Koml rij in lie nrtiqnale Vergadering ter tafel, dan is liet te voorspellen, dat zij wordt aangenomen. En toch zijn er leden aan de regterzyde die de verklaring van Thiers: «de IVepubliek beslaatl" willen bestrijden en is het de sterk gekleurde Monarchale partij, die Thiers geen President wil laten, gedurende de eerstvolgende vier jaren. Thiers is thans het schaap «in duizend vreezen staande op een heuvel, aan welks voet het wol ven ziet. Legitimisten, Bonapartisten, Urelanisten, blan ke Republikeinen en zwarte internationalen loeren op hem. Vele honden zijn des hazen dood zegt men maar, als ze elkander bevechten, ont snapt de haas wel eens. Men zegt ookdat er Monarchalen zijn, die Prins Sapoleon als «stormram" willen gebruiken om Thiers uit den presidents-sioel te stooten. Andere Monarchalen willen in dezen aanval niet meedoen. Zij redeneeren aldus: «als Thiers triomfantelijk kliift zitten, dan zou hel idéé bij hem kunnen «(womenom ook eens eene drijfjagt te be proeven op de Prinsen van Orleans en het is dus geen zaak om de Bonapart len te helpen. De beriglen uit Spanje luiden niet gunstig. In de provinciën Navarre en Biskaye nemen de benden toe in aantal en getalsterkteen de werkstakingen op verscheidene spoot banen be vorderen de ongerustheid onder het publiek. Naar men verneemt is in Andalazië de repu- bliekeinsche en socialistische gisting ten top gestegen. Daarbij koml dat de drukpers een zeer scherpen loon tegenover de regering begint aan te slaan zoo b. v. lezen wij in de Ttempo, dat nog al een der gematigde organen is: «Toen koningin Isabella, op den ouderdom van veertien jaar, meerderjarig werd verklaard, hield de Toorloopige toestand op, en gedurende eenige jaren heerschten orde en vrede. De partijen wettiglijk geconstitueerd, waren op niets anders dan op hel maken van goede wetten bedacht. In September 1868, tijdens hel pronundamiento te Cadiz en te Alcolea deed geea enkele stem zich booten om de vervallen verklaring der koningin te eischen integendeelde opgestane troepen riepen met de grootste geestdrift: Leve j de koningin Al de verantwoorde' 'kheid rust op de impopulaire ministers eu niet op de •ouvereine. De Koningin zou zich in Pampeluna hebben kannen opslriten en een beroep op de natie doen. Zonder twijfel zou zij een volkomene •overwinning behaald hebben, de haar meest verknochte generaals stonden aan het hooid. De koningin gaf de voorkeur aan troonafstand en ballingschap liever dan spaansch bloed t-.- doen atroomen van degenen welke tij als haar gezin, als hare kinderen beschouwde. Het toverland I betreurt jijne touvereine. Spanje verwacht van don Amadeus een spoedig en categorisch besluit. Het is hem onmogelijk langer op den troon te blijven, dat ziet hij zelf wel in Het ware ver metel van hemde openbare meening te be- leedigen te trotseren. De voorzigtigheid schrijft hem zijnen pligt voor en die pligl is ai zien van een kroon, welke hem niet toebehoorten na te volgen het voorbeeld van anderen die vóór hem d?zen troon bezaten, met meer aan spraak er op dan hij." Een correspondent van den Daily Telegraph schrijft uit Versailles, dat maarschalk Bazaine schijnt teregtgesteid te zullen worden 1#. we gens pligtvertuim als bevelhebber van het leger van MeU2°. wegens hoogverraad legen de Fransche republiekdoor eene poging om met den vijand te onderhandelen in naam des keizers die was vervallen verklaard en ope ningen te hebben gedaan aan de keizerin als regentes van Frankrijk, ten einde betere voor waarden te verwerven dan die door de Duitschcrs het garnizoen waren aangeboden, alzoo. van in zijne kwaliteit van hoogste militaire overheid het bestaan der Fransche Republiek te hebben genegeerd, en den 15 Sept., toen hij met de verandering van zaken bekend was tot 27 OcU, dag der capitulatie, gehandeld te hebben als slaande onder de bevelen van Napo leon III en niet onder die der republiek. De processtukken vormen reeds eene massa om een middelmatig vertrek te vullen. Het schijnt dat het militaire punt slechts bijzaak zal wezen. Be verzamelde getuigenissen zijn alleen bepaald voor zooveel betreft de reis van generaal Boyer van Nctz naar Engeland, om aan de keizerin voor te stellen dal deze met de Duitschcrs zou onderhandelen. Hel schijnt niet te betwijfelen, dat Bazaine Napoleon lil beschouwde als sou- vetein wien hij gehoorzaamheid schuldig was; en daar alleen de Verecnigde Staten van Amerika dc republiek hadden erkend, kan hij beweren slechts hel voorbeeld der mogendheden gevolgd te hebben. Men neemt datlieteigenlijkeproe.es wel een balf jaar zal aanhoudencn dat de zaak eerst een jaar nadat de maarschalk zich in arrest heeft gesteldtot beslissing zal komen. VERGADERING van den Raad der ge meente Amersfoort op Dingsdag, den 19 November 1872. De Heeren Meihorst en L. E. Lagerwey zijn afwezig, eerstgenoemde met kennisgeving. