V r ij d a g 28 February 1873. M 2068. mssroosiscHi Winterdienst aangevang I November 1872. Nbdrrlanpschj. Centra al-Spoorwer. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.1, 11.2 snelt. 1 en 2 kl., 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.5, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9.—. DOMUI Diligknci-Dibnstin Van Amersfoort naar Maarsbergen '8 morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1j u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3j u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Baandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.— franco per post 1.15. Vrij» der Advertentiën van I lol 6 regelt 60 Ctt; elke regel meerder 10 (,tslegale, olliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cu. Ileclainet per regel '20 cents. 4fx. nummert lOcenti; Bestellingen bij den Uitg. .4. H. van CUeffte Amersfoort Bureau 4mersfoortsche Courant. I.ingeslraat. Wijk P, N# 43, over deüude Vischinorkl, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Britten franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen Adrertentieburaeu van Nuoi en vt» ümn, Wijnstraal, Rotterdam. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te weten dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1873 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggenbinnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad be zwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort den 24. Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester A. W1JERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Hulpbank te Amersfoort. Tol liet geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 3 MAART aanstaande, 's na middags van hal/twee tol halfdrie. zilting houden in een der locale» van hel Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmelden terwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergetcekenden en bij ile verdere leden van hel Bestuur de heeren B. E. Herschel, IV A. Croockewit, en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW Vice-President. M. VAN DREK, Penningmeesler. J. C. LEINWEBER. Secretaris. Politieke Kevue. De nieuwe Spaansche republiek geeft al meer en meer reden om te twijfelen aan haar rustig voortbestaan. Nauwelijks is de nieuwe Republiek gekozen, of reeds spoedt zich bet giftig uitschot der Com mune naar Spanje, om met haar zwadder ook daar de harten te bederven. In troebel water visschen is een te fatsoenlijk spreekwoord om op hel drijven dier ellendelingen toe te passen, die, schermende met moed en vaderlandsliefdelafhartigtoen hel vuur te na aan de beenen kwam hun slachtoffers in de handen lieten der wrekers van Sartory om aan de andere zijde van het Kanaal hun moorddadige plannen nader uit te werken die de rust en vrede van eiken Staat bedreigen. Gluseret te Madrid, ^encrnaZ-Cluseret te Madrid, ziedaar een bcrigt van huiveringwekkende be- teckenis omdat die naam moord beleekent en brandstichting schaamteloos woedeu tegen den onmngtige, root en plundering. Speculeerende op het verschil van gevoelen, dat bij elk ondergaan van een regeringsvorm zich steeds luide uitspreekt, wetende, hoe sedert Isabella's afstand de bevolking «bewerkt" is door de agenten der verschillende partijen, vindt de taal der valsche broederschap ligt toegang tot harten, die bij gemis aanleiding, steeds in het onzekere verkeeren geslingerd door de steeds wisselende vormen van regeerbeleid. En toch gelooven wij zal de taal der com- luuncmanncn daar minder toegang vinden dan elders, want naast het trotscli monarchaal volksbeginselpaart zich een zekere onwil legen veranderlijkheid, zelfs de hem aangeboren traag heid noopt den Spanjaard niet weinig om maar niet zoo snel van den eenen regccrvoim lot den anderen over te gaan. De conservatieven in Spanje willen naar hel schijnt hel Gouvernement niet bestrijden, maar uiten het plan tot ontbinding der Cortes en hel bijeenroepen eener consliluleerende Ver gadering. Don Carlos zou nog niet in Spanje zijn aan gekomen. In de provinciën Barcelona en Sevilla zijn nieuwe Gouverneurs benoemd, alsook in laats- genoemde plaats en in Malaga nienwe militaire Gouverneurs en Generaal Con'rcras is benoemd lot commandant van het leger in Catalonië. Het is te wenschendal dit alles de rust zal verzekeren. De bengten uil Versailles luiden zeer gunstig. Alles is couleur de rose voor 't oogenblik. De commissie van dertig heelt nl, na de verwerping van een voorstel van den heer Béranger met 19 stemmen een ander aangenomen van den minister Dufaure, aldus luidende: »De vergadering regelt, vóórdat zij uiteengaat, de organisatie en de wijze van overdragt van het wetgevend en uitvoerend gezag, de zamenstelltng en de bevoegd heid der eerste kamei en maakt eene nieuwe kieswet" 't Is aangenomen met 19 stemmen. Een door den heer Ricard daarop voorgedragen amendement, luidende: »de regering zal aan de kamer ontwerpen aanbieden over de drie aangenomen punten", is met 17 stemmen goed gekeurd. De legering zal