Vrije Kamer 500 Gulden. DIENSTBODE kuur meent waargenomen te hebben dat liet bestuur over de openbare slaglliui/en een bijzon der reglement voor deze ikuurgaslcn" heeft moeten opmaken. Mogt de waarde dezer kuur zich verder bevestigen dan zon dit ongetwijfeld een groot voordeel zijn voor duizenden lijders, die in vreemde badplaatsen te vergeefs genezing zoeken voor hunne kwaalen welke ze in dit geval op kostcloozc wijze gemakkelijk zouden kunnen bestrijden. AMERSFOORT 3 October 1872. In de gisteren gehouden buitengewone zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland is de verkiezing geschied van een lid voor de Eerste Kamer der Slaten Generaal in plaats van den lieer Dominicus Blankenheymvan Rotterdam onlangs overleden. Afwezig waren 6 leden. Tegenwoordig waren 69 ledenen werden uitgebragt op den Heer L. Pincoffsvan Rotterdam, 36 stemmen; en op den Heer Rlr. C. Cock, van Leiden, 33 stemmen; terwijl een blanco biljet in de bus werd gevonden. Hoewel er alzoo een biljet te veel was kon dit geen invloed maken op bet eind-resultaat, en is de Heer L. Pincoffs tot lid van de Eerste Kamer geproclameerd. De heer Pincoffster vergadering tegenwoordig, was zeer gevoelig voor de op hem uilgebragte keuzenam de benoeming lot lid der Eerste Kamer aan en gal de verzekering dat hij, ge trouw aan de beginselendie bij steeds beleden had de hem opgedragen betrekking met naauw- gczclhcid en onpartijdigheid zou trachten te vervullen. Daar, door zijne benoeming, dit de laatste Vergadering der Provinciale Staten was die bij zoude bijwonen, wenschte bij een hartelijk woord van dank te brengen niet alleen aan die leden, welke hunne stem op hem hadden uitgebragt maar ook aan die leden, die uit staalkundige overtuiging gemeend hadden dit niet te mogen doen voor de vele bijken van welwillendheid en vriendschap, welke hij gedurende 16 jaren van zoo velen in deze vergadering had mogen ondervinden. Ook «len Voorzitter dezer vei ga- dering betuigde hij zijne erkentelijkheid, terwijl hij ten slotte een hartelijk woord van dar.k bragt aan den vrocgeren Voorzitlor, Mr. Loudon, onder wiens leiding hij gedurende vele jaren als lid der Staten werkzaam was geweest en diehoewel thans in verdere streken met ge- wigtige werkzaamheden belast, toch zeker met belangstelling den uitslag dezer Vergadering zal vernemen. Hierna werd de buitengewone vergadering der Staten in naam des Konings gesloten. Uit het direct resultaat dezer éénige stemming en de omstandigheid dal de stemmen in eene zoo talrijke vergadering zich dadelijk op slechts twee candidaten van heterogene politieke begin selen plaatsten, blijkt ten duidelijkste dat deze stemming eene gedecideerd politieke strekking hadbeseft men dat de liberalen aan de eene zijde, de conservatieven aan de andere zijde, al hunne krachten hadden verzameld om de over- wiuning te behalen, en had dan ookwelligtdc uitslag in tegenovcigestelden geest kunnen zijn, indien een paar der afwezige leden .aanwezig waren geweest. Deze benoeming is een gevoelige slag voor de conservatieve partij eene groote eene ver strekkende overwinning voor de liberale partij waarvan hij reeds sedert jrren te Rotterdam een der invloedrijkste sommitciten is. Zijne benoeming is gansch niet enkel eene numerieke versterking van het corps liberalen in de Eerste Kamer, maar de moreelc, oratorische en argumentatieve steun, die de liberale partij en hel tegenwoordige Ministerie daardoor ver krijgen, zal blijken van enorm belangrijker gewigt te zijn, ofschoon hij vermoedelijk in de Eerste Katnor niet dadelijk al zijne batterijen zal demas keren. Bovendien is deze parlementaire betrekking de ccnige die den Heer L. Pincoffs schikken kan om dat liet lidmaatschap dier Kamer niet zoo magtig veel tijd rooftook wegens de nabijheid van 's Gravenhage lot Rotterdam, terwijl hij daar entegen zich niet disponnibel kon stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer of eene ministcrieële porte-feuille, waartoe hij herhaalde lijk is aangezocht gewordenwegens de massa tijd enz. dien de waarneming daarvan vordert. Wij voorzien in hem onder onze gentlemen van hot Nederlandsche Hoogerhmseen der krachtigste, wclligt vurigste kampioenen van de liberaalste koloniale politiek en van eene inkom sten-belasting doch hoe sterk ook in het debat, zal juist hij, naar geest en aarder groolclijks toe medewerken dat in de discussion der Eerste Kamer een welwillende en waardige toon blijft doorstralen, een toon waarvan maar al te dikw ijls door onze Volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer wordt afgeweken. De Heer Mr. A. It. van Belpresident der Arr.