Behalve met Oostenrijk heeft Hongarije ook met Kroatië een en ander in hel reine te bren gen. De onderhandelingen tusschen de regering te Pesth met den landdag te Agram zullen, in strijd met hetgeen reeds is berigt, niet tot een compromismaar tot een breuk leiden. De Kroaten eisschen te veelde Hongaren staan te weinig toe. In Cisleithanië heeft het dezer dagen vermelde indicent op den TyrooUchen landdag hel vraag stuk der herziening van het kiesstelsel weder ter sprake gebragt, t. w. regtstreeksche verkie zingen voor den landdag door de afgevaardigden van liet centrale parlement. Te oordeelen naar een door de Wiener Zeil. overgenomen artikel van de Peslher Lloydzou het ministerie het met de Kroon eens zijn om deze hervorming te decreteren en de keizer het daartoe strek kende ontwerp reeds goedgekeurd hebben. Wie aal in het Fransche parlement de over winning behalen Hoogstwaarschijnlijk Thiersniet omdat hij zoo sterkmaar omdat zijne tegenpartij zoo zwak door verdeeldheid is. Overigens blijkt het uit alles dat Thiers van de zwakheid zijner tegenstanders volkomen ovei- tuigd is en, in die overtuiging, een hoogen toon voert. Zoo zou hij gezegd hebben: «in de benoeming van den heer Balbic een verstandig lid der icgterzijde tot rapporteur der commissie van onderzoek der motieKerdrel zie ik eene vijan delijke daad ten mijnen aanzien." Dat is zou men wel mogen beweren de taal des overmoedsl De nationale vergadering is ten minste op één punt eenstemmig geweest. Met alle (61-4) stemmen is besloten aan de familie Orleans de goederen terug te geven, die Napoleon in 1852 beeft verbeurd verklaard. De Bonaparlisten ont hielden zich van stemming; zij konden immers niet openlijk afkeurenwat hun heer en meester dadelijk na den coup d'élat had verrigt Op alle andere punten is voor 'l overige nog lang geene eenstemmigheid verkregen. De heer Thiers heeft weder eene bijeenkomst gehouden met de leden der commissie-A'erdre/maar ditmaal weel men niet, wat hij gezegd heeft. De leden der commissie die de publiciteit der eerste rede van Thiers niet konden goed keuren hebben er op aangedrongendat nu alles geheim zou blijven. Toch weten eenige bladen te berigten, dat de president der republiek zich heeft gehouden aan zijne woorden van vroeger. De spanning in het land is steeds stagende. De bladen beleven een goeden tijd. De bureaux en dagblad-kiosken in Parijs worden tegen den tijd der uitgave letterlijk belegerd. De Bonapartisten zijn overgelukkig met de crisis. Nu kan men eens zienhoe slecht het gaat met hel Land, als de groote handhaver der orde niet aan 'troer staat en waakt. De Pruissische kamer van afgevaardigden maakt ▼orderingen met de Kreitzordnung. Daar echter geene aanmerkelijke wijzigingen in de wet ge bragt zijnis zij het heerenhuis nog lang niet naar den zin. Nog in de laaste dagen moeten de jonkers bij den keizer-koning zeiven pogingen gedaan hebben om tot eene schikking te komen, maar het heeft niet gebaat. Die onverwachte toenadering heeft hen zelfs benadeeld. Het staat veel beter en deftiger met een hardnekkig stilzwijgen neer te zien op 'l gewoel der mindere goden, dan ter elfder ure te willen accorderen. Het heerenhuis is erg benaauwd zoo 't schijnt voor den «Pairsclub." Men zegt echter, dat reeds deze week de namen der nieuwe pairs zullen bekend gemaakt worden. Naar 't schijnt, zal de industrie en de finanliele wereld niet de eer genieten van eene vertegenwoordiging onder de eersten van 't volk. Geen wonder I De mannen der nijverheid cn van hel geld worden alleen gebruikt als men ze noodig heeft, niet als men eer en aamien heelt te begeven. Diirvoor komen bij gekroonde hoofden voor al in aanmerking de mannen van den degen. Maar 'tzal allengskens wel anders worden. Met versland te gebruiken "n geduld te willen toepassen zullen ook in het land van den drilslok en van zuurkoolworst en knoedels een aantal man nen uit de arbeidzame en vermogende burgerij de plaatsen weten te veroveren, waarop zij regt- xnatig aanspraak hebben. Allerlei. Sommige actrices van de Parijscke theaters hebben grève gemaaktniet wegens vermeer dering van salaris, maar om een einde te maken aan de tyrannie der mode. Onder de leiding van de dames FargueilDesclée en Bernhardt protesteren zij tegen die pieces aux robeswelker onbeduidende inhoud vergoed