BtLPODMIJffl WERKMEID 9HVW1DID1 EIKEN HAKHOUT, EIKEN STAMMEN EN DROOGE TAKKEBOSSEN, EIKEN HAKHOUT, ze ook wezen mocht stel haaf zoo onbe- duidendzoo schimachtig ge maar wilt uit kracht dierzelide groote wet maakt de indirecte verkiezing voor de rechtstreeksche plaats, op nieuw wordt voor censusverlaging geijverd, we zijn toch weer naar het algemeene kiesrecht op weg." AMERSFOORT ,16 December 1872. Met 46 tegen 32 stemmen is het budget van Oorlog door de Tweede Kamer aange nomen. Die aanneming is rationeel. De Minister is op de goeden weg en voor beter weg is zelfs geen kleine meerderheid in ons parlement te vinden. Bij veelstemmigheid over dat onderwerp is eenstemmigheid eene hersenschim. Door die aanneming is tevens het Ministerie in zijn geheel geblevenwant eene nieuwe crisis zou zeker zeer nadeel ig voor den geregel- den gang van zaken zijn geweest. Door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is heden verpacht: 1°. Het Sluisgeldvoor het varen door de sluis aan het Spui, over drie jaren (1873—1875); pachter: L. Kames voor f 147 per jaar. 2°. Aanbesteed: A. De Leveringnaar gelang van de behoefte gedurende het jaar 1873 van: 1°. Bureau-Behoeften der Secretarie; aanne mers I'h. MeijersD. A. Cunli en C. E. tiuêlink. 2*. Melselsteenen StalklinkersDakpannen, Vloertegels, Kalk Cement enz.; aannemers T. van Daal, G. B. Gytberlse, H. J. Wiedenbrugge en N. G. van Doornik. 3°. Spijkers; aannemers: A. H.van Rugven en B. P. Padberg. B. Hel Opwinden en Gangbaar houden van de Gemeente-Uurwerken het Regelen der Klokken en Speelwerken van den grooten Lievevrouwetoren en hel zoogenaamd Latijntje, over driejaren (18731875); aannemer: W. Eiberten voor /I73 per jaar. Naar men verneemt is de restauratie van het station Amersfoort des Centraal-spoorwegs ver pacht aan den Heer Weidijkkoffijbuishouder te Harderwijk voor den tijd van een jaar ter somme van f 500.De bedoeling zou zijn om deze restauratie telkens slechts voor een jaar te verpachten tot de Oosterspoorweg is aange sloten. Op nevenstaande advertentie der WelEerw. Heeren Voorhoeve en van de Roemer voor een hoogst lietJadig doelaller attentie in stad en environs inroepende, uiten wij den wensch dal zij tal van lieldegiften voor de weduwen en vaderlooxen zullen inoogsteft. In de vergadering met dames van de Afdeeling Amersfoort der Maatschappij lot Nut van 'l Alge meen, op aanst. Donderdagavond 19 December, te bal lach t precies, zal de verhandeling plaats bebben door den WelEerw. Heer R. Koopmans van Doekeren te Leiden. Eene schier jaarlijks bier te lande voorkomende heerschende ziekte onder de paarden heeft zich sedert eenige dagen onder de p&&rdOQ van het regiment rijdende arlilleiie te Amersfoort ver toond. Deze ziekte is bekend onder den naam van Influenza. De alhier thans heerschende ziekte vertoont zich onder den rheumalischen en catarrhalen met enkele gevallen van gastrischen vorm. De tot heden door deze nekte aangetaste paarden zijn voor het meerendeel hersteld. Slechts vijf zijn er aan bezw eken terwijl er nog 16 onder behandeling blijven. De longziekte vertoonde zich in den laatsten tijd in deze omstreken slechts onder het rundvee van één veehouder in de gemeente Leusden. Het rund werd aldaar afgemaakt en de overige runderen zijn door den Heer Weitiel, veearts alhier, ingeënt. Men schrijft uit Haarlemmermeer: In eene bijeenkomst van landbouwers, tegen 4 Dec. U., uitgeschreven van wege de aid. Haarlem mermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werden de Wheelers dorschma- chines en Corbett's wanmolens met uitstekend resultaat beproefd. Er waren twee stelsels van dorschmachines ter plaatse en be,de toonden de werking geheel