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is een ontwerp-besluitmet Voorstel van Burg. cn Weth. tol verkoop van het woonhuis genaamd de Lieve vrouwe Capelaan mej. wed. R. raa Etveld voor de som van f 1600. De YooniUer en de heer Visser voeren hierover het woord, waarna on voorstel van laatstgenoemde ondersteund door den heer van Beek, met 7 legen 5 st wordt besloten deze stukken ter fine van advies te stellen in handen der commissie van fabricage. Tegen stemden de Heeren SckeUus ra» Sasse ran YssellScheerenbergSchlatter en de Voorzitter. Met algemeene stemmen wordt aangenomen een on:werp-besluit tot vaststelling van het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijkcn omslag dienst 1872 tot een bedrag van ƒ54.76*. Is aan de orde het voorstel van Burg. en Weth- tot benoeming eencr Commissie tol on derzoek welke middelen tot vermeerdering der inkomsten kunnen in aanmerking komen. De Heer ra» Walchren stelt voordit stuk ter fine van onderzoek te verzenden naar de afdeeltngen, hetwelk de Heer ran Burgsleeden ondersteunt. De Heeren Croockewit en de Voorzitter voeren hier over het woordwaarna zonder hoofdelijke omvraag tot de verzending wordt besloten. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor hel stembureau tot verkiezing van een lid van den raad. De Heeren Schluiier en J. F. Lagerwey worden be noemd tot leden en de Heeren Scheltus en ran Beek tot plaatsvervangende leden. Op voorstel van den YooniUer wordt besloten alle leden aantewijzen om bij wettige verhindering van de plaatsvervangers als zoodanig in het stembureau optetreden. De Voorzitter deelt mede dat de supplctoire kohieren van den hoofdelijken omslag en der belasting op de honden, dienst 1872 door H.H. Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd dat bij Z. Ms. besluit magiiging is verleend om de tegenwoordige renten bij de bank van leening in 1873 te blijven heffen dat door H.H. Gedeputeerde Staten mede zijn goedgekeurd de begrooling der Schutterij en de gemeente- begrooling, beiden voor 1873. Aangenomen voor notificatie. Gelezen wordt eene missieve van H.H. Gede puteerde Staten houdende mededeeling eener beschikking van de Provinciale Staten van Utrecht op het dezerzijds ingediend adres ten aanzien van art. 13 van het reglement voor het Heem raadschap de Eem beken en aankleve van dien. Voor notificatie aangenomen. De Voorzitter deelt vervolgens nog mede dat door hem als Burgemeester bij telegram van wege Z. M. den Koning gelukwensching is ontvaneen met de voor Amersfoort heuglijke tijding der aanneming door de Eerste Kamer van de wet betrekkelijk den Oosterspoorweg. Dit berigt als een hooggewaardeerden belangstelling van Zijne Majesteit in de welvaart dezer gemeente aanmerkende, beetl de Voorzitter gemeend daar van mededeeling aan den gemeenteraad te moeten doen en dit stuk in hel archief te deponeren. Voor notificatie aangenomen. 1 li e r e i. Te Moskou is een gewigtig proces begonnen. Er is namelijk ecnigen lijd geleden eene geheime vereeniging ontdekt, waarvan de leden in hun onderhoud voorzagen door de oprigling van een fabriek in valsch geld. Er zijn niet minder dan 400 betrokkenen waaronder twee aanzienlijke personaadjes, die onder Keizer Nicolaas 1 eene hooge betrekking aan hel Hof bekleedden. Twee honderd-negentig personen zijn gearresteerd 10 hieven in vrijheid onder stelling van waarborg, wal de overigen betreft, dezen hebben het voor- zigtig geoordeeld in een ander Lend den afloop van hel proces af te wachteu. Dr. Schoblte Praag, heeft een bijzondere studie gemaakt van het gehoor der muizen; hij berekent dat in elk oor 6000 zenuwen uitloo- pen, dat is voor beide ooren 12000. Daardoor evenals dc vledermuis door de gevoeligheid harer vleugels, is bet dier in staat zijn weg te vinden door donkere, naauwe gangen. Binnen eenige dagen zal het veertig jaren geleden zijndat het beleg werd geslagen voor de citadel van Antwerpen. Die dag zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam luisterrijk gevierd woiden. De