wordt door de kostbaarste kleedingstukkcn. Onder het keizerrijk moesten de actrices op het toonccl niet minder schitterend en kostbaar gekleed zijn dan de dames in het gevolg van keizerin Eugénie. Graaf Bacciochiy directeur der keizerlijke menus plaisirs, had eens eene actrice in de keizerlijke opera geweigerdomdat zij vulschc paarlcn om den hals droeg. Die luxe was te Vichy ontstaan en werd spoedig bon ton in alle Parijscbe theaters van eeuige beteekenis. Eene Rachel met vergulden diadeem was minder in aanzien dan eene actrice van den derden rang, die een snoer echte paarlen ol een met diamanten gesierde kroon droeg. Mademoiselle Fargueildie de hoofdrol in de familie Bc..oilon speelde, betaalde alleen voor de Gentscbe kant op haar bekende blaauwe japon 12,000 francs. Daarvoor had zij de magere voldoeningdat de mode gedurende een paar saizoenen zich naar haar riglte. Die actiices. welke haar beroep ernstig opvatten en niet slechts door ijdelheid gedreveu worden, verlangen thans, dat de pieces aux robes verdwijnen zullen en iederdie niet tot het theater behoort, van de garderobe en de kleedkamers verwijderd zal blijven. Voor het hof van Assises in Limburg (te Hasselt) wordt thans een proces behandeld, over een der grootste misdaden welke in dit land gepleegd zijn. De jagtopziener Vanderzanden heeft in het dorp Jesseren (Limburg) aan zijne vrouwaan hare zuster en aan zijn veertienjarigen zoon den hals afgesneden. De snoodaard bekende dezen drievoudigen moord te hebben bedreven om zich het geld der slaglolTers toe te eigenen. De oud-hoogleeraar H, C. van Hall heeft eene verzameling van spreekwoorden en voorschriften in spreuken, betrelïende landbouw en weerkennis uitgegeven. Uit de eerste atdeeling, «algemcene zaken"werden de volgende proefjes mede gedeeld. Aan de voetzolen des meesters hangt de beste mest. Men moet hou roepen, voordat de paarden stilstaan. Die al te laat is opgestaan moet al den dag op een drafje gaan. Wachten en hopen doet welvaart verloopen. Wie alle veertien dagen een ander paard in zijn stal heeft, zal eerlang de kar zelf moeten trekken. Die al koopt wat zijn gerief is, moet verkoopen dat hem lief is. Loterijloten zijn entree-billetten in het arm huis. Heb uw buurman liefmaar demp de schei- grep niet. Men heeft ontdekt dat in de chignons voor 't bloote oog onziglbare diertjes gregarinen ge naamd, worden gevonden, die de levenssappen uit het eigen haar trekken en het doen verdorren. Blijft de schoone sexc die chignons dragen dan heeft Europa tegen 1900 niets dan kaalhoofdige vrouwen. Dezer dagen heeft de koning van Italië den gezant van koning Menelih van ShoaAbba Michaelten gehoore ontvangen. Deze had in opdragl een schrijven benevens eenige geschen ken van zijnen souverein over te brengen. Abba Michael werd aan den koning voorgesteld en met veel onderscheiding ontvangen De abbys- sinische sayd, die een weinig Fransch spreekt, fungeerde als tolk. Victor Emanuel vroeg naar de gezondheid van den koning en ziju familie en hoe oud de koning was. Verder wcnschte hij te welen of zijn koningrijk uitgestrekt was, welke 's lands voortbrengselen waren en hoe de aard van het volk was. Daarop antwoordde Abbo Michael: «Mijn meesier héét Menelih, hij is jong en nog geen 30 jaren oadhij heeft eene dochter van koning Theodorus zaliger tol ge malin. Mijn souverein is edel, goed cn wijs. Hij houdt bijeonder veel van de Italianen en zou het door daden bewijzen, indien Italië een ge zant tot hem wilde afvaardigen," Toen Victor Emanuel daarop antwoordde dat hij volstrekt niet ongeneigd was een gezantschap naar Shoa te zenden, viel Abba Michael hem in dereden met de woorden: «In dat geval bied ik mij aan den gezant van Uwe Majesteit op de handen te dragen In hel verdere gesprek voegde hij cr bij: «Het koningrijk Shoa is zeer groot van om vang en digt bevolkt, hel brengt voort onder scheidene soorten granen koffij, katoenedele sieenenwierook, ivoor, ebbenhout; gansche landstreken zijn bedekt met een digt woud." Abba Michael overhandigde daarop den koning, tot eene gedachtenis aan zijnen souvereineen schild van buflelleder met zilveren versierselen, een lanswelker schacht overdadig met zilveren cn gouden platen was bedekt, een oud zwaard, dat aan een abbyssiniscben koning bad toebe hoord, en een gouden met diamanten