aan het doel te ^ant woorden. De eene leverde het graan dadelijk -marktbaar" schoon; de andere gaf het stroo geheel weder, en wel zoodanig, dat het onder- •eheid tusschen deze wijze van bewerk,ng en de gewone dorsching met den kneppel, by het atroo niet merkbaar was. De dagelijks te doischen hoeveelheid koorn bedraagt meer - althans piet minder met deze machinesdan met die van andere constructie, terWijl belangrijke verbeteringen aan den treemolen eene aanzien lijke besparing van werkkracht geven. Corbett's wanmolen viel zoodanig in den geest dat er staande de bijeenkomst verscheidene stuks van werden verkocht. De miliciens-lotelingen van de ligting 1872, die niet moeten dienen tot aanvulling van hel incompleet aan vrijwilligers onder de wapenen zullen den lsten January e. k. in het genot van onbepaald verlof huiswaarts keeren. Het voorgevallene met de Banque de [Union te Brussel die hare betalingen heeft geschorst, blijft in België nog altijd in groote mate de aandacht trekken wal bij den gevesligden naam en hel groot aantal geïnteresseerden bij die bank zeer ligt te begrijpen valt. 't Schijntdat de bank bezwaarlijk aan eene failliet-verklaring zal kunnen ontsnappen. De aandeelen, die Zalurdag 7e nog op 1350 francs werden berekend, zijn binnen een paar dagen tot 400 francs gedaald. Het passief zou 60 millioen beloopen. Hoe onverwacht de staking van beuling ook kwamschijnen sommigen toch te hebben ge weten dat de finantiële ramp op handen was. De Précurteur van Antwerpen zegt daarover het volgende Eenige dagen geleden meldde een burger vrouwtje, die gehuwd was met een tafelbediende, zich bij een effectenhandelaar aan en stelde hem zes aandeelen der Banque de f Union ter hand met verzoek om ze ten spoedigste te ver- koopen. De effectenhandelaar was ten hoogste verbaasd en keek hel vrouwtje verwonderd aan. «Welk een idéé aandeelen te verkoopen die 15 percent afwerpen I Gij zoudt veel ver standiger handelen met ie te behouden." «Ik verzoek u ze te verkoopen. Mijn man bediende gisteren de ufel bij een heer, die op de hoogte der zaak is en tusschen de tafel en het dessert hoorde hij zeggendat 't niet lang zou duren, of deze aandeelen zouden geen cent waard zijn. Verkoop ze dus l" «Is dit uw laatste woord?" «Ja PDie vrouw is dwaas dacht da effecten handelaar maar ik zal mijn tijd niet verbeuzelen met te trachten haar tot andere gedachten te te brengen. Hij verkocht, en de vrouw van den ufelbediende kreeg haar geld. Het blad deelt nog het volgende mede waarin wordt verhaaldboe de gebroeders Jacobs, de directeuren der banktot de ontdekking kwamendal de bijbank in Antwerpen onge oorloofde speculatiën deed. Op zekeren dag meldt zich een bandelaar uit Bremen bij de Banque Union te Brussel aan. Hij werd door een der chefs ontvangen dien hij volgenderwijze aansprak. «Mijnheer, uw agent te Antwerpen is mij eene aanzienlijke som voor olie schuldig en ik kan dat geld niet bekomen." De heer Jacobs kijkt den man ver wonderd aan en antwoordt: «Olie maar mijnheer we handelen niet in olie." «Zeer ligt mogelijk", herneemt de Bremer, «maar uw agent handelt in uw naam er inhij is mij veel schuldig en geeft me nieu. Ik ben overigens zeer verwonderddat gij er niets van weel, want het gerucht loopt, dan uw agent reeds negen millioen aan Koersverschil heeft betaald." De heer Jacobs ondersteldedat de man, die voor hem stond krankzinnig was, maar dit belette niet, dat hij zijn agent per telegraaf ontbood te Brussel te komen. Deze kwam en nu bleek hetdat de olie-speculaliën op nog veel grooter schaal waren gedaan dan zelfs de Bremer onderstelde. Vele bladen overladen den minister Jules Simon met alle mogelijke soorten van