V r ij d a g 27 December 1872. JU 2030. Winterdiensl aangefang 1 November 1872. Nederlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 kl., 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9 iHERSroOEISCHE comm. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6fop de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-diemt J. Futoa, »,n Amer.foort Atmterdam Ij u. nam., .an Soeatdijk Jj u, ».n Baarn 3 u, Eemt.es Sj n, aank. te Amaterdam te 8 meerder f° D''"'lfr'la2a"'J"'t' Akonoemeateprije per kwartaal ƒ1.— franco per post 1.15. Prge der Adeertentiën ran 1 lot 6 rejele 60 Ctej elke regel Af. ,Y T Z 4d""e°"™ f" "P< '5 Keclamee pee regel 20 eeou. Af,. mmm 10 eeot.Be.telli.geo bij den Oilg! A. U. J. Cttiff Amerebert «.rem. ^mee./oorne». Oo,™„t, U„g«„.„, Wijk F, 43_ de yilcWkti bij Boekb,„de,„„ P„oji„etea„„ i. bet Kijk. «HM. jro.eo. '°°r d» blad uil /telleed.i. »0,deii .angen.meo doee bet AU/,mee» Ad..rle^ekm-ee» eao Nnea en .a. Dire.»Wijnilre.t, RdUrJ. Wegens het KERSFEEST ver- scliljnt dit cournntnunimerin plants Donderdagnaniiddag, thans Vrijdagnamiddag. Het Kerstfeest der Duitschers in Frankrijk. Het Kerstfeest van bet jaar 1870 zal onver getelijk blijven in de Duilscbe geschiedenis. Zij, die het in 's vyands laad gevierd hebben, zullen daarvan weten te verhalenzoolang zij leven en hunne kinderen en kleinkinderen zullen het overleveren lol aan het laatste nageslacht. En niet minder zal het hun heugendie het in bet vaderland, zonder den vader, zonder dc broeders gevierd hebben, hetzij dezen nog in hel veld in leven warenhetzij de bloedige oorlog hen reeds had weggeraapt. Toen ging de Engelenzang: «Eere zij God in de hoogste hemelenYiede op aarde, in men- schen een welbehagen I" bijna nooit bij de Duitschers zoo diep bewogen va» mond lot mond en van hart tot hart als in het groote jaar 1870. Had God in zijne wijsheid ook nog den vrede niet weergegeven toch gaven zij Hem de eer en dankten Uem uil het diepst des harten. In het oude koninklijke slot van Versailles werden de gewonden bedacht. In 10 verschillende kamers, die ongeveer 100 zwaar gekwetsten be vatten werden de boomen voor de bedden aangestoken opdat ook zij niet té kort zouden komen. Voor de licht gekwetsten en de herstol lenden was eene gemeenschappelijke feestviering aangelegd. Het hoofddeel van het middelfront in de eerste verdieping van het uitgestrekte slot wordt ingenomen door de zaal van Lodewijk XIII. Uier zou de bedeeling der licht gekwetsten plaats hebben. De ingang was feestelijk versierdde voorzaaldoor lichtbruine marmeren pilaren gesteund, was door oranjeboomen en andere planten veranderd in een wintertuin; daarvoor stond eene militaire kapel in een halfrond. In de zaal zelve lag onder de prachtige schilderijen aan den achterwant een groot aantal gewonden, die zich nog niet vrij mochten bewegen, terwijl op eene lange tafel twee groote Kerstboomen stonden, waaronder eene menigte geschenken lag. Kransen van dennetakken waren tusschen de pilaren gespannen en hingen af langs de lage vensters en glazen deuren aan de tuin- zijde. Hu traden onder de gewonden ook de mobielen in de zaal eenige alleen gaande, andere leunende op den arm hunner kameraden. Daar klonk hun, door de muzikanten geblazen, het scboone lied tegemoet.Nun danket alle Gott 1 en zeker stemden allen met het hart mede in velen ook met den mond I De veldprediker Wernicke begroelte hen met een «armen Kerst- feestgroet, toen «arden de geschenken verdeeld, waarbij rotg gedragen was voor eene gelijkmatige verdeeling. Nadat allen zich verheugd hadden in den glans der lichtjes en in de geschenken, werd er voor hen een maaltijd opgedisebt, «aatbij ook de vaderlandsche haringsla en een glas punch niet ontbraken. Evenzoo «as hel in alle lazarets in gansch Fiankrijkzoo vet liet door de Duilscbe troepen bCSrhiué',dcn dn, de Duilsche Kerstboomen te midden der zieken en gewondenzij ontbraken nog minder bij de gezonden in het veld. De kompagnieën der garnizoenen bedachten elkan der in openbare lokalen, de officieren deden hetzelfde in hunne kamers. De ambtenaren der veldposterij gaven den postillons in bet kantoor geschenkenin menig postkantoor verhief zich een Kerstboom lot aan de zoldering; het etappen- commando beschonk zijne schrijvers op het kantoor. Alles was vol feestdrukte en vreugde te midden van den vreeslijken ernst der tijdeu, te midden van den voortdurenden jammer des oorlogs. Op Kerstfeest vierden zij immers de vrede te midden des oorlogs. Maar ook buiten aan de voorposten en in de afgelegenste kantonnementen werd het Kerstfeest niet vergeten. Rondom Parijs straalden de Kerst boomen in den helderlichten en ontzettend kouden nacht (er heerschte 13o koude). Waar men geene boomen had, bouwde men eene pvramide van geweren en zette kaarsen in de loopen. Anderen versierden een kleinen cederboom als een Kerstboom. Op vele plaatsen werd wel is waar het plech tige feest verstoord door allerlei oorlogszaken, maar dikwijls strekte