omzetten armband. De koning nam op genadige wijze afscheid van den gezant, en Abba Michael ver trok van het paleis iu hooge mate verheugd eii gelukkig. Om te Zwolle bij de stembus voor kerkeraad of kiescollcgie te grooten toeloop te voorkomen, heeft de commissie van stemopneming besloteu het stemmen alphabetiscli te doen plaats hebben. Tot nu toe heeft men elders zulk een maat regel nog niet behoeven te nemen. Drie vierde der slcmgeregligden blijft dan eenvoudig weg. De correspondent van den New-York Herald in Noord-Carolina meldt het volgende aan dat bladZekere Martin Baynard was ter dood ver oordeeld wegens medepligtigheid aan een moord aanslag en zou den 26 October jl. worden gehangen. Toen de cipier der gevangenis des morgens te 8 uur in de cel van den veroor deelde kwam om hem volgens oud gebruik een lekker ontbijt te brengen, doch dat tevens zijn laatste zou zijn, liet hij van schrik alles uit de handen vallen op liet zien van een vrouw in nachtgewaad in plaats van den veroordeelde, die verdwenen was. Als een bliksem vloog hem de gedachte door de zieldat hij misleid cn de gevangene ontvlugt was. Hij werd in zijn vermoeden bevestigd toen de vrouwdie hij dadelijk voor de echtgenoot van Baynard her kende naar hem toetrad en hem zeidedat haar man ontvlugt was. En zoo was het wer kelijk. De cipier had haar den vorigen avond op hare dringende bede toegestaan om de laatste uiendie haar echtgenoot nog te leven had met hem door te brengen. Des morgens te zes uren had hij de vrouw die bitter weende en den zakdoek onafgebroken voor de oogen hield, uil de gevangenis verwijderd en naar huis doen geleiden, terwijl de veioordecldemede diep ontroerd, in zijn cel te bed bleef liggen. Alles helderde zich thans op; liaynard had de boven- kleederen zijner vrouw aangetrokken en was zoo, zonder herkend te worden ontkomen. Hoewel er tusschen de ontvlugting en het oogenblik der ontdekking slechts twee uren verloopen waren bleven toch alle nasporingen van den sheriff, vergezeld van een troep ruiters, om den vlugteling weder in handen te krijgeu vruchteloos; Baynard was en bleef weg teiwijl zijne vrouw met gelatenheid het vonnis afwacht, dat over haar zal worden uitgesproken. AMERSFOORT28 November 1872. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat, naar aanleiding van het daartoe strekkend schrijven der Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Amersfoort aan de Directie der Ncderlandsche Centraal-Spoorwegmaatschappii te Amsterdam, is geantwoord: dat er gevolg zal worden gegeven aan het verzoek der Kamer tot het maken van een voetpad over de rails tusschen de twee tegenover elkander gelegen perrons van het station des Centraals-spoorwegs te Amersfoorthetwelk zoodanig zal zijn ingerigt, dat daarvan door hel publiek veilig zal kunnen worden gebruik gemaakt. Naar wij vernemen zal de tombola zonder nieten te houden op het St, Nicolaasfeest, als beloo ning voor getrouwe schoolbezoek van wege de Afdeeling Amersfoort van het Ncderlandtck School verbond welke blijkens de daarvoor van vele zijden bij de commissie ingekomen prijzen bij velen goedkeuring cn medewerking schijnt te mogen ondervinden en waarvan leeds in vorige nummers werd melding gemaakt, plaatshebben Vrijdag 6 December e. k., op nader te vermel den uur, in de groote zaal det Sociëteit Amicilia. Heden had, ten gehoore van eene lalryke schare in de St. Georgiuskerk te Amersfoort de plegtige feestviering plaats dat het op dien dag 25 jaren geleden is, toen de WelEerw. Heer Th. van Vlooienpastoor van de gemeente der oud-bisschoppelijke clerezic te Amersfoort, de priesterlijke wijding ontving. De feestrede werd gehouden door zijn broeder den WelEerw. Heer C. II. van Vlooienpastoor dezer gezindte te 'sHage, naar aanleiding van 2 Cor. 1 vers 15, schetsende de wensch, moeite, vertroosting en verpligting van den leeraar en eindigde hij met gepaste toespraken aan herder, gemeente, Monseigneur Loos aartsbisschop van Utrecht en opgekomen ambt- genooten. Met begeleiding van orgelmuziek werden koor- cn feestzangen aangeheven, laalsgenocinde vóór den dienst, nft hel offertorium en nh den dienst. De jubilaris heeft vele franijc souvenirs aan dezen dag ontvangen van den aartsbisschop ambtsbroeders en leden zijner gemeente.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2