hatelijk heden die hij evenwel niet zoo zeer veidiend heeft, olschoon het niet te ontkennen valt dat hij zijn staatkundig geluk gebouwd heeft op beginselen van laissez-faire. Hij schijnt overtuigd te zijn dat de republiek niet builen hem kan van daar is de wanhopige energie te verklaren waarmede hij zich aan zijn portefeuille klemt. Albert Millaud noemt hein in den Figaro een ministerieële aal, een mechiavclike zeep die steeds door aller handen heenglijdt en aller gelaal belaadt met de woede van zijn vette omhelzingen. De afgevaardigde Buisson was tegen de op richting van een museum van copièn. Zulk een museum, waarmede men nu bezig is, is Parijs onwaardig, zie slechts een copie van Velasquez door Regnault en men zal kunnen zien hoeveel prullen er onder door zullen loopen. Valesquez heeft het voorrecht een lange dis cussie tusschen Buisson en Jules Simon uit te lokken. De minister bedankt Buisson, dat hij een artist is; hij bedankt Valesquez dat hij mooije zaken geschilderd heeft. M4HKTPIUJ/EN te AMERSFÖÖÏÏT. AMERSFOORT Vrijdag 13 December 1872. Tarwe f 10,50 i» f 1175 Rogge f 6.30 k 17,30 Boekweit f 7.10 k f8.20 Boter 1*1,02} k f 1,10 per N. 8. Eijeren 5 en 6} cent. Kaas f4 fper 50 N. 8.Aardappelen f 1.90 4 f2.—. Appels 0.40Peren 0 —0.—. advertentie n. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hunnen oprechten dank. Ambbsfoort, R. CRUIJFF, December 1872. J. W. CRDIJFF de Ridder. Wie helpt ons? Eene visschersloep, van Middelharnis uit- -eilende, is in den jongsten storm met man en muis vergaan. Daardoor zijn 9 weduwen en 28 kinderen tot armoede vervallen. Ondergeteekenden daartoe uitgenoodigdbe lasten zich gaarne met Uwe gaven. Ook de geringste gift is welkom. h. C. voorhoeve. n. van de roemer, Em. predikant. De ondergeteekenden brengen ter kennis van belanghebbendendat ten gevolge van voldoende deelneming de voorge nomen 268 lezingen «over den Godsdienst" zullen plaats hebben, en wel in de Remonstrant- sche Kerk alhier in de maanden JanuariFe bruari en Maart e. k. Voor henwien de Inteekeningslijst niet mocht zijn aangeboden is de gelegenheid tot Inteekening nog open gesteld bij den Boekhandelaar A. M. SLOT HOUWER tot Zaterdag, 21 December. Daarna zullen slechts kaarten voor ééne lezing ad 30 cents worden afgegevenvoor zoover de ruimte toelaat. Amersfoort 16 December 1872. h. w. kat.ff. w j. manssen. V DIRECTRICES der PROTESTANTSCHE ARMENLOTERIJ hebben de eer aan hare wel willende stadgenooten te herinneren, dat de Tentoonstelling der te verloten voorwerpen zal plaats hebben op 18 en 19 December 6. k. Amersfoort, Namens dezelve. 2 December 1872. M. VAN BEL. gevraagd aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Leusden provincie Utrecht. Jaarwedde behoudens nadere goedkeuring f350. Inzending der stukken franco aan het ge meentebestuur voor den 25 December 1872. Mevrouw CROOCKEWIT VAN DER HOOP te Amersfoort verlangt tegen 1 Februari e. k. eene met de melkerij bekend. Adres franco bij den Uitgever dezer Courant De Notaris H. PEN te Baarn zal PUBLIEK VERKOOPEN Op Vrijdag den 20 December 1872 des voormiddags ten elf ure ten huize van ZWIER VAN DER SCHAGT, aan de Hooge Vuursche onder Baarn. 43 PERCEELEN voor Deksparren, Vredinghouten, Slieten en Boonstakenin het bosch van den Heer P. SM1THUÏSEN onder Hilversum. En op Maandag den 30 December 1872, des voormiddags ten elf uur, ten huize van den Heer N. PETERS in het Logement het huis Grobnbveld onder Baarn. 36 PERCEELEJV .oor den Heer VAN TAACK. TRAKRANEN op Buinknzobg en 60 PERCEELEJV waaronder om Wit te makenvoor de Heeren VAN DER FLIERen VAN DER HELDEN in de Veenakkers onder Baarn.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3