thans zoo spoedig mogelijk de ontwerpen gereedmaken bij amendement Ricard bedoeld en daarmede schijnt men hel conflict algemeen als geëindigd te beschouwen. De commissie is tevreden, de nationale verga dering is tevredende regering is tevreden en wat zwaar weegt, de beurs is ook tevreden. Beter kan het al niet, zou men zeggen. De zaak van den heer Garayon tegen den ex- prefect Challemeldie, zooais hij sterk beweert heeft willen laten doodschieten wat hij als 't waar is, met alle regt kwalijk neemt, heeft nog een staartje gehad. Men zal zich herinnerendat een groot tumult werd verwekt doordien een lid der regterzijde een onbehoorlijken uitval deed dien de republikeinen zich aantrokken. Het geval is zóó Carayon prees de mobielen, die Challemel heeft willen doen lusilleren en ver hief hunnen heldenmoed. «Geen wonder," riep toen de heer Champvallier het waren geeue republikeinen Groot tumult. De zeer hevige republikein Langloie pakte Champvallier bij de kraag en riep Hij is hetdie 'l gezegd heeft," De aangevallene trok zijne woorden half en halt in en Grévy achtte daarmede het incident geëindigd. Maat aanstonds na de zitting schreef Langlois eene uitdaging en de hccren zouden bepaald geduelleerd hebben zoo niet Champvallier had toegestemd otn in 't Journal officiel zijne woor dengeheel in te trekken. Gelijk hij nn heeft gedaan. De Pruissische Minister van Financien heeft een zeer gewigtig ontwerp bij den Landdag ingediend zegt de National Zeiltuig nn mol ijk een subblemenlaire begrooting, waai bij veler reglmatigc eischcn zullen worden voldann voegt het blad er bij. Op deze supplementaire begrooting komen de volgende posten voor 700,000 tb. tot verhooging der bezoldiging van de onderwijzers aan de lagere scholen; 240,000 th. dito voor de onderwijzers aan de gyntnnsiën; 43,000 th. tot verbetering der pensioenen van voormalige ouderwijzers nan de lagere scholen; 37,000 th. ten behoeve van de kwcckscholcu voor onderwijzers46,300 th. tot verbetering der bezoldiging van plaatselijke architecten 200,000 th. tot uitbreiding van de verzamelingen der kunstmuseumsen 2,200,000 tot schade loosstelling dergenen, die door de opheffing der wet op de leges enz. nadeel hebben geleden. Allerlei. De speculatie gaat te Weenen zoo ver, dat een nieuw etablissement van rouwkleederen aan de gezamenlijke geneesheeren der stad prijscou ranten heeft gezonden, met het verzoek, die met een aanbevelingswoordje aan de bloedver wanten der zieke ter hand te stellen, zoodra er stervensgevaar beslaat, of er den eigenaar van het etablissement kennis van te geven. Het honorarium voor die beleefdheid is 1/10 der winst I De commissie voor gedenkstukken van ge schiedenis en kunst te Arnhem heeft in 't mu seum als historisch gedenkstuk opgenomen een stadslantaarnpaalzooals die gebruikt werd toen de olieverlichting nog niet door de gasverlichting vervangen was. Toen hiervan in den raad berigt was ontvangen, verhaalde, naar aanleiding daarvaneen der leden de volgende geschiedenis, ecnige ja-en geleden in ProJesse Conamur voor gevallen. Dat genootschap bezat een museum voor geschiedenis en oudheideu nu gebeurde het, dat de groote geleerde en beroemde oud heidkundige Is. An. Nijnoff eens ter vergadering verscheen met een groot pak, waarin hij ver klaarde, dat twee voorwerpen waren, welker opneming in 't museum hij in 't belang der geschiedenis verlangde. Wat kwam uil dit pak? Primo een klap, zooals dc nachtwacht»vroeger daar ter stede gebruikten. Hij, Nijhoffmeende, dal de lijd der klapwacht voorbij was cn nu kan men ze nog hooren in de residentie, waar de klap nog gebruikt wordt. Met het tweede voor werp was liet nog erger: 't was een damesschoen tje met hoogen hak uit de vorige eeuw. Nyhoff meendedat nooit de vrouwien hier te lande of elders weèr zoo dwaas zouden zyn zulke ongemakkelijke schoenen te gebruiken en thans: vrouwen en meisjes zouden zich zeer ongelukkig en slecht gekleed achten, wanneer zij niet met schoenen of laarsjes mol hoogt hakken op straat vei schenen. Onlangs had te Parijs een theaterbezoeker een aardige ontmoeting. Bij het eerste bedrijf der voorstelling genoodzaakt zijnde zich met een «staanplaats" te vet genoegen en niet weinig gedrukt, gedrongen en verpletterd, had hij onder dc lautcuils der oersto rij achter het orkest een ledigen opgemerkt, 'l Spreekt van zelfs, dat de mnn den hem toelagchenden fauteuil niet uit het oog verloor en zich haastte Item, f.oodta de gordijn nn de eerste acte vielin beslag te nemen. Zijn genot duurde echter niet langwant weldra kwam een heer, wicn hij weigerde te gehoorzamen en ver volgens een politieagent hem beduidendat hij den stoel vry moest latendaar deze be sproken was. Voor den schne.o van den agent wijkende, vertrouwde de verjaagde evenwel dc zaak niet geheel en ging aan hel but eau informeren, of men waarheid had gesproken. Endc zie 'l was too: fautueil Nr. 122 hehuotdc aan de pers in hel algemeen cn iu hel bijzonder aan

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1