JU 2030. Y rij dag- 18 jgjtjg October 1872. AXERSFOOIIISCBE Znm.rti.n.l «Dgt.inp. 1 Junij 1872. DlLICENCE-GlEKSTEK Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek nn Amersfoort naar Utrecht M II TT li A UT ill «V^'S. 8.06,11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. I II II Iv 111 I naar Arnhem, Utrecht, Arasterdam en Vertrek van Amersfoort naar Zwolle II I l. M lil Rotterdamen namiddag 6 uur. 8.41, l.BÏ, 5.54 snelt. 1 en 2 ld., 8.30. y y ÏSZÏ!.. Diligence-dienst J. Fr.ooit, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3u., aank. te Amsterdam te 6 uren* Dit blad verschijnt Maandag en DonderdagavondAbonnementsprijs per kwartaal ƒ1.franco per post 1.15- Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cis. Keclamesper regel'20 cents. Afz. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeffte Amersfoort Bureau dmersfoorttche Courant. Langestraat, Wijk F, N». 43, over de Oude Viscbiuarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. ^^^^^^AdvertenCën^oor^dit^blad^uit^to»er</aw^worden aangenomen door bet Algemeen Adeertentieburaeu van Nijgb en v»s Ditsab Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgeving. DeBÜRGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29. Maart 1833 (Staatsblad n°. 4), houdende de BELASTING OP HET PERSONEEL, gewijzigd bij de artt. 7 cn 14 der wet van den 9. April 1869 (Staatsblad n°. 59): I. Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neemtis voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagenvoor den tijd des dienstjaars die dan nog over isverschuldigd. Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars eeu perceel verlaatzonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijnen dienst achterlelatenwordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over isindien daarvan door hem binnen den lijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch tijdvak waarin het perceel werd verlatenindien de belastingplichtige daarna doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig isin gebruik neemt. Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en ver plichtingen. Het ingebruikstellen van dienst- of werkboden en paarden, of van die welke, aanvankelijk ge bezigd tot onbelastbare of minder belastbare einden, overgaan tot belastbaar of hooger be lastbaar gebruik, wordt met aanschaffing ge lijkgesteld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvanger verkrijgbaar. II. De belanghebbenden worden voorts op merkzaam gemaakt op hunne verplichting, in gevolge de wet van den 26. Mei 1870 (Staatsblad n°. 82)betrekkelijk de GRONDBELASTING, om van de nieuw-gestichte of herbouwde ge bouwen binnen drie maanden na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling van het gebouw of, wat de ongebouwde eigendommen betreft, vóór den aanvang der landverbetering, aangifte te doen bij het Bestuur der gemeente waarin de eigendommen gelegen zijn. Bij verzuim zal men zichzelven te wijten hebben de nadeelen die hieruit moeten voort komen. Amersfoortden 16. October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTÜS. Politieke Rorue. Den lOden dezer ia de Noord-Amerikaansche staatsman M. H. Seward overleden. Hij was in 1801 te Auburn, in den slaat New-York, ge boren, alwaar hij na volbragte studie in 1823 advocaat werd. In 1830 lid van den senaat van genoemden staat, reisde hij in 1833 door Europa; iu 1838 werd hij tot gouverneur van genoemden staat gekozen en in 1849 naar den senaat van Washington afgevaardigd. In I860 leed hij als candidaat naar het presidentschap der Unie de nederlaag cn een jaar later benoemde president Lincoln hem tot minister van binncnlandsche zaken, in welke betrekking hij gedurende den burgeroorlog een buitengewone bedrijvigheid aan den dag legde. Den I8den April 1865-toen Lincoln vermoord werd, ontvingen Seuiard en zijne zonen zulke gevaarlijke verwondingen, dat men aan het behoud van hun leven twijfelde, doch zij herstelden. Onder president Johnson behield Seward zijne portefeuille; hij onttrok zich aan de politieke loopbaan toen Grant als president optrad. Het jonge Duitschland alzoo luidt het bevel van von Bismarck trede ook op als zeemogendheid 1 En dat zal het, als binnen kort vijf Duitsche oorlogschepen uitzeilen, voor eene reis om de wereld. Wat doet de Pruissische Regering met de goederen van den ex-Koning van Hannover en van den Keur-Vorst van Hessen De democraat von Bebeldie tot 22 maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens hoogverraad zal, als die tijd om is, nog 9 maanden in zijne getraliede woning verblijven wegens Majesteits schennis. Bij de aanstaande verkiezingen zullen de de mocraten op hem hunne stem uitbrengen als een principe-manifestatie. Men meent echter, dat de Koning van Saksen op zijne gouden bruiloft aan von Bebel en ook aan diens gevaugen geestverwant Liebknecht gratie zal schenken. Dat was edelmoedig en welligt ook verstandig. De bonapartistischc bladen vertellen het vol gende«Een commissaris van politie kwam 's morgens te Millemart bij deu heer Maurice Richard (ten wien huize prins Napoleon zijnen intrek had genomen) en toonde het bevel tot uitzetting. Prins Napoleon antwoordde dat hij alleen aan een bevel van inhechtenisneming zou gehoor zamen en nuttigde daarna hel ontbijt met de familiën Richard, Rouher en Abbatucci. 