-Reglbank te Amersfoort, heeft in der gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, den gevorderden ambtseed afgelegd als Raadsheer in het Provinciaal Ge- regtshof in Utrecht, waartoe hij op 18 Sept. jl. door Z. M. den Koning is benoemd. Dc Directeur der II. Burgerschool meldt ons Maandagavond werd alhiei gehouden hel toe latingsexamen voor de Burgeravondschool. Alle 12 aspiranten werden toegelaten en wel 11 voor de eerste en 1 voor de tweede klasse. Voor de l»'® klasse: J. Sc hen n ij W. van Lankercn II. Bolland W. Kooreman L. G. van LankcrenII. F. van Nieuwenhuizcn II. J. Boldcrdijk, J. Augustinus, W. van Wandelen, J. Immerzecl en D. van Loveren. Voor de 21,c klasseA. van Daal. Over het geheel voldeden de aspirant-leer lingen veel beter dan het voorgaande jaar; in het bijzonder was dit het geval met dc jongens van het Burgerweeshuis, die alle vijf een vol doend sommigen zelfs een goed cxamen.af!egdcn. Vijf der nieuwe leerlingen hebben verzocht de teekenbehoeften van wege het Nut te mogen ontvangen. Dingsdag den l"f0 October werd de nieuwe cursus geopend, en wel met 37 leerlingen, waarvan 19 in de laagste, 9 in de tweede en 9 in de derde klasse. Het Nieuw Adresboek der stad UIr echt 1872/73 is thansblijkens achterstaande advertentie bij den Heer A'. A. Manssen aldaar verschenen en niet alleen is dc uitvoering uitermate fraai, maar ook dc inrigting en volledigheid van dit werk verdienen allen lof, omdat men als in een oogwenk alles daarin opvangtwat een doelmatig Adresboek van eene stad als Utrecht, met eene zoo talrijke bevolking, voor het ge bruik aanbevelenswaardig maakt. Voor den dienst op den Centraal-Spoorweg Utrecht —AmersfoortKampen zijn bestemd drie nieuwe locomotieven, fraaijcr en beter van constructie dan de bestaande en wier namen zijn de Zwijgerden Briel en de Watergeus. In het verslag van het jongste Zeister Weekblad omtrent de vierde Duitsch-Sedertandsche Confe rentie van godgeleerden cn predikanten, gehouden te Zeist den 24 en 23 September jl.komt o. a. voor «Door eenige in- en omgezetenen van Zeist was in de zaal van het Weeshuis een keurige disch bereid voor de gasten met goede spijzen en fraaije bloemen." Wij mogen daaromtrent niet onopgemerkt latendat het Zeisier Weekblad met het woordje bereid eene min juist begrijpelijke voorstelling van zaken geeft, zoodat wij meenen ter ver duidelijking te constateren dat met de levering van het diner en wat daarbij behoort, was belast de Heer IV. Bothofkastelein in het ge bouw en dc sociëteit Amicilia te Amersfoort en dat dit diner van 138 couverts uitermate voldeed. De jaarlijksche vergadering der Ned. Gustaai- Adolf-vereeniging had verleden week te Haarlem plaatsonder leiding van den heer G. Grabbe pred. te Leiden. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging bloeit; zij telt 89 afdeelingen met ruim 5000 leden. Een onbekende schonk in 'l afgeloopen jaar f 10,000 aan de Haagsche afdeeling. Ook de rekening van den algem. penningmeester getuigde van den bloei der vereeniging nog nimmer hadden de ontvangsten zulk een hoog eindcijfer bereikt. Er werd ƒ12,400 verdeeld onder noodlijdende gemeenten. Des avonds had een openbare zamenkomst in dc groote kerk plaats. De heeren ra» Oort Laurillard en Lasonder hielden toespraken welke door koraalgezang en orgelspel werden afge wisseld. Dezer dagen heeft eenanders zeer verdien stelijk, hoofdonderwijzer aan eene der openbare lusschenscholcn te Amsterdamde heer Bank zich schuldig gemaakt aan een feit, dat burge meester en wethouders aanleiding heeft gegeven hem voor drie maanden in zijne betiekking te schorsen. Hij tnoet namelijk een