Ding-sdag 3 September 1872. Jit 2017. umnoim Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kL, 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl, 8.30. comii. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens GJ op de eerste treinen naar ArnlirraUtrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 8J na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soettdijk 2} u., van Ëaam 3 u., Eemnes 3{ u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en DonderdagavondAbonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15 Prijs der Advertenliën van 1 tot C regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cti legale, officiëete en onteigen. Advertentiën per regel IS Cis. Reclames per regel 20 cents Afi. nummer* 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4. H. tan dte/fte Amersfoort Bureau Amsrtf lorUche Courant. I angestraat. Wijk F, V>. 43, over de Oude Visclimarkt. en bij alle Roekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adrerten'ieburaeu van Nijgb rn vis Ditsir Wijnstraat, Rotterdam. Kennisi^ering. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-ilolland en Utrecht executoor verklaard kohier van het PATENTRECHT over liet dienstjaar 1872/73 aan den Ontvanger van *s rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort den 31. Augustus 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. YVIJEI1S. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoortgedurende de 2< helft der maand Ju/ij 1872. plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. J. de Groot te Amsterdam. 2. Tol Junr. C* 3. C. van Doorn 4 idem 5- J. Brouwiens 6. Spannega. 7. T. J. Norman. a 8. T. A. Smita a 9. YVed. Geersen a a 10. J. v. Rodofsz a 11. Mej. G YVillems Arnhem. 12. Janssen a 's Gravcnhage. 13. YV. C. Jeltes a 14. YVed. de Gooi a Houten. 15. AlenbartesNieuwerkerk. 16. L. S. Skouritsa Rotterdam. 17. Wessels 18. Mad. Vernon 19. J. van Ramshorst Utrecht. 20. A. Berghea 21. H. Materman a a 22. YV. van Putten YVondenberg. 23. J. Hartela YVoudervecn. Van de Hulpkantoren Barneveld. 24. J. van de Brink (Niet vermeld}. Soesteiberg. 25 J. VermeijAmsterdam. Regthebbenden vervoege zich aan het post kantoor te Amersfoort. De Amst.'Cl. behelst het volgende aandacht waardig stut uit Amsterdam Het Assurantievak in Nederland. In de maand January 1871 verscheen, als bijlage tot de Zeeposteen opstel van den heer W. E. Mercier assuradeur alhierhetwelk den treurigen toestand ontwikkelde van het zee- assurantievak en de Amsterdamsche beurs. Velen juichten de daarin uiteengezette denkbeelden toe anderen, wier pecuniair belang in strijd was met aan te brengen hoogstnoodige wijzigingen in dit vak (zoo als de heer Mercier die voor- loopig in principe aangaf), kantten er zich tegen en de slotsom was dezehet assuran tievak blijft zoo als het was, namelijk van jaar tot jaar achteruitgaande en meer en meer kwij nende. Buitenlandsche assurantie-maatschappijen maken zich hoe langer hoe meer van de goede clientèle meesteren zullen van lieverlede de 'alrijke Nederlandsche (voor het meerendeel pziniatuur maatschappijtjes) doen sterven aan de tering, die zich voor het grootste gedeelte reeds bij haar openbaart. Met den geest des tijds medegegaan hoogst nuttige en noodige veranderingen brengen daar waar concurrentie of wijziging van omstandig heden zulks vorderen hiervan weet toen ten onzent weinig af I Zich houden aan een be- s'aanden sleur en het volgen als de schapen van Panurge van eenige celebriteilen aan onze beurs, die volgens een aangenomen beginsel bij bij wijze van poolster den anderen den weg moeten aanwijzen, zullen ook in dit geval weder leiden tot vergeefsche pogingen, naderhand om den put te dempen als het kalf verdronken is. Hetzelfde wal de heer Mercier ontwikkelde betreflende zec-assuranliemaatschappijcn, is ook zonder twijfel geldig voor de talrijke brand- assuranticmaalschappijen (laat ons liever zeggen minatuur-maatschappijtjesdie ons vaderland de eer heeft te bezitten I Met een soort van verheffing zien dikwerf de directiën dier maatschappijen neder op de grooteen soliede buitenlandsche maatschappijen, die aan de Amsterdamsche beurs vertegenwoor digd zijn en schatten de soliedileit der onder hunne directie staande inriglingcn verre ver heven boven die der buitenlandsche Laat ons de vergelijking tusschen beide toestanden maken, en dat daarna een ieder, die op gezond verstand aanspraak maaktzich afvrage zoo als de toestand nu is bij wieu zijn have en goed beter en secuurder is verzekerd, bij een Engel- of Duitsche maatschappij wier kapitaal is ge- è'venredigd aan hare operaliën of bij een Nederlandsche, die zonder contróle en zonder inspectieve, die de risico's gaat opnemen en onderzoeken in den blinde op de beurs assu rantiën aanneemt, en waarvan de directeur in den regel zich van alle verantwoordelijkheid ontslagen