Dingsdag 19 gEg November 1872. Jtë 2059. IIEESPOOSISCII Winterdien.t IWmb.r .872. DlUGracI-DHMTm Nkderlanpsche Centraal-Spoorweg. HH HH HIH H BR Hi Vertrek Tan Amersfoort naar Utrecht |1 TT Tj II llT [I] dV m!i 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 ld, 2.39,8.18. I II II liv lil naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek van Amersfoort naar Zwolle I I II |1B fl 111 I Rotterdam; en namiddag 3 nar. 9.05,1.34, 6M6 snelt. 1 e„ 2 kl-, 9. y y y AU li Tï-." SSL Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1j u. nam., van Soestdijk 2 j u., van Baarn 3 u., Eemnes 3{ u., aank. te Amsterdam te 6 uren mmmmmmbm Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Ct»; elke regel meerder 10 Ctslegale, odiciëele en onteigen. Advertentiën per regel IS Cts. Reclames per regel 20 cents dfx. nummer» 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4, H. van CUeffte Amersfoort Bureau AmersfoorUche Courant. I.angestraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischraarkt, eri bij alle Boekhandelaren en Postdirectenreo in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adeertentieburaeu »an Nuoe en vsn Ditih Wijnstraat, Rotterdam. De Expeditie naar Deli. Men meldt uit Deli Nadat bijna de geheele maand Augustus met Vruchtelooze onderhandelingen met den vijand voorbijgegaan was (de Bergbataks zouden voor 2000 dollars de beide oproerige datoes uilleveren), bleek hel ten laatstedat men slechts tijd had zoeken te winnen tot het aanleggen van nieuwe bentengs. Onze spionnen toch melddendat even boven Lombargo (een der reeds genomen en verbrande kampongs) een sterke benteng gebouwd was, en dat de vijand ons daar wilde opwachten. Den 29 Augustus rukte daarop eene kolonne van 180 3 200 man, ondersteund door de noodige artillerie en gevolgd door een aantal koelies, die voor zes dagen leeftogt medevoerden, opom den vijand uit zijne stelling te ver drijven, verder door te rukken en achtereen volgens de versterkingendie verder op den weg naar Oedjoeng Baroh en Tanda Banoewa gelegen mogten zijn in welke laatste benling wij nog niet geweest waren, te nemen en te verbranden. De vijand liet deze kolonne ongehinderd tot voorbij Lombargo voortrukken, doch even voorbij die plaats stuitte de voorhoede onder Logeman plotseling op de geheel achter het groen ver scholen versterking des vijands. De gidsen vielen doodelijk getroffen neder Logemans manschap week eenige passen achteruit, doch hij zelfs bleef staan zwaaide zijn sabel over het hoold en riep zijn manschap toe de benteng te be stormen. Het waren echter inlandersdie een voor eenal voortstormendedoor de randjoes aan den voet gewond, neervielen, zoodat twee of drie slechts tijdig genoeg kwamen om hunnen luitenant Logeman, door een kogel in den hals getroffen eenige passen achteruit te zien wankelen en dood op den grond nedervallen. De luitenant Soeterik stormde onder de bevelen van kapitein van Eersel met een sektie Euro peanen legen de benling op De kapitein werd aan de hand gewond; den luitenant werd de pet van het hoold geschoten, maar toch gelukte het hun den vijand te verjagen en de benteng te nemen, zij het dan ook meteen betrekkelijk zwaar verlies aan dooden en gewonden. De vijand trok met spoed terug naar het vlak naast de benling gelegen ravijn, waardoor een der zijrivieren van de Soengal-rivier stroomt, doch liet geen enkelen doode achter. Een detachement, dat in last gekregen had, eenige naast elkander gelegen versterkingen te nemen en te verbranden werd bij het door trekken plotseling met een hevig vuur van den in het ravijn verborgen vijand begroet. Na een zwaar vuur van weerzijden, dat ongeveer twee uren aanhield, gelukte het die versterkingen op te ruimen en te verbranden. Alles bij elkaar gerekend waren 32 officie ren en manschappen gedood of buiten gevecht 66 Des nachts werd te Loea-Potadus heet de plaats, waar de benting stond, gebivakkeerd. Het regende den ganschen nacht verschrikkelijk door en het ongedierte als schorpioenen en dui- zendpooten kroop denmanschappen over tlijf. Door het groot aantal gekwetsten was men genoodzaakt den volgendea dag naar Soengal terug te trekken. Toen men voor den opmarsch gereed stond, opende de vijand, die zich inde omliggende boomen genesteld had, eensklaps een hevig vuur. Gelukkig werd daardoor even wel niemand gewond, al vlogen de kogels den onzen om de ooren. Door een flink salvo uit de achterladers werd de vijand spoedig uitzijn verheven stelling verdreven en keerde de kolonne daaiopzonder verder verontrust te worden terug. Behalve de gewonden had men kort na het gebeurde, ten gevolge van de uitgestane ver moeienissen en het slechte weder6 dooden aan dyssenterie en lagen er veel zieken in het hospitaal. Voegt men hierbij het groote aantal aan beenwonden lijdende inlandersdan kan men rekenen dat er meer dan zestig man voor de dienst totaal ongeschikt geworden waren. Van de koelies waren er 53 onbruikbaar. Hierdoor moest van alle offensieve handelin gen afgezien worden en moest men zich tot het devensieve bepalen. Provinciale Staten van Utrecht. In de jongst gehouden zitting der Provinciale Stalen van Utrecht werd in de eerste plaats rapport uilgebragt over hel preadvies van Gedep. Staten op het aanzoekom een subsidie voor het verbeteren van den weg van Spakenburg naar Baarn, of, zooals hel plan nader uitge breid is tot de