zeerondcugenden jongen niet een geesel van touwtjes zulk een dragt slagen op het daartoe onlbloote ligchaam hebben toegediend, dat deze, te huis gekomen, door sell tik en ontsteltenis, naar uien zegt, een zenuw toeval heelt gekregen. De hoofdonder wijzer, die den jongen tot dat einde heeft laten schoolblijven en eerst na eenigen tijd de ge noemde straf beeft toegediend, verontschuldigt zich nut de bewering, dat de vader van dien jongen reeds van plan is geweest bom in een verbeterbuis te doen opnemen en hem (onder- wijzer) verzocht bad dien ondeugende zoon eens ernstig onder banden te nemen. Naar men ver neemt, wordt de zaak ook door de justitie nader onderzocht. Het is wcnschclijk dat dit onderzoek en bet resultaat daarvan wordt publiek gemaakt. Slaan behoort tot de antieke schoolen best herinneren we ons noghoe in der lijd een onderwijzer te Botterdam, zijnde Engelschman, die niet de plak, maar een schecrriem met sneedjes zwaaide, daarmede een Hollandschcn en een Engclschen scbooljong'-n gevoelig op dc zelf uittestrekken platte handen tractecrdc, omdat zij elkander voor Bollerdamschen kielschielter en Engelschen lokking hadden gescholden. Ofschoon bel Scbooltoezigt wist dat bij dikwijls sloeg, liet bet dien Engclschen schooltyran onge moeid. In de Benedcnlandcn van Sumatra liccrscht, volgens de Sumatra Courant, de kippenziekte. Dagelijks moeten een groot aantal bennen daar aan bezw ijken. De banen schijnen over te blij ven om het verlies te betreuren. Dagelijks komen op hel station te Boxtel eenige malen drie treinen te zamen, soms vier; men moet dus de meeste zorg besteden aan de goede bediening der wissels Maandagnamiddag stonden de treinenkomende van Breda en Eindhoven, te wachten tot die uil Utrecht aan wasde locomotieven der eerstgemelde treinen hadden water ingenomen en toelden op een bulpspoor tot de gewachte trein door was, om zich alsdan op hunne plaatsen te begeven. De wisselwachter, welke die beide locomotieven had doorgelaten had zijn wissel nog niet her steld om den Ulrechtschen trein op de goede rails het station binnen te laten rijden toen bij in zijn woning in de onmiddellijke nabijheid hulpgeschreeuw van zijne vrouw hoort; hij loopt zijn vrouw te hulp tegen een dronken lap, en is of niet bijtijds, of niet genoeg bij het lioofd om zijn wissel om te gooijen, zoodal de aan snellende trein van Utrecht op het bulpspoor loopt tegen de wachtende locomotief, waardoor een wagen derailcerde. Gelukkig zijn de reizigers eenige zeer ligte kneuzingen niet meegerekend met den schrik vrijgekomen, maar bet was merk waardig te zien met welk een geweld de zware bufferbalken als glas gesplinterd en uiteen ge vlogen zijn. De machinisten moeten zich kloek gehouden hebben. Bij den wisselwachter ontstond alzoo strijd tusschen pligt en liefde voor zijne vrouwen niet onnatuurlijk dat delaatstcbcm zijne vrouw te hulp deed snellen. Met dat al bragt hij echter het leven van een aantal personen in gevaar en zoo strekt ook deze gebeurtenis teu bewijze dat de bediening van wissels, bruggen enz. door een persoon eigenaardige gevaren heelt. ADVERTENTIE N. De schuldeischers in hel faillissement van J. A. WOLTERS. boekbinder lo Veenendaal, worden opgeroepen om op Woens dag den 9. October 1872des voormiddags te 10l/2 ure. te verschijnen in het locaal van de gewone terechtzittingen der Arrondissements- Rechtbank te Amersfoort, teneinde door den Curatorten overstaan van den Heer Rechter- Commissai is, rekening en verantwoording te zien afleggen. De Curator in 't faillissement, M. L. CELOSSEprocureur met Kostwordt op eene goeden stand in 't midden der stad bij burgerlieden aangebodeu. Belanghebbenden adresseren zicli met franco brieven onder letter X. bij den Uitgever dezer Courant. Op een stil dorp verlangt men met November eene Prot. of NOODHULP tegen lioog loonals tweede moid. Brieven franco letter H Bureau Amersfoortsche Courant. Men vraagt to leen tegen 50/o rente en togen geregelde aflossing bovengenoemde SOlll. Aanbiedingen worden verzocht onder lelt. Q,. aan den Uitgever dezer Courant. Brieven franco.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3