51 December iet» onaangenaams voorvalt, tijn zij teo minste xeker dat gedurende twee weken in de vergaderzaal te Versailles niets gebeuren ul waardoor het land in rep en roer wordt gebragu Dat onlangs eenige leden der nati onale vergadering door hunne kiezers vormelijk opgcéischl rijn geworden ontslag te nemen is bekend; het toen gegeven voorbeeld is thans door anderen gevolgd. Ook Raoul Du val en Poujer-Querlieralgevaardigden van Kouaan hebben van een groot aantal hunner kiesers de uilnoodigiug ontvangen hun mandaat van volksvertegenwoordiger neder te leggen. Een andere afgevaardigde, de heer Keiler, Klusser en vertegenwoordiger van Belfortis naar men legt voornemens het voorstel te doen, dat men de goederenwelke de ex-keizer in de Sologne (de vruchtbaarste streek van Frank rijk) bezitter beschikking van de blussers en Lotharingen stelle. Aan de aanneming van de Kratordnung door het Heerenhuis was bijna niet te twijfelen. Hel oudste lid van dit Huis, tevens een der ieodaalsten onder de leodale pruissiscbe sena toren ol pairs, had aan den koning een brief geschrevenwaarin hij hem verzoch hel *zoo verderfelijke" ontwerp der Kreitorduung niet tot wet te laten worden. Willem 1 bleef hel ant woord op deie dringende bede niet schuldig en sie hier in hoofdtrekken wal de koning aan den heer von Frankenberg-Ludwigsdorf schreef in een epistel, dat acht bladzijden groot is en waarvan een uittreksel (ol het echt is weten wh niet) cireuleert in het huis der afgevaardigden; «De koning dankt hem voor zijne welgemeende openhartige verklaringdoch is na rijpe over weging overtuigd van de noodzakelijkheid der hervorming van de wetgeving betreffende de districten. Hij moet hem in herinnering brengen, dal tijdens de hervormingen door Stein en Hardenberg ingevoerd, ook niet twee menschen ten hove zijn geweest welke uit die hervormingen niet de vernietiging van het grondbezit en den ondergang van den Pruissischen Slaat hebben voorspeld. Hij zeil (de koning) geloofde destijds hts dergeljjks, maar heeft thans de overtuiging dat op die hervormingen Prnissens tegenwoordige grootheid beru»l. (Jok bij de grondbelasliug zijn zulke kreten van bekommering geslaakt geworden, doch de vrees was, zoo als sedert bleek, onge grond. In Pruissen zijnvergist bij (de koning) zich niet, 62000 ambtenaren (twee mobiele leger corpsen); allen zijn slecht bezoldigd en verlangen verhooging van wedden. Met elk jaar wordt de aanstelling van meer ambtenaren noodig ook in dit opzigt verwacht hij hulp door de Kreitordnungen dus verzoekt hij den heer von Frankenberg en diens vrienden mede te werken tot hare vaststelling". In Spanje staan de politieke zaken niat favorabel. De nieuwe Spaansche leening staat echter vooreerst zeer favorabel. De storm in Engeland. Voor zoover bekend is weel men geen orkaan die gelijk stond met dien van verleden week in Engeland. De hevige orkaan van 29 Nov. 1836, die in Nederland woedde, kan er eenigs- zins mede vergeleken worden, want nit Portland wordt geschieven dal de storm, gedurende welken de Adelaide strandde, er een «zomerwind" bij was. De Timet bevatte drie kolommen en een kolom kleioen druk uitsluitend gevuld met berigteo van rampen in stad en land voorgevallen nil alffe deelen des rijks en van de kust ontvangen. Zwaar geladen steenkolenschnilen werden tegen den steiger te Lambeth (aan de Theems) geslagen «n zonken terwijl al de vaartuigen in de rivier op en neder slingerden en dreigden onder te gaan. Nogtans ging het slechts gepaard met verlies van één ol twee menschen levensdoch het invallen van daken het afwaaijen van schoor- steenen enz., veroorzaakten min of meer ernstige verwonding van een veertigtal personen in de stad die naar de gasthuizen gebragt werden. Boomen in de parken werden ontworteld of gebroken. De spoortteinen konden niet voort door den weérstand dien de wind veroorzaakte, en de wagens schudden. Te Brighton waaiden de rijtaigen om. Aan den mond van Theems, boven Gravesend, was het bruisen der golven zoo hevig, dat twee kolenhaalders zonken en allen die er zich op bevonden in de golven omkwamen; alle vaar tuigen, zoowel groote als kleine, zochten eene schuilplaats op de rivier Medway. Te Woolwich werdea de gasmeters van eenige fabrieken zoo beschadigd dat het gas uitging, hetgeen men natuurlijk san eene uitbreiding van de werkstaking toeschreef. Te Bromlev, twee uur van Londen, werd een geheel gezin door het instorten van hel dak, bedolven en