Te Koop: GEROOKTE PALING Yrije Kamer INGrLEGDE PALING C. J. JACOBS, C. E. HUÊTIAK. MEUBELEN en HUISRAAD, A. W. BCLLRICIIS UNIVERSEEL- ZUIVERUNGZOUT En alsnu de verkregen inlichtingen kortelijk nagaandeneemt uwe commissie de vrijheid daaruit het volgende te concluderen a. Het verband lusschen de maatschappij Nederland en den heer Langrand Dumonceau be slaande kan, indien de tegenwoordige wijze van van handelen voortdurend wordt gevolgdvan geen den minsten invloed zijn op de soliditeit van bedoelde maatschappij. b. De meening, dat daar dezelfde directeuren aan het hoofd vau beide inriglingen staan, er eenig verband zou beslaan luschen de maat schappij Nederland en de Nederlandsche hypo theekbank te Amsterdam of eenige andere inrigting, opgerigl door den heer Langrand Dumonceau komt haar voor ongegrond te zijn c. De min gunstige afloop de overlevingskassen gedeeld in de jaren 1869 1872 is aan ver klaarbare en behoudens misschien te gunstige voorspiegeling bij de opening aan van de directie onafhankelijke oorzaken toe te schrijven terwijl er grond bestaat voor de meeniug dat bij de verdeeling van volgende zoodanige kassen, vooral bij die van langeren duur, gunstiger resultaten zullen worden verkregen. d. De aan uwe commissie verstrekte inliglingen omtrent de berekening, vaststelling en bewaring der reservefondsen geven grond voor het ver trouwen, dat de maatschappij Nederland voort durend aan de door haar aangegane verbindte- nissen, zal kunnen voldoen. En hiermede acht uwe commissie hare taak ten einde gebragt. Begon zij met er op te wijzen dat haar arbeid u misschien minder volledig mogt voorkomengaarne voegt zij er hier bij dat zij bereid is u, voorzoover haar dit mogelijk is, mondeling al die inlichtingen te verstrekken, die u nuttig en noodig zullen schijnen. Aldus gerapporteerd in dc vergadering van deelhebbers in de maatschappij Nederland, wo nende in de provincie Groningen, den 28sten September 1872. J. LOHMAN. J. SCHILTHUIS U. Gz. G. WOUTERS Jzn. In de zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van Dingsdag jl. waren 14 leden aanwezig en was afwezig, met kennisgeving van verhindering, de Heer W. A. Croockewit. Aan dc orde van behandeling zijn de reke ningen over 1871 van de gemeente, het burger weeshuis burgerlijk armbestuur, de bank van leeningschutterij en kamer van koophandel welke alle in de afdeelingen onderzocht, over eenkomstig haar adviesachtereenvolgens met algemeene stemmen worden goedgekeurd. Ontwerp-besluit tot heffing van renten in de bank van leening over 1873, waaruil blijkt, dat, volgens de rekening des directeurs over 1871, de overvinstmet inbegrip van het door de eigenaars niet afgehaalde overschotslechts /"20,15J bedraagt. De voorzitter doet opmerken, dat er thans niet te denken valt aan vermindering van renten, waarop de minister meermalen heeft aange drongen maar veeleer van vermeerdering sprake zou kunnen zijnevenwel wordt het behoud van den tegenwoordigen rentestandaard voorge dragen en dienovereenkomstig met algeineene stemmen besloten lot aanvrage van de konink lijke magtiging op de heffing van 15°/0 'sjaars voor beleeningen van 60 cents tot f 60, 12°/0 van f60 tot 100 en 7,0/io« van f 100 en daarboven. De halfjaarlijksche raadsafdeclingen worden bij loting zamengesteld1 afd. de hh. Scheeren- berg welh., v. Delv. BurgsteedenJ. F. Lagerwey, MeihorstScheltus en v. Walchren2 afd. de ah. v. Sasse v. Ysseltwelh. v. BeekCroockewil lierscheiL. E. LagerweySchluiler en \isser. Ingekomen zijn de goedkeuring van Gedep. Staten op de verhooging der bezoldiging van den hulponderwijzer aan de tusschenschool A Jansen voor informatie. Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1871. Te onderzoeken in dc afdeelingen. Requeslen van de hoeren B. T. Suyck. grif fier van den burgerlijken stand en 'rV. Frans, ambtenaar ter secretarie en van den gemeente bode W. Stolallen het verzoek om tractements- verhooging inhoudende. Als voren. Voorstel van Burg en Weth. om herstel van het evcnw'igt lusschen inkomsten en uitgaven tot een punt van opzettelijke overweging te maken en daartoe vooral door eere raadscommissie van drie leden te doen onderzoeken, welke middelen in aanmerking kunnen komen voor cene ver meerdering van inkomsten. Dit voorstel is een gevolg van dc verwerping der voordragt van het vorige jaar, otn na hel oprigten van de hoogere burgerschool over te gaan tot verhooging der gem .-opeenten op de personecle belasting. Ter secretarie en in een volgende vergadering te behandelen. De heer Visser vestigt dc aandicht op liet verkoopen van melk in open emmers die bij regen, water, en bij droog weer, stof, insecten enz. opnemen, wat men in vele andere plaat sen belet door het bezigen van deksels. De Voorzitter zal de indiening van een schriftelijk voorstel dienaangaande te gemoet zien. AMERSFOORT 30 September 1872. Vrijdag jl. heeft de Arrondissements-Regtbank te Amersfoort behandeld de zaak van v. E., be schuldigd van het inwerpen van glasruiten bij zijn buurman op 2 April jl. welke zaak in der lijd werd geschorst wegens een incident met een der getuigen. Door alle getuigen werden Vrijdag jl. hunne vroeger afgelegde verklaringen bevestigd. Het Openbaar Ministerie eischte 3 maanden cellulaire gevangenisstraf en 25.boete. De Heer Mr. J. van der Leeuwverdediger van den beschuldigde concludeerdeop diverse gronden tot vrijspraak. Heden heeft de Regtbank uitspraak gedaan en is hij vrijgesproken. De sneltrein die Vrijdagmorgen te 10.30 van Zwolle naar Utrecht is vertrokken, is leHaltem op een verkeerde rail geloopen doordien de wissel niet goed geplaatst was. De trein kwam tegen twee ledige wagensdie totaal zijn ver brijzeld dc locomotief heeft slechts geringe schade bekomen, maar is dadelijk door eene andere uit Zwolle vervangen, zoodat de reis na een half uur kon worden voortgezet. De passagiers en beambten hebben niet het minste letsel bekomen. Volgens de laaatste volkstelling heeft Londen eene bevolking van 3,883,092 zielen, gehuisvest in 777,000 woningen. Aangevoerd werden om streeks 4}- millioen vaten meel, 420,000 ossen, bijna 3 millioen schapen, 80,000 kalvereu, ruim 60,000 varkens, terwijl op één markt meer dan 7 millioen stuks wild verkocht werden. Dit alles met ruim 6 millioen zalmen behalve andere visch en vleesch wordt naar beneden gespoeld met 75 millioen gallons ale en porter, 3} millioen gallons sterke dranken en meer dan 100,000 pijpen wijn, terwijl meer doen 22,000 koeijen in de dagelijksche behoefte aan melk voorzien. De straten der hoofdstad zijn ongeveer 2900 in getal, ter lengte van 4000 mijlen. Zij worden verlicht door 630,000 lantaarns, iedere 24 uren meer dan 22 millioen kub. voeten gas verbruikende. De waterleidingen geven dagelijks ongeveer 80 millioen gallons water. Voor de kleeding heeft men te Londen 4160 kleermakers, 50,000 schoen- en laarzenmakers en omstreeks 70,000 naaisters. Thiers heeft zijn eigen Courant le Bien Public Dat Blad beft dit loflied aan «Alle Mogendheden geven bewijzen van wel willendheid jegens Frankrijk. Waarom Omdat zij vertrouwen stellen in den Repu- blikeinschen Regeringsvorm, welken Frankrijk gekozen heeft. En wat deed die Regeringsvorm N Hij rigtte Frankrijk op uit zijne vernedering. Dat ontkent niemandimmers zou de Mo narchie de