelijken. Twee jonge Duitschersdie hun geld op losbandige wijze verkwist hadden en zich schaam den hunne ouders daarvan te verwittigen, had den besloten zich het leven le benemen. De afspraak was dat zij elkander zouden doodschie ten doch naar hel schijnt is dit voornemen in zooverre gewijzigd, dat eerst de een op den ander de pistool loste en toen zich zeiven het leven benam. De eerst getroffene leefde langer dan de zelfmoordenaardie stervende deze bijzonderheden mededeeldezoo luidt het be rigt in de dagbladen. Deze misdaden werden gepleegd te Chelsea, nabij den welbekenden Cremornewaar de zomervermaken met ver kwisting cn losbandigheid gepaard gaan. De gewezen Koning van Hannover heeft een zoo buitengewoon rijke collectie zilver, als tafelserviezen enz. enz. dat hare wedergade schaars gevonden zal worden. De Engelsche kroonbezittingen echter doen niet voor die van den ex-Koning onder. Het Koninklijk tafelzilver in Windsor wordt op eene waarde geschat van ongeveer 20 raillioen gulden. Een gouden servies voor 130 couverts is afkomstig uit de tijden van George IV. De Spaansehe armada, Indie

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2