viiet verminderd. Overal werden adressen aan f Uiers onderteekendop een dergelijk stuk te Beatmis sijn duizende handieekeningen geplaatst; uil Clcrmout is een ontvangen vau 1500 koop lieden en ambachtslieden. De taal der republiekeinselic bladen tegen de royalisten is uiterst heftig. De republiekeinsche bladen vermanen de mectderlieid tol eendragt en verlangen van Thiers dat hij tich bij de reglerzijde aansluite. Deze traelie is natuurlijk hoogst tevreden over de wijze waarop Balbie zijn rapport heeft opgesteld; bovendien verheugt zij zich over het inderdaad veelbeleekenende feit dat de prinsen van Orleans bij tic stemming over het voorstcl-Martelde discussie op Woens dag aan te vangen zich bij haar (de reglerzijde) hebben aangesloten. De hertog van Aumale zou zclts door haar tot president der republiek bestemd zijn. De linkerzijde daarentegen is verbolgen over 'den inhoud van het rapporten doet uitkomen al de tegenstrijdigheden en de hevige uitvallen welke Balbie heelt gemeend zich te mogen "veroorlovenen die de overdreven eu belag- -chelijke lof, door de monarchale partij aan het document toegezwaaid, nog aanstoolelijker maakt. Thiers is overwinnaar gebleven in den strijd: de nationale vergadering heelt Vrijdag jl. met 370 tegen 334 het regeringsvoorstel aangenomen en dus besloten tot bel benoemen van een com missie van dertig ledenaan welke zal zijn opgedragen het opstellen van een ontwerp hou dende regeling van de bevoegdheid der openbare magteu en van de verantwoordelijkheid der ministers. De president der republiek voerde zelf het woord, en als zeker mogen wij aannemen dal zijne overredende taal nog ruenigen twijfelaar zal hebben bewogen zich niet bij'de reglerzijde aan te sluiten. De meerderheid, die zich voor Thiers verklaarde, is grooter dan die welke hij verkreeg bij de stemming over het uitstellen der discussie over het rapport-Balbietoen waren dc cijfers 356 tegen 332nu zijn zij 870 tegen 334; dus i2 meer, 36. Het rapport- Batbic bewees ten duidelijkste dat de reglerzijde geen ander doel had dan Tbiers te doen vallen en in zijne plaats de regering te aanvaarden. De overstrooming in Denemarken. In de Deensche dagbladen leest men nog dagelijks de treurigste bijzonderheden over de rampen die de orkaan en de overstrooming ▼an den 13den Nov. hebben veroorzaakt. Daar onder treilen wij menig hartverscheurend ver haal aan. Zoo werd o. a. op het eiland Falster een pachthoeve eensklaps van alle zijden door het water ingesloten en de familiebeslaande uit 8 personen, waaronder een tachtigjarige vrouw, zag zich genoodzaakt naar den zolder te vluglen, waar zij verscheidene uren in doodsangst door- bragten terwijl het buis onder hunne voelen waggeldetwee schepen zagen zij voor hunne oogen stranden en 17 menschenlijken dreven bun voorbij. Eerst laat in den avond kwam hun een boot ter hulp, en werden zij gered, maar met verlies van hun gehcele vermogen 16.000 kroonen. Op andere plaatsen spoelden de huizen weg, en zag men de ongelukkige bewoners op de drijvende daken rondzwalken. Te Gjedesby be slaan er zelfs geen sporen van woningen meer, en 15 personen schoten er het leven bij in. Hel tamelijk hoog gelegen schoolgebouw ver schafte eene schuilplaats aan de overige dorpe lingen die anders ongetwijfeld allen waren omgekomen. Te Bötödat eveneens nagenoeg geheel verdwenen iswerd een huis, bewoond door twee familienvan zijne grondslagen gerukt en in de tweeën gesplitst, in elk gedeelte bevond zich cene familie Een gedeelte ver dween weldra het andere bleef drijvendoch werd na eenigen tijd op nieuw in tweeën ge scheurdwaardoor de man zich gescheiden zag van zijne trouw cn kinderen. Hij werd op de kust geworpen cn moest daar zijne familie door het water zien veszwclgen, zonder baar dc ge ringste hulp te kunnen brengen. Tot dusver is reeds de dood van 100 personen geconstateerd, en meent men, dat het aantal omgekomenen nog veel aanzienlijker is. Het in Denemarken geleden verlies bedraagt minstens 4 milliocn kroonen of ongeveer 6 milliocn gulden. Allerwege hebben de Denen onmiddellijk krachtige pogingingen in het werk gesteld om hunne noodlijdende broeders zooveel mogelijk tc ondersteunen. Het centraal comité te Kopen hagen dat zich tijdens den Fransch Duitschcn oorlog had georganiseerd om irvalicden, wedu wen cn weezen ter hulp te komen heeft tich op nieuw geconstitueerd zelf voor 14,000 kroonen getcekend. Twee dagen later bedroegen de hij het comité ingekomen sommen meer