Y r ij d a g 27 September 1872. JB 2034. iinmui Zomerdienst aange»angcn 1 Junij 1872. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.08, 11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.61, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. comn Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6{, op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8{ na aank, der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soesldijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 5J u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, officiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. 4ft. mummers 10 cents Bestellingen bij den Uiig. .4. II. van Cterffte Amersfoort Bureau Amerifoorltche Courant. Langeslraat. Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischntarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in hel Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Adeertentieburaeu van Nuci en v*s DirasaWijnstraat, Rotterdam. Hulpbftuk te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 30 SEPTEMBER aanstaande, 'sna middags van halflwee tot halfdrie. zitting houden ia een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege tc bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het Bestuur dc heeren U. E. HerschelVV. A. Croockewit, en Jhr. Sir. J. L. van Saste van Ysselt. J. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBEH. Secretaris. Ingezonden. Naar aanleiding van een voorstel door den •Heer van Del in de gemeenteraadsvergadering d.d. 18 juni ingediend lol wijziging van art. 13 van liet reglement voor liet waterschap de rivier de Eem c. a, strekkende om bij de Provinciale Stalen aantedringen tot opneming van eene bepalingkrachtens welke de eigendommen van zedelijke ligchamen alt grondbezit worden toegekend aan hunne besturenten behoeve t an een hunner rijn door steller dezes in de Atnersfoorlsche Courant d d. 25 Juni jl. betrekkelijk die aangelegenheid ecnige bedenkingen in het midden gebragt. Dal voorstel nu is in de gemeenteraadsverga dering van 3 September jl. in behandeling gekomen en met eene overwegende meerderheid aangenomen. Veroorloof mij Mijnheer de Redacteur! dit zelfde onderwerp nogmaals in nwc Courant te bespreken en de gronden tot ondersteuning van hel voorstel aangevoerd te onderzoeken. In de memorie van toelichting, bij hel voorstel gevoegdwordt gewezen op het belang hetwelk Amersfoort er bij heeft van vertegenwoordigers te hebben in het collegie van de Eem om gemeentebelangen voortcstaan dc strekking er van is dus niet in het belang van zedelijke ligchamen in heialgemeen maar bepaaldelijk en uitsluitend van gemeente-belangen van Amersfoort. Al dadelijk wordl in die memorie aangegeven, dat bij drooge zomers het water in de boven- gemcenten wordt opgehouden, tengevolge waar van de grachten droogluopen. Men gaat dus van de veronderstelling uit, dat indien een of meerdere leden van het bestuur van Amersfoort zitting erlangen in het collegiehet ophouden van het water in de bovengemeenten en het dientengevolge droogloopen der grachten zal of kan worden beletblijkbaar stelt men ook op den voorgrond, dat het water in de hoven- gemeenten wederreglelijk ten uadeele van Amers foort wordt opgehouden. Is dit werkelijk het geval Als van zelve wordt men er toe gebragt om te vragenmet welk regt dan toch wel het water door het bestuur van Amersfoort in het belang der stadsgrachten, doch vaak tot onberekenbaar nadeel van eene uitgestrekte landstreekwordt opgehouden Men zal hier wel geen beter antwoord op kunnen geven, dan dat men te Amersfoort den water afloop stremtomdat men vermeent dat dit noodig is voor de bebouwde kom der gemeente. Het noodig hebben geeft echter nog geen regt noch volgens de grondbeginselen der regtsweten- schap, noch volgens die van dc moraal. Ik erken evenwel, dat het ophouden van het water voor Amersfoort, hoofdzakelijk wegens den ondiepen en onreinen toestand der stads- binnengrachtenwenschelijk iste meer nog daar dc bijna hopeloozc toestand der gemcente- hnancién de niet onbeduidende uitgaven, welke benoodigd zouden zijn om die grachten op afdoende wijze uit te diepen en behoorlijk te reinigen alsmede hel plaatsen van schutsluizen b. v. aan Monnikendamwaardoor het uit- vlocijen van het waterbij lage waterstanden in de beken zoude worden voorkomen niet toelaat. Tengevolge van den gedélabreerden flnantieelen toestand ligt het in den aard der taak, dat men gereeder de voorkeur geelt om de landstreek boven Amersfoort gedegen te gebruiken lot een waterréservoir. Dit een en ander geeft echter aan die gemeente nog geen bepaald regt waarop men zich kan beroepen. Maar wat is er nu van het ophouden van het water in de bovengemeentenwaardoor men in zoo hooge mate aan de regten van Amers foort schijnt te kort te doen en hetwelk aan den geachten Voorsteller zoo zeer tot grief verstrekt Hel is van algemeene bekendheid, dat het water te Woudenberg door middel van een schut met scholbalken wordt opgehouden. Nu ontstaat de vraagof het ophouden van het water aldaar uit liefhebberij baldadigheid of andere onwettige oorzaken plaats heeftdan of men dit doel in het belang van een groot aantal hoogerop gelegen gemeenten Verder of dit, even als ia Amersfoort, wederreglelijk geschiedt Het kan noch aan