's Mid dags te 12 uien verscheen de commissaris van t>olilie weder, vergezeld van twee gendarmen en iet bevel tot inhechtenisneming, onderteekend door den secretaris van den prefect van politie. De prins constateerde dat geweld legen hem gepleegd werd en stapte in een rijtuig met de prinses en den heer Richard, die beide hem tot de zwitsersche grens begeleiden." De Ortfre, een der bedoelde organen, bevat een protest door den uitgezelten prins aan den heer Grevy, voorzitter der nationale vergadering gerigt, welk stuk met deze woorden eindigt: «Ongewapendbukkende voor het geweld, doe ik een beroep op het algemeene stemregt, op den volkswil, ons aller souverein." De prins was, op uilnoodiging van den heer Richard, met zijne gemalin in Frankrijk gekomen, om pailiculiere belangen te regelenbeide waren van passen voorzien. De gewigtige verklaring door Thiers dezer dagen afgelegd, nl.»dat de conservatieve re- publick voortaan voor icderen ernstigen politicus de eenig mogelijke regeringsvorm in Frankrijk is," wint nog in belangrijkheid door den levendigen toon waaiop zij werd uitgesproken. De hertog de Larochefoucauld had een kleine rede ge schreven, welke hij in de zitting der commissie voorlas; die rede bevatte eene heftige beschul diging tegen de autoriteiten van Nantes cn Gre noble en eindigde met een spotachtige toespeling op de zoogenaamde conservatieve republiek". Verscheidene malen werd de spreker, of liever de lezer, door Thiers in de rede gevallen. Den eersten keer vroeg Thiers, terwijl hij Laroche foucauld lagchend aanhoorde: «Maar wie spreekt dan toch zoo «Ik, heer president," antwoord de de hertog. «0 zoo," hernam Thiers, «gij hebt vooruit geschreven, wat gij wildet zeggen." De leden der linkerzijde barstten in een schater lach uit. Toen Thiers voor de tweede maal hem niet liet voortgaan, zeide de hertog: «Toen gij bij de opening der zitting het woord voerdet, heb ik u aangeboord, zonder u in de rede te vallen." De derde interruptie werd veroorzaakt door het bespotten van de zoogenaamde repu bliek". Dezen keer viel Thiers hem zeer bits in de rede en bleef aan het woord. «Gij schijnt te vergeten," sprak Thiers o. a.«dat dezie regering de commune heeft ter neèr geslagen hetgeen elke andere regering niet zoo gemakkelijk zou hebben kunnen doen. De republiek, welke gij bespot, is een zeer conservatieve regering, en daar gij haren naam hebt uitgesproken wil ik van de gelegenheid gebruik maken om u te zeggen dat de republiek voortaan een noodzakelijkheid voor het land is. Ieder heeft zijne meening en kan denken zoo hij wilen ik eerbiedig de overtuiging der opregle monar chalen, maar een ernstige politicus kan thans niet aan een anderen regeringsvorm dan de republiek denken. Er wordt veel gesproken van pretendenten, noem ze. Wat mij betreft, ik geloof dat liet u moeijelijk zal vallen, mij te bewijzen dat men er toe geraken zal in dit land een andere regering dan de republiek te grondvesten." Het is duidelijk dat deze verklaring van Thiers een dubbel doel had: vooreerst was zij een ant woord op de aankomst van prins Napoleon op Fransch grondgebied en ten tweede lag er in eene nieuwe bevestiging der republiek voor de radicale partij, nadat Thiers vooraf de toespraken van Gambctla te Grenoble en In Savoye als zeer gevaarlijk had doen kennen hij goot dus wat balsem in de geslagen wond. De instructie in de zaak Bazaine is ver ge vorderd. De getuigendie nog te hooren zijn zijn van ondergeschikt belang. De verdediging moet, gelijk haar regt was twee ex-militairen alsgevolmagtigdcn naar den Elzas en Lotharingen hebben gezonden ten einde eenige bijzonder heden te verifiëren en getuigen te zoekendie enkele door dc beschuldiging bijgebragte feiten zouden kunnen logenstraffen. Hunne zending moet weinig succès hebben gehad. Zijdie kunnen weten wat de instructie zoo al aan het licht heeft gebragtbewerendat de schuld van den maarschalk aan de hem ten laste feilen nl. overgave van eene vesting zonder alles gedaan te hebben wat hij kon om haar te verdedigen, en verder capitulatie in het open veld zonder gevochten te hebbenzonneklaar bewezen is terwijl ook het feil dat de maarschak in uren waarop de hevigste gevechten werden geleverd, bij voorkeur biljart speelde, door verschillende hoofdofficieren is bevestigd. Generaal Serré de Rivières aan wien de in structie van de zaak Bazaine is opgedragen, moet aan den minister van oorlog hebben toe gezegd dat zijn arbeidals er niets tusschen beide komt, in hel begin der maand November zal voltooid zijn. In het verslag door den gene raal opgesteld komt een beknopt uittreksel voor van de stukkenal de getuigenissen in haar geheel en de conclusion. Zoodia de minister v an oorlog hel dossier heeft doorgelezen, zal hjj

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1