dan 60,000 kroonen. Overal worden collecten gedaan, de kinderen brengen^iun spaarpotje ten offer, de schouwburgen geven voorstellingen ten be hoeve van de ongclukkigen alles is in de weer en de koninklijke familie niet het minst. Allerlei. De Winschoter Cl. meldt «De bekende Zigeuners waren, ruim 30 menschen en circa eeu dozijn paarden en behoorlijk van «papieren" en geld voorzien, te Groningen aangekomen, teneinde door Nederland en Belgie naar Frankrijk te trekken. Dj politie te Groningen belemmerde hen echternaar 'l schijntzoozeer in de hun bovenal zoo dierbare vrije bewegingdat ze zich in dit Land niet langer veilig achtten Zaturdag weder hier te Winschoten, geretourneerd zijn, en, na er den nacht over gekampeerd en Zondag weder heel wat bekijks gehad te hebbenMaandag op nieuw den weg naar Duitschland hebben ingeslagen. Ook bier werden ze Zondag door de politie scherp in 't oog gehouden. Velen hebben ze hier zonder groot leedwezen zien vertrekken. Sommige ingezetenen i6 't overge komen dat ze Zondag omstreeks den middag deze en gene deur sekuur gegreudeld vonden uit vrees voor dat «zwarte gauwd." Hun inle- ressantsten tijd hebben de Zigeuners bepaald achter den rug. «Het transport van bier had nog al ietwat moeijelijkheid in. Nabij Hoogebrug had een particulier rijtuig bijna een ongeluk gekregen dewijl ook bet paard voor al die vreemde ver schijningen schrikte. Gelukkig, dal de brigadier van Dierendie den troep met den veldwachter Nanninga escorteerde, er orde op stelde. Onderweg moest hun ook telkens belet worden te bedelen, wat ze op allerlei wijze in practijk zochten te brengen, daarbij telkens met groote vrijmoedig heid de huizen binnen dringende, enz. Niet ver van de grenzen heeft de bende zich verdeeld; een gedeelte ging over de grenzenen een ander gedeelte sloegonder geleide van den gemeenteveldwachter van Wedde den weg naar Bourtange indoch sloeg weldra zijne tenten op onder Weddeom er te overnachlén." Op de zuidkust van Engeland en de west kust van Schotland hebben sedert 22 November naar uit tot den avond van den 25sten Novem ber loopende berigien blijktzeer hevige stormen gewoeddie groote schade hebben aangerigt. In den middag van Zaterdag 23 beeft op de Chesilbank, nabij Portland, de schooner Jane-Catharine, kapitein William Jones, van Port- Madocherkomst en bestemming onbekend schipbreuk geleden het schip was in weinig minuten geheel uit elkander geslagen, zoodat het niettegenstaande den korten afstand onmo gelijk was de opvarenden te redden. Te Plymouth is Zaturdag-ochlend eene boot, waarmede tien militairen zich door twee roeijers naar het trans portschip Uimalaja wilden laten roeijen, omge slagen en slechts twee der militairen zijn gered. Op de kust van Cornwall is dienzelfden dag op de Back-rotsen een groot schip met man en muis vergaan, waarvan 8 lijken en veel talk wol en huiden zijn aangespoeld. Nabij Penzanzc is het barkschip Lochlevens Flower, van Sunder land, gestrand; de kapitein en zeven man, die hel een uur te voren in eene boot hadden ver latenzijn alleo in de golven omgekomen De schooner Albion is op dezelfde kust verbrijzeld en twee der vijl opvarenden zijn verdronken. Nabij Waterford, op de Schotsche kust, heeft het stoomschip Kansilevarende tusschpn Glas gow, Cork en Waterford, schipbreuk geleden en van de 9 passagiers en 20 schepelingen zijn alleen de stuurman en twee matrozen gered' De coreclionele regtbank van Dinant heeft den 13den dezer de gebroeders Leehien en Jules Malon veroordeeld lot de ontzaggelijke geldsom van bijna vier tnillioen francsverbeurdverklaring van werktuig en twee jaren gevangenisstraf voor ontduiking der regien in een geheime jenever stokerij te Anseremme bij Dinant. Het voorgevallene met den weggeworpen ring van Polycrates is aan velen bekend. Iets derge lijks heeft in deze dagen weder plaats gehad. W. Spaargarenvischkooper te Aalsmeer had naai men thans van daar meldt voor 2 a 3 rpnandcu aal te Amsterdam afgeleverd aan den aalliandelaar U J. Visser, te Workum. Bij het o verscheppen der aal was ongemerkt een gouden ring zoek geraakt. De aal was te Workum weder ovcrgeschept geworden, en van daar verzonden naar Londen. Daar werd door een knecht van den lieer Visser opgemerkt, dat ct onder de aal één was, die een gouden ring om het lijf had, zoodat men genoodzaakt was het dier tc dooden om er den ring af te krijgen. Bij oaderzoek bleek, dal dit dc vermiste ring was, die daarop asn den eigenaar terug