ligten voor dat de zaak der verdwenen twee milliocti aan den dag komt. Ziedaar dus de vruchten van het bestuur van Zorilla en con sorten. Na vijf maanden vol belagchelyke ot schandelijke frontveranderingen is er niets of bijna niets gewijzigd aan den staat van zaken, zoo als het ministerie Sagasta dien heelt achter, gelaten. De loting is nog altoos niet atgeschail de slavernij bestaat nog in de spaansche kolo niën er is nog geen jury; de opeubare schuld is nog niet gereduceerdhet wetboek van burgerlijke reglsvordering blijlt nog steeds on afgedaan liggen de moorden en diefstallen op klaarlichten dag duren voorter is nog niets naders openbaar gemaakt van de schandelijke onregelmatigheid in het financiële beheer, welke het ministerie Sagasta ten val bragtde carlis- tische opstand heelt geen terrein gewonnen maar ook niet verlorende door Sagasta's handlangers in den kerker geworpen dagblad schrijvers tijn doch niet in vrijheid gesteld. In één woord sedert de optreding van de radicaal- monarchale regering is er niets veranderd in Spanje; alleen zijn er wat meer ontevredenen gemaakt." 'l Journal des Dcbals schetst het votum 't welk Thins in den Presidents-stoel kan doen blijven, aldus «de kleine meerderheid door de Regering behaald is voldoende om haar niet te doen sterven, maar welligt niet groot genoeg om haar in 'lieven te houden." 't Gouvernement zich de overwinning kun nende toeëigenen, mag zeggen: «ik ben er niet meer 1" Of het hart meent wat de mond zegt De Fransche Nationale Vergadering heelt het voorstel eene vermaning en tevens eene be risping in zich sluitende aangenomen, 'twelk den Minister van Binnenlandsche Zaken aan het artikel der wetstrafbare manifestalienher innen en wel met het oog op de adressen door den Gemeenteraad ingezonden, naar aanleiding van de motie-A'redre/-adressenten gunste van Thiers. Dat voorstel, van de regterzijde uitgegaan, is met 305 legen 299 stemmen aangenomen. De Minister vroeg dadelijk ontslag. Te Parijs noemt men den toeleg der regter zijde om Thiers te doen vallen de zamenzwering van Hertogen. 't Ministeriedoor de oppositie reeds op hef papier zamengesteld bestond uil de Hertogen Pasquierde HrogüeJe Cazes en de Rochefoucauld. Aan het hoofd der officieuse Norddeutsche All- gemeine Zeitung meer bepaald het orgaan van von Bismarck vindt men het volgende artikel «Wat zegt Europa?"" zoo luidt de titel eener beschouwing van het Bien Dublic, hetwelk, in overeenstemming met de Correspondance Uni eer seile en andere meer of min goed onderrigle bladenhet Buitenland te hulp pleegt te roepen om op de oppositie in het Binnenland zekere pressie uit te oetenen. Wat bij die gelegenheid verhaald wordt dat het Buitenland gedacht en gezegd zou hebben, is, zacht uil- gediukt, opgesmukt. Het Bien Public't orgaan van Thiers verhaalt aan zijne lezers thans van de veront waardiging der Êngelsche, Duitsche, Italiaansche, en Russische dagbladen van de grofheid hunner aanvallen tegen de regterzijde van het eigen aardige van sommige raadgevingenwelke zij aan de Republikeinen en den heer Thiers geven. Blijkbaar lezen wij de Duitsche, Êngelsche, Italiaansche, R ussische bladen minder oplettend, dan de in vreemde talen zoo ervaren redactie van het Bien Publicwant wij venden, in de uiel-Fransche drukpers, doorgaans volmaaktste i neutraliteit tegenover de tegenwoordige hanenge vechten in Frankrijk. «Wal zegt Europa?"" «Het Bien Public dreigt de kinderen van Frankrijk met de roede. Zullen zij bang worden cn gezeggelijk zijn? 01 zal hel uitlekken, daL het Buitenland zich met naauwgezetheid ont houdt van partij te kiezen «Het Bien Public noemt de Fransche krakcelen eene internationale aangelegenheid. Dat is ten ecnenraalc onjuist zij zijn eene zuiver huiselijke zaak, welke de Franschen met elkander moeten uitmaken. De wijze, waarop het officieuse Parijsche blad het Buitenland in die zaak zoekt te be trekken is onwaardig." Allerlei. Voor eene hoofdonderwijzers-betrekking te Haarlemmermeer hebben zich reeds zes en tachtig sollicitanten aangemeld. Het gemeentebestuur, de gemeenteraad en de schoolcommissie aldaar zijn verlegen met dien overvloed. Nit Goes wordt geklaagd dat het bier daar zoo slecht begint te worden. Daarbij vertoont zich hel merkwaardige verschijnsel, dat het op Dingsdag (marktdag, als de buitenlui «in stad" zijn) nog erger dan op andere dagen en behalve misschien voor gezegde buitenlui totaal ondrinkbaar