dit juist om de vreugde te verhoogendaar het gelegenheid gat lot zelfverloochening en tot verblijding van anderen. De donkere straten waren beider licht van den glans der Kerstboomendie uit ieder huis straalden en zoo ook al vele lieve kameraden, de lieven van 'thuis, ja ook het gebak, de appelende noten en andere vaderlandsche geschenken der liefde ontbraken, toch heerschten overal blijmoedigheid en opgeruimdheid, vreugde en liefdemet blijmoedige aangezichten gaven de moedige, zwaarbeproefde jongelingen elkander hunne sigaren, pijpen, messen, en wat zij verder nog als ten geschenke geschikt hadden kunnen opdoen. Ook de officierea van het bataillon vereenigden zich onder den Kerstboom en schon ken elkander hunne kleinigheden. Het Utr. Dagbl. zegt dat een inzender in het Vaderlanddie bij een geval als de dubbele moord te 's Gravenhage nog lust tot spotten heefteen beroep doet op de menschenlietde der spiritisten. Die inzender zegt namelijk «Er wordt beweerd dat een clairvoyante, daar zij aan plaats noch afstand gebonden is, in staat is uit te vorschenwat geene mensche- lijke scherpzinnigheid kan doorgronden; er wordt beweerd dat een medium den geest van een afgestorvene kan oproepen, en er mede kan spreken. Welnu, indien dat waar is, dan is thans de gelegenheid schoon om de twijfelaars tot zwijgen te brengen. Indien gij, spiritisten, den geheimzinnigen sluier van het schrikkelijk drama aan de Bocht van Guinea vermoogt op te heffen of althans eenige aanwijzing door middel van spiritisme of magnetisme kunt geven, dan zult gij de menschheid een onschal- baren dienst bewezen hebben en zal uw leer voorzeker meer ingang vinden dan door het uitgeven van lal van geschriften." iugezondeii. SPIRIT ISM US. Het spiritismus of de meeningdat het mo gelijk is met de geesten van afgestorvenen te verkeeren heeft tegenwoordig in Europa en Noord-Amerika vele aanhangers, en er worden vele boeken en tijdschriften uitgegeven, om het te verspreiden. Wij achten ons niet in staat om met één pennestreek te beslissen, of deze meening al of niet op waarheid steuntmaar houden toch dit verschjjnsel voor zóó merkwaardig, dat wij het aan de opmerkzaamheid van allen, die de geschiedenis van onzen tijd belangstellend gade slaan aanbevelen. De oorzaak, waardoor jnist in beschaafde landen in Buitschland en in de Vereenigde Stalen, zoo vele menschen naar het spiritisme heenneigen, is deze, dat de wetenschap hun het geloof ontnomen heeftdoch zelve gebleken is onmagtig te wezenom iels optebouwen daar zij, zoodra zij meer doet dan waarnemen en berekenen, dadelijk in onderstellingen ver valt, die als zeepbellen opstijgen en uitééubarsten. Wanneer dus de menschen nergens zekerheid vindendan beproeven zij nieuwe wegenen zoeken tegenwoordig licht over bovenzinnelijke dingen te verkrijgen door met geesten te ver- keeren. Of dit werkelijk plaats heeftdan wel of hel inbeelding is, weten wij niet; maar dat bij vele beschaafde menschen het geloof er in bestaat is een feit, dat als bijdrage tot de kennis van de aandoeningen en bewegingen van het menschelijke gemoed waardig is met op merkzaamheid te worden gadegeslagen. Ook ziekteverschijnselenvooral algemeen verspreide, hebben groote belangrijkheid. X. Allerlei. Het volgende treurig voorval maakt veel sensatie te Parijs. De lezers van den Figaro en van dergelijke Fransche bladen kennen de zeer beruchte Cora PearlZij stond reeds lang in betrekking met een jonkmante Parijs zeer goed bekend Alexander Davaleen zoon van den uitvinder der restauraties, bekend onder den naam van établissemenlt de bouillon. Hij had zich voor de dame nagenoeg geruineerd en toen zij begreepdat er van hem niets meer te halen wa*wees zij hem herhaalde malen de deur. Voor een paar dagen drong bij, niet tegenstaande 't verzet van de bedienden der miss Cora Pearl is of beet eene Engelsche toch hare kamer binnen. Het kwam tot een twist en hij schoot zich in 't hart. De wonde is doodelijk. Een Yankee heeft een matras uitgevonden, die het onmogelijk maakt zich te verslapen, Die matras wordt opgewonden als een pendule. Bij 't naar bed gaan zet men den wijzer op het uur, waarop men wakker wil worden. Op den bepaalden tijd loopt met een verschrikkelijk geraas een wekker af; de matras wordt door den veer opgelicht, legt den ontwakende zachtjes op den vloer neer en tolt zich dan op, zoodat hem alle gelegenheid lot weder inslapen belet wordt. Het Humorulisch Album deelt mede: «De stad Chicago is zoo snel weer opgebouwd dat 's mor geus de eerste steen voor een kazerne gelegd werd en er 's avonds reeds een soldaat in dé provoost werd geplakt." De Alpenpassen, zoo schrijft men uit Zwit serland, zijn in een ireurigen toestand. De Bern- haider zijn onbegaanbaar. Lawinen en aanhou dende regens vernielen de wegen; de Via Mala heeft zeer veel geleden.. Men is zeer beducht voor bergafschuivingen. (Jit Lugano wordt ge meld dat er op het meer een storm gewoed

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1