werden alle zwaar bezeerd Uit Bristol, alwaar de orkaan by zonder hevig was, worden dergelijke ongelukken vermeld daar werd een voorname rijluiglabriek bijna vernietigd. De uitwerking van den wind te Rauis- gate was heviger dan in een der andere kust- havens. Te Dover sloeg de ree over het havenhoofd met sulk een kracht, dat de stoomboot, welke naar Calais bestemd was, onmogelijk kon afste ken en werd het vertrek daarvan vier ol vijf uren uitgesteldzelfs toen waagden het slechts eenig? reizigers zich aan boord te begeven. Uit Zuid-Wallis luiden de berigten zeer treurig. Van drie- of vierhonderd bodems, welke op de reede van Cardiff lagen, was later slechts de helft te zien, doordien vele hunne ankers kapten en het kanaal opstevenden naar Newpert. Vele vaattuigen werden weggedreven, vele worden vermisteen bark van Quebecde Graeeè zonk met de geheele bemanning, uitgezonderd één matroos. Ue botsingen waren ontelbaar. Ook uil Boulogne worden verscheidene schip breuken, vergezeld van menscheuverlies, vermeld. De meest opmerkelijke bijzonderheid van den orkaan was de plotselinge wisseling der lucht gesteldheid eu de suel al wisselende hevige ruk winden. Allerlei. In een particulier schrijven aan de te Londen verschijnende Daily Newtwordt over het huwe lijk van den keizer van China het volgende medegedeeld De aanblik was grootsch. De optogt was niet zeer lang, maar de gewaden en uilrustingen waren schitterend. Eerst een prins te paard vervolgens 48 witte ponies, met gele schabrakken, geleid door minnen in het scharlakenhet muziekkorps, in het scharlaken, zwijgend; 32 banieren, 48 waaijers (groote ronde voorwerpen); 2 zwarte zonneschermen; 2 witte dito; 6 gele dito6 roode dito2 blaauwe dito2 gebor duurde gele dito; 192 lantaarns (dit alles ge dragen door mannen in het scharlaken); prins Kungdie er te paard zeer goed uitzagen nevens hem zijne geel en goud geschilderde draagkoets, gedragen door 16 koelies in hel schailaken, mei 16 andere koelies om hen af te lossen (in de draagkoets zal naar het scheen de bruid); omstreeks 100 ambtenaren te paard en 200 ambtenaren te voel, allen in hunne beste kleeding." Men schrijft uit Gent van den 11 Dec.: Gisteren namiddag, omtrent 12 ure, hoorde men noodkreten langs de Brugsche vaart, niet verre van Mariakcrke-brug. Eene jonge dame riep; «Mijn kind! mijn kind t" Haar vierjarig dochtertje was in het water gevallen. Er waren daar zes personenen niemand kon zwemmenhet oogenblik was vreeselijk. Uit eene voorbij rij deride vigilant sprong eensklaps een heer en vroeg wat er gaande was; zijn hoed afwerpende en in hel walet verdwijnen, duurde niet langmaar hij had een zwaren winterjas aangehoudendoch kwam met het kind boven water, dat terstond gevat werd. Nu begon voor den zwemmer eene worsteling die had kunnen noodlottig worden want men zag hem verdwijnen; hel gewigt zijner klee deren hinderde hem maar in eens zag men hem aan den overkant uitkomen ontdaan van zijnen paletot Eer aan den moedigen redder die zich aan alle bedankingen der moeder onttrok en enkel hare adreskaart aannam. De redder is een kunstschilder, Meiier genaamd, en woont sedert eenige jaren te Uzendijke Zeeland.) Üe Franschen krijgsraad heeft kolonel Gois ex president van den krijgsraad onder de Com mune ter dood veroordeeld. De man zit nogtans te Londen, waar bij een weelderig leven leidt van de schatten die hij te Parijs heeft gestolen. Üusaulov de kleermaker van Napoleon 111 en koning Willem Hi had zijn kolonelspak gemaakt a 223 fr. Dit was betrekkelijk weinig, want dezelfde kleèrmaker heeft ook de uniformen gemaakt voor generaal Endes a 683 fr.voor eneraal la Cecilia 3 333 fr.voor generaal lav 3 455 fr. enz. be rijtuigen van de stad Parijs, die onlangs verkocht zijn dienen bij trouwpartijen. De wapent zijn er op gebleven. Een rid in die rijtuigen is eens zoo duur dan in gewone. De rijtuigen aijn echter als voor een appel en een ei verkocht. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, is onlangs bewezen door den dood van een inwoner van Mount Morris, in de Vereenigde Staten. Ongeveer 23 jaren geleden bad hij het ongeluk, dat bij hel timmeren de hamer op zijn duim nederkwam en waaischijnlijk een zenuw kwetste. Hij waschle stjne hand onmiddellijk en dacht niet verder over dat kleine ongeluk totdat hij cenigen tijd later een tinteling door zijne hand en zijn arm voeldedie ten slotte overging in eene verlamming, welke rich lang zamerhand over zijn geheele ligchaam uitstrekte. In de laatste vijllien jaren was hij hulpeloos als een kind, had echter geen pijn en bewaarde geheugen en goede eetlust tot voor eene maand^ toen hij langzamerhand wegkwijnde en stierf. Te Veiviers hebben dezer dageu bij de voor» stelling in den schouwburg ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Zij ontstonden hierdoor, dat de acteurs hunne rollen niet kenden. De bezoekers in het parterre juichten daarentegen dé verlooners toe. Weldra vlogen sinaasappelen enz. door de zaal, en te midden van hel rumoer hoorde men de kreten; «Weg met de rijken; leve hel volk I leve de republiek In het par terre werd de Marseillaise aangeheven in één woord, 't was eene schromelijke verwarring, waaraan dc politie ten slotte een einde maakte. In den Figaro wordt onder de Echot de Parit de volgende anecdote gevonden. Een achander burger xeide tot een zijner vrienden; ik heb twee zoons, den oudste voed ik op in monarchale beginselenden ander itv radicale. Dan kan ik ten minste zeker zijn, dat een van beiden carrière zal maken. Men meldt uil Dalen (Drenthe) Onder Nimrods nakroost, dal ook talrijk in deze provincie verspreid woont, mag bier, als een zijner dapperste zonen, genoemd worden de landman R J. Op den vergevorden leeftijd van kort bij de tachtig jaren treedt hij, nog steeds door zijna getrouwe «Diane'' vergezeld, veldwaarts, zonder één dag, behalve des Zondags, te rusleb. Hij trotseert storm en orkaan en de hevigstebuijen,Nog gepasseerden Dingsdagmorgeu zelfs, toeo de storm over hel aardrijk gierde, en de huizen op hunne fondamenten deed schud den, stapte hij welgemoed en dapper over de stralen van ons dorp veldwaarts om haas of paliys, als buil zijner moeite en inspaning, huiswaarts te brengen In de beste dagen van dit jagtsaizoen, was zijn huis als 'l ware eene tentoonstelling van wild en zag men de snelle viervoeters, naar rang van grootteen prijs, aan zijne woning uitgestalddal menig voorbijganger deed waterlanden. In de ledevoering onlangs door Professor C. VV. Opioomer ter opening der akadeuiische lessen te Utrecht gehouden komt over algemeen kietrechl het volgende voor «Mijn natuur, mijn sympathie is men heeft het mij dikwijls genoeg gezegd niet zoo bij zonder demokratisch. Waar de onbeschaafde menigte haar stem laat hooren, voel ik mij slecht te huis. Maar persoonlijke sympathie of aniipalie doet hier zeer weinig af. Het is de vraag, op welken weg wij zijn, en waar die weg heenvoert. We zijn op een hellend vlak lang zamer of sneller, in ieder geval wé gaan naar beneden. De macht dei onverbiddelijke logika van hel bestaande drijft ons voort, ik zelf zou telkens onder de tegenhouden, niet onder de voerstuwers willen zijn; ik zou slechts geven wat ik niet meer weigeren kon. Ik zou zoo veel ik kon den remschoen willen aanleggen, schoon best wetend, dal dc wagen toch naar beneden lolt. Maar hel zou ook alleen zijn om te snelle vaart, om te hevigen schok, om te wis gevaar te breken. Want het eind is niet twijfelachtig. Naar hel algemeene kiesrecht op weg komen we eens daarbij uil. Telkens zal het op nieuw wot den gezegd «dat wij niet meer te vragen hebben aan wi«n het kiesrecht toe te kennen, maar wie daarvan uilgesloten moeten worden." De eene uitsluiting na de andere zal vallen; men zal de grenzen voortdurend verzetten tan tijd tot tijd zal de census worden verlaagdzoo laag mogelijk gedaald zal hij eindelijk verdwijnen. Zal het in vrede geschiedenol onder strijd en geweld? Het hangt van onze wijsheid af, en van de wijsheid onzer kinderen. Zou het beter zijn als wij omkeerden als we van den weg, dien we thans bewandelen, zochten af te komen als we de rechtstreeksche verkiezing weer afschaften? Stel, hel ware mo gelijk en hoe veel er wel mogelijk ia, hoe vele volksrechten men op het volk met goed beleid kan heroveren is aan Frankrijk geble ken Let zou mij niet invallener voor te stemmen. Om meer dan ééne reden. In de eerste Dlaats, omdat de schaduwkant mij evenmin voor de lichtzijde blind maakt, als mij de lichtzij voor den schaduwkant blind kon maken. Maar ookomdat het dubbele moeite enkel tijdver lies zou zijn. We zouden de laatste jaren nog eens overleven. Al voerdei gij zelfs het absolute vorstengezag in hel zou altoos weer dien vasten weg opgaan de vrijheid van één tot enkelen, tot velen tot allen. En zoo gij eeu volksver tegenwoordiging liet beslaan, van welken aard

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2