achtwanneer op de nota die hem een assurantiemakelaar aanbiedt, een paar der hierboven aangehaalde poolsterren flikkeren. Hoe zijn die amsterdamsche maatschappijen tot stand gekomen Hoe worden zij bestuurd Sedert jaren is bet assurantievak bier een soort vau toevlucht voor behoefligen geweest. Een jong- mensch van goeden huizedie vruchteloos een onafhankelijke positie in den koopmanstand zochthetzij door gemis van fortuinhetzij door onkundeen dikwerf niet het minste be grip van assurantie had rigtte eene assurantie- maatschappij op. De familieleden, vrienden en bekenden werden bepraat en belezen om aan deden te nemen, een twee of drie rijke inge zetenen (wier ijdelheid werd gestreeld, ten koste van een paar aandeelen, door het gedrukt zien van hunnen naam) werden met een schoonen omhaal van woorden* bepraat om commissaris van eene dergelijke inrigling te worden. De zaak kwam spoedig tot stand meestentijds waren commissatissen even onbekaani voor hun ne laak als de directeur, die doorgaans al zeer blijde is, wanneer er na aitrek van zijn salaris en de schaden en onkosten nog een bagatel uitdceling voot de aandeelhouders overblijft, welke laatste op hunne beurt in den regel al zeer zijn voldaanv.anneer zij niet worden verrast door eene circulaire, eene nieuwe storting op hunne aandeelen aanvragende. Die maatschappijtjes zijn werkelijk om de juiste uitdrukking van den heer Mercier te gebruiken filanlhropische inrigtingen. En waartoe nu bepalen zich de werkzaam heden van heeren commissarissen Eenmaal op een jaarin April of Meiko men die heeren met directeur of met directeuren bijeen. (Dikwijls moet zulk eene maatschappij aan meer dan één persoon een baantje bezorgen; één directeur toch voor zulke omvangrijke in rigtingen is zelden genoeg). Zij praten een uurtje; teekenen eene balans die hun wordt voorgelegd, en men geeft elkander, zonder exceptionnele gebeurtenissenrendez vous voor bet volgend jaar, om dezelfde belangrijke werkzaamheden te verrigten. Begrepen ook die heeren hunne functie dan zouden zij geregeld minstens ééns per week vergaderen met de directie en door het napluizen der boekenregisters en brieven, en het onderling bespreken der belangen van de maatschappij op de hoogte zijn van den gang der zaken. Dat in Engeland, België, Frankrijk en Duitsch- land de wettelijke bepalingen omtrent assurantie- maatschappijen veel strenger zijn dan hier dat de aansprakelijkheid van commissarissen verder gaaten deze minstens ééns wekelijks vergaderen is genoeg bekendom daarover uit te wijden. Maar nu de waarborgdien deze maatschap pijtjes aanbieden ln 1870 ontstond er brand in een paar pak huizen te Rotterdam die totaal verbrandden en bijna alle Amsterdamsche maatschappijen hadden daarop haar maximum loopen. Men vond het goed dezen brand met dgn naam van hoogst ongelukkig, ja, exceptionneel te bestem pelen (even als waarschijnlijk den laalsten brand op Oostenburg) en de uitdeeling dier ligchamen leed er over anno 1870 sterk onder. Omdat er twee of drie pakhuizen tot den grond toe afbranden, is het resultaat van de operaliën van een geheel jaar slecht! Maar wat hangt er dan boven het hooft van aandeelhou ders in brandassurantie-maatschappijen, en van de bij haar verzekerden, wanneer er een groote brand uilbrak in het Entrepotdok b. v., ol is dat hier onder de onmogelijkheden Een En- trepót toch als het onze, waar in de pakhuizen op onbeschaamde wijze wordt gerookt, biedt toch ongetwijfeld veel grooter gevaar dan een Entre pot in Frankrijk of Engelandwaar door het veelvuldige toezigt en de strenge politieregle- menten het rooken tot eene absolute onmoge lijkheid gemaakt is. YVanneer er in Amsterdam eens een groole brand kwam in het Entrepoteven als in Antwerpen in 1861, wat moest er dan worden van minstens de helft dier assurantie-maat schappijen 1 Vooral wanneer men in aanmer king neemt den gebrekkigen en achterlijken toestand der brandweer en der bluschmiddelen in onze hoofdstad des rijks, althans vooralsnog. De resultaten der Hollandsche assurantie- maatschappijen zijn op enkele uitzonderingen na bedroevend. De directiën zijn al zeer voldaan wanneer er een paar duizend gulden winst overblijftdie eene uitdeeling van vijf of zes percent over hel geringe gestorte kapitaal mo gelijk maken en hoe vele worden er hier niet gevondendie zoo goed als niets uitdeelen De North British and Mercantile Insurance-Company, met een kapitaal van f24.000,000 (aan onze beurs vertegenwoordigd) deelde over 1871 20 pet. dividend aan hare aandeelhouders uil niettegenstaande zij alléén bij den ougelukkigen brand te Chicago pd. st. 325 000 3.800,000) had te vergoeden. YVij zouden de dividenden van de Royal Insurance Company, de Sun, de Procidentia en zoovele andere groote en bekende maatschappijen als voorbeeld kuuncn aanhalen,

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1