Eembrug. Gedep Siateu hebben gepreadviseerd een subsidie te verleenen van y in dè geraamde kosten van 21.860, hoogstens lot een bedrag van ƒ7,250. Daar de belang hebbenden aanzienlijke bijdragen schenken, en het gewigt van den weg ook in 't algemeen belang buiten twijfel is, stelt de commissie, evenals Ged. Staten vooreen subsidie te verleenen, maar, met het oog op den gunsligen financieelen toestand, waarin het heemraadschap van den Veen- en Veldedijkdat de aanvrage doet, verkeert, stelde de meerderheid der comm. voor, om het subsidie te bepalen op y der geraamde kosten eene minderheid van 2 leden wilde slechts toestaan. Dit rapport werd ter griffie gedeponeerdom hetzoo mogelijk, na de pause nog te behandelen. Toen is het rapport over hel verleenen van een subsidie voor het verbeteren van den weg van Spakenburg naar de Eembrug, langs en over den Veldedijk, in behandeling genomen. Tegen over de meening der commissie, dat men, om den gunsligen financieelen toestand waarin het collcgie van den Veldedijk verkeert, cn waar over alle sprekers het eens blekeneen minder subsidie dan y der geraamde kosten zoude kunnen toeslaan, een meening die bij de discussion nader aangedrongen werd werd hooldzakelijk aangevoerd, dat het verbeteren van den weg niet behoorde tol de bepaalde verpligtingen van hetcollegie, dat dit dus, eeni- germate onverpligt, toch een belangrijke bijdrage schonk; dat wel dit collegie alleen de aanvrage deedmaar andere besturen en belanghebben den wier financiëele toestand minder gunstig is met dat college gezamenlijk de verbetering ondernemendat met moeite de overeenstem ming tussclien de verschillende besturen is tot stand gebrachten menbij hel ongebruikt laten voorbijgaan van deze gelegenheidwelligt in lang niet lot verbetering zoude komen van den weg, welks ellendige toestand algemeen bekend is; dat eindelijk het dijkscollegie slechts tot het brengen van dit groote offer in het algemeen belang was gekomen door aandrang van verschillende zijdenmaar moeijelijk tot grooter offers zoude te bewegen zijn, terwijl 1 ook o. a. de heer Mr. de Louterdijkgraaf van den Veen- en Veldedijk, mededeelde, dat de weg slechts strekte in het belang van één der zes bij den dijk belanghebbende polders zoodat het collegie om zich geregtigd te achten aan dien éénen polder zoo belangrijk subsidie toe te staan had moeten besluiten, om ook aan de andere polders subsidiën toe te kennen. Bovendien blijft de Veen- en Veldendijk met het belangrijke kosten na zich slepend onderhoud van den weg belast. De meerderheid der vergadering liet zich door al die aangevoerde gronden bewegen om een subsidie van in de kosten toe te staan en nam met 16 tegen 13 stemmen het preadvies van Gedep. Statendat het eerst in stemming gebragt werdaan. De brand te Boston. De te Philadelphia gevestigde correspondent van den Times seint aan dit blad een zeer uitvoerig telegram omtrent den brand te Boston. Daarin worden onder anderen opgesomd alle namen der firma's, die door den brand schade hebben geleden en voorts wordt medegedeeld, dat de vlammen alles vernielden over eene uitgestrektheid van honderd acres. Men kon het vunr niet stuiten dan door ettelijke huizen in de lucht te doen springen. De vlammen waren op 100 mijlen afstands van Boston te zien. In de geheele stad bestaat geen enkel magazijn meer van schoenenleer en wol ze zijn alle vernield. Den 10. werd onder voor zitterschap van den mayoreene meeting van «de voornaamste burgers" gehoudenwaarop het besluit genomen werd hulpcomités te vormen en dadelijk maatregelen te beramen voor den wederopbouw. De Times verbaast er zich over, dat de branden in steden als Chicago en Boston zulk een verschrikkelijken omvang kunnen nemen. De huizerr toch zijn er niet, zoo als in Quebec en Portland, van hout, maar van steen gebouwd. Er is meer. Van elk magazijn, van elke bank, van elk assuranliebureau wordt beweerd dat het fire proof gebouwd en dus tegen de vlammen bestand is. Desniettemin worden zij in puinhoo- pen veranderdals zij door bet vuur worden aangetast. De brand te Boston ontstond in een hoekhuisgeheel van graniet opgetrokken. Het weder was kalm toen de vlammen uitbarstten en er wordt zelts beweerd dat al de spuiten werkten vóór dal liet vuur een ander gebouw bad aangetast. Hoe komt het nu dat de vlammen zoo zeer de overhand kregen Is dit alleen een gevolg van den wind die later opstak Waarom duurde het zoo lang, vóór dat men met gun stig gevolg huizen kon doen springennadat men eenmaal tol het besluit was gekomen dal dit het eenige middel was om de vlammen te stuiten En het antwoord op deze vragen deze brand heeft bewezen dat ook het bestuur dezer stad in hooge male gedesorganiseerd is. Het gemeentebestuur, de politie, de brandweer alles is gebrekkig zaamgesteld. Geen bekwaam heden geen talenten gelden bij de benoeming; neen slechts de diensren komen in rekening die men de politieke partijwelke het roer in handen heeftbewees. In plaats dat de overheid dan ook in tijd van nood krachtig handelt, is het noodig eene vergadering van de «voornaam ste burgers" le beleggen om b. v. het werk te doen van de brandweer. Hel Gityblad hoopt, dat deze ramp op nieuw zal hebben geleerd hoe dringend noodzakelijk het is, dat liet thans gehuldigde stelsel van nepotisme en ouikooping wordt afgeschaft in Amerika.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1