WINTERMANTELS, WERKMEID, I. H. PIEPER, kend en beschermend is, geeft aanleiding tot bitter verwijt. Michel Chevalier, de beroemde staathuishoud kundige, beschuldigt John Bull van vreemde inconsequentie op handelsgebied en zegt dat hij zijn goeden naam op handelsgebied te grab bel werpt. Men schrijft uit Bucharest: het hoogere pu bliek begint het oor te leenenaan de maatregelen hier en daar in Europa genomen, om het lot der Israëlieten in Rumcnie te verbeteren. De lijders zeiven zoo zegt men hechten weinig aan die belangsteling, want zij leden zoo lang en zoo verschrikkelijk, dat zij niet in staat zijn zich eene bevrijding van den druk voor te stellen. De Keizer van China is heel stilletjes getrouwd. Hij doet met zijne jonge vrouw zelfs geen huwelijksreisje. De bruid is in statigen optogt naar 't paleis geleid en daarmede was alles afgeloopen. Zijne Majesteit zou meenen dat een man zijne vrouw niet dadelijk aan uithuizigheid moet wennen. Hij heeft, zooals 't blijkt, nog ouderwetsche begrippen. Die aloude huwelijksbegrippen zijn in Europa niet meer in de mode en aldaar slaan thans de dames laat op, ontbijten laat, maken laat haar toilet en gaan ook laat naar bed, alles len koste van gezondheid en regelmatig leven. In de tijden van Abraham Izak en Jacob hadden de dames eene gansch andere positie. Toen maakten zij ook toiletmaar waren nog niet geëmancipeerd. AMERSFOORT 7 November 1872. In het begin dezer week zijn in werking gebragt de dezer dagen geplaatste nieuwe ma- chineriën in het nieuw opgerigte stoomschors- molen-établissement van den Heer Manuel Wolff Mzn. te Amersfoort, waarvan de aanbousv een 8lal maanden geleden was aangevangen. De balance- machine uitmuntende door doelmatigheid en fraaiheidtevens vooral bezuiniging in kolen- verbruik beoogd en verkregen zijnde, is geleverd door den Heer Smuldersvroeger te's Hertogen bosch, thans te Utrecht gevestigd, en de aanbouw en inrigting is geschied door den heer S. Knoppers mr. timmerman en molenmaker te Amersfoort eu den Heer Ph. van Kersbergenmr. metselaar te Hoevelaken. Zij verdienen allen lof wegens hunnen doel- matigen arbeid. Was men voorheen steeds voor het malen afhankelijk van den wind thans heeft men het resultaat verkregendat het malen ongestremd geschiedt en alzoo dagelijks circa 500 mudden run kunnen worden vermalen ter wijl het bestaanmiddel van diverse huisgezin nen van arbeiders, daarbij werkzaam, bij den intredenden winter is verzekerd. Heden namiddag te 2 uren is in eene plegtige openbare zitting der Atrondissements-Regtbank te Amersfoortonder presidium van den oudsten regter den Heer Mr. P. F. AKetelaarde installatie geschied van den Heer Mr. S. J. A. van Walchren, tol dusver Officier van Justitie bij deze Regtbank als president; en van den Heer Mr. S. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthaltot dusver Officier van justitie bij de Arr.-Regtbank te Gorinchem, als Officier van justitie bij de Arr.-Regtbank te Amersfoort. De Heer Mr. Ketelaar opende de zitting met te herinneren aan het verlies dat de Regtbank had geleden door de benoeming van Mr. van Belhaar presidenttot raadsheer in het prov. geregtshof van Utrecht, omdat hij was de regie man op de regte plaats. De subst.-Officicr van justitie Mr. de1 Jonge mede herinnerende aan hetgeen de regtbank in den afgetreden president derfde, ofschoon spreker tevens te kennen gaf geen voorstander van openlijke lofspraken te zijnzoo had hij den nu benoemden president Mr. van Walchren als officier van justitie in zijnen verdienstelijken werkkring leeren waarderen, deed hem diens benoeming tot president groot genoegen en wenschte hij hem daarmede hartelijk geluk. Na voorlezing door den griffier Mr. CA. van der Leeuw van het kon. besluit der benoeming, nam Mr. v. Walchren den presidialen zetel in en voerde Mr. J. van der Leeuw namens