minister in Pruissen onder wiens ressort behoort de regeling der geneeskundige aange legenheden heeft de volgende kennisgeving ver spreid met het oog op de uitbreiding der cholera Daar de cholera de Pruissische grenzen overschreden heeft, zoo doel zich de gelegenheid voor, de zoo dikwijls besproken vraag omtrent hel onderzoek naar den aard der cholera weder op het tapijt te brengen. Dientengevolge zal het noodzakelijk zijn bij voorkomende gevallen de opmerkzaamheid in 't bijzonder daarop te ves tigenof ook door kleedingstukken lompen, dierenhuidendieren of kruiden ui T>reiding der ziekte wordt veroorzaakt, en ja, hoe lang zich deze smetstof in bovengenoemde zaken bevind. De mogelijkheid dat de smetstof telkens in den aardbodem ontwikkelt en zich dan op menscben en stoffen overplantis ligt te on derzoeken bij de ziekteverschijnselen voorko mende op de rivierenvoornamelijk op de Weichsel. De regering noodig ik uit er bij de geneesheeren op aan te dringen in hunne be riglen over de cholera, alle punten die over deze moeijelijke quaestie licht zouden kunnen verspreiden zorgvuldig te vermelden en zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek te doen. De bcrigten omtrent den stormdie den 15den en 14dcn dezer de Duilsche en Deensche kusten der Oostzee in hevige mate geteisterd heeftzijn nog altijd onvolledig. De telegrafische gemeenschap is door hel geweld van deu storm allerwege gestoord en nog slechts zeer gedeel telijk hersteld. Op vele plaatsen zjjn de bruggen en dijken der spoorwegen voor den aandrang van hel water bezweken zoodat ook de posten zeer ongeregeld en vertraagd aankomen. Een van den 14den November gedagteekende brief uit Flensburg aan de lVeter Ztg. geeft de volgende schets van het gebeurde. Na een aai.- houdend sterken westenwind draaide de wind eergisteren plotseling naar bet noordoosten in weinigen liid tot de hevigheid van een orkaan toe nemende. Hel zeewater werd opgestuwd en van uur tot uur rees de vloed. Het water echter is voor de bewoners onzer kusten een vertrouwd element een hooge waterstand is niets onge woons en wordt zelden gevaarlijk. Wel kende men oude verhalen van een watersnood in het jaar 1694, maar niemand dachtdat het nu zoo erg zou worden. Er werden dan ook geene maatregelen van voorzorg genomen. Gisterenorhlend echter te 9 uur stond het water reeds hooger dan de oudste inwoners van Flensburg zich konden herinneien dal het ooit geslaan had. De straat aan de haven was reeds onbegaanbaar, de huizen werden door de golven bespoeld. In weerwil van de hevige sneeuwjagt gingen velen het ongewone schouw spel zien, maar weinigen dachten er aan have en goed te bergen. De storm bleef voortwoeden de vloed bleef stijgen; tegen den middag reeds moesten vele gezinnen hunite woningen met schuiten verlaten. Des avonds te 5 uur had het water zijn toppunt bereikt, 22 duim hooger dan in 1G94- Den geheelen namiddag waren wakkere zeelieden bezig om de in gevaar gekomen bur gers uit hunne woningen, meestal uil de tweede verdiepingte halen; sommigen moesten zelfs uit het dak onlvlugten. Heden hebben wij het schoonste weder. De hemel is blaauw. het water is weder rustig en effen; maar de zon beschijnt een vreeselijk tooneel van verwoesting, dal alle beschrijving tartIn Apenradc, Kiel en Eckernförde moet het nog erger uitzien. Het geheele Duilsche volk zal moeten helpen om deze ellende te lenigen. Ingezondeu. Mynheer de Redacteur Gelieve onderstaande regelen in de courant te plaatsen. Reeds in de vorige weck werd onder de nieuws tijdingen der courant opgenomen, dat de onder- geleekende met bijna eenparige stemmen gekozen was tot president van het voorloopig bestuur van den Weerbaarheids-af deeling Amersfoort. Hij heeft daarna de stand der Vereeniging nagegaan en bevonden dat zij bestaat uil omstreeks 50 werkende en eenige contribueerende leden en donateurs. De Vereeniging heeft reeds aanbesteed de levering der uniform-pellen, zijnde daartoe ge noegzaam gelden in casmaar wil zij blijven bestaan dan moet zij hebben een goed instruc teur en tamboereen locaal tol berging der wapenen, zoomede iemand die deze in behoor lijken staal houdt. De werkende leden hielden reeds Zondag middag 17 dezer te 2 uren hunne eerste oefening. Ondcrgeteekendc heeft gemeend het boven staande ter algemeene kennis te moeten brengen en doet tevens een beroep op belangstellenden

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2