is. Uit Liverpool wordt het vergaan van de Dal matian een schroefstoomboot die op de Middel- landsche zee voer, gemeld. De aangespoelde stukken van het schip laten weinig of geen twijfel aan deze ramp over; 35 menschen zijn daarbij omgekomen. Er zijn echter geen lijken aangespoeld. Men veronderstelt dal kapitein Mitchell, die een der ervarendste zeelieden is, poogde om in de zoogenaamde Tudwalls roads voor den geweldigen orkaan van 26 November te schuilendoch op de klippen Hells ridge gemaatnd stootte. De XlXe Siècle deelt niet onaardige bijzonder heden mede beti ellende de openbare spelen en loterijen in China met name de beide volgende originele manieren waarop men daar hel toeval tracht te vangen. Op een blaadje rood papier wordt een raenschelijke figuur afgedrukt, en op de verschillende deelen van deze figuur worden zes-en-dertig namen van verschillende dieren of beroemde personen geschreven. De zelfde namen worden insgelijks geschreven op zes-en-derlig stukjes papier, waaruit de directeur der loterij er een kiest en daleen ot twee urenvóór dat gespeeld zal wordenin een zak verbergt. Meldt nu een liefhebber zich aan, dan geeft men hem in zeer algemeene, ondui delijke bewoordingen eene besehrijving van het dier of den persoon waarvan de naam op het in den zak verborgen papiertje uitgedrukt is zoodat hij zich daarvan eenig denkbeeld kan maken en slaagt hij er in den naam te raden, dan wint hij dertigmaal zijnen inzet, die, als de directeur er niets tegen heeftzeer hoog kan worden gesteld. Het in de hooge kringen der chineesche maatschappij meest geliefkoosde spel is dat van de groote staals-loterij, genaamd de VVar-Sing. Hierbij neemt men twintig namen van hen die voorkomen op de lijst der candidaien voor de letteren der examens te Peking. Men zendt deze lijst aan hel kantoor der loterij, waar de lijsten worden geregistreerd. Men geeft daarvan een recu, dat tevens als loterijbriefje dient en waarvoor 10 dollers wordt betaald; de winst staat natuurlijk in verhouding lot den inzet. Met een briefje van 1 dollar kan men et 600 winnen, als alle twintig candidaten in bun examen slagen. De spelers maken natuurlijk hunne berekening naar de meerdere of mindere bekwaamheden dezer candidaten; maar is dit per eind en slot niet even dwaas als het wedden op de meerdere of mindere vlugheid van paardenpoolen. Vrijdag had op de botermarkt te Harlingcn een vermeldenswaardig voorval plaats. De inspec teur en een agent van politie onderzoeken het gewigt der boter. Bij een braven boer wordt ze gewogen maar te ligt bevonden;" eene boter- verkoopster wetende, dat ook de hare te ligt isneemt een zoogenaamd pondsteekt er ter sluik een rijksdaalder in, doet het de kuur ondergaan, cn 't heelt natuurlijk meer dan het vereischte gewigt. Een toeschouwer, die 't had opgemerkt, volgt onmiddelijk de polilie-beamb- ten op en zegt: «vrouw 1 geef mij dat pond boter ik zie 't houdt goed gewigt." De vrouw, hel ergste vreezende geeft zwijgend het bewuste pond boter en ontvangt 1-4 stuivers. Maar bleef en blijft de toeschouwer, die deze zilverboter kocht ongemoeid In St. Louis verschijnt een Zondagsblad, waarin 'l volgende voorkomt: Het jonge Duitsche rijk gaat met reuzenschreden zijn ontbinding tegemoet. Bismarck gevoelt zich in Berlijn niet meer zeker en i> met een sterk geleide naar zijne goederen vertrokken. De arme man is werkelijk te beklagen, hij kan ook al niet meer slapen en ziel spoken. Zijn eenige troost zoekt hij in dc flesch hij drinkt iederen dag een liter van den sterkste» en besten «schnaps", die te verkrijgen is. Toen hij in 1866 naar het oorlogstooneel vertrok, vroeg zijn zoontje, hoe lang hij wel uit zou blijven? 0, antwoordde nismurck, dal kan lang duren. Neen, zeidc de knaap, dat weet ik beter, langer dan 21 dagen blijft gij niet uit, want er zijn maar 21 ficsschcn «schnaps" ingepakt Kapitein P. A. Janssen beklaagt zich in zijn derde adres aan de Tweede Kamer over dc woorden van den Min. Delprat op 27 Febr. II. Deze zcide toen, dat adressant had beleden veikecrd te hebben gehandeld, en dit per request aan den Koning had vctklaard. Maar dc Klin. verzweeg hel volgende dat hem toch bekend was. Bij het ontvangen van het berigtdat de Raad tot zijn ontslag had geadviseerd werd adressant door dien slag zoo hevig getroffen dat hij terstond daarop iu bewusleloozcn toestand naar de garnizoens-infirmerie te Arnhem is ge dragen en daar van 20 tot 23 Sept. 