gezonden werd. Dezer dagen overleed te Lexmond mejufvrouw v. d. P...., omtrent wie men als eene bijzonder heid meldtdal zij in helzcllde huis geboren is, waarin zij overleed, en ^at zij aldaar 77 jaren en 2 maanden heeft gewoondzonder één enkelen nacht daarbuiten te slapen, boewei het haar nimmer aan goede gezondheid cn krachtennoch aan de noodige middelen heeft ontbroken. Men schrijft uit Luikvan 27 Nov. Zaturdag avond lagen eenige wildstroopers op den loernabij het bosch van Moncau-sur- Sambre bet was onmogelijk ze te vattenzij verdwenen bij de nadering van den boschwachter en namen de vlugl. Deze kwam op een ver nuftig middel oin ze Ie knippen bij nam een oud bazelvel en zette bet bij schemeravond met een koordje er aanter plaatse waar de wildstroopers kwamen. De slimme wachter lag op den zoom van het boschhij ziel de jagers komen en zij vatten zoo goed mogelijk post. De boschwachtcr trekt aan het koordjede haas beweegt, de wildstrooper schiet eu gaat zijnen haas opnemen. Maar welk helsch leven 1... De lucht wordt eensklaps helder, slangen en zeven klappers gaan aleen prachtig Bcngaalsch vuur verlicht den zoom van hel bosch. De wildstroo pers snelden verschrikt wegmeenende dat zij den duivel iu levenden lijve gescholen hadden. De wachter raapte eene weitasch eene pet, een geweer, eene pijp en een zakboekje op. Wat stak er dan tocb in dal verwensclite vel? Een pak lucifersdie door de loodkorrcls in brand waren geraaktbuskruidvuurwerk eindelijk een hoop ligt ontvlambare sloffcu. De oostelijke, zuidelijke en midden-departe menten van Frankrijk zijn, wat den waterstand betreft tol hunnen normalen toestand terugge keerd maar thans worden de noordwestelijke provinciën van dit land door overstroomingen gekweld of bedreigd. Een groot gedeelte van Calvados staat onder wader de hoofdstad van dat departement, Caen verkeert in een Iragche- lijken toestand. De Seine is bijna de eenige lransche rivier, die in den laalslen tijd niet buiten hare oevers is getredenhoewel zij op sommige punten en met name binnen Darijs, een zeer hoogen stand heeft bereikt. De groote scheepvaart is ten gevolge daarvan reeds gestaakt moeten worden; de zoogenaamde bateaux omnibus en andere vaartuigen van dal charter zijn tot dus ver in functie. Een dier vaartuigen echter is Woensdag-avond ter hoogte van de brug van la Concorde verongelukt. De Meurtbe en de Maas zijnvolgens de laatst ontvangen berigten insgelijks buiten hare oevers getreden. Dit heeft ten gevolge gehad dat de in eerslge- meld departement ten behoeve der uitgeweken Elzassers en Lolharingers opgeslagen loolsen onbewoonbaar zijn geworden cn men de emi granten naar de naburige gemeenten heeft moe ten overbrengen waar de prefecten zich thans beijveren bun een onderkomen te bezorgen. Door de stoomboot Leeds van Antwerpen naar Grimsby is den 14den dezer in de Noordzee drijvende gevonden eene bark, geheel van masten, want cn roer ontdaan. De kapitein der boot bemande eene sloep om te zienof er ook levende wezens aan boord waren. Nabij het wrak genaderd, vertoonde zich een roeiend schouwspel aan de bemanning der sloep. Vier mannen, die geen teeken van leven meer gaven, lagen vastgesjord aan dek. Bij de kreteu van medelijdendie uil de sloep op dal gezigt opgingen ligtte een der ongelukkigen eenigszins bel hoofd op en wierp een matten en onver schilligen blik op de redders. Deze konden bet wrak niet genoeg naderen wegens het rond drijvende bout. De vier ongelukkigen hadden zich stevig op het wrak vastgebonden om niet door de golven weggevaagd te worden zooals bet overige deel der equigage. Twee gaven nog teeken van leven doch dc beide anderen waren van uitputting ongekomen. De bemanning der sloep deed al het mogelijke om bet wrak te naderen en de scliripbrcukelin* gen te redden. Een dezer laatstcn slaagde er in de touwenwaarmede hij zich had vastge bonden los te maken en hielp alzoo lot zijne redding. Den anderen ongelukkige, die nog leefde, ofschoon geheel maglcloosmoest men aan zijn lot overlaten daar men niet aan boord kon komen. Dc geredde schipbreukeling werd met alle mogelijke zorg verpleegd, maar toen de boot te Grimsby aankwam, had hij nog geen kracht genoeg om bijzonderheden omtrent zijne schipbreuk mede te declcn. De runderpest schijnt in Yorkshire (Engeland) uitgewoed te hebben. In de laaslc 4 weken is geen geval meer voorgekomen, de gehcele streek is weder voor gezond verklaard.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2