de balie het woord tot den presidentte kennen gevende dat het hem moeijclijk zal zijn den voorganger te evenaren, doch spreker zich overtuigd hield dat hij daartoe al zijne krachten zal aanwenden en zijn streven met goed gevolg sol worden bekroond. De president Mr. ran Walchren nam vervolgens het woord, zeggende lang te hebben geaarzeld om zijne vorige met de nu aanvaarde betrek king te verwisselen, doch daat toe overging o. a. door aandrang van leden dezer regtbank thans den zetel innemende van den hoog verdienste lijken voorganger, van wicn bij diens installatie als raadsheer in het Utr. hof openlijk was verklaard, dat het hof hem eenparig den waar digste had gekeurd om den opvolger van den uitstekenden van Rijckevorsel te zijn. Dank betuigende aan de balie voor het ge sprokene merkte hij tevens opdat ofschoon hij als officier van justitie ambsthalve zoo vaak tegenover de balie had gestaan, hun wedcrzijdsch streven Rechter steeds was geweest om te trach ten licht en klaarheid in duistere zaken te brengen. Na voorlezing van het kon. besluit der be^ noeming van Mr. Nedermeijer, riglte de President lot hem het woord, hem geluk wenschende met zijne benoeming en het de Regtbank hoogst aangenaam was dat 's Konings keuze op hem was gevallen, vooral ook omdat 9 jaren geleden hij reeds als de tweede op de voordragt stond voor eene regtersplaals in dit collegie. Nadat Mr. J. van der Leeuw namens de balie gelukwenschen had gerigt tot Mr. Nedermeijer bij diens innemen van den zetel van officier van justitie, rigtte deze het woord tot de regtbank en de balie, dank betuigende voor de tot hem gerigte gelukwenschen en hunne wel willendheid inroepende bij de door hem aan vaarde taak. De president sloot vervolgens de zitting, die door alle leden der reglerlijke magtadvocaten, procureurs, en een aantal der voornaamste bur gerlijke autoriteiten en particulieren werd bijge woond en een diepen indruk achterlietzoowel wegens het cachet van waardigheid en welwillend heid, dat haar sierde, alsook omdat aldaar de herinnering op nieuw werd verlevendigd aan den afgetreden president, wiens vertrek uit deze stad een onherstelbaar verlies wordt geacht. Maandagavond 11 November e. k., des avonds te 8 uren houdt de kiesvereeniging de Eendragt te Amersfoortin Amicitia eene vergadering waarin een candidatcngros wordt opgemaakt voor eene plaats in den gemeenteraad, opengevallen door het vertrek van den Heer Mr. A. R. van Bel. De kiesvereeniging Amersfoort houd' Zaturdag avond 9 Nov. e. k. te 8 uren eene vergadering tot het verkiezen van een candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad ter vervul ling der plaats van den Heer Mr. A. R. van Bel. Verleden week werd in de Nieuwe RoUerd. Cl. uit Amersfoort gemeld, dat niettegenstaande alle daartoe aangewende pogingen men niet heeft kunnen slagen in de plaatsing eener leening groot 250,000.voor de aldaar opterigten Amersfoortsche Beijersch-bierbrouwerij. Dit berigt overgenomen zijnde, zonder vermel ding der bron door diverse bladenook door het Utr. Dagbl., zoo doet het ons genoegen dat in laatstgenoemd blad het berigt als alleszins onjuist thans is tegengesproken, vermeldende wijders dat liet tegendeel waar is en de deelneming reeds toen zoo aanzienlijk was dat men met zekerheid de oprigting dezer brouwei ij te Amers foort mag verwachten. De Nieuwe Rolt. Ct. heeft zich daarop gehaast haar berigt te verbeteren. Dingsdag jl. is de wintervergadering der Pro vinciale Stalen van Utrecht met eene rede van Z. Exc. den Commissaris des Konings geopend, schetsende den toestand dezer provincie als zeer bevredigend. De volgende zitting vangt Zalurdag- middag e. k. te 1 uur aan. Aan de Rijks-normaallessen te Amersfoort is, blijkens ncvensstaande advertentievoor een jongeling eene plaats open om lot onderwijzer te worden opgeleidwaaraan