1871 in een toestand van verdooving en bewusteloosheid heeft vei keer J. Eerst later had adressant van zijne beide te Arnhem wonende zusters van Kortenhoff en Dolmans vernomen, dat zij aan Mr. E. Scheidiuste Arnhem hadden opgedragen een request aan Z. M. den Koning, met verzoek om van het advies van den Raad van onderzoek ai te wijken, op te stellen, en dat men dit request den 22 Septembertoen hij alzoo nog in bewusteloozen toestand verkeerde aan adres sant heeft voorgelezen en door hem heeft doen onderteekenen. Tot bewustzijn gekomen herinnerde hij zich wel dat hem het stuk was voorgelezen en dat hij het stuk onderteekend had, maar dit had zoo werktuigelijk plaats, dat hij o. a. nog niet weet, of hij met zijne gewone handteekening of wel op eene andere wijze en evenmin ot hij één of twee stukken geleekcnd heeft. Eerst door 's Ministers gezegdee kwam hij er toe aischrilt van het adres van mr Scheidius te vragen. Tot dat tijdstip meende hij dat den Koning eenvoudig verzocht was van het advies van den Raad van onderzoek at te wijken. Behalve zegt de Duitsche Hcichszeitung in een correspondentie dat de muizenplaag den land bouwer kwelt en plaagt, is nu zelfs de Duitsche rijks-brievenposterij ook door deze plaag bezocht Een schoolzuster ontving van een door haar orde bestuurde inrigting in Westfalen eenige dagen geleden van een vroegere leerling ecu brief, waar van het couvert blijkbaar geopend was geworden en nu in het midden was locgelakl. Hoe won derlijk dit ook schijne, nog wonderlijker klinkt de explicatie, die de Posterij wel de goedheid had in een schtijven daarbij te voegen. Muizen hadden zich in den postwagen genes teld zoo luidde de brief, en het was nog niet gelukt ze te vangen van daar de verminking. Wonder, dat de muizen ook dra brief niet toegelakl hebben I In de Êngelsche bladen wordt veel gewag gemaakt van een voorval dat zou hebben plaats gehad op een kostschool te Winchester nl. dat een der leerlingen op last van den ondci wijzer een andeien leerling met een rotting zoodanig zou hebben mishandeld dal de ongelukkige geruimen tijd hel bed moest houden. In dit geval had men echter niet met een exceptio neel geval doch niet een bepaalde instelling te doen. Zoo lijfstraffen noodig zijn, wordt daar mede op vele Êngelsche scholen een der grootste jongens van wege den onderwijzer belast. De geslagene was 17 jaar en men bchoclt niet te zeggen hoe allernadceligsl dergelijke straffen op hei moreel der jongelingen werkt. Daar de openbare meening zich titans echter de zaak sterk heeft aangetrokken, mag men verwachten dal in 't vervolg dergelijke strafoefeningen wel minder zullen worden. Bij de school van den hoofdonderwijzer H. Yegter te Stads-Musselkanaal wordt van wege 'l bestuur der gemeente Onstweude eene stookhui gebouwd ten dienste van de commissie voor de voeding van schoolkinderen der behoeftigen gedurende de wintermaanden, 's middags van eiken schooldag met warme spijs. Voor de criminele kamer van hel provinciaal gereglshof in N. Holland werd gisteren de zaak behandeld tegen J. B.voormalig gemeente ontvanger te Zaandij' beschuldigd van in den loop van 1871 tot April 1872 hem in die kwaliteit toevertrouwde, aan dc gemeente be- hooiende gelden ten bedrage van ruim f 1500, aan hunne besteraming onttrokken en ten eigen bate aangewend te hebben. Vijf getuigen werden in deze gehoord, waaronder de beide wethou ders, de vroegere burgemeester en gemeente secretaris. De beschuldigde erkende zijne schuld, en gaf alleen te zijner verschooniug op d:»t hij, echtgenoot en vader van 'wee kinderen, veel had moeten uitgeven voor de opvoeding van een jongeren broeder en zelf met zijn gezin een jaar lang met ziekten te worstelen had gehad. Hij had daarbij als gemeente-ontvanger slechts een jaarlijksch inkomen van f 400 en als can- didaat-notaris geen hoogere vaste jaarwedde dan van /"350. De advocaat-generaal Jhr. Mr. C. H. Backer, die de schuld volkomen bewezen achtte, deed een en ander, alsmede zijn broeders onbesproken gedrag en hel gemis in deze van elk geldelijk nadeelter zake van een in effecten gegeven borgtogtgelden als verzachtende om standigheden en rekwireerde veroordeeling van den beschuldigde tot een cellulaire gevangenis straf van een jaar cn tot betaling eener geldboete van f130. De advocaat Mr. A. A. M. van Bcrckel drong nog nader aau op het vele vcrschooncndc in

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2