Commune hebben overwonnen Zou zij het grondgebied bevrijdde helft der oorlogskosten betaald en toen er 3 milliard werd gevraagd42 verkregen hebben «Zou zij 't gezag der wet hersteld, het leger hervormdde onderlinge twisten bijgelegd hebben De Rcpublikeinsche Regeringsvorm zoo redeneerden de Keizers van Oostenrijk, Rusland en Duitschland spreekt meer en beter dan tenige andere tot hel verstand der Franschen. Europa ziet in de conservatieve Republiek wat een opregt Koningsgezinde er in ziet het einde onzer rampen de vastheid onzer instellingen de heerschappij der orde, van den arbeid, van de vrede en van den vooruitgangen den waarborg, dat Frankrijk door boete en tegenspoed de hem toekomende plaats zal hernemen en dat heeft de wereld evenzeer noodig als dat hare oogen behoefte hebben aan licht en haar geest aan waarheid." Do algemeene directie der Wereld-tentoonstel ling van 1873, te Wcenen, heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door de nieuwe regeling van zaken welke voor eiken inzender van belang is, en daarom de algemeene bekendheid ten olie waardig is. Bij vroegere wereld-tentoonstellingen was voor een behoorlijke onder-dak-brenging der emballage van op de tentoonstelling aanwezige goederen zoo goed als geheel niet gezorgd. Met hel oog op de spoedig ontbrandbare stoffen waaruit deze collis zijn samengesteldwaardoor het gevaarlijk zou zijn ze al te digt Lij het tentoonstellings-gebouw lebergen,' zullen nu op een matigen afstand in het zoogenaamde Krinau, barakken tot berging van emballage worden op- gerigt, welke zóo zullen worden ingerigt, dat elk land zijn eigene afdeeling, en elk inzender zijn eigen nommer verkrijgt, waardoor het mogelijk is aan eiken inzender een behoorlijke en tijdige terugontvangst zijner emballage te verzekeren. Een aap heeft te Parijs zijn meester vergiftigd door terwijl deze sliep, salpeterzuur in een glas limonade le werpen. Alweer een feest in 't verschiet Het Saksisch Koninklijk echtpaar viert weldra zijn gouden huwelijksfeest. Keizer Wilhelm van Duitschland zal n®. 1 zijn op de feestpartij. Ook de Keizer van Oostenrijk zal er tegen woordig zijn. ADVERTENTIE N. Voor de hartelijke bewijzen van deel neming ondervonden bij de geboorte van ons jongste kind, betuigen w'j onzen opregten dank. Amersfoort C VAN ROGGEW xni IQ*» J- H. VAN ROGGEN— 30 September 1872. Une. TWEE IJ1EREN HEKKEN, 1°. lang 9,50, hoog 3,15 meter; 2°. lang 4, hoog 3,10 meter, zwaarte naar verhouding. Nadere informaliën zijn verkrijgbaar bij den timmerman A. VAN BEEKbuiten de kleine koppel te Amersfoort. HEDEN ONTVANGEN van af 60 cents tot f 1,20 per 5 ons. per moot en per potje. Krommestraat. met Kostwordt op eene goeden stand in 't midden der stad bij burgerlieden aangeboden. Belanghebbenden adresseren zich met franco brieven onder letter X. bij den Uitgever dezer Courant. Dadelijk kan er bij mij een leerling in bovengenoemd vak geplaatst worden, niet be neden de 12 jaar. Adres liefst in persoon bij Op Dingsdag den 1 October 1872 des voormiddags ten 9 urezal ten sterfhuize van A. BLOKachter het Oude stadhuis te Amersfoort publiek worden rerkoclit waaronder Piano, Kabinet, Hangkast, Secretaire, Chiffonnière, Pers, Stoelen en Tafels. PorceleinGlas-, Tin-, Blik-, Koper- en Aardewerk en hetgeen meer ter verkoop zal woiden aangeboden. 's Daags te voren van 2 tot 5 uur voor ieder een oua beproefd middel tegen alle soorten van maagziekten in pakjes van J a kilo alléén echt en onvervalscht te verkrijgen bij J. G. C. SANDERS te Amersfoort. Hoofd-dépót voor Nederland J. W. BECKER tc Emmerich. (Q 1140)

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3