eene beurs van f 320.'sjaars is toegekend en waarvan het bedrag is bestemd om zoodanig jongeling kost en inwoning te verschaffen. Sollicitanten min stens 14 en hoogstens 16 jaren oud, moeten zich vóór 15 November e, k. aanmelden. Het Haagsche Dagblad meldt dat eergisteren aan de Eerste Kamer een nieuw adres is ver zonden geteekend door 14 der aanzienlijkste industriëlen te 's Gravenhage, houdende verzoek, niet aan te nemen het door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp tot nadere vaststelling der tarieven op den in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch-Iudië. Te Amsterdam is, bij herstemming, tot lid der Tweede Kamer gekozen de Heer Mr. J. A, Jolles met 948 stemmen de Heer G. Fabius erlangde 790 stemmen. De vereeniging van handelaren te Groningen heeftvolgens de Gron. Ct in beginsel besloten om bij 'l ontstaan van geschillen in handels zaken afstand te doen van de burgerlijke pro cedure en zich te onderwerpen aan de beslissing van deskundigen. Aan de directie is opgediflgen een concept-contract op te makendat in eene volgende vergadering aan de goedkeuring der leden zal worden onderworpen. Telegram. New-York8 Nov. De herkiezing van Grant is zeker. In al de staten van het noorden zijn de republikeinen overwinnaars gebleven. In New-York hebben zij de meerderheid van 35,000 stemmen en in Pennsylvania bedraagt de door hem verkregen meerderheid 40,000. VERKOOPINGEN VAN VASTE GOEDEREN. Notaris Mr. J. DE LOUTER te Amersfoort. Zaturdag 2 November 1872. N°. 1Een winkelhuis met tain in de Utrecht- sche straatf1710 2. Een huis met tuin in de Slijkstraat 890 3. Twee woningen ouder één dak aan den Bavoortschen Straatweg 530 4. Eene vierde portie in een Malenhoef op het Hoogland bijeen f 4060 ADVERTENTIE W. Oziukbthouwd G. VAN DA VELAAR CNOPIUS en S. G. C. W. S. SCHELTUS, Wed. Mr. H. J. Riïtbbbg. Amerspoort, 6 November 1872. Eene jufvrouwgeëxamineerd ia KP-ÏS» de nuttige en fraaije vr. band- werken zag zicb gaarne eenige uren daags geplaatst in Amersfoort of omstreken. Adres franco onder letter A. aan hel Bureau dezer Courant. Mevrouw CROOCKEWIT VAN DER HOOP te Amersfoort, verlangt tegen 1 Februari 1873 eene boven de 25 jaren oud. heeft ontvangen de nieuwste modellen vnu een groole partij dikko WOLLEN SCUiWLS, boste ZWARTE ZIJDE en nndero KLEEDJESSTOFFER PELTERIJEN wnnrbjj vele MOFFEN, best zwnrt ZIJDE FWUWEEL en PATENTFLUWEELHOEREN VOR MEN VEÊRER eu LINTEN WIN- TERUANDSCIIÜENEN, ESQUIMO'S, DUFFEL, RATINÉ, PLUCUE, witte en andere BAA1JKN, Katoenen eu Sitsen DEKENS, alsook GEBREIDE ONDERGOEDEREN, die liü zeer goedkoop verkoopt. Aan .le RIJKS NORMAALLESSEN te Amersfoort is eene beurs, van 320 'sjaars, vacant, waarvan bel bedrag bestemd is om aan jonge lieden, die tot Onderwijzer wenscben te worden opgeleidkost en huisvesting te ver schallen. De vereischten om voor die beurs ia aan merking te komen zijn 1°. woonplaats in de provincie Utrecht; 2". ouderdom van minstens 14 en hoogstens 16 jaren; (in de in het vorige nummer geplaatste oproeping stond abusieve! ij k: minstens 1 f). 3°. het blijkbaar voornemen pm tot onder wijzer te wordcu opgeleid 4°. kennis van de eerste beginselen der hoofd vakken van 't lager onderwijs. Zij, die in aanmerking wenschen te komen worden uitgenoodigdzich met naauwkeurige opgave van hun adres cn onder overlegging van hunne geboorte-actecn van eene genees kundige verklaring, waaruit blijkt, dat zij van ccn gezond lichaamsgestel zijnv r 15 No vember e. k. met vrachtvrije brieven bij den ondergcteekcndc aanlcmclden. De toewijzing der beurs geschiedt na een vergelijkend examenwaarvan tijd cn plaats nader aan dc sollicitanten zullen worden bekend gemaakt. UTltBC.nT, 3 November 1872. De Inspecteur van 't lager onderwijs in dc provincie Utrecht, M SALVERDA.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3