den Voorsteller der motie, noch aan de leden van den gemeenteraadon bekend zijn, dat aan deze zijde van het Wou- denbergsche schut een belangt ijk verval bestaat; dat verval is althans belangrijk genoeg om, indien men des zotnersbij droog weder, de scholbalken uit het schut neemt, de hooger opgelegen bekenwaterleidingen en slooten geheel te doen droogloopen. Behalve het onge rief, hetwelk daatdoor ontstaan zoudezouden duizende bunders land voor hel beweiden, door gebrek aan drinkwateronbruikbaar worden. Het ophouden van het water is hijgevolg daar ter plaatse noodzakelijk. De bewoners dier ge meenten vinden nagenoeg uitsluitend hun be slaan in landbouw en veehouderij. De welvaart dier gemeenten hangt dientengevolge voor een groot deel van het ophouden van hel water af. Maar het water wordt in die bovengemeenten nietzooals te Amersfoort plaats heeft, weder- regtelijk opgehouden. Die bovengemeenten hebben integendeel een wettig erkend t egt om het water door middel van een schut optehouden. In welk tijdperk onzer geschiedenis het Wouden- bergschc schut gemaakt is zal wel bezwaarlijk op te sporen zijn wel weet men dat hel reeds eeuwen heeft bestaandoch het regt tot het behouden van dat schut is bij de conventie van 1727 door de Souvercine Stalen van Utrecht en Gelderland gewettigd en erkend. Vermeent nu welligt de gemeenteraad van Amersfoort, dat een of meerdere leden van het bestuur dier gemeente, zetels erlangende in het collegie van de Eem, de magt zouden hebben, om de bij tractaat van twee Souvercine Staten erkende regten aan de bovengclcgen landen toegestaan te niet te doen Zoo dit niet het geval isdan is voor dat doel althans het voorstel niet passend. Tol liet onderzoek van een volgend argu ment hetwelk mede strekken moet om het voorstel door den gemeenteraad te doen aan nemen overgaande, lezen wij verder in (de memorie van toelichting: daar het collegie voorlaan uitsluitend op den water afvoer zal le lellen hebbenede beschikking ver krijgt over de scholbalkenook aan de kleine koppel poort. Dat het Eem Collegie uitsluitend op den waterafvoer tc letten zal hebben ligt in den ard der zaak, vermits dit het ui ul uitend doei is waarvoor het heemraadschap beslaat en vol gens de hedendaagsche begrippen van staaUregt beslaan mag. Dat het Eem Collegie voortaan de beschikking over de groote schotbalksluis verkrijgt, is minder juist uitgedruktdaar het collegie regtens reeds altijd de onbeperkte beschikking over die sluis heeft gehad-, feitelijk echter niet, aangezien hel bestuur van Amersfoort de sup- prematie van beheer in handen had en nog heeft en bijgevolg die sluis veel meer tot gemeente belangen dienstbaar maakte en maakt dan om de atvloeijing van het water te bevorderen. Het is echter opmerkelijkdat de Voorsteller der motie verzuimt de aandacht der Gemeente raadsleden er op te vestigendat voortaan de beschikking over die schotbalksluis niet meer onbeperkt aan het collegie is toegestaanen dat in het belang van Amersfoort die beschikking beperkt zal worden door eene verordeningdoor gedeputeerde Staten goedtekeuren waardoor de be langen van Amersfoort voldoende gewaarborgd zullen zijn. (zie arll. 5. van het reglement). Ook over de kleine schotbalksluis krijgtvolgens de memorie van toelichtinghet collegie de beschikking. De stormram door den Voorsteller der motie uitgedacht om de gemeenteraadsleden alle twijfe ling te benemenis inderdaad vernuftig. Eene onbeperkte beschikking over de beide schotbalksluizen in handen van een collegie, waarvan de uiuluitende werkkring ligt in de bevotdering van de afvloeijing van het binnen water Indien twijfel nog mogelijk wasmoest een zoo wiglig argument het pleit wel beslissen. Intusschen is het niet overeenkomstig met de waarheiddat het collegie van de Eem de beschikking verkrijgt over de kleine schotbaln- sluis. De Provinciale Staten zijn zelfs niet eens bevoegd bij reglement de beschikking over die sluis aan het collegie toe te staan, vermits die aangelegenheid geregeld is bij de nog als reglsgeldig erkende conventie, in 1714 gesloten tusschen de Souvcreine staten van Gelderland en Utrecht; de Provinciale Staten van Utrecht zijn onbevoegd om daarin zelfs de geringste wijziging te maken. Die beweerde beschikking over de kleine schotbalksluis is bovendien in lijnregten strijd met de uitdrukkelijke bewoor dingen van het reglement. Volgens de leer van den Heer t>an Bel (thans gecomfirnieerd door den gemeenteraad van Amersfoort)moeten aan bestuurders dier ge meente zetels in het heemraadschap worden gegeven om redenen Amersfoort bepaalde be langen bij het heemraadschap heeft. Maar wat men aan Amersfoort toekent, zal men aan andere gemeenten die hetzelfde of nog grooler belang bij het heemraadschap hebbenwel niet mogen weigeren. Nu liggen er binnen de grensomschriiving van het heemraadschap veer tien verschillende gemeentendie er allein meerdere of mindere mate belang bij hebbe,n. Voor de boven Amersfoort gelegen gemeenten is dat belang buitengewoon groot en ontegen sprekelijk veel grooter dan van Amersfoort. een slecht of geheel onvoldoend beheer (zooals thans) wordt vaak op de waterlossing weinig of in het geheel niet geleide toepassing der